Ile kosztuje przegląd samochodu na gaz? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Choć całościowo posiadanie auta z instalacją gazową oznacza spore oszczędności, w pewnych kwestiach właściciele samochodów z LPG muszą się przygotować na większe wydatki. Jedną z nich jest badanie techniczne – ile za nie zapłacisz i czym różni się od tradycyjnego przeglądu pojazdu?

przegląd samochodu na gaz

Użytkowanie samochodu na gaz bez wątpienia niesie ze sobą duże korzyści, przede wszystkim w kwestii kosztów eksploatacji. Nie jest żadną tajemnicą, że w przypadku pojazdów z instalacją LPG są one znacznie niższe niż w autach na benzynę czy dieslach. Oszczędności w tym zakresie niosą jednak ze sobą pewne obowiązki, których nie mają właściciele innych samochodów. Czy są one bardzo uciążliwe?

Raczej nie, co nie zmienia faktu, że samochody na gaz wymagają od swoich kierowców szczególnej uwagi choćby przy okazji przeprowadzania regularnych przeglądów. Obowiązują je bowiem nieco inne zasady, których nieznajomość lub zignorowanie może prowadzić do różnego rodzaju problemów.

Jakie obowiązki ma właściciel samochodu z instalacją gazową?

Zanim przejdziemy do kwestii samego badania technicznego, warto wiedzieć, jakie są podstawowe obowiązki kierowcy pojazdu z zamontowaną instalacją LPG. Przede wszystkim koniecznością jest zgłoszenie faktu montażu instalacji do wydziału komunikacji. Właściciel samochodu ma na to maksymalnie 30 dni, w trakcie których musi dostarczyć do urzędu odpowiednie dokumenty. Oprócz dowodu rejestracyjnego i dowodu tożsamości są to:

 • świadectwo homologacji sposobu montażu,
 • certyfikat zbiornika gazowego (zwany też paszportem butli),
 • faktura lub rachunek za montaż instalacji.

Wszystkie te dokumenty powinieneś otrzymać po montażu instalacji LPG, dlatego koniecznie upewnij się wówczas, że niczego Ci nie brakuje oraz czy dane zostały prawidłowo wprowadzone. Najdrobniejszy błąd może bowiem skutkować tym, że nie otrzymasz legalizacji układu LPG, czyli nie będziesz mógł poruszać się zgodnie z prawem po publicznych drogach.

UWAGA!

Podczas odbioru samochodu po montażu instalacji gazowej sprawdź, czy numery ze zbiornika gazowego są identyczne z tymi wpisanymi do paszportu butli.

Jeśli jednak dostarczysz do wydziału komunikacji niezbędne dokumenty, nic nie będzie stało na przeszkodzie legalizacji, czyli uzyskania bezpłatnego wpisu do dowodu rejestracyjnego, potwierdzającego legalność Twojej instalacji LPG.

Po pomyślnym załatwieniu pierwszych formalności związanych z montażem instalacji LPG, możesz już cieszyć się samochodem. Nie wolno Ci jednak przy tym zapomnieć, że takie auto różni się od dieslów czy pojazdów napędzanych benzyną i wymaga nieco większej uwagi, a co za tym idzie, może również zmiany Twoich przyzwyczajeń.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie samochodu na gaz – czy rzeczywiście zapłacisz więcej?

Kiedy przeprowadzić badanie techniczne auta z instalacją LPG?

Jakich na przykład? Przede wszystkim chodzi o termin dokonywania obowiązkowego przeglądu technicznego. W przypadku samochodów z instalacją gazową trzeba go przeprowadzać co roku, bez względu na wiek i stan auta.

Zapomnij więc o tym, że po odebraniu samochodu z salonu nie będziesz musiał się martwić przeglądem przez trzy lata, a potem przez kolejne dwa. Zarówno auta z fabryczną instalacją gazową, jak i te, w których została ona zamontowana później, nie mogą korzystać z tego przywileju i muszą być obowiązkowo badane każdego roku.

Jest to wprawdzie uciążliwe w porównaniu z autami na benzynę i olej napędowy, ale bez wątpienia konieczne. Sprawność zamontowanej w samochodzie instalacji LPG jest bowiem kluczowa, a że jej poszczególne elementy łatwiej ulegają zużyciu lub zniszczeniu, wymagają regularnej kontroli.

Gdzie udać się na badanie i jakie dokumenty będą potrzebne?

Udając się na przegląd samochodem na gaz, trzeba po pierwsze sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie warsztat na pewno będzie odpowiedni do wykonania tego zadania. Badania techniczne tego rodzaju pojazdów mogą bowiem wykonywać tylko stacje kontroli pojazdów oznaczone w nazwie literą „c”. Jeśli widzisz ją w szyldzie lub pieczątce warsztatu, to możesz mieć pewność, że posiada on uprawnienia do badań pojazdów przystosowanych do zasilania gazem.

Gdy już znajdziesz właściwe miejsce, przygotuj dokumenty. Będzie Ci potrzebne to samo, co przy okazji pierwszej wizyty w wydziale komunikacji, czyli dowód rejestracyjny, świadectwo homologacji sposobu montażu oraz atest zbiornika gazowego.

Jak wygląda przegląd samochodu na gaz?

A jak przebiega samo badanie? W artykule Ile kosztuje przegląd samochodu? Przegląd samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć możesz przeczytać o tym, co jest sprawdzane podczas standardowego przeglądu. To samo dotyczy oczywiście samochodów z instalacją LPG, a więc podczas przeglądu możesz spodziewać się sprawdzenia m.in.: układu kierowniczego, hamulców, zawieszenia, oświetlenia czy emisji szkodliwych substancji.

Dodatkowo w badaniu technicznym samochodu z układem LPG diagnosta sprawdzi:

 • szczelność instalacji za pomocą specjalnego czujnika,
 • okres homologacji butli.

Co do ostatniego punktu – pamiętaj, że butla LPG ma homologację ważną tylko przez 10 lat. Oznacza to, że po upływie tego terminu trzeba albo wymienić zbiornik na nowy, albo przeprowadzić kolejną legalizację. Tę można wykonać w jednym z warsztatów, które posiadają upoważnienie od Transportowego Dozoru Technicznego. Pamiętaj, że bez ważnej homologacji butli nie uda Ci zaliczyć przeglądu.

UWAGA!

Choć określona przepisami żywotność zbiornika gazowego wynosi 20 lat, nie jest ona tożsama z terminem dopuszczenia butli do użytku, która jest o połowę krótsza. Po upływie 10 lat trzeba zatem zabiegać o ponowną legalizację.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu na gaz?

Skoro przeglądu należy dokonywać częściej, pojawia się zasadne pytanie o jego koszt. I choć ogólnie cena użytkowania samochodu na gaz jest niższa niż innych pojazdów, w tym przypadku trzeba akurat zapłacić nieco więcej.

Całkowity koszt badania technicznego pojazdu wyposażonego w instalację LPG wynosi aktualnie 161 zł. Na tę kwotę składają się:

 • 98 zł opłaty za regularny przegląd,
 • 63 zł za badanie specjalistyczne.

Jeżdżąc samochodem na gaz, trzeba być zatem przygotowanym na nieco większy coroczny wydatek, co jednak biorąc pod uwagę ogólne oszczędności na paliwie, nie jest znaczącą kwotą. Warto jednak sprawdzić, czy montaż instalacji LPG nie będzie oznaczał również innych kosztów – niektórzy ubezpieczyciele biorą to bowiem pod uwagę przy wyliczaniu składki za OC.

Czy obowiązkowe badanie techniczne samochodu na gaz jest wystarczające?

Wielu kierowców posiadających samochody z instalacją gazową zadaje sobie pytanie, czy przeprowadzanie co roku obowiązkowych kontroli to dostateczny sposób dbania o auto. Teoretycznie powinno tak być, ale praktyka pokazuje, że badanie techniczne jest zazwyczaj bardzo pobieżne i niewystarczające do komfortowego korzystania z auta.

W związku z tym zaleca się przeprowadzanie regularnych przeglądów w warsztatach, które specjalizują się w obsłudze instalacji LPG. Standardowe badanie tego typu to koszt ok. 100-150 zł. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość jego powtarzania, najlepiej kierować się w tym względzie zaleceniami producenta instalacji, bo zwykle zależy to od rodzaju użytego w niej filtra.

Czego można się spodziewać podczas okresowego przeglądu samochodu na gaz?

Po pierwsze dokładnego sprawdzenia szczelności instalacji, ponieważ wyciek gazu grozi nawet wybuchem. Skontrolowane będą też opaski i przewody, oczyszczony reduktor oraz wymienione filtry. Ponadto przeprowadzona zostanie diagnostyka komputerowa, mająca na celu wykrycie błędów w pracy instalacji i dopasowanie jej do stanu silnika.

Cała procedura nie jest długa i powinna zająć najwyżej godzinę. Nie stracisz zatem ani zbyt dużo czasu, ani pieniędzy, możesz za to o wiele więcej zyskać. Zaniedbany system LPG może bowiem skutkować wieloma usterkami, w skrajnej sytuacji doprowadzając nawet do tego, że koszt napraw przewyższy oszczędności uzyskane na korzystaniu z instalacji gazowej.

Instalacja LPG a cena ubezpieczenia OC

Zastanawiasz się, czy po założeniu instalacji LPG w swoim samochodzie zmieni się cena Twojej składki za ubezpieczenie OC? 

Według danych zgromadzonych przez porównywarkę Mubi średnia cena OC w kwietniu 2024 roku wyniosła:

 • 559 zł dla aut elektrycznych,
 • 764 zł dla aut zasilanych benzyną,
 • 782 zł dla aut zasilanych dieslem,
 • 789 zł dla aut zasilanych benzyną i gazem.

Oznacza to, że według statystyk ubezpieczenie auta z instalacją LPG jest droższe od polisy dla pojazdów elektrycznych czy zasilanych benzyną i dieslem. W przypadku samochodów spalinowych nie są to jednak duże różnice. Oscylują one w granicach 25 zł.

Ceny ubezpieczenia auta z instalacją LPG sprawdzimy na przykładzie 35-letniego Jarosława, który jeździ autem marki Hyundai Coupe z 2010 roku. Mieszkaniec Łodzi posiada prawo jazdy od 15 lat i pełne zniżki. Jego samochód ma silnik benzynowy o pojemności 1,6 l, ale Jarosław myśli o założeniu instalacji LPG. Chce sprawdzić, czy wpłynie to na składkę OC.

Oferta ubezpieczeniaCena polisy dla auta z silnikiem benzynowymCena polisy dla auta z instalacją LPG
Trasti
OC + assistance
578 zł578 zł
Trasti
OC + NNW + assistance
738 zł738 zł
mtu24.pl
OC
957 zł957 zł
Beesafe
OC
957,89 zł957,89 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [maj 2024]

Na przykładzie Jarosława widać, że w towarzystwie Trasti, mtu24.pl oraz Beesafe nie ma znaczenia to, czy auto jest zasilane benzyną, czy benzyną z gazem. Dla obu rodzajów paliwa cena ubezpieczenia OC jest taka sama. Nie oznacza to jednak, że w każdym towarzystwie jest tak samo. Ponadto należy liczyć się z tym, że wpływ na cenę ma bardzo wiele czynników. Nie tylko rodzaj paliwa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przegląd samochodu na gaz

Jakich formalności trzeba dopełnić po montażu instalacji LPG w samochodzie?
Jak często trzeba dokonywać przeglądu auta na gaz?
Czy badanie samochodu na gaz jest droższe od zwykłego przeglądu?
PODSUMOWANIE
 • Montaż instalacji gazowej w samochodzie należy zgłosić w ciągu 30 dni w wydziale komunikacji.
 • Samochody z instalacją gazową muszą przechodzić przegląd raz do roku – wiek i stan pojazdu nie ma znaczenia.
 • Diagnosta sprawdza szczelność instalacji i okres homologacji butli, który wynosi 10 lat.
 • Całkowity koszt przeglądu samochodu z instalacją gazową to 161 zł.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

8 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
cz po ptrzeglądzie technicznym cena169 zl muszę zrobić prrzegląd instalacji gazowej
Jak zaznaczyliśmy w artykule, przegląd techniczny samochodu na gaz jest dość pobieżny i obejmuje kontrolę podstawowych elementów. Przeprowadzanie dokładniejszego przeglądu instalacji gazowej jest więc zalecane, choć nieobowiązkowe. A co do jego częstotliwości, najlepiej stosować się w tym względzie zaleceniami producenta instalacji LPG.
avatar autora komentarza
Witam. A proszę mi powiedzieć czy koszt przeglądu jest taki sam , jeżeli auto ma fabryczną instalację , jest nowe , w sensie 1 rok czyli nie potrzebuje normalnego przeglądu. Czy też mam zapłacić 163 zł?
Tak. Cena corocznego przeglądu samochodu z instalacją gazową jest zawsze taka sama, bez względu na wiek pojazdu.
avatar autora komentarza
To jest nie fair
avatar autora komentarza
31.05 kończy mi się badanie techniczne auta z Lpg. Ważność butli do lipca 2022 czy diagnosta podbije mi przegląd?
Skoro butla jest wciąż ważna, to badanie powinno zostać zaliczone. Trzeba tylko pamiętać, żeby później dokonać kolejnej legalizacji butli lub wymienić ją na nową.
avatar autora komentarza
Posiadam nowy samochód z fabryczną instalacją LPG Przez pierwsze 3 lata badanie powinno obejmować tylko instalację LPG i kosztować 63 zł Taki sam model bez LPG nie wymaga corocznych badań . Może taka uwaga nadała by się do Rzecznika Praw Konsumenta ?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC