14 porad na temat tego, jak przewozić psa w samochodzie

Często zabierasz swojego pupila na spacery poza miasto? Lubisz wyruszać z nim na wspólne wycieczki? Zadbaj o to, aby wspólna podróż samochodem była komfortowa i abyście zarówno Ty, jak i Twój pies, byli bezpieczni. Z tego artykułu dowiesz się, jak przewozić swojego czworonoga w aucie. Omówimy również, co na ten temat mówią przepisy i czy za nieodpowiednie przewożenie psa możesz dostać mandat. Ale to nie wszystko!

przewożenie psa w samochodzie

Przewożenie psa w samochodzie – przepisy

W polskim prawie nie funkcjonują żadne przepisy, które regulują, w jaki dokładnie sposób należy przewozić psa w samochodzie. Brak jasnych wytycznych może być problemem. Przez to wiele osób transportuje czworonoga w nieodpowiedni sposób, narażając na niebezpieczeństwo nie tylko swojego pupila, ale również siebie. 

Jedyna wzmianka na temat prawidłowego przewożenia czworonoga znajduje się w Ustawie o ochronie zwierząt oraz w kodeksie drogowym. W ustawie jest informacja dotycząca celowego narażenia zwierzęcia na niebezpieczeństwo. Z kolei w kodeksie drogowym jest wzmianka na temat tego, że nieodpowiednio przewożony pupil może być zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów, a także osób znajdujących się poza pojazdem.

Po zapoznaniu się z wyżej wymienionymi dokumentami można wywnioskować, że mimo braku przejrzystych przepisów na temat przewożenia pupila w samochodzie, obowiązkiem każdego właściciela jest to, aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo swoje oraz czworonoga. Podczas jazdy autem pupil powinien znajdować się w zabezpieczonym, specjalnie przeznaczonym dla niego miejscu. 

W związku z tym pies nie może:

 • ograniczać widoczności kierowcy, 
 • rozpraszać kierowcy,
 • stwarzać niebezpieczeństwa dla samego siebie,
 • przemieszczać się po wnętrzu samochodu.

Przeczytaj też: Zwierzę w samolocie – przepisy

Za nieodpowiednie przewożenie psa w samochodzie grozi mandat!

Mimo że nie istnieją żadne wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób przewozić pupila w samochodzie, za nieodpowiedni transport zwierzęcia możesz dostać mandat. Stanie się tak, kiedy podczas kontroli drogowej funkcjonariusz stwierdzi, że Twój pupil stwarza niebezpieczeństwo dla Ciebie, Twoich pasażerów oraz samego siebie. Np. jeśli pies nie będzie przypięty, zabezpieczony i będzie przemieszczał się po całym aucie. Wówczas możesz dostać mandat w wysokości nawet 500 zł. Z kolei jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że swoim zachowaniem popełniłeś przestępstwo, np. kiedy zamkniesz psa w nagrzanym samochodzie, co jest uznawane za znęcanie się nad zwierzęciem, narażasz się na karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Aby Twój pupil był bezpieczny podczas jazdy samochodem, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki. Co to oznacza? Przede wszystkim zaopatrz się w akcesoria, które zadbają o bezpieczeństwo zwierzęcia oraz Wasz wspólny komfort podczas jazdy. To, jakie akcesoria sprawdzą się w Twoim przypadku, zależy od wielkości Twojego psa oraz tego, ile masz miejsca w samochodzie.

Akcesoria, które ułatwią Ci podróżowanie z psem, to:

 • transporter

Transportery są bardzo popularne wśród właścicieli czworonogów. Dostępne są zarówno dla małych, jak i dużych ras psów. Mogą być plastikowe lub materiałowe. Zwykle są zapinane na zamek lub na specjalne haczyki. Posiadają także zaczepy, które umożliwiają przymocowanie pasa oraz rączki, dzięki którym łatwo i wygodnie można przenosić transporter. Ściany transportera wykonane są zwykle z siateczki lub plastikowych kratek, dzięki czemu pies może obserwować wszystko dookoła.

W zależności od wielkości i rodzaju transportera koszt zakupu waha się zwykle w granicach od 200 nawet do 500 zł.

 • klatka

Funkcja klatki jest podobna do przeznaczenia transportera. Z klatki częściej korzystają jednak właściciele większych psów, z uwagi na solidniejszą konstrukcję i trwalsze materiały.

W zależności od wielkości i rodzaju klatki koszt zakupu waha się średnio w granicach od 100 do 500 zł.

 • krata oddzielająca bagażnik od pozostałej części samochodu

Z tego rozwiązania korzystają głównie właściciele większych psów, którzy przewożą swoje czworonogi w przestrzeni bagażnika. Dzięki kratce pupil nie jest w stanie przedostać się do części pasażerskiej pojazdu, przez co nie stwarza zagrożenia zarówno dla siebie, jak i dla pozostałych podróżujących. Kratka to wygodne rozwiązanie. Zamontowanie i zdemontowanie jej trwa chwilę, nie zajmuje ona dużo miejsca i można ją kupić w stosunkowo niskiej cenie.

Koszt zakupu kratki waha się w granicach od 100 do 200 zł.

 • szelki

Jeśli pies jest przewożony bez transportera lub klatki, powinien być przypięty, aby w razie hamowania nie naraził siebie i pozostałych podróżujących na niebezpieczeństwo. Należy się wówczas zaopatrzyć w szelki oraz pas bezpieczeństwa. Często akcesoria te można kupić w zestawie. Istotne jest to, aby pupil podczas podróży samochodem miał na sobie szelki, a nie obrożę, która może uszkodzić jego szyję podczas hamowania. Szelki to niedrogie i wygodne rozwiązanie, ponieważ pies może z nich korzystać również na co dzień. 

W zależności od wielkości i rodzaju szelek koszt zakupu waha się w granicach od 50 do 100 zł.

 • pasy

Przypięcie psa pasami gwarantuje, że podczas gwałtownego hamowania pupil nie przekoziołkuje przez cały pojazd. To ważne, jeśli pies podróżuje bez klatki czy transportera. Nie chodzi tu oczywiście o pasy, w jakie wyposażone jest każde auto, a o specjalne psie pasy. Takie, które na jednym końcu posiadają zaczep do szelek, w które ubrany jest pies, a na drugim końcu zaczep, który przypina się do zacisku na pas bezpieczeństwa. Pasy często występują w komplecie razem z szelkami.

Koszt zakupu pasa to około 50 zł.

 • mata

Korzystają z niej ci, którzy przewożą swoich pupili na tylnej kanapie samochodu. Dzięki zaczepom matę można przypiąć do zagłówków znajdujących się na tylnych oraz przednich siedzeniach. Wówczas pies korzysta wyłącznie z wydzielonej dla niego strefy, a kanapa jest wolna od zabrudzeń, zadrapań czy sierści pupila. W przypadku korzystania z maty należy pamiętać również o przypięciu psa pasami bezpieczeństwa!

Koszt zakupu maty to około 100–200 zł.

 • fotelik, kosz

Korzystają z niego głównie właściciele mniejszych psów z uwagi na nieduży rozmiar fotelika czy kosza. Akcesoria te przypominają przenośne legowisko. Pies korzystający ze specjalnego fotelika ma wydzieloną dla siebie strefę, która częściowo ogranicza mu możliwość przemieszczania się. Ponadto pupil musi być przypięty pasami bezpieczeństwa.

Koszt zakupu maty to około 100–300 zł.

14 porad dotyczących tego, jak zadbać o komfort psa podczas jazdy samochodem

Podczas jazdy samochodem każde zwierze musi być zaopiekowane. Nie wszystkie czworonogi lubią podróże, a są one niekiedy niezbędne, np. w przypadku chociażby wizyty u weterynarza. Może to generować u psa spory stres i niepokój. Pupil może cierpieć również na chorobę lokomocyjną. W takich sytuacjach należy zadbać o to, aby podróż była dla psa maksymalnie komfortowa. Odpowiednie podejście być może nawet sprawi, że polubi on podróże i nie trzeba będzie wsadzać go do auta na siłę.

Co jest ważne podczas przewożenia psa samochodem?

 1. Wydziel psu specjalną strefę w samochodzie. Np. w bagażniku lub na tylnej kanapie. Zadbaj o to, aby miał on dostęp np. do swojej ulubionej zabawki czy koca przyniesionego z domu.
 2. Zadbaj o to, aby Twój pies czuł się komfortowo. Bądź w zasięgu jego wzroku i mów do niego, aby wiedział, że jesteś obok.
 3. Zabezpiecz pupila, aby nie był w stanie przemieszczać się po samochodzie. Przewoź go w transporterze, klatce lub na tylnej kanapie, ale przypiętego pasami bezpieczeństwa.
 4. Jeśli Twój pupil bardzo się stresuje podczas jazdy samochodem lub ma chorobę lokomocyjną, przed podróżą podaj mu lekarstwa.
 5. Nie dokarmiaj nadmiernie psa przed podróżą.
 6. Pamiętaj o tym, aby Twój pies podczas podróży miał dostęp do wody.
 7. Nie jeździj brawurowo i nie hamuj gwałtownie. Staraj się, aby Twoja jazda była płynna i spokojna.
 8. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w samochodzie. Ważne, aby nie było ani za ciepło, ani za zimno. Nie ustawiaj także nawiewów bezpośrednio na psa.
 9. Nie włączaj głośno muzyki. Psy mają około czterokrotnie lepszy słuch niż ludzie. Muzyka puszczona zbyt głośno sprawi, że pupil będzie się czuł niekomfortowo.
 10. Pamiętaj o postojach. Zwłaszcza jeśli jest to dłuższa podróż.
 11. Nie otwieraj okien, a już na pewno nie pozwalaj na to, aby pies wystawiał przez nie głowę.
 12. Nie trzymaj psa na kolanach. Mimo że najprawdopodobniej będzie on czuł się tam komfortowo, będzie to niebezpieczne dla Was obojga.
 13. Nie przewoź psa na przednim siedzeniu. Na tylnej kanapie zapewnisz mu większe bezpieczeństwo.
 14. Nie zostawiaj psa w samochodzie bez opieki, a już na pewno nie w upalne dni.
przewożenie psa w samochodzie

Jazda samochodem z psem a ubezpieczenie

Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą coraz bardziej naprzeciw oczekiwaniom klientów i poszerzają ochronę o kolejne ciekawe rozwiązania. Jednym z nich jest ubezpieczenie, które obejmuje pomoc dla pupila. Jeśli zdarza Ci się podróżować z psem, przemyśl kwestię ochrony dla swojego pojazdu, która zagwarantuje pomoc nie tylko Tobie, ale również Twojemu psu, kiedy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia losowego. Na czym dokładnie polega takie wsparcie? Sprawdzimy to na przykładzie kilku towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują takie rozwiązanie.

UNIQA

Towarzystwo ubezpieczeniowe UNIQA w ramach NNW gwarantuje wypłatę jednorazowego świadczenia z tytułu śmierci zwierzęcia domowego przewożonego autem wskazanym w umowie. Suma ubezpieczenia wynosi 2000 zł na jedno zdarzenie. Firma zastrzega, że odszkodowanie jest wypłacane wówczas, gdy do śmierci zwierzęcia dojdzie przed upływem dwóch tygodni od dnia zdarzenia.

UNIQA oferuje również przewóz, opiekę i leczenie zwierzęcia domowego w wariancie Assistance MIDI, jeśli dojdzie do wypadku. Wówczas suma ubezpieczenia na przewóz wynosi 400 zł, a na leczenie – 1000 zł.

Zarówno w przypadku NNW, jak i assistance, UNIQA zastrzega, że zwierzę musi mieć ukończone 4 miesiące i być własnością kierowcy lub pasażerów pojazdu.

UWAGA!

Towarzystwo UNIQA do zwierząt domowych zalicza koty należące do ras domowych oraz psy.
*źródło: UNIQA, OWU Ubezpieczenia komunikacyjne (07.03.2024)

PZU

W ramach ubezpieczenia PZU Pomoc w drodze w wariancie SUPER towarzystwo gwarantuje transport zwierzęcia przewożonego pojazdem, jeśli ubezpieczony dozna uszkodzenia ciała, śmierci lub nagle zachoruje. Usługa polega na transporcie pupila do najbliższego hotelu dla zwierząt lub lecznicy, jeśli zwierzę jest ranne. W przypadku zgonu zwierzęcia towarzystwo organizuje i pokrywa koszty utylizacji zwłok. PZU nie uwzględnia jednak opłat związanych z pobytem w hotelu, leczeniem czy zakupem lekarstw.

*źródło: PZU, OWU PZU Auto (07.03.2024)

Beesafe

Towarzystwo Beesafe w ramach usługi zwanej Ubezpieczenie powrót do zdrowia oferuje opiekę domową po leczeniu w szpitalu, w skład której wchodzi opieka nad zwierzętami domowymi – 3 wizyty (do 150 zł za wizytę).

Z kolei w ramach ochrony Assistance Premium ubezpieczeni mogą korzystać ze wsparcia Twój pupil, które gwarantuje organizację i pokrycie kosztów transportu zwierzęcia domowego do miejsca zamieszkania ubezpieczonego na terenie Polski. Zwierzę musi być pod wyłączną opieką ubezpieczonego. Ochrona obejmuje również koszty opieki i wyżywienia zwierzęcia podczas transportu. Świadczenie jest realizowane, jeśli ubezpieczony zmarł lub przebywa w szpitalu, a w miejscu zamieszkania znajduje się osoba, która zobowiązała się sprawować opiekę nad pupilem. 

Dodatkowo w ramach wariantu Twój pupil towarzystwo zapewnia usługę dotyczącą pobytu zwierzęcia domowego w hotelu dla zwierząt. Firma organizuje i pokrywa koszty transportu i pobytu zwierzęcia w hotelu do 7 dni i w kwocie nie wyższej niż 500 zł na zdarzenie. Świadczenie dotyczy sytuacji, kiedy ubezpieczony, pod którego opieką jest zwierzę, nie może się nim zająć, a pozostali ubezpieczeni nie są współwłaścicielami pupila lub nie zadeklarowali się, że przejmą nad nim opiekę.

Towarzystwo Beesafe za zwierzę domowe uznaje przedstawiciela gatunku zwierząt udomowionych przez człowieka, którego właścicielem jest ubezpieczony i który przebywa z nim w jego domu w charakterze towarzysza. Beesafe do zwierząt domowych nie zalicza zwierząt egzotycznych i jadowitych.

*źródło: Beesafe, OWU Pakiet Komunikacyjny (07.03.2024)

Przeczytaj też: Ubezpieczenie zwierząt domowych w samochodzie i domu

Przeczytaj też: Ubezpieczenie zwierząt na czas wyjazdu – jak zapewnić opiekę i leczenie pupilowi i nie płacić odszkodowania?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przewożenie psa w samochodzie

Co na temat przewożenia psa w samochodzie mówią przepisy?
W jaki sposób bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?
Co jest ważne podczas podróży samochodem z psem?
PODSUMOWANIE
 • W Polsce przewożenie psa w samochodzie nie jest regulowane żadnymi przepisami.
 • Jedyna wzmianka prawna na temat transportu zwierząt znajduje się w kodeksie drogowym i Ustawie o ochronie zwierząt.
 • Informacje dotyczące przewozu zwierząt zawarte w dokumentach prawnych dotyczą celowego narażenia pupila na niebezpieczeństwo oraz tego, że nieodpowiednio przewożony pupil może być zagrożeniem dla kierującego, pasażerów oraz osób znajdujących się poza pojazdem.
 • Akcesoria przydatne do przewożenia psa to transporter, klatka, mata, szelki, pasy bezpieczeństwa, fotelik, kosz oraz krata oddzielająca bagażnik od pozostałej części samochodu.
 • Niektóre towarzystwa, takie jak UNIQA, PZU oraz Beesafe, w ramach ubezpieczenia pojazdu oferują również wsparcie obejmujące zwierzęta domowe.
Źródła:
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC