Przydatne akcesoria samochodowe – nieobowiązkowe wyposażenie, które warto mieć

Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy to obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce. Za granicą często wymaga się jeszcze posiadania kamizelki odblaskowej, apteczki, linki holowniczej, zapasowych żarówek czy koła na wymianę. A w jakie akcesoria warto dobrowolnie wyposażyć samochód bez względu na kraj rejestracji pojazdu, aby jeździło się bezpieczniej i wygodniej?

przydatne wyposażenie samochodu

Gaśnica i trójkąt – obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu

W Polsce lista obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdu nie jest długa. Składa się zaledwie z trzech punktów. Kierowcy, którzy są właścicielami samochodów zarejestrowanych w Polsce, powinni wozić w pojeździe:

 • gaśnicę,
 • trójkąt ostrzegawczy.

Gaśnicę (sprawną i zalegalizowaną) należy umieścić w takim miejscu, aby była łatwo dostępna w razie konieczności jej użycia. Posiadanie niesprawnej gaśnicy może zakończyć się otrzymaniem mandatu w razie kontroli.

Oprócz trójkąta i gaśnicy kierowca powinien zadbać o to, aby samochód miał czytelne, dobrze oświetlone tablice rejestracyjne, które będą zamontowane we właściwych miejscach.

O jakie wyposażenie samochodu muszą zadbać kierowcy za granicą?

Nie w każdym kraju obowiązują te same zalecenia co do obowiązkowego wyposażenia auta. Jedynym elementem, którego wymaga prawo większości europejskich państw, jest trójkąt ostrzegawczy. Co więcej, Hiszpania wymaga nawet posiadania dwóch trójkątów. Niektóre kraje bywają mniej, inne bardziej restrykcyjne w kwestii zobowiązywania kierowców do wyposażania auta w określone elementy. Przykładowo w Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii obowiązkowe jest posiadanie jedynie trójkąta ostrzegawczego. Włochy, Portugalia i Norwegia zobowiązują właścicieli pojazdów do wyposażenia ich w trójkąt i kamizelkę odblaskową. W Niemczech, oprócz tych dwóch elementów, trzeba mieć w aucie jeszcze apteczkę. W Estonii, poza trójkątem, kamizelką i apteczką, w pojeździe powinna znaleźć się jeszcze gaśnica i kliny zabezpieczające koła, w Chorwacji – zapasowe żarówki.

Więcej informacji na temat obowiązkowego wyposażenia samochodów w europejskich krajach można przeczytać w artykule: Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą.

Warto wiedzieć, że wiele krajów – nie tylko europejskich – podpisało Konwencję Wiedeńską, dzięki czemu kierowca, wyjeżdżając za granicę, nie ma obowiązku doposażania samochodu w elementy, których posiadanie jest wymagane w kraju, do którego lub przez który będzie podróżował. Jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce, powinien zostać wyposażony tylko w elementy obowiązkowe w naszym kraju. Oczywiście dodatkowe wyposażenie również może się przydać w pojeździe, zwłaszcza podczas długiej podróży, dlatego z pewnością warto przemyśleć, jakie akcesoria (poza obowiązkowym wyposażeniem wymaganym w Polsce) może przydać się kierowcy.

Jakie akcesoria warto mieć w pojeździe?

Myśląc o tym, jakie akcesoria – poza tymi obowiązkowymi – powinny znaleźć się w pojeździe, warto inspirować się m.in. wymaganiami, jakie wobec kierowców stosują inne państwa. Na takiej liście znajdzie się m.in:

grafika
 • kamizelka odblaskowa – przyda się, jeśli konieczne będzie opuszczenie samochodu, np. w celu jego naprawy, podczas gdy pojazd został zatrzymany przy drodze. Dzięki temu kierowca reperujący auto będzie lepiej widoczny, zwłaszcza po zmroku, gdyż kamizelki posiadają elementy odblaskowe;
 • apteczka – biorąc pod uwagę liczbę wypadków na polskich drogach, warto mieć przy sobie chociażby podstawowe produkty medyczne, jak opatrunki, koc termiczny czy maseczkę do wykonywania sztucznego oddychania;
 • linka holownicza – przyda się, gdy pojazd odmówi posłuszeństwa i będzie wymagał holowania;
 • zapasowe żarówki – oświetlenie, szczególnie zewnętrzne, w pojeździe to absolutna podstawa bezpiecznego poruszania się. Jeśli przepali się któraś z zamontowanych w pojeździe żarówek, warto mieć zapasową, aby móc dokonać wymiany;
 • koło zapasowe i narzędzia do wymiany – wielu kierowców rzeczywiście wozi w samochodzie zapasowe koło, bo opony są jedną z części najbardziej narażonych na uszkodzenia;
 • kliny zabezpieczające koła – zapobiegną stoczeniu się pojazdu z miejsca parkingowego lub podjazdu.

Podczas prowadzenia pojazdu warto sięgać po jeszcze inne akcesoria, które ułatwią przemieszczanie się i korzystanie z czterech kółek. Obecnie nowoczesne rozwiązania znacznie ułatwiają nawigację czy rozwiązywanie konfliktów, do których może dojść po stłuczce. W co warto doposażyć pojazd?

grafika
 • Uchwyt na telefon – dziś już mało kto posługuje się w trasie tradycyjną mapą. Na porządku dziennym jest jazda z nawigacją, a tę nowoczesne telefony mają już automatycznie zainstalowaną. Podróżując z GPSem w telefonie, warto umieścić komórkę w stabilnym i solidnym uchwycie, skąd będzie wydawała komunikaty i informacje o kolejnych manewrach. Uchwyty można montować albo na przedniej szybie, albo na otworach wentylacji w zależności od typu produktu.
 • Słuchawkę bluetooth – podczas jazdy nie można rozmawiać przez telefon, który trzymany przy uchu utrudniałby prowadzenie pojazdu i wykonywanie manewrów, stwarzając tym samym zagrożenie dla samego kierowcy, pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dzięki bezprzewodowej słuchawce możliwe jest bezpieczne prowadzenie rozmów, jeśli jest to w danej chwili konieczne.
 • Kamerę samochodową – nie po każdym wypadku czy stłuczce można jednoznacznie stwierdzić, kto zawinił. Kamerki zamontowane na szybie rejestrują sytuację podczas jazdy. Pozyskane z nich nagranie przyda się więc w razie konieczności udowodnienia winy lub niewinności.
 • Ładowarkę samochodową – w samochodzie używa się wielu urządzeń, które mogą wymagać zasilania. W czasie jazdy, jeśli nie dysponujemy powerbankiem, jedyną szansą na naładowanie GPSa, telefonu komórkowego czy podpięcia wideorejestratora do prądu jest posiadanie ładowarki samochodowej. Ponadto taka ładowarka przyda się chociażby podczas sprzątania auta w garażu. Niektóre odkurzacze samochodowe są ładowane właśnie poprzez taką ładowarkę.
 • Alkomat – przydaje się, aby sprawdzić, czy po uczestnictwie w imprezie, która odbyła się dzień wcześniej, kierowca może już bezpiecznie wsiąść za kółko.

Poza elektronicznymi urządzeniami w samochodzie warto wozić także kompresor, dzięki któremu będzie można dopompować oponę, gdy zejdzie z niej powietrze. W zimie przydadzą się dodatkowo skrobaczki do szyb i zmiotki, które ułatwią odśnieżanie auta. Dobrą praktyką jest też wożenie w bagażniku, zwłaszcza w długie trasy, kanistra z kilkoma litrami paliwa, które pozwoli dojechać do najbliższej stacji, gdy w baku zabraknie benzyny.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przydatne akcesoria samochodowe

Jakie wyposażenie samochodu jest w Polsce obowiązkowe?
Czy muszę doposażyć auto, gdy wyjeżdżam do innego kraju?
Jakie akcesoria mogą przydać się w samochodzie?
PODSUMOWANIE
 • W samochodach zarejestrowanych w Polsce muszą znaleźć się: gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Oprócz tego pojazd powinien mieć właściwie zamontowane, czytelne i dobrze oświetlone tablice rejestracyjne.
 • W każdym kraju mogą obowiązywać inne wymagania co do obowiązkowego wyposażenia samochodów.
 • Kierowca, którego pojazd jest zarejestrowany w Polsce, nie musi doposażać samochodu przed wyjazdem za granicę o elementy, które są wymagane w kraju docelowym i krajach na trasie. Powinien zadbać jedynie o elementy obowiązkowe w Polsce.
 • Oprócz wyposażenia obowiązkowego warto mieć w pojeździe również apteczkę, kamizelkę odblaskową, linkę holowniczą i zapas żarówek.
 • Przydadzą się też inne akcesoria, jak wideorejestrator, uchwyt na telefon, słuchawka bluetooth, ładowarka samochodowa czy alkomat.
 • W zimie przydadzą się skrobaczki do szyb.
 • Niezależnie od pory roku nie zaszkodzi spakować do bagażnika kompresora i kanistra z kilkoma litrami benzyny.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Kamera samochodowa z opcją do pokazywania pasów parkowania przy cofaniu! Mam taką opcję od paru tygodni w Lamax S9, taki rejestrator, i parkowanie tyłem, cofanie na osiedlu w końcu nie jest czymś co mnie stresuje :P

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC