Rachunek ROR – czym jest i co trzeba o nim wiedzieć?

Otrzymujesz wynagrodzenie albo emeryturę na konto bankowe? Płacisz kartą płatniczą za zakupy? Wykonujesz przelewy internetowe, płacąc co miesiąc rachunki? W takim razie posiadasz rachunek ROR. W dzisiejszych czasach niemal każdy ma własne konto bankowe, czyli konto ROR, które umożliwia przechowywanie zgromadzonych na nim pieniędzy, a także swobodne rozporządzanie finansami.

Rachunek ROR

Rachunek ROR – czym jest?

Rachunek ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, to konto bankowe, które posiada większość z nas. Jest on bowiem przeznaczony dla osób fizycznych. To na konto ROR najczęściej wpływają wynagrodzenia, stypendia, emerytury i inne świadczenia. To z tego rachunku opłacane są faktury za prąd i wodę, a także należność za zrobione w sklepie lub przez internet zakupy. To z tego rachunku wypłacamy pieniądze w bankomacie. Krótko mówiąc, rachunek ROR jest osobistym kontem dla klientów indywidualnych, na którym gromadzone są pieniądze oraz za pomocą którego właściciel rachunku rozporządza swoimi finansami.

Konto ROR ma charakter a vista, co oznacza, że pieniądze w każdej chwili można na taki rachunek wpłacić, a także można je wypłacić bez ograniczeń czasowych. Można z nich zatem korzystać zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba.

Jak wskazuje nazwa rachunku – rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – konto tego typu służy zarówno do gromadzenia i oszczędzania pieniędzy, jak i do rozporządzania nimi (np. płacenia za zakupy, rachunki, wypłacania z bankomatu, wykonywania przelewów). Środki zgromadzone na tymże koncie są zazwyczaj oprocentowane, jednak jest to zwykle niewielki procent.

Jak wybrać rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?

Przed wybraniem banku, któremu powierzymy swoje pieniądze, powinniśmy zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku. Można posłużyć się już gotowymi zestawieniami i rankingami kont ROR. Warto też poczytać opinie na temat danej instytucji.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konta osobistego?

  • Jaki jest koszt założenia rachunku ROR?
  • Czy rachunek osobisty jest oferowany z oprocentowaniem?
  • Ile wynosi oprocentowanie na rachunku ROR?
  • Jakie są koszty prowadzenia konta?
  • Ile kosztuje wydanie karty płatniczej?
  • Czy za korzystanie z karty płatniczej są pobierane opłaty?
  • Czy opłaty są pobierane również za wykonywanie przelewów oraz za wpłaty i wypłaty gotówki z bankomatów (chodzi zarówno o bankomaty rodzimego banku, jak i innych instytucji)?

Oprócz kwestii ściśle związanych z korzystaniem z konta, proponowanych przez bank, warto zastanowić się także nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami względem banku i rachunku ROR, np. czy rachunek ma być prowadzony także w obcej walucie.

Jak założyć rachunek ROR?

Każdy bank daje możliwość założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. To jeden z podstawowych produktów bankowych każdej instytucji.

CZY WIESZ, ŻE …

Prawo nie wprowadza ograniczeń dotyczących liczby kont, które może posiadać jedna osoba. Możliwe jest zatem otworzenie rachunku ROR w więcej niż jednym banku.

Chcąc założyć konto ROR, konieczne jest podpisanie umowy z wybranym bankiem. To w tym dokumencie określone są wszelkie zasady korzystania z konta, m.in. wspomniane już wyżej koszty obsługi konta czy wysokość ewentualnych opłat za korzystanie z karty płatniczej lub wykonywanie przelewów. Kwestie związane z zawieraniem umowy rachunku bankowego reguluje art. 52. Prawa Bankowego oraz Kodeks cywilny.

Czy przechowywanie oszczędności na rachunku ROR jest bezpieczne?

Dziś już nikt nie wyobraża sobie trzymania gotówki, zwłaszcza większej, w skarpecie. Ulokowanie pieniędzy w baku to nie tylko łatwy dostęp do nich, bo posiadając np. kartę płatniczą możemy w każdej chwili zapłacić pieniędzmi zgromadzonymi na koncie, bez konieczności pobierania większej ilości banknotów z domowego schowka. Pieniądze trzymane na koncie w banku są także bezpieczniejsze.

Niektórzy nadal mogą zastanawiać się, czy korzystanie chociażby z bankowości internetowej i mobilnej nie naraża nas na utratę zgromadzonych na koncie oszczędności. Banki obecnie stosują wiele zabezpieczeń, aby zminimalizować ryzyko dostępu do konta osób postronnych. Najbardziej zauważalne zabezpieczenia konta to nadanie loginu i ustalenie hasła dostępowego do konta internetowego. Tutaj dużo zależy od nas samych, bo o ile login najczęściej jest generowany przez bank, to ustalenie hasła dostępowego jest już obowiązkiem klienta. Ciąg liter, cyfr i innych znaków powinien być na tyle skomplikowany i wystarczająco długi, aby uniemożliwić odgadnięcie go osobom trzecim. Podobnie jest z kodem PIN do aplikacji mobilnej, jeśli z takiej korzystamy, oraz do karty płatniczej. Trzeba pamiętać o odpowiednim chronieniu tych newralgicznych danych: unikaniu logowania do konta na cudzych urządzeniach (komputerach i telefonach), a także zasłanianiu terminala podczas wpisywania PIN-u do karty płatniczej.

W banku lub poprzez konto internetowe można dodatkowo ustawić inne zabezpieczenia, np. limity wypłat gotówki z bankomatu, limity płatności kartą i limity transakcji internetowych. Oprócz tego warto weryfikować wykonanie przelewu w aplikacji mobilnej lub poprzez kod, który jest wysyłany z banku SMSowo podczas transakcji. Przy transakcjach na większe kwoty banki czasem telefonicznie potwierdzają, czy dany przelew rzeczywiście został zlecony przez właściciela rachunku.

Oszczędzanie na koncie ROR czy na innych rachunkach?

Przechowywanie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym to tylko jedna z możliwości. Pieniądze można gromadzić bowiem także na koncie oszczędnościowym lub na lokacie. Każde z nich działa na nieco innych zasadach oraz ma swoje plusy i minusy. Czym się różnią?

Rachunek ROR:

  • Służy do przechowywania pieniędzy i dysponowania nimi.
  • Możliwość swobodnego korzystania z ulokowanych na rachunku pieniędzy.
  • Niskie oprocentowanie.
  • Zysk podlega opodatkowaniu – 19%.

Konto oszczędnościowe:

  • Służy do przechowywania pieniędzy i dysponowania nimi.
  • Możliwe jest wykonanie określonej w umowie liczby transakcji.
  • Wyższe oprocentowanie.
  • Zysk podlega opodatkowaniu – 19%.

Lokata:

  • Służy do przechowywania pieniędzy.
  • Brak możliwości podejmowania pieniędzy z lokaty (pieniądze są zamrożone).
  • Wyższe oprocentowanie.
  • Zysk podlega opodatkowaniu – 19%.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rachunek ROR

Czy rachunek ROR zawsze jest powiązany z kartą płatniczą?
Czy osoby niepełnoletnie mogą mieć swój własny rachunek ROR?
Czy posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest darmowe?
PODSUMOWANIE
  • Rachunek ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, to po prostu konto osobiste, które większość z nas posiada w banku. Jest przeznaczony dla osób fizycznych.
  • Rachunek ROR umożliwia gromadzenie pieniędzy i dysponowanie nimi, np. płatność za zakupy w sklepie, wykonywanie przelewów. To na ten rachunek zazwyczaj wpływa wynagrodzenie lub wszelkiego rodzaju świadczenia.
  • Z pieniędzy przechowywanych na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym można korzystać w każdej chwili.
  • Wybierając bank, w którym otworzymy rachunek osobisty, warto zapoznać się z ofertą kilku instytucji, sprawdzić rankingi kont osobistych i poczytać opinie klientów.
  • Decydując się na założenie konta osobistego, warto zwrócić uwagę m.in. na to, czy za prowadzenie konta, wydanie i obsługiwanie karty lub wykonywanie przelewów są pobierane opłaty i jakie oprocentowanie oferuje bank.
  • Rachunek ROR można założyć, podpisując umowę rachunku bankowego podczas wizyty w oddziale lub za pośrednictwem kuriera, który dostarcza dokumenty.
  • Można mieć rachunek ROR w więcej niż jednym banku.
  • Banki stosują odpowiednie zabezpieczenia, aby osoby postronne nie miały dostępu do kont bankowych.
  • Oprócz gromadzenia pieniędzy na rachunku ROR, oszczędzać i pomnażać oszczędności można także na koncie oszczędnościowym oraz na lokacie, jednak na nieco innych warunkach.

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC