Przewiezienie mebli osobówką – czy jest to bezpieczne dla Twojego samochodu?

Masz do przewiezienia wielkogabarytowe materiały budowlane? A może wybierasz się na wakacje i chcesz zabrać ze sobą rower? Sprawdź, w jaki sposób możesz bezpiecznie i bez obawy o mandat przewieźć większe przedmioty samochodem.

przewożenie rzeczy samochodem

Bezpieczne przewożenie przedmiotów wewnątrz samochodu

Na co dzień większość rzeczy osobistych przewozisz wewnątrz samochodu: na fotelu pasażera, na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Nie tylko ciężkie walizki i inne przedmioty o dużej wadze mogą stanowić zagrożenie dla Ciebie i osób z Tobą podróżujących. Nawet butelka z wodą czy telefon komórkowy potrafią wyrządzić dużą krzywdę, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone podczas jazdy. Przy gwałtownym hamowaniu ich ciężar znacząco wzrasta. Przedmioty przewożone luzem w pojeździe mogą zatem przyczynić się do wybicia szyby, uszkodzenia innych elementów samochodu, a co gorsza – spowodować obrażenia na ciele u Ciebie lub pasażerów.

Oprócz tego przedmioty umieszczone bez zabezpieczenia na podłodze samochodu mogą przemieszczać się przy wykonywaniu manewrów (np. podczas skręcania lub hamowania). Co jeśli butelka z wodą znajdująca się na podłodze znajdzie się nagle przy pedałach? Jeśli wpadnie pod hamulec, zablokuje go i wypadek gotowy.

Nieprawidłowe przewożenie przedmiotów i bagaży w pojeździe niesie zatem większe niebezpieczeństwo, niż mogłoby się wydawać.

Jak bezpiecznie przewozić bagaże i przedmioty?

Jeśli część rzeczy, które zabierasz ze sobą w podróż, będzie znajdowała się luzem, powinieneś je umieścić w odpowiednich miejscach: w skrytce lub zabezpieczone siatką przymocowaną za przednimi fotelami. Większe bagaże najlepiej umieścić w bagażniku.

Unikaj przewożenia drobiazgów na półce z tyłu samochodu, na desce rozdzielczej i na siedzeniach.

Przewóz osobówką większych przedmiotów – czy jest możliwy?

Samochód osobowy służy przede wszystkim do przewozu osób oraz niewielkich bagaży, które bez problemu zmieszczą się w pojeździe. Nie jest jednak zabronione przewożenie osobówką także większych ładunków, które będą wystawały z samochodu podczas transportu. Przewóz bagażu na dachu samochodu lub wewnątrz, ale na przykład z otwartą klapą bagażnika jest możliwy, lecz na określonych warunkach. Tak stanowi Kodeks drogowy.

Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:

1) nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;

2) nie naruszał stateczności pojazdu;

3) nie utrudniał kierowania pojazdem;

4) nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

Art. 61 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Mowa tu przede wszystkim o zachowaniu bezpieczeństwa zarówno osób przewożących ładunek, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Co można przewozić na dachu samochodu?

Wspomniana wyżej ustawa jasno określa, że zarówno bagaż na dachu samochodu, jak i ten znajdujący się w jego wnętrzu, ale widoczny dla osób znajdujących się poza samochodem, powinien być odpowiednio zabezpieczony, oznakowany, nie może być zbyt ciężki i przesadnie duży, a dodatkowo nie powinien odznaczać się nieestetycznym wyglądem i zapachem.

Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.

Art. 61 ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

To bardzo ogólne wytyczne, jednak lektura ustawy pozwoli uzyskać odpowiedź na bardziej szczegółowe pytania dotyczące przewozu ładunków, np. materiałów sypkich czy drewna.

Przewożenie bagażu na dachu samochodu, w bagażniku z otwartą klapą albo we wnętrzu auta, ale z otwartymi szybami, jest konieczne zazwyczaj, gdy:

 • remontujesz mieszkanie (przewozisz wówczas materiały budowlane i elementy wyposażenia domu);
 • przygotowujesz się do świąt (bywa, że na bagażniku dachowym przewożona jest choinka);
 • jedziesz na wakacje lub ferie (wówczas na dachu samochodu możesz przewieźć deskę surfingową, narty, deskę snowboardową lub rower).
Przykład

Popularnym sposobem na zwiększenie ładowności samochodu jest zamontowanie na dachu boksu bagażowego. Używając go, trzeba jednak pamiętać, żeby nie przekroczyć maksymalnej ładowności dachu, która w większości samochodów osobowych wynosi 50 kg. Przykładowo, jeżeli sam box oraz bagażnik bazowy, na którym jest umieszczony, ważą 20 kg, do dyspozycji kierowcy pozostanie jeszcze 30 kg.

Jak bezpiecznie przewozić przedmioty o niestandardowych wymiarach?

Pierwszą kwestią, o jaką trzeba zadbać, jest waga ładunku. Ważne jest, aby samochód podczas przewozu bagażu nie przekroczył dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Gdy upewnisz się, że waga ładunku umożliwia jego przewiezienie samochodem, powinieneś zwrócić uwagę na jego wymiary. Kodeks drogowy wprost określa, jak bardzo ładunek może wystawać poza granice pojazdu z przodu, z tyłu, po bokach i od góry.

 • Jeśli ładunek wystaje poza boczne krawędzie pojazdu, łączna szerokość auta i przewożonego przedmiotu nie może przekraczać 2,55 m, a jeśli szerokość samochodu jest równa tej wartości, auto z ładunkiem nie może być szersze niż 3 m.
 • Jeśli ładunek swoją długością przekracza długość pojazdu, nie może wystawać z tyłu bardziej niż na 2 m, a z przodu bardziej niż na 0,5 m, licząc od przedniej krawędzi pojazdu lub 1,5 m, licząc od fotela kierowcy.
 • Łączna wysokość samochodu i przewożonego na jego dachu przedmiotu nie powinna przekroczyć 4 m.

Jeśli przewożony ładunek wystaje poza krawędzie samochodu, którym jest transportowany, musi być odpowiednio oznaczony:

 • z przodu pojazdu za pomocą pomarańczowej chorągiewki lub dwóch białych oraz dwóch czerwonych pasów, a także białym światłem, jeśli warunki pogodowe ograniczają widoczność na drodze;
 • z boku pojazdu, przy najbardziej wystającym elemencie, przy pomocy pomarańczowej chorągiewki o wymiarach 50 cm x 50 cm, a dodatkowo światłem białym widocznym dla pojazdów nadjeżdżających z przodu i czerwonym dla pojazdów poruszających się z tyłu, jeśli widoczność na drodze jest niedostateczna;
 • z tyłu pojazdu, umieszczając na ładunku dwa białe oraz dwa czerwone pasy, których łączna powierzchnia powinna wynosić minimum 1000 cm², a gdy widoczność na drodze jest ograniczona, dodatkowo montuje się czerwone światło.

Co grozi za przewożenie ładunków niezgodnie z obowiązującymi przepisami?

Za przewożenie ładunków o wymiarach i wadze przekraczającej dopuszczalne normy, a także za brak lub niewłaściwe oznakowanie przewożonych przedmiotów grozi Ci mandat, gdy policja zatrzyma Cię do kontroli. Jak dużo zapłacisz?

 • 200 zł, jeśli przewożony ładunek zasłania światła i kierunkowskazy w Twoim pojeździe;
 • 100 zł, jeśli przewożony ładunek zasłania tablice rejestracyjne i inne oznaczenia pojazdu;
 • 300 zł, jeśli źle oznaczyłeś ładunek lub nie oznaczyłeś go w ogóle.

Konsekwencje niewłaściwego przewożenia bagaży odczujesz szczególnie wtedy, gdy dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia, w wyniku którego wyrządzisz innym szkody lub spowodujesz uszkodzenie swojego samochodu.

Ponadto ubezpieczyciel może odmówić Ci wsparcia w ramach ubezpieczenia OC, jeśli szkody wystąpiły w przewożonych za opłatą ładunkach.

Art. 38. 1. Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody:

(…)

2) wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty;

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, art. 38, ust. 2, pkt. 2.

W dokumentach OWU pojawiają się także wyłączenia dotyczące szkód powstałych:

 • w następstwie używania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem;
 • wskutek niewłaściwego załadowania, przewożenia i rozładowania ładunku lub bagażu;
 • podczas lub wskutek użycia pojazdu do transportu towarów niebezpiecznych, o których mowa w ustawie z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.
PODSUMOWANIE
 • Nawet niewielkie przedmioty należy zabezpieczyć jeszcze przed rozpoczęciem podróży samochodem.
 • Możesz przewozić samochodem przedmioty o większych gabarytach, jednak powinieneś je odpowiednio umieścić w pojeździe lub na zewnętrznym bagażniku, aby nie ograniczały widoczności i kierowania pojazdem.
 • Przewożony ładunek powinien być odpowiednio zabezpieczony i oznaczony.
 • Waga i wymiary przewożonego ładunku powinny mieścić się w granicach ustalonych w ustawie.
 • Za nieprawidłowe umiejscowienie i oznaczenie ładunku lub brak wymaganego oznaczenia grozi mandat.
 • Nieprawidłowe przewożenie przedmiotów stwarza ryzyko odmowy wsparcia ze strony ubezpieczyciela.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przewożenie rzeczy w samochodzie

Jak bezpiecznie jeździć z ładunkiem wystającym z samochodu?
Na ile centymetrów może wystawać ładunek samochodu osobowego?
Jak zabezpieczyć ładunek?
Źródła:
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC