Przelicznik kilowatów na konie mechaniczne – jak sprawdzić, ile 1 kW to KM?

Porównując moce silników samochodów czy motocykli, najczęściej używamy pojęcia koni mechanicznych. Jednak ta jednostka nie należy do oficjalnie używanego układu SI, więc w dowodzie rejestracyjnym w polu P2 wskazującym na moc silnika znajduje się liczba podana w kilowatach. Jak więc przeliczyć owe kilowaty na konie mechaniczne? Podpowiadamy!

przelicznik kw na konie mechaniczne

Koń mechaniczny – co to jest?

Moc silnika to jedna z ważniejszych kwestii przy wyborze auta. Ma ona szczególne znaczenia dla osób, które patrzą nie tylko na samą funkcjonalność samochodu czy motocykla, ale także na jego osiągi. To właśnie przy pomocy koni mechanicznych porównujemy najczęściej moc silników.

Koń mechaniczny należy do układu jednostek miar MKS (Metr Kilogram Sekunda), który obowiązywał od 1889 roku do 1960 roku, gdy został zastąpiony układem SI – w Polsce zmiana ta nastąpiła pod koniec 1966 roku. Koń mechaniczny został zastąpiony watem, a moc silników samochodowych podaje się w kilowatach.

Pojęcie konia mechanicznego zaczęto używać w XIX wieku w Niemczech. Jednostka ta powstała na wzór używanego w krajach anglosaskich konia parowego (HP), czyli jednostki powstałej do opisu pracy silnika parowego.

CZY WIESZ, ŻE …

Wynalazca Thomas Savery, który był twórcą jednego z pierwszych silników parowych na świecie, aby opisać pracę swojego dzieła, użył porównania do koni. I tak wydajność swojej maszyny parowej określił na taką samą, jak praca 10 koni przy manualnej pompie – miała ona więc wartość 10 KM.

Thomas Savery potrzebował analogii do używanych do pracy koni, by przedstawić moc swojej maszyny. Nie były to jednak dokładne wyliczenia. Tych dokonał pod koniec XVIII wieku James Watt, od którego nazwiska wzięła nazwę jednostka wat z układu SI. Szkocki inżynier określił, że 1 KM to 745,7 W.

Warto w tym miejscu dodać, że system metryczny w krajach anglosaskich i w kontynentalnej Europie różnią się od siebie. Dlatego istnieje niewielka różnica w wartości między oboma końmi mechanicznymi. Ten z kontynentalnej części Europy równa się 735,5 W, czyli 0,74 kW (kilowatów). W Niemczech używano skrótu PS (Pferdestärke).

CZY WIESZ, ŻE …

Jeden koń mechaniczny to moc, która jest potrzebna do podniesienia 75 kg na wysokość 1 metra w czasie 1 sekundy.

Konie mechaniczne a kilowaty – jak się przelicza?

Przeliczenie wartości koni mechanicznych na kilowaty i na odwrót jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z prostych wzorów:

  • 1 KM (koń mechaniczny) = 0,74 kW (kilowat),
  • 1 kW (kilowat) = 1,36 KM (koń mechaniczny).

Jeśli na przykład kierowca wie, ile kilowatów mocy ma silnik jego samochodu, to wystarczy, że podaną wartość pomnoży przez 1,36 i otrzyma liczbę koni mechanicznych, którą zazwyczaj używa się do porównywania silników.

Przykład

Pani Anna przez wiele lat jeździła niewielkim miejskim samochodem. Postanowiła zmienić auto. Zdecydowała się na zakup pojazdu z tego samego segmentu, ale o większej liczbie koni mechanicznych, ponieważ już od dłuższego czasu nie podobało jej się, że dotychczasowy samochód nie jest zrywny. Gdy zerknęła do dowodu rejestracyjnego, to zobaczyła wartość 50 kW. Ile to jest koni mechanicznych? – zastanawiała się pani Anna. Po przeliczeniu ze wzoru, a więc 50 x 1,36, okazało się, że jej samochód ma jedynie 68 koni mechanicznych. Podjęła decyzję, że jej nowe auto ma mieć co najmniej 80 KM, czyli powyżej 60 kW.

Sprawdźmy więc, jak wygląda zestawienie danych o koniach mechanicznych i kilowatach dla najpopularniejszych modeli rejestrowanych w 2023 roku na podstawie danych PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego). Przykładowe wersje i moce silników zaczerpnęliśmy z porównywarki ubezpieczeń Mubi:

Model z 2023 rokuWersjaMoc silnika
Toyota CorollaCorolla 1.2 T Active116 KM (85 kW)
Toyota CorollaCorolla 2.0 Hybrid Comfort152 KM (112 kW)
Skoda OctaviaOctavia 1.0 TSI Active110 KM (81 kW)
Skoda OctaviaOctavia 2.0 TDI Ambition115 kM (85 kW)
Toyota Yaris1.0 Active72 KM (53 kW)
Toyota YarisGR Yaris 1.6 Dynamic261 KM (192 kW)
Kia SportageSportage 1.6 GDI L 2WD132 KM (97 kW)
Kia SportageSportage 1.6 CRDI Black Edition 2WD115 KM (85 kW)
Hyundai TucsonTucson 1.6 T-GDi 48V Executive 2WD DCT150 KM (110 kW)
Hyundai TucsonTucson 1.6 T-GDi HEV Smart 4WD180 KM (132 kW)
Źródło: opracowanie własne Mubi na podstawie danych z kalkulatora ubezpieczeń Mubi.

W kalkulatorze ubezpieczeń Mubi można sprawdzić moc silnika podaną w koniach mechanicznych i kilowatach – zrobisz to przy podawaniu informacji dotyczących szczegółów samochodu.

Informacje w dowodzie rejestracyjnym o mocy silnika – w jakich jednostkach?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obecnie korzystamy z układu jednostek SI. W nim podstawową jednostką jest wat, a nie koń mechaniczny. Nie powinno więc nas dziwić, że w dowodzie rejestracyjnym, a więc oficjalnym dokumencie, znajdziemy informację o mocy silnika podaną w kilowatach.

Dane o silniku samochodu znajdują się w polach oznaczonych literą “P”.  W rubryce P1 wpisana jest pojemność silnika. Natomiast w polu P2 znajdziemy moc silnika podaną w kilowatach. Dzięki podanym wyżej wzorom łatwo ją przeliczyć na konie mechaniczne.

Cena ubezpieczenia OC a moc silnika – jak się zmienia?

Na koniec sprawdźmy, czy moc silnika ma znaczenie w kontekście ceny ubezpieczenia samochodu. Dla przykładu weźmy dwa modele Toyoty z 2023 roku:

  • Yaris 1.5 Comfort – 125 KM (92 kW),
  • Yaris Hybrid 1.5 Comfort – 92 KM (68 kW).

Naszym przykładowym kierowcą będzie 35-letnia Joanna z Warszawy, która ma prawo jazdy od 2012 roku (od 10 lat ubezpiecza pojazdy i nie miała szkody). Właścicielka parkuje pojazd we wspólnym garażu. Auto ma przejechane 5 tys. km i tyle samo zamierza Joanna przejechać w ciągu kolejnego roku ubezpieczania.

UbezpieczycielCena OC dla Yaris 1.5 Comfort – 125 KMCena OC dla Yaris Hybrid 1.5 Comfort – 92 KM
UNIQA
(OC + Assistance)
548 zł611 zł
Trasti
(OC)
558 zł565 zł
Benefia
(OC)
681 zł668 zł
LINK4
(OC + Assistance)
686 zł812 zł
Beesafe
(OC)
697 zł710 zł
mtu24.pl
(OC)
798 zł945 zł
Wiener
(OC + Assistance)
1 040 zł1 235 zł
ERGO Hestia
OC
3 637 zł4 303 zł
TUZ Ubezpieczenia
(OC + NNW + Assistance)
4 894 zł5 383 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń Mubi [12.06.2023].

U wszystkich ubezpieczycieli ceny OC (czasami z dodatkowym NNW lub Assistance) uległy zmianie. Wzrosły one w przypadku wersji hybrydowej pojazdu od kilku do kilkuset złotych!

Właśnie dlatego zawsze warto porównać oferty ubezpieczeń za pomocą kalkulatora ubezpieczeń Mubi, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę dla swojego samochodu – pamiętajmy, że propozycje ochrony przygotowywane są na podstawie indywidualnych danych.

PODSUMOWANIE
  • Koń mechaniczny to jednostka z układu MKS, która opisuje moc silnika.
  • W układzie SI to wat jest jednostką mocy.
  • Aby przeliczyć kilowaty (kW) na konie mechaniczne, trzeba pomnożyć liczbę kilowatów przez 1,36.
  • W dowodzie rejestracyjnym moc silnika podana jest w kilowatach.
  • Dla większości ubezpieczyciele moc silnika nie wpływa na cenę OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przelicznik kilowatów na konie mechaniczne

Jak przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne?
Dlaczego dalej używa się jednostki konie mechaniczne?
Czy moc silnika wpływa na ceny ubezpieczenia OC?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC