Dlaczego warto przepalać silnik samochodu?

Twoje auto więcej stoi na parkingu niż jeździ? Codziennie dojeżdżasz samochodem do pracy, ale pokonujesz krótkie trasy? W obu przypadkach kluczowe dla prawidłowej pracy silnika jest regularne przepalanie samochodu. Na czym ono polega? Jak to zrobić?

przepalenie silnika

Na czym polega przepalanie silnika?

Przepalanie silnika samochodu polega na utrzymywaniu wysokich obrotów. Celem takiego działania jest rozgrzanie oleju silnikowego, aby mógł on dotrzeć do wszystkich elementów napędowych i tak zwane przeczyszczenie przewodów spalinowych.

Proces ten najlepiej przeprowadzić podczas jazdy drogą ekspresową czy autostradą. Wówczas rozwinięcie większych prędkości i utrzymanie wyższych obrotów przez jakiś czas będzie łatwiejsze, a przy tym bezpieczniejsze zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Przeczytaj też: Downsizing silnika – mniejszy nie znaczy gorszy!

Kiedy powinno się przepalić silnik?

Swój samochód powinieneś przepalać regularnie. Nawet kilka razy w miesiącu i o każdej porze roku. Niezależnie od tego, czy parkujesz auto na dworze, czy w garażu. 

Regularnego przepalania silnika powinni pilnować szczególnie ci, którzy rzadko korzystają ze swojego samochodu lub pokonują nim krótkie trasy. Pojazd, który stoi długo nieużywany, niszczeje. Wówczas w silniku bardzo szybko może pojawić się korozja. Tak! Wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie starszych aut. Narażone na nią są w szczególności samochody parkowane na dworze lub w wilgotnym pomieszczeniu. Ponadto rzadkie korzystanie z pojazdu ma niekorzystny wpływ na jego układ wydechowy czy akumulator. Z kolei jeśli często korzystasz z samochodu, ale udajesz się nim zwykle w krótkie, miejskie trasy, jeżdżąc do pracy czy sklepu, olej nie ma kiedy się rozgrzać. To także ma niekorzystny wpływ na działanie auta.

Przepalanie silnika jest zatem ważne zarówno w przypadku, gdy Twoje auto stoi długo nieużywane, jak i jeśli korzystasz z samochodu regularnie, ale pokonujesz nim krótkie trasy. 

Przeczytaj też: Jak przygotować samochód do sezonu zimowego? Ważne porady dla kierowców

Jak przepalić silnik?

Jeśli chcesz przepalić silnik swojego samochodu, musisz wiedzieć, jak to zrobić. W przeciwnym razie, mimo dobrych zamiarów, możesz doprowadzić do awarii auta. W punktach poniżej znajdziesz wskazówki na temat tego, jak prawidłowo przepalić silnik swojego samochodu.

 1. Udaj się w trasę. Najlepiej, jeśli będzie to jazda drogą, na której będziesz mógł rozwinąć wyższe obroty i utrzymać je przez jakiś czas. Wybierz drogę ekspresową lub autostradę.
 2. Zanim zaczniesz przepalanie silnika, poczekaj, aż auto się rozgrzeje, aby olej rozprowadził się po wszystkich jednostkach napędowych.
 3. Przyspiesz, zwiększając obroty silnika.
 4. Utrzymaj prędkość na poziomie 4500–6000 obrotów w przypadku silnika benzynowego i 3000–3500 w przypadku diesla.
 5. Aby solidnie przepalić silnik, utrzymuj wysokie obroty przez minimum 15 minut.

Przepalanie silnika zimą i latem

Duże znaczenie podczas przepalania silnika ma pora roku. Dokładnie chodzi tu o rozgrzanie samochodu. Większość kierowców uważa, że aby auto osiągnęło odpowiednią temperaturę, wystarczy uruchomić silnik i zostawić pojazd na wolnych obrotach. To błąd, a zwłaszcza w zimie i kiedy samochód nie był używany przez dłuższy czas. Wówczas nagromadzona w aucie wilgoć, zamiast odparować, może zebrać się w którymś z układów. Ma to niekorzystny wpływ na silnik i układ wydechowy. Jak więc powinno wyglądać przepalanie silnika?

Zimą należy uruchomić silnik, poczekać 20–30 sekund i ruszyć w drogę. Dopóki samochód się nie rozgrzeje, jazda powinna być spokojna. Później można przejść do utrzymania wyższych obrotów.

Latem przepalanie silnika powinno wyglądać tak samo. Można natomiast pominąć półminutowy postój i rozpocząć spokojną jazdę niemalże od razu po odpaleniu samochodu. Jeśli silnik się rozgrzeje, należy rozpocząć jego przepalanie.

Czy przepalanie silnika jest bezpieczne dla samochodu?

Aby przepalanie silnika było bezpieczne dla Twojego samochodu, musisz robić to prawidłowo i niezbyt często. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do szybszego zużycia się auta lub jego awarii. 

Czego nie powinieneś robić podczas przepalania silnika?

Przede wszystkim nie utrzymuj wysokich obrotów silnika, jeśli Twój samochód jeszcze się nie rozgrzał. Bez odpowiedniej temperatury olej nie jest w stanie rozejść się po wszystkich układach silnika i je nasmarować. Zanim samochód się rozgrzeje, jedź spokojnie.

Nie rozgrzewaj także auta na postoju. Latem możesz rozpocząć jazdę niemalże od razu po odpaleniu silnika. Zimą wystarczy, że poczekasz 20–30 sekund. Dla samochodu lepszym rozwiązaniem jest rozgrzanie go w ruchu. W przeciwnym razie nagromadzona wilgoć może dostać się do silnika, co grozi jego awarią i nagromadzeniem się sadzy w układzie wydechowym.

Przeczytaj też: Jak prawidłowo odpalić silnik, aby szybko rozgrzać auto na mrozie?

7 wskazówek dotyczących tego, jak dbać o silnik w samochodzie

Jeśli prawidłowo i regularnie dbasz o swoje auto, masz pewność, że będzie Ci ono długo służyło i ograniczysz występowanie awarii. Ale jak się do tego zabrać? Co jest ważne?

 1. Regularnie wymieniaj i sprawdzaj poziom oleju.
 2. Regularnie wymieniaj filtry powietrza i paliwa.
 3. Regularnie przeprowadzaj przeglądy techniczne.
 4. Nie jeździj brawurowo na zimnym silniku.
 5. Nie rozgrzewaj auta na postoju.
 6. Sprawdzaj stan płynu chłodniczego.
 7. Jeśli podczas jazdy zauważysz, usłyszysz coś niepokojącego w pracy silnika, udaj się do mechanika.

Przeczytaj też: Zatarcie silnika – poważny problem, łatwy do uniknięcia

W jakich sytuacjach otrzymasz pomoc w ramach assistance?

Jeśli Twoje auto ulegnie awarii w czasie podróży lub nie będzie chciało odpalić, możesz liczyć na pomoc w ramach assistance. Ubezpieczenie gwarantuje wsparcie nie tylko wtedy, gdy dojdzie do usterki, ale także kiedy spowodujesz wypadek lub Twoje auto zostanie skradzione. Wówczas otrzymasz pomoc w postaci holowania, auta zastępczego, naprawy na miejscu zdarzenia czy pomocy serwisowej.

UWAGA!

Nie każde ubezpieczenie assistance gwarantuje pomoc po awarii, wypadku i kradzieży. Zakres ochrony zależy od towarzystwa, zatem polisa może obejmować tylko część świadczeń. Zanim kupisz ubezpieczenie, dokładnie zapoznaj się z jego zakresem.

Ile kosztuje assistance samochodowe?

Ceny ubezpieczenia OC i assistance sprawdzimy na przykładzie 45-letniej Dagmary, która jest właścicielką 10-letniego auta marki Renault Espace z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 l. Mieszkanka Jeleniej Góry posiada prawo jazdy od przeszło 20 lat i ma pełne zniżki.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
Trasti OC
Assistance z pomocą po wypadku
696 zł
Beesafe OC
Assistance z pomocą po wypadku
926,15 zł
mtu24.pl OC
Assistance z pomocą po wypadku
960 zł
Beesafe OC
Assistance z pomocą po wypadku, awarii i kradzieży
999,15 zł
mtu24.pl OC
Assistance z pomocą po wypadku i awarii
1013 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [kwiecień 2024]
CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczenie assistance możesz kupić razem z całorocznym OC lub krótkoterminowo, wyłącznie na czas podróży. Np. na 7 dni, 15 dni lub 30 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przepalanie silnika

Na czym polega przepalanie silnika?
Czego nie robić podczas przepalania silnika?
Czym grozi nieprzepalanie silnika?
PODSUMOWANIE
 • Przepalanie silnika samochodu polega na jeździe na wysokich obrotach.
 • Regularne przepalanie silnika wpływa na prawidłową pracę samochodu.
 • Przepalać samochód wolno wyłącznie na rozgrzanym silniku.
 • Warto przepalać samochód kilka razy w miesiącu. Szczególnie jeśli pokonuje on zwykle krótkie trasy lub stoi długo nieużywany.
 • Silnik samochodu najlepiej jest rozgrzewać podczas spokojnej jazdy. Nie zaleca się robienia tego na postoju.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC