Chcesz przewieźć meble osobówką? Sprawdź, czy jest to bezpieczne dla Ciebie, Twojego samochodu i domowych finansów!

Masz do przewiezienia wielkogabarytowe materiały budowlane? A może wybierasz się na wakacje i chcesz zabrać ze sobą rower? Sprawdź, w jaki sposób możesz bezpiecznie i bez obawy o mandat przewieźć większe przedmioty samochodem.

Bezpieczne przewożenie przedmiotów wewnątrz samochodu

Na co dzień większość rzeczy osobistych przewozisz wewnątrz samochodu: na fotelu pasażera, na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Nie tylko ciężkie walizki i inne przedmioty o dużej wadze mogą stanowić zagrożenie dla Ciebie i osób z Tobą podróżujących. Nawet butelka z wodą czy telefon komórkowy potrafią wyrządzić dużą krzywdę, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone podczas jazdy. Przy gwałtownym hamowaniu ich ciężar znacząco wzrasta. Przedmioty przewożone luzem w pojeździe mogą zatem przyczynić się do wybicia szyby, uszkodzenia innych elementów samochodu, a co gorsza – spowodować obrażenia na Twoim ciele lub ciele Twoich pasażerów.

Oprócz tego przedmioty umieszczone bez zabezpieczenia na podłodze samochodu mogą przemieszczać się przy wykonywaniu manewrów (np. podczas skręcania lub hamowania). Co jeśli butelka z wodą znajdująca się na podłodze znajdzie się nagle przy pedałach? Jeśli wpadnie pod hamulec, zablokuje go i wypadek gotowy.

Nieprawidłowe przewożenie przedmiotów i bagaży w pojeździe niesie zatem większe niebezpieczeństwo, niż mogłoby się wydawać.

Jak bezpiecznie przewozić bagaże i przedmioty?

Jeśli część rzeczy, które zabierasz ze sobą w podróż, będzie znajdowała się luzem, powinieneś je umieścić w odpowiednich miejscach: w skrytce lub zabezpieczone siatką przymocowaną za przednimi fotelami. Większe bagaże najlepiej umieścić w bagażniku.

Unikaj przewożenia drobiazgów na półce z tyłu samochodu, na desce rozdzielczej i na siedzeniach.

Przewóz osobówką większych przedmiotów – czy jest możliwy?

Samochód osobowy służy przede wszystkim do przewozu osób oraz niewielkich bagaży, które bez problemu zmieszczą się w pojeździe. Nie jest jednak zabronione przewożenie osobówką także większych ładunków, które będą wystawały z samochodu podczas transportu. Przewóz bagażu na dachu samochodu lub wewnątrz, ale na przykład z otwartą klapą bagażnika jest możliwy, ale na określonych warunkach. Te reguluje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:

1) nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;

2) nie naruszał stateczności pojazdu;

3) nie utrudniał kierowania pojazdem;

4) nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, art. 61, ust. 2.

Mowa tu przede wszystkim o zachowaniu bezpieczeństwa zarówno osób przewożących ładunek, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Co można przewozić na dachu samochodu?

Wspomniana wyżej ustawa jasno określa, że zarówno bagaż na dachu samochodu, jak i ten znajdujący się w jego wnętrzu, ale widoczny dla osób znajdujących się poza samochodem, powinien być odpowiednio zabezpieczony, oznakowany, nie może być zbyt ciężki i przesadnie duży, a dodatkowo nie powinien odznaczać się nieestetycznym wyglądem i zapachem.

Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, art. 61, ust. 3.

To bardzo ogólne wytyczne, jednak lektura ustawy pozwoli uzyskać odpowiedź na bardziej szczegółowe pytania dotyczące przewozu ładunków, np. materiałów sypkich czy drewna.

Przewożenie bagażu na dachu samochodu, w bagażniku z otwartą jego klapą albo we wnętrzu auta, ale z otwartymi szybami jest konieczne zazwyczaj, gdy:

 • remontujesz mieszkanie (przewozisz wówczas materiały budowlane i elementy wyposażenia domu),
 • przygotowujesz się do świąt (bywa, że na bagażniku dachowym przewożona jest choinka),
 • jedziesz na wakacje lub ferie (wówczas na dachu samochodu możesz przewieźć deskę surfingową, narty, deskę snowboardową lub rower).

Jak bezpiecznie przewozić przedmioty o niestandardowych wymiarach?

Pierwszą kwestią, o jaką trzeba zadbać, jest waga ładunku. Ważne jest, aby samochód podczas przewozu bagażu nie przekroczył dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Gdy upewnisz się, że waga ładunku umożliwia jego przewiezienie samochodem, powinieneś zwrócić uwagę na jego wymiary. Ustawa o ruchu drogowym wprost określa, jak bardzo ładunek może wystawać poza granice pojazdu z przodu, z tyłu, po bokach i od góry.

 • Jeśli ładunek wystaje poza boczne krawędzi pojazdu, łączna szerokość auta i przewożonego przedmiotu nie może przekraczać 2,55 m, a jeśli szerokość samochodu jest równa tej wartości, auto z ładunkiem nie może być szersze niż 3 m.
 • Jeśli ładunek swoją długością przekracza długość pojazdu, nie może wystawać z tyłu bardziej niż na 2 m, a z przodu bardziej niż na 0,5 m, licząc od przedniej krawędzi pojazdu lub 1,5 m, licząc od fotela kierowcy.
 • Łączna wysokość samochodu i przewożonego na jego dachu przedmiotu nie powinna przekroczyć 4 m.

Jeśli przewożony ładunek wystaje poza krawędzie samochodu, którym jest transportowany, musi być odpowiednio oznaczony:

 • z przodu pojazdu za pomocą pomarańczowej chorągiewki lub dwóch białych oraz dwóch czerwonych pasów, a także białym światłem, jeśli warunki pogodowe ograniczają widoczność na drodze,
 • z boku pojazdu, przy najbardziej wystającym elemencie, przy pomocy pomarańczowej chorągiewki o wymiarach 50 cm x 50 cm, a dodatkowo światłem białym widocznym dla pojazdów nadjeżdżających z przodu i czerwonym dla pojazdów poruszających się z tyłu, jeśli widoczność na drodze jest niedostateczna,
 • z tyłu pojazdu, umieszczając na ładunku dwa białe oraz dwa czerwone pasy, których łączna powierzchnia powinna wynosić minimum 1000 cm², a gdy widoczność na drodze jest ograniczona, dodatkowo montuje się czerwone światło.

Co grozi za przewożenie ładunków niezgodnie z obowiązującymi przepisami?

Za przewożenie ładunków o wymiarach i wadze przekraczającej dopuszczalne normy, a także za brak lub niewłaściwe oznakowanie przewożonych przedmiotów grozi Ci mandat, gdy policja zatrzyma Cię do kontroli. Jak dużo zapłacisz?

 • 200 zł, jeśli przewożony ładunek zasłania światła i kierunkowskazy w Twoim pojeździe,
 • 100 zł, jeśli przewożony ładunek zasłania tablice rejestracyjne i inne oznaczenia pojazdu,
 • 150 zł, jeśli źle oznaczyłeś ładunek lub nie oznaczyłeś go w ogóle.

Konsekwencje niewłaściwego przewożenia bagaży odczujesz szczególnie wtedy, gdy dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia, w wyniku którego wyrządzisz innym szkody lub spowodujesz uszkodzenie swojego samochodu. Ubezpieczyciel może odmówić Ci wsparcia w ramach ubezpieczenia OC, jeśli wyrządziłeś szkodę innemu uczestnikowi ruchu, przewożąc ładunek za opłatą:

Art. 38. 1. Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody:

(…)

2) wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty;

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, art. 38, ust. 2, pkt. 2.

powstałe w następstwie używania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem,

oraz

powstałe wskutek niewłaściwego załadowania, przewożenia i rozładowania ładunku lub bagażu,

a także

powstałe podczas lub wskutek użycia pojazdu do transportu towarów niebezpiecznych, o których mowa w ustawie z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.

PODSUMOWANIE
 • Nawet niewielkie przedmioty należy zabezpieczyć jeszcze przed rozpoczęciem podróży samochodem.
 • Możesz przewozić samochodem przedmioty o większych gabarytach, jednak powinieneś je odpowiednio umieścić w pojeździe lub na zewnętrznym bagażniku, aby nie ograniczały widoczności i kierowania pojazdem.
 • Przewożony ładunek powinien być odpowiednio zabezpieczony i oznaczony.
 • Waga i wymiary przewożonego ładunku powinny mieścić się w granicach ustalonych w ustawie.
 • Za nieprawidłowe umiejscowienie i oznaczenie ładunku lub brak wymaganego oznaczenia grozi mandat.
 • Nieprawidłowe przewożenie przedmiotów stwarza ryzyko odmowy wsparcia ze strony ubezpieczyciela.

Źródła:

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!