Rejestrator jazdy – kamera samochodowa na wszelki wypadek!

Zdarzyło Ci się, że inny kierowca nie włączył kierunkowskazu i w ostatniej chwili skręcił Ci przed maskę? Widziałeś agresywne zachowanie innego uczestnika ruchu, ale nie mogłeś tego potem udowodnić? Jeśli tak, to czas pomyśleć o rejestratorze jazdy. To nic innego jak popularna kamera samochodowa, która stanie się Twoim źródłem prawdy podczas spotkania z policją, w sporze z innym kierowcą lub w przypadku sprawy sądowej!

weryfikacja szkody

Rejestrator jazdy – do czego się przydaje?

Niektóre zdarzenia drogowe łatwo opisać i wskazać winnego wypadku czy kolizji. Jednak każdy doświadczony kierowca wie, że na drogach zdarza się wiele sytuacji, które wykraczają – delikatnie mówiąc – poza standardowe i wytłumaczalne zachowania. O co dokładnie chodzi?

Ile razy widziałeś w internecie filmik związany z agresywnym zachowaniem innego kierowcy? A co powiesz na niespodziewane wyjechanie przed maskę, próbę wymuszenia pieniędzy poprzez przypadkową stłuczkę na parkingu przed marketem lub wbiegnięcie pijanego na drogę? Na popularnych portalach znajdziemy tysiące takich filmów – wiele ku przestrodze!

A jeśli Tobie przydarzy się taka wątpliwa sytuacja? To właśnie z powodu zachowania innych uczestników ruchu warto mieć w samochodzie kamerę. Dzięki niej w razie pojawienia się wątpliwości będziesz miał możliwość udowodnienia swoich racji

Rejestrator jazdy nagra pijanego kierowcę czy rowerzystę. Dzięki urządzeniu udowodnisz w razie stłuczki, że inny kierowca nie włączył kierunkowskazu i gwałtownie skręcił na przeciwległy pas ruchu. A co z niebezpieczną praktyką tzw. gwałtownego hamowania i szybkiego ruszania, by utrudnić jazdę kierowcy, który był powodem złości furiata drogowego?

Przykład

Dominika jechała lewym pasem dwupasmówki, gdy nagle bez ostrzeżenia drogę zajechał jej kierowca z prawego pasa. Nie mając czasu na reakcję, uderzyła w tył jego samochodu. Kierowca drugiego auta nie chciał przyznać się do winy, zarzekając się, że włączył kierunkowskaz i to Dominika jest odpowiedzialna za stłuczkę. Przybyła na miejsce policja ustaliła sprawcę dzięki nagraniu z kamery samochodowej Dominiki. Widać było na nim dokładnie, że kierowca jadący prawym pasem nie zasygnalizował zamiaru skrętu, więc to on jest winny kolizji, a Dominice należy się odszkodowanie z jego OC.

Kamera do samochodu będzie nieodzownym wsparciem w przypadku wątpliwości ze wskazaniem sprawcy, podczas sporu z innym kierowcą, a także jeśli nie zgodzisz się z decyzją policji i sprawa wypadku trafi do sądu. Jednak aby rejestrator jazdy spełniał dobrze swoją funkcję, musi mieć odpowiednie cechy!

Kamerka samochodowa – najważniejsze parametry!

Wybierając sprzęt elektroniczny, każdy powinien zadać sobie jedno pytanie – po co kupuję dane urządzenie? Oczywiście odpowiedzi mogą być różne – użyteczność, lans, design. Nie będzie wielkim nadużyciem, jeśli uznamy, że kamerki do samochodu kupuje się z powodu ich praktyczności – nagrywania tego, co dzieje się na drodze!

W związku z tym najważniejsze co powinno Cię interesować przy wyborze rejestratora, to jakość nagrywanego obrazu. Im będzie miał on większą rozdzielczość, tym więcej szczegółów będzie można z niego odczytać. W dzisiejszych czasach absolutnym minimum wydaje się jakość HD, czyli 720p lub inaczej 1280×720. 

Oczywiście na rynku dostępne są kamerki samochodowe, które nagrywają obraz w jakości full HD, a nawet 4K. Wybierając taką, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na drugi bardzo ważny parametr urządzenia – pamięć.

Im obraz ma lepszą jakość, tym więcej miejsca zajmuje na dysku. W przypadku rejestratorów jazdy dane przechowywane są na karcie microSD. Dlatego przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę, czy umożliwia on zapisywanie danych na zewnętrznych kartach SD, które zazwyczaj mają pojemności od 16 do 128 GB. 

Jeśli zamierzasz używać urządzenia przy każdej podróży samochodem, to duża karta pamięci będzie obowiązkowa. Niektóre rejestratory mają funkcję nagrywania w pętli. Oznacza ona, że po zapełnieniu karty pamięci, urządzenie zacznie nadpisywać od początku stare filmy. 

Zapis w pętli to dobre rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, by ważny film zgrać na inne urządzenie, ponieważ można nie zauważyć, kiedy coś istotnego zostanie zastąpione nowym nagraniem. Z drugiej strony nie trzeba przejmować się, że nagle rejestrator przestanie zapisywać obraz, np. podczas bardzo długiej podróży.

Ostatnim parametrem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest kąt widzenia. Jeśli będziesz przeglądał różne modele rejestratorów jazdy, to wybierz ten, w którym jest on największy. Zazwyczaj kamerki samochodowe nagrywają obraz rozpostarty na 120 stopniach, choć zdarzają się takie, które rejestrują aż do 180 stopni.

Montaż rejestratora jazdy – jak i gdzie?

Głównym zadaniem rejestratora jazdy jest nagrywanie wszystkiego, co dzieje się przed samochodem oraz (to oczywiście zależy od kąta widzenia) także zdarzeń po skosach od przodu auta. Dlatego kamerę montuje się na przedniej szybie. Niektóre zestawy zaopatrzone są w drugie mniejsze urządzenie, którego zadaniem jest rejestrowanie obrazu za pojazdem – co dodatkowo pomaga przy parkowaniu!

Rejestratory jazdy (zależnie od modelu) można zamontować na przedniej szybie na dwa sposoby – za pomocą uchwytu z przyssawką lub uchwytu klejonego. Oba rozwiązania mają swoje plusy, ale także minusy. 

Kamerkę samochodową z przyssawką bardzo łatwo przymocować, a także odczepić. Natomiast minusem takiego sposobu montażu jest mniejsza stabilność oraz wytrzymałość uchwytu, którego przyssawka pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury może gorzej spełniać swoje funkcje.

Z kolei przymocowanie urządzenia uchwytem z klejem zapewni większą stabilność i wytrzymałość konstrukcji, lecz będzie problematyczne przy próbie demontażu. Oczywiście samą kamerkę łatwo ściągnąć z uchwytu, lecz przyklejony do szyby element o wiele trudniej usunąć.

Wideorejestrator do samochodu – na co zwrócić uwagę?

Wybierając rejestrator jazdy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które wpływają na działanie urządzenia i mogą być przydatne dla kierowcy. Mowa tutaj przede wszystkim o zasilaniu oraz dodatkowych funkcjach.

Kamerki samochodowe podłącza się do gniazda zasilania 12-24 V, czyli do zapalniczki. Nie ma możliwości, by urządzenie pracowało na akumulatorach przez cały czas jazdy bez podłączenia do źródła prądu – część modeli zawsze musi być podłączona!

Dla wielu właścicieli samochodów ważne jest także bezpieczeństwo pojazdu podczas parkowania. Odpowiedzią w takim przypadku są urządzenia, które monitorują i nagrywają obraz podczas postoju na parkingu. Jak działa ta funkcja?

Gdy kierowca zaparkuje samochód i zgasi silnik, to kamera przełączy się w tryb rejestracji parkingowej. Zależnie od modelu urządzenie będzie wykrywać ruch i wtedy nagrywać obraz, nagranie będzie w formie poklatkowej lub o obniżonej jakości obrazu. Należy pamiętać, że takie nagrywanie wiąże się z ciągłym podłączeniem kamery do gniazda prądu. 

Na jakie funkcje i cechy rejestratora jazdy warto jeszcze zwrócić uwagę?

 • GPS – pozwala na rejestrację prędkości i działanie na zasadach nawigacji.
 • Datownik – wskazanie dnia i godziny.
 • Ekran – pozwala na szybkie przejrzenie nagranego obrazu oraz obsługę urządzenia.
 • Tryb zdjęć – można wykonać szybko zdjęcie.
 • Nagrywanie dźwięku.
 • Wymuszenie zapisywania – dzięki czemu obraz zostanie zabezpieczony przed usunięciem.
 • G-sensor – w przypadku wykrycia uderzenia w pojazd, urządzenie automatycznie zapisze dane.
 • Autostart – rejestrator włącza się automatycznie po podłączeniu urządzenia do zasilania.

Rejestrator jazdy to przydatne urządzenie dla kierowców, które pozwoli im przedstawić przebieg wydarzeń na drodze w razie pojawienia się wątpliwości co do sprawstwa w zdarzeniu. Będzie to szczególnie użyteczne w nietypowych sytuacjach lub celowych działaniach innych kierowców. 

Kamera w samochodzie pozwoli na nagranie zdarzenia, a potem przedstawienia pliku policjantowi lub ubezpieczycielowi w razie wątpliwości co do sprawstwa. Dzięki temu kierowca nie straci zniżek na ubezpieczenie OC i AC, oraz będzie miał szansę na znalezienie kolejnej polisy w bardzo korzystnej cenie.

Kamera do auta – ile kosztuje?

Rejestratory jazdy można znaleźć już od 50 czy 100 zł. Jednak większość przyzwoitych urządzeń z wieloma funkcjami kosztuje około 300 zł. Oczywiście można nabyć także kamerę do samochodu za 700 czy nawet 1000 zł. 

Przed zakupem urządzenia należy przejrzeć jego parametry. Najważniejsza jest jakość obrazu – im rejestrator będzie więcej kosztował, tym można liczyć na lepszą rozdzielczość i kąt widzenia. Droższe urządzenia będą miały także więcej dodatkowych funkcji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wideorejestrator jazdy

Jak wybrać rejestrator jazdy?
Jak można połączyć się z rejestratorem?
Czy kamery do auta działają dobrze także nocą?
PODSUMOWANIE
 • Rejestrator jazdy nagrywa wydarzenia na drodze. Jest szczególnie przydatny w przypadku problematycznego wypadku lub nietypowej kolizji.
 • Nagrany film może zostać przekazany policji, być dowodem w sądzie lub wyjaśnić nieporozumienie z innym kierowcą.
 • Najważniejszymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kamery, są jakość obrazu, kąt widzenia i pamięć urządzenia.
 • Wideorejestrator jazdy montuje się na przedniej szybie za pomocą przyssawki lub uchwytu z taśmą dwustronną.
 • Kamery do auta mają także dodatkowe funkcje, które mogą być pomocne dla kierowcy.
 • Zależnie od jakości, urządzenia te kosztują od 50-100 zł, do nawet 700-1000 zł.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Od czasu jak zacząłem oglądać Dużego w maluchu to jakoś zacząłem się nastawiać na zakup, wziąłem z tej firmy co miał jakiś TrueCam a ja wziąłem nowszy pewnie bo M5 wifi. To jest taki zapis trasy zabezpieczenie jak w samolotach. Nie widzę powodu by nie uświadamiać społeczeństwa. Taka kamera tylko dobre może przynieść.
avatar autora komentarza
Ja jeżdzę z Lamaxem, nie przydało się, ale lepiej dmuchać na zimne, może też komuś będę w stanie pomóc dzięki temu.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC