Rejs statkiem – jak się do niego przygotować?

Zastanawiałeś się kiedyś nad urlopem na morzu? Chciałbyś jednocześnie zwiedzać i odpoczywać w komfortowych warunkach? Odpowiedzią są wakacje na wycieczkowcu. Najpopularniejszymi rejsami są te po Morzu Śródziemnym, Karaibach czy wzdłuż norweskiego wybrzeża. Co powinieneś zabrać ze sobą na morskie wakacje? Jak wygląda wypoczynek na statku? I dlaczego savoir-vivre i dress code są podczas rejsu istotne? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

Zanim wybierzesz się w wymarzony rejs, to mamy dla Ciebie kilka kół ratunkowych, które ułatwią Ci pierwszą wizytę i pobyt na wielkim wycieczkowcu.

Podstawowa wiedza

Zaokrętowanie

Na voucherze lub zaproszeniu na rejs będziesz miał podaną datę i godzinę stawienia się na statku. Powinieneś być tam co najmniej na 2 godziny przed wypłynięciem. To właśnie wtedy następuje zaokrętowanie, czyli wpuszczenie pasażerów na pokład statku. Musisz posiadać ze sobą dowód osobisty, paszport oraz voucher. Przed wejściem na statek dostaniesz kartę identyfikacyjną, która będzie Twoim podstawowym dokumentem podczas rejsu – przy jej pomocy będziesz także płacił na statku.

Obsługa zabierze od Ciebie bagaże i dostarczy je do Twojej kabiny. Nie musisz obawiać się, że Twój bagaż zaginie – pracownicy statku umieszczają na nim naklejkę z Twoim imieniem, nazwiskiem oraz numerem kabiny. Zostaw ze sobą bagaż podręczny – cała procedura trochę trwa i lepiej mieć coś do picia i przegryzienia pod ręką. 

Atrakcje na statku

Wycieczkowce to nie tylko pływające hotele, ale całe miasteczka. Na pokładzie znajdziesz dla siebie mnóstwo atrakcji, poczynając od różnych restauracji i barów, poprzez dyskoteki, baseny, siłownie, sale koncertowe, kończąc na kinie i teatrze. Na statku często znajdują się także sklepy wolnocłowe oraz kasyna. Dodatkowo będziesz zatrzymywał się w ciekawych turystycznie lokalizacjach – to świetna okazja na zwiedzenie podczas jednych wakacji wielu wyjątkowych miejsc.

Skąd jednak będziesz wiedział, jakie atrakcje czekają Cię każdego dnia? Codziennie do Twojej kabiny dostarczana będzie gazetka pokładowa z informacjami o planowanych wydarzeniach. Zazwyczaj są one w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim lub włoskim. Jeśli Twój rejs będzie wyjazdem grupowym, to Wasz opiekun przetłumaczy najważniejsze informacje. Warto jednak znać choćby podstawy języka angielskiego, ponieważ wycieczkowcem płynąć będą ludzie z całego świata, więc cała obsługa będzie posługiwać się tym właśnie językiem. 

Kabiny

Na statku znajdują się różnego rodzaju kabiny. Najtańsze są te wewnętrzne. Nie ma w nich okna. Składają się z jednego pokoju i małej łazienki. Nieco więcej będziesz musiał zapłacić za pokój z oknem – czyli kabinę zewnętrzną. W każdym pokoju znajduje się duże łóżko, łazienka, telewizor oraz telefon. Dla osób, które chcą spędzić rejs w luksusie, dostępne są apartamenty z kilkoma pomieszczeniami.  

Bagaż

Na pokład możesz zabrać dwie sztuki bagażu rejestrowanego, czyli dwie duże walizki lub torby oraz bagaż podręczny. Wystarczy Ci to w zupełności. W kabinie znajdziesz między innymi suszarkę do włosów. Z domu warto wziąć małe żelazko – wieczorem wymagany jest bardziej elegancki strój. Pamiętaj, by dowiedzieć się jakie gniazda zamontowane są w pokojach – najczęściej mają one napięciu 110 V lub 220 V. Może okazać się, że będziesz potrzebował przejściówki

Nie musisz brać ze sobą żelu pod prysznic, szamponu oraz ręczników. Obsługa statku codziennie uzupełnia płyny. Również ręczniki są często wymieniane na świeże. Nie ma więc sensu zajmować miejsca w bagażu tymi przedmiotami, chyba że nie możesz obyć się bez ulubionego szamponu i żelu pod prysznic.

Na statku znajdują się baseny, więc nie zapomnij stroju kąpielowego, okularów przeciwsłonecznych i klapek. Jeśli planujesz spędzić aktywnie rejs, to weź również ze sobą buty i strój sportowy – podczas rejsu będziesz miał dostęp do siłowni oraz klubów fitness. 

Wieczory na morzu mogą być chłodne, dlatego nie zapomnij zabrać ze sobą także czegoś cieplejszego do ubrania – na pewno przyda się choćby jeden ciepły sweter. Koniecznie pamiętaj o nieprzemakalnej kurtce. Kapitan statku będzie starał się unikać burz, ale jeśli taka się zdarzy, to kurtka okaże się niezbędna.

Zdrowie i ubezpieczenia

Na tak dużym statku nie może zabraknąć lekarza. Wizyty są płatne. Aby otrzymać zwrot kosztów pomocy medycznej, musisz zgłosić ją do ubezpieczyciela. Osoby wykupujące rejs statkiem wycieczkowym zobligowane są do wykupienia także ubezpieczenia zdrowotnego.

Pamiętaj, by w lokalnym oddziale NFZ w Polsce wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która pozwoli Ci na skorzystanie z pomocy medycznej w danym kraju, na takich samych zasadach jakie obowiązują jego obywateli.

Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby, to zabierz ze sobą potrzebne Ci leki. Wprawdzie na statku można zaopatrzyć się w medykamenty, ale ich ilość jest ograniczona i niezbędne dla Twojej kuracji leki mogą być niedostępne. 

Wprawdzie na Morzu Śródziemnym wiosną i latem jest raczej spokojnie i nie ma wielkich fal, to już na oceanie możesz złapać chorobę morską. Nie musisz posiadać specjalnych leków – dostaniesz je na statku w recepcji lub w punkcie medycznym. Tabletki te przyjmuje się wyłącznie po wystąpieniu objawów choroby morskiej. 

organizacja wycieczki
Obowiązki przedsiębiorcy turystycznego przed organizacją wyjazdu

W artykule wyjaśniamy krok po kroku, jakie działania musi podjąć przedsiębiorca, który planuje podjąć działalność turystyczną.

Czytaj dalej

Niezbędne dokumenty

Jak już wcześniej było wspomniane, wybierając się w rejs, musisz posiadać dowód osobisty i paszport. Ten drugi dokument powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy. W niektórych krajach wymagane jest nawet 12 miesięcy ważności! W przypadku podróży po Europie nie będziesz potrzebował wiz. Co ciekawe, podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku Karaibów.

Wchodzenie na ląd i zwiedzanie różnych krajów w czasie pandemii prawdopodobnie będzie wymagało dodatkowych zaświadczeń: o szczepieniu, przebyciu choroby lub negatywnym wyniku testu. Czasem niezbędne będzie kilka z nich jednocześnie. Warto przed rejsem sprawdzić, na jakiej podstawie obecnie można przekroczyć granicę krajów, które są w planie wycieczki.

Na statku Twoim głównym dokumentem będzie karta pasażera. Zastąpi ona dowód osobisty i kartę płatniczą. Pod koniec rejsu Twoje wydatki zostaną policzone i ściągnięte z Twojego konta. Aby korzystać z karty pokładowej, będziesz musiał podać numer karty kredytowej lub wpłacić depozyt. Oczywiście niewykorzystane środki z depozytu zostaną Ci zwrócone pod koniec rejsu.

Dress-code i savoir-vivre

Mimo że rejs wycieczkowcem to przede wszystkim beztroskie wakacje, to na pokładzie statku wieczorami obowiązuje elegancki strój. W dzień nikt nie zwróci Ci uwagi, gdy będziesz się poruszać w wakacyjnym ubiorze. Jednak do restauracji nie powinno się wchodzić w stroju plażowym. 

Na statku odbywają się wieczory kapitańskie, podczas których będziesz miał okazję poznać kapitana statku oraz oficerów. Te oficjalne przyjęcia wymagają eleganckiego stroju. Mężczyźni powinni pojawić się na nich w koszulach i marynarkach, a kobiety w sukienkach.

Obowiązkowe napiwki

Dawanie napiwków jest dobrym zwyczajem, który świadczy o kulturze i szacunku do obsługujących osób. Jednak na statku jest to także obowiązek. Napiwki są automatycznie naliczane każdego dnia. Standardowo przyjmuje się 10 euro dziennie za serwis od każdego pasażera – wyjątkiem są dzieci, którym przysługują zniżki. Pod koniec rejsu zebrana suma z napiwków jest rozdzielana między członków załogi, którzy Cię obsługiwali. 

Pamiętaj, że koszt napiwków nie jest wliczany w cenę wycieczki! Pod koniec rejsu będziesz musiał uregulować kwotę napiwków, tak samo, jak inne wydatki. W barach i restauracjach na statku należy doliczać zawsze 15% napiwku do rachunku.  

Internet na statku

Podczas rejsu możesz spotkać się z problemem dostępu do internetu. Na morzu nie będzie zasięgu – nie zadzwonisz i nie połączysz się z internetem. Jak rozwiązać ten kłopot? Jest na to kilka sposobów. Jeśli koniecznie potrzebujesz połączyć się z internetem, to możesz wykupić pakiet z dostępem do wybranej liczby urządzeń. Niestety WiFi sporo kosztuje. Możesz także zdecydować się na ograniczoną wersję dostępu – na przykład tylko do portali społecznościowych. 

O wiele taniej wyjdzie Ci udanie się do kafejki internetowej znajdującej się na statku. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie na czas rejsu z internetu – w końcu na wycieczkowcu nie brakuje rozrywek.  

Schodzenie na ląd

Największą zaletą rejsu jest możliwość odwiedzenia wielu miejsc podczas jednej wycieczki. Statek zatrzymuje się w różnych portach. Przed zejściem na ląd, dowiedz się w recepcji lub przeczytaj w gazetce pokładowej, ile czasu będzie trwał postój. Jeśli spóźnisz się, statek nie będzie czekał na Ciebie i odpłynie. Postaraj się być zawsze minimum 30 minut przed wyznaczoną godziną odpłynięcia

W ofercie na statku znajdziesz zorganizowane wycieczki do najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicy portu. Jako dodatkowa atrakcja są one płatne. Jednak wybierając taką formę zwiedzania, będziesz miał pewność, że wszystko zostało dobrze zaplanowane czasowo, na pewno nie zgubisz się i nie spóźnisz z powrotem na statek. 

Koniec rejsu, czyli wyokrętowanie

Niestety wakacyjny rejs także kiedyś dobiega końca. Najdłuższy, na jaki możesz się wybrać, to ten dookoła świata, który zajmuje aż 3 miesiące. Te standardowe trwają zwykle dwa tygodnie. Jak wygląda procedura wyokrętowania?

Dzień przed opuszczeniem statku powinieneś uregulować rachunki oraz przygotować bagaże do oddania obsłudze statku, która następnego dnia zabierze je i wyniesie do hali terminala. Pamiętaj, by opisać je imieniem i nazwiskiem w ten sam sposób jak w przypadku zaokrętowania. Wszystkie informacje dotyczące opuszczenia statku znajdziesz w gazetce pokładowej lub dowiesz się w recepcji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejs statkiem wycieczkowym

Na czym polega zaokrętowanie?

To nic innego jak wpuszczenie pasażerów na pokład, które odbywa się na 2 godziny przed wypłynięciem. Stawiając się na zaokrętowanie, pasażer musi posiadać ze sobą dowód osobisty, paszport oraz voucher. Przed wejściem na pokład otrzymuje się kartę identyfikacyjną i oddaje bagaż rejestrowany, który zostanie dostarczony do przypisanej kabiny.

Czym jest karta pasażera?

Karta pasażera to najważniejszy dokument, jaki będzie Ci towarzyszył w czasie rejsu, zastępując dowód osobisty i środki płatnicze. Aby z niej skorzystać, trzeba wcześniej podać numer karty kredytowej lub wpłacić odpowiedni depozyt – pod koniec rejsu wykorzystane przez Ciebie środki zostaną podliczone i ściągnięte z Twojego konta lub zwrócone w razie nadwyżki.

Jakie są atrakcje podczas rejsu wycieczkowcem?

Rejs statkiem wycieczkowym jest jak urlop spędzany w komfortowym hotelu. Do dyspozycji pasażerów są m.in. restauracje, bary, baseny, siłownie, sale koncertowe, a nawet kina czy kasyna. Do tego dochodzi oczywiście możliwość zejścia na ląd i zwiedzania w miejscach, w których zatrzymuje się statek.

PODSUMOWANIE
  • Wybierając się na rejs wycieczkowcem, musisz zabrać ze sobą dowód osobisty i paszport. Obowiązkowe jest także wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Zaokrętowanie odbywa się na 2 godziny przed wypłynięciem.
  • Na pokład wycieczkowca można zabrać dwie sztuki bagażu rejestrowanego oraz bagaż podręczny.
  • Karta pasażera zastępuje na statku dowód osobisty i środki płatnicze.
  • Napiwki dla obsługi są podczas rejsu obowiązkowe.
  • Podczas rejsu statek zatrzymuje się w różnych miejscach, gdzie możliwe jest zejście na ląd.
  • Przed wyokrętowaniem należy uregulować rachunki oraz przygotować bagaże do oddania obsłudze.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
35,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!