Rejestracja samochodu elektrycznego 2024 – jak zdobyć zielone tablice rejestracyjne?

Według ostatnich danych z Licznika Elektromobilności w Polsce jest zarejestrowanych już ponad 60 tys. pojazdów osobowych i dostawczych typu BEV, czyli w pełni elektrycznych. W kolejnych miesiącach będzie ich tylko przybywać, dlatego w naszym artykule podpowiadamy, jak zarejestrować takie auto i czy proces ten różni się czymś od zwykłej rejestracji samochodu.

rejestracja samochodu elektrycznego

Chociaż samochodów elektrycznych na polskich drogach nie ma jeszcze dużo (według Licznika Elektromobilności na koniec lutego 2024 ich liczba wynosiła 60 276 pojazdów), coraz więcej rodzimych kierowców poważnie rozważa wybór między elektrykiem a samochodem spalinowym. Niższe koszty użytkowania, rozbudowująca się infrastruktura czy przywileje dla ich właścicieli sprawiają, że posiadanie samochodu elektrycznego zaczyna się zwyczajnie opłacać. A jak przebiega jego rejestracja?

Rejestracja samochodu elektrycznego – jak to zrobić?

Pierwszym, co trzeba wiedzieć, jest to, że rejestracja samochodu elektrycznego przebiega dokładnie tak samo jak samochodu spalinowego. Ich właściciele nie potrzebują zatem żadnych dodatkowych dokumentów, żeby otrzymać dowód rejestracyjny. Procedura postępowania jest dla nich identyczna jak w każdym innym przypadku. Trzeba:

 • przygotować potrzebne do rejestracji dokumenty,
 • udać się do właściwego wydziału komunikacji,
 • wnieść wymagane opłaty,
 • poczekać na odbiór dowodu rejestracyjnego.

Po złożeniu dokumentów i zatwierdzeniu ich przez urzędnika, właściciel samochodu elektrycznego otrzyma pozwolenie czasowe ważne przez 30 dni i zielone tablice rejestracyjne zamiast standardowych białych. Następnie w ciągu 30 dni zostanie wyrobiony stały dowód rejestracyjny.

UWAGA!

Za zielone tablice rejestracyjne obowiązuje standardowa opłata.

Rejestracja elektryka – jakie dokumenty są potrzebne?

Rejestracja samochodu odbywa się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Może się on znajdować w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub w urzędzie dzielnicy. Przed wizytą należy się do niej oczywiście odpowiednio przygotować, aby wszystko poszło gładko i żebyśmy nie musieli dokonywać poprawek.

Podstawową sprawą jest to, żeby zadbać o wszystkie wymagane do rejestracji dokumenty. Zaliczają się do nich:

 • wniosek o rejestrację, który można pobrać ze strony internetowej urzędu i wypełnić w domu lub w urzędzie,
 • dokument tożsamości właściciela (dowód osobisty lub paszport),
 • dowód własności pojazdu, którym może być np. umowa sprzedaży czy faktura,
 • dokumenty rejestracyjne pojazdu, jeśli ten był już rejestrowany (dowód i stare tablice),
 • potwierdzenie przejścia badania technicznego (o ile nie ma go wbitego w dowodzie rejestracyjnym),
 • wyciąg ze świadectwa homologacji pojazdu,
 • polisa ubezpieczenia OC,
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy, jeśli samochód jest sprowadzony z zagranicy.
CZY WIESZ, ŻE …

Przy rejestracji samochodu elektrycznego nie są potrzebne dokumenty potwierdzające jego niskoemisyjność. Wszystkie informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze.

Koszt rejestracji samochodu elektrycznego 2024

Po zebraniu dokumentów kolejnym krokiem jest wniesienie opłat za rejestrację pojazdu. Te są dokładnie takie same dla samochodów z napędem elektrycznym, jak na benzynę czy olej napędowy. Nie różnią się także w zależności od starostwa czy województwa.

Opłaty za rejestrację samochodu elektrycznego 2024

Rodzaj opłatyCena
Tablice rejestracyjne (zielone)80 zł
Dowód rejestracyjny54 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł
Nalepka legalizacyjna12,50 zł

Ile zatem wynosi całkowity koszt rejestracji samochodu elektrycznego? To zależy, czy wybierzesz tablice standardowe czy indywidualne, których cena to aż 1000 zł. Tańsze od samochodowych są z kolei tablice dla motocykli (40 zł) czy motorowerów (30 zł). Dodatkowym kosztem jest ustanowienie pełnomocnictwa (17 zł) koszt, jeżeli nie możesz osobiście stawić się w urzędzie.

 • 160 zł – całkowity koszt rejestracji samochodu elektrycznego ze standardowymi tablicami,
 • 1080 zł – całkowity koszt rejestracji samochodu elektrycznego z indywidualnymi tablicami,
 • 120 zł – całkowity koszt rejestracji motocykla elektrycznego,
 • 110 zł – całkowity koszt rejestracji motoroweru elektrycznego.
CZY WIESZ, ŻE …

Kupując używany samochód elektryczny, nie musisz wymieniać w nim tablic rejestracyjnych, bez względu na miejsce zamieszkania. Obniży to koszt rejestracji o 80 zł.

Zielone tablice rejestracyjne – jakie dają przywileje?

Jak widać, rejestracja samochodu elektrycznego jest niemal identyczna z procedurą dotyczącą samochodów z silnikami spalinowymi. Jedyną różnicę stanowi kolor tablic, które w przypadku pojazdów na prąd są zielone, mając wyróżnić ich użytkowników na drodze. Na tym jednak ich funkcje się nie kończą, ponieważ ich posiadacze mogą liczyć na kilka dodatkowych i ułatwiających życie przywilejów. Jakich?

 1. Możliwość poruszania się buspasami.
 2. Możliwość darmowego lub tańszego parkowania w strefie płatnego parkowania.
 3. Możliwość darmowego poruszania się po strefie czystego transportu.
CZY WIESZ, ŻE …

Zielona tablice rejestracyjne mają nie tylko samochody elektryczne, ale również te napędzane wodorem.

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – nie zapomnij przed rejestracją!

Jednym z dokumentów potrzebnych przy rejestracji samochodu elektrycznego jest ważna polisa ubezpieczenia OC. Oznacza to oczywiście, że samochód trzeba ubezpieczyć najpóźniej w dniu jego rejestracji.

Ekspert Mubi radzi:

W przypadku, gdy kupujemy używany samochód, może się zdarzyć, że będzie obowiązywać jeszcze polisa wykupiona przez poprzedniego właściciela. Nie zapomnij jednak, że taka ochrona nie przedłuża się automatycznie! Jeśli polisa już wygasła, trzeba pamiętać o wykupieniu nowej na czas. Już 1 dzień przerwy w ubezpieczeniu może sprawić, że zapłacisz karę za brak OC w wysokości 1700 zł (1720 zł po 1 lipca 2024).

Jakich kosztów ubezpieczenia samochodu elektrycznego można się spodziewać? Mamy dobrą wiadomość dla właścicieli elektryków – statystyki porównywarki Mubi wskazują, że ich ubezpieczenie jest wyraźnie tańsze od ochrony dla pojazdów z innym rodzajem napędu. W marcu 2024 roku średnia składka OC dla samochodów elektrycznych wyniosła 569 zł, podczas gdy dla aut na benzynę było to 746 zł, a dla diesli 763 zł.

A to nie musi być koniec oszczędności, bo w zależności od różnych czynników, kierowcy mogą płacić za ubezpieczenia jeszcze mniej. Sprawdź za pomocą kalkulatora OC AC Mubi, jak niska może być Twoja składka!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu elektrycznego

Jak zarejestrować samochód elektryczny?
Czy rejestracja elektryka jest droższa niż samochodu spalinowego?
Jakie korzyści dają zielone tablice rejestracyjne?
PODSUMOWANIE
 • Rejestracja samochodu elektrycznego przebiega tak samo, jak rejestracja samochodu z silnikiem spalinowym.
 • W celu rejestracji samochodu elektrycznego trzeba złożyć wniosek o rejestrację wraz z wymaganymi dokumentami w wydziale komunikacji w miejscu zamieszkania właściciela pojazdu.
 • Do rejestracji samochodu potrzebne będą m.in. dowód jego własności, potwierdzenie przejścia badania technicznego i polisa ubezpieczenia OC.
 • Koszt rejestracji samochodu elektrycznego ze standardowymi tablicami to 160 zł.
 • Samochody elektryczne posiadają zielone tablice rejestracyjne, które zapewniają im dodatkowe przywileje na drodze.
Źródła:
 • https://pspa.com.pl/2024/informacja/licznik-elektromobilnosci-w-polsce-funkcjonuje-juz-ponad-6-tys-publicznie-dostepnych-punktow-ladowania/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC