Rejs statkiem – jak się do niego przygotować?

Zastanawiałeś się kiedyś nad urlopem na morzu? Chciałbyś jednocześnie zwiedzać i odpoczywać w komfortowych warunkach? Odpowiedzią są wakacje na wycieczkowcu. Najpopularniejszymi rejsami są te po Morzu Śródziemnym, Karaibach czy wzdłuż norweskiego wybrzeża. Co powinieneś zabrać ze sobą na morskie wakacje? Jak wygląda wypoczynek na statku? I dlaczego savoir-vivre i dress code są podczas rejsu istotne? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

rejs statkiem

Zanim wybierzesz się w wymarzony rejs, to mamy dla Ciebie kilka kół ratunkowych, które ułatwią Ci pierwszą wizytę i pobyt na wielkim wycieczkowcu.

Podstawowa wiedza

Zaokrętowanie

Na voucherze lub zaproszeniu na rejs będziesz miał podaną datę i godzinę stawienia się na statku. Powinieneś być tam co najmniej na 2 godziny przed wypłynięciem. To właśnie wtedy następuje zaokrętowanie, czyli wpuszczenie pasażerów na pokład statku. Musisz posiadać ze sobą dowód osobisty, paszport oraz voucher. Przed wejściem na statek dostaniesz kartę identyfikacyjną, która będzie Twoim podstawowym dokumentem podczas rejsu – przy jej pomocy będziesz także płacił na statku.

Obsługa zabierze od Ciebie bagaże i dostarczy je do Twojej kabiny. Nie musisz obawiać się, że Twój bagaż zaginie – pracownicy statku umieszczają na nim naklejkę z Twoim imieniem, nazwiskiem oraz numerem kabiny. Zostaw ze sobą bagaż podręczny – cała procedura trochę trwa i lepiej mieć coś do picia i przegryzienia pod ręką. 

Atrakcje na statku

Wycieczkowce to nie tylko pływające hotele, ale całe miasteczka. Na pokładzie znajdziesz dla siebie mnóstwo atrakcji, poczynając od różnych restauracji i barów, poprzez dyskoteki, baseny, siłownie, sale koncertowe, kończąc na kinie i teatrze. Na statku często znajdują się także sklepy wolnocłowe oraz kasyna. Dodatkowo będziesz zatrzymywał się w ciekawych turystycznie lokalizacjach – to świetna okazja na zwiedzenie podczas jednych wakacji wielu wyjątkowych miejsc.

Skąd jednak będziesz wiedział, jakie atrakcje czekają Cię każdego dnia? Codziennie do Twojej kabiny dostarczana będzie gazetka pokładowa z informacjami o planowanych wydarzeniach. Zazwyczaj są one w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim lub włoskim. Jeśli Twój rejs będzie wyjazdem grupowym, to Wasz opiekun przetłumaczy najważniejsze informacje. Warto jednak znać choćby podstawy języka angielskiego, ponieważ wycieczkowcem płynąć będą ludzie z całego świata, więc cała obsługa będzie posługiwać się tym właśnie językiem. 

Kabiny

Na statku znajdują się różnego rodzaju kabiny. Najtańsze są te wewnętrzne. Nie ma w nich okna. Składają się z jednego pokoju i małej łazienki. Nieco więcej będziesz musiał zapłacić za pokój z oknem – czyli kabinę zewnętrzną. W każdym pokoju znajduje się duże łóżko, łazienka, telewizor oraz telefon. Dla osób, które chcą spędzić rejs w luksusie, dostępne są apartamenty z kilkoma pomieszczeniami.  

Bagaż

Na pokład możesz zabrać dwie sztuki bagażu rejestrowanego, czyli dwie duże walizki lub torby oraz bagaż podręczny. Wystarczy Ci to w zupełności. W kabinie znajdziesz między innymi suszarkę do włosów. Na pokład nie wolno wnosić przedmiotów uważanych za niebezpieczne, np. żelazka czy czajników elektrycznych. Jeśli weźmiesz ładowarkę do telefonu, to pamiętaj, by dowiedzieć się jakie gniazda zamontowane są w pokojach – najczęściej mają one napięciu 110 V lub 220 V. Może okazać się, że będziesz potrzebował przejściówki

Nie musisz brać ze sobą żelu pod prysznic, szamponu oraz ręczników. Obsługa statku codziennie uzupełnia płyny. Również ręczniki są często wymieniane na świeże. Nie ma więc sensu zajmować miejsca w bagażu tymi przedmiotami, chyba że nie możesz obyć się bez ulubionego szamponu i żelu pod prysznic.

Na statku znajdują się baseny, więc nie zapomnij stroju kąpielowego, okularów przeciwsłonecznych i klapek. Jeśli planujesz spędzić aktywnie rejs, to weź również ze sobą buty i strój sportowy – podczas rejsu będziesz miał dostęp do siłowni oraz klubów fitness. 

Wieczory na morzu mogą być chłodne, dlatego nie zapomnij zabrać ze sobą także czegoś cieplejszego do ubrania – na pewno przyda się choćby jeden ciepły sweter. Koniecznie pamiętaj o nieprzemakalnej kurtce. Kapitan statku będzie starał się unikać burz, ale jeśli taka się zdarzy, to kurtka okaże się niezbędna.

Zdrowie i ubezpieczenia

Na tak dużym statku nie może zabraknąć lekarza. Wizyty są płatne. Aby otrzymać zwrot kosztów pomocy medycznej, musisz zgłosić ją do ubezpieczyciela. Osoby wykupujące rejs statkiem wycieczkowym zobligowane są do wykupienia także ubezpieczenia zdrowotnego.

Pamiętaj, by w lokalnym oddziale NFZ w Polsce wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która pozwoli Ci na skorzystanie z pomocy medycznej w danym kraju, na takich samych zasadach jakie obowiązują jego obywateli.

Ile może kosztować polisa dla turystów wybierających się w rejs? Sprawdziliśmy to w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi, zaznaczając jako miejsca docelowe kilka krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego. Ubezpieczeni to dwoje dorosłych podróżnych bez chorób przewlekłych, którzy wyjeżdżają na dwa tygodnie.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
SIGNAL IDUNAKL: 87 148,
NNW: 15 000 zł
102,48 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
117,60 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
126,81 zł
ProamaKL: 100 000 zł133 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
203 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (15.01.2024).
Obowiązki przedsiębiorcy turystycznego przed organizacją wyjazdu

W artykule wyjaśniamy krok po kroku, jakie działania musi podjąć przedsiębiorca, który planuje podjąć działalność turystyczną.

Czytaj dalej

Niezbędne dokumenty

Jak już wcześniej było wspomniane, wybierając się w rejs, musisz posiadać dowód osobisty i paszport. Ten drugi dokument powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy. W niektórych krajach wymagane jest nawet 12 miesięcy ważności! W przypadku podróży po Europie nie będziesz potrzebował wiz. Co ciekawe, podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku Karaibów.

Wchodzenie na ląd i zwiedzanie różnych krajów w czasie pandemii prawdopodobnie będzie wymagało dodatkowych zaświadczeń: o szczepieniu, przebyciu choroby lub negatywnym wyniku testu. Czasem niezbędne będzie kilka z nich jednocześnie. Warto przed rejsem sprawdzić, na jakiej podstawie obecnie można przekroczyć granicę krajów, które są w planie wycieczki.

Na statku Twoim głównym dokumentem będzie karta pasażera. Zastąpi ona dowód osobisty i kartę płatniczą. Pod koniec rejsu Twoje wydatki zostaną policzone i ściągnięte z Twojego konta. Aby korzystać z karty pokładowej, będziesz musiał podać numer karty kredytowej lub wpłacić depozyt. Oczywiście niewykorzystane środki z depozytu zostaną Ci zwrócone pod koniec rejsu.

Cena rejsu wycieczkowcem

Koszt podróży statkiem wycieczkowym zależy przede wszystkim od kierunku, długości, terminu oraz organizacji wyjazdu. Niektóre oferty pokrywają także koszt lotu samolotem, a podróżni mogą wybrać standard pokoju. Do ceny podróży należy doliczyć również koszty związane między innymi z atrakcjami turystycznymi na lądzie.

Ile zapłacisz za rejs statkiem wycieczkowym?*

 1. Rejs Alaska Seattle w terminie od 1 do 10 maja do 2024 roku (10 dni)

Rejs z:

 • kabiną wewnętrzną to koszt od 1088 do 1643 euro za osobę,
 • kabiną z oknem to koszt od 1133 do 1513 euro za osobę,
 • kabiną z balkonem to koszt od 1968 do 3308 euro za osobę,
 • apartamentem to koszt od 2923 do 5198 euro za osobę.

Plan wycieczki:

 • 1 dzień – Seattle, USA,
 • 2 dzień – pobyt na morzu,
 • 3 dzień – Sitka, USA,
 • 4 dzień – Juneau (Alaska), USA,
 • 5 dzień – Skagway, USA,
 • 6 dzień – PN Glacier Bay (rejs widokowy), USA.
 • 7 dzień – Icy Strait Ponit (Alaska), USA,
 • 8 dzień – Ketchikan (Alaska), USA,
 • 9 dzień – Victoria, Kanada,
 • 10 dzień – Seattle, USA.

Cena rejsu obejmuje: podróż statkiem, zakwaterowanie, wyżywienie i napoje bezalkoholowe, korzystanie z basenu, siłowni oraz urządzeń sportowo-rekreacyjnych, udział w imprezach organizowanych na statku, serwis kabinowy i bagażowy, opłaty portowe.

Cena rejsu nie obejmuje: dojazdu do portu, wycieczek fakultatywnych, korzystania z punktów usługowych, ubezpieczenia, opłaty serwisowej, lokalnych podatków doliczanych do zakupów na pokładzie podczas pobytu na wodach terytorialnych wybranych krajów.

 1. Rejs z Los Angeles do Vancouver w terminie od 1 do 13 maja 2024 roku (13 dni)

Rejs z:

 • kabiną wewnętrzną to koszt od 2489 do 2679 euro za osobę,
 • kabiną z oknem to koszt od 2859 do 3189 euro za osobę,
 • kabiną z balkonem to koszt od 3889 do 4449 euro za osobę,
 • apartamentem to koszt od 7029 do 13169 euro za osobę.

Plan wycieczki:

 • 1 dzień – Los Angeles, USA,
 • 2 dzień – San Francisco, USA,
 • 3 dzień – San Francisco, USA,
 • 4 dzień – pobyt na morzu,
 • 5 dzień – Astoria (Oregon), USA,
 • 6 dzień – pobyt na morzu,
 • 7 dzień – Sitka, USA,
 • 8 dzień – pobyt na morzu,
 • 9 dzień – Icy Strait Point (Alaska), USA,
 • 10 dzień – Juneau (Alaska), USA,
 • 11 dzień – Ketchikan (Alaska), USA,
 • 12 dzień – pobyt na morzu,
 • 13 dzień – Vancouver, Kanada.

Cena rejsu obejmuje: podróż statkiem, zakwaterowanie, wyżywienie i napoje bezalkoholowe, korzystanie z basenu, siłowni oraz urządzeń sportowo-rekreacyjnych, udział w imprezach organizowanych na statku, serwis kabinowy i bagażowy, opłaty portowe.

Cena rejsu nie obejmuje: dojazdu do portu, wycieczek fakultatywnych, korzystania z punktów usługowych, ubezpieczenia, opłaty serwisowej.

 1. Rejs z Wenecji do Rzymu w terminie od 1 do 21 maja 2024 roku (21 dni)

Rejs z:

 • kabiną z balkonem to koszt od 8459 do 14319 euro za osobę.

Plan wycieczki:

 • 1 dzień – Triest, Włochy
 • 2 dzień – Hvar, Chorwacja,
 • 3 dzień – Dubrownik, Chorwacja,
 • 4 dzień – Korfu, Grecja,
 • 5 dzień – Argostoli (Kefalonia), Grecja,
 • 6 dzień – Chania (Kreta), Grecja,
 • 7 dzień – Santorini, Grecja,
 • 8 dzień – Pireus (Ateny), Grecja,
 • 9 dzień – Kusadasi, Turcja,
 • 10 dzień – Stambuł, Turcja,
 • 11 dzień – Stambuł, Turcja,
 • 12 dzień – Stambuł, Turcja,
 • 13 dzień – Izmir (Efez), Turcja,
 • 14 dzień – KOS,
 • 15 dzień – Antalya, Turcja,
 • 16 dzień – Heraklion (Kreta), Grecja,
 • 17 dzień – pobyt na morzu,
 • 18 dzień – Valletta, Malta,
 • 19 dzień – Taormina (Sycylia), Włochy,
 • 20 dzień – Sorrento, Włochy,
 • 21 dzień – Civitavecchia (Rzym), Włochy.

Cena rejsu obejmuje: podróż statkiem, zakwaterowanie, wyżywienie i napoje bezalkoholowe, korzystanie z basenu, siłowni oraz urządzeń sportowo-rekreacyjnych, udział w imprezach organizowanych na statku, serwis kabinowy i bagażowy, opłaty portowe.

Cena rejsu nie obejmuje: dojazdu do portu, wycieczek fakultatywnych, korzystania z punktów usługowych, ubezpieczenia, opłaty serwisowej.

*Oferty pochodzą z serwisu tanierejsowanie.pl (15.01.2024).

Do powyższych cen należy doliczyć również koszty ubezpieczenia turystycznego, dojazdu do portu, czy opłaty związane z atrakcjami turystycznymi podczas pobytu na lądzie.

Rejs statkiem wycieczkowym z Polski

Jeśli marzy Ci się rejs wycieczkowcem, możesz skorzystać z ofert obejmujących podróż z Polski. Taki wyjazd obejmuje wówczas cenę lotu w obie strony, więc nie musisz załatwiać transportu do portu na własną rękę.

Jaki jest koszt rejsu statkiem wycieczkowym z Polski?*

 1. Perły Morza Śródziemnego z Ibizą – rejs w terminie od 27 kwietnia do 4 maja 2024 roku (8 dni)

Trasa: Genua – Civitavecchia (Rzym) – Palermo – Ibiza – Walencja – Marsylia.

Rejs z:

 • kabiną wewnętrzną to koszt 7145 zł za osobę (3 posiłki, przekąski i napoje), 8360 zł (all inclusive easy), 8827 zł (all inclusive easy plus), 9450 zł (all inclusive premium extra),
 • kabiną z oknem to koszt 8290 zł za osobę (3 posiłki, przekąski i napoje) 9505 zł (all inclusive easy), 9972 zł (all inclusive easy plus), 10 595 zł (all inclusive premium extra),
 • kabiną z balkonem to koszt 9265 zł za osobę (3 posiłki, przekąski i napoje), 10 480 zł (all inclusive easy), 10 947 zł (all inclusive easy plus), 11 570 zł (all inclusive premium extra).

Cena rejsu obejmuje: przelot samolotem w obie strony z Warszawy, zakwaterowanie, wyżywienie i napoje bezalkoholowe, wycieczkę z polskim przewodnikiem w Genui, opiekę polskiego pilota, transfery na miejscu, ubezpieczenie turystyczne z ochroną bagażu.

Cena rejsu nie obejmuje: obowiązkowych napiwków dla obsługi statku, dodatkowych posiłków, opcji all inclusive, wycieczek fakultatywnych, korzystania z punktów usługowych.

 1. Rejs szlakiem grecko-tureckiej historii w terminie od 11 do 20 września 2024 roku (10 dni)

Trasa: Ateny – Istambuł – Mykonos – Bodrum – Santorini – Heraklion (Kreta).

Rejs z: 

 • kabiną wewnętrzną to koszt 7590 zł za osobę (3 posiłki, przekąski i napoje), 8300 zł (all inclusive my soft drinks), 8660 zł (all inclusive my drinks), 9010 zł (all inclusive my drinks plus),
 • kabiną z oknem to koszt za osobę (3 posiłki, przekąski i napoje), 9300 zł (all inclusive my soft drinks), 9660 zł (all inclusive my drinks), 10 010 zł (all inclusive my drinks plus),
 • kabiną z balkonem to koszt 10 210 zł za osobę (3 posiłki, przekąski i napoje), 10 210 zł (all inclusive my soft drinks), 10 570 zł (all inclusive my drinks), 10 920 zł (all inclusive my drinks plus).

Cena rejsu obejmuje: przelot samolotem w obie strony z Warszawy, 2 noclegi w hotelu 3, 4-gwiazdkowym ze śniadaniami przed rejsem, zakwaterowanie, wyżywienie i napoje bezalkoholowe, wycieczkę “Ateńskie opowieści” z polskim przewodnikiem, opłaty portowe, opiekę polskiego pilota, transfery na miejscu, ubezpieczenie turystyczne z ochroną bagażu.

Cena rejsu nie obejmuje: obowiązkowych napiwków dla obsługi statku, opłat związanych z realizacją programu na miejscu (np. parkingi), dodatkowych posiłków, opcji all inclusive, wycieczek fakultatywnych, korzystania z punktów usługowych.

 1. Baśniowe pejzaże Północy – Rejs po Fiordach Norweskich w terminie od 1 do 8 czerwca 2024 roku (8 dni)

Trasa: Kopenhaga – Hellesylt – Geiranger – Stavanger – Haugesund – Kilonia.

Rejs z: 

 • kabiną wewnętrzną to koszt 7590 zł za osobę (3 posiłki, przekąski i napoje), 8312 zł (all inclusive my soft drinks), 8672 zł (all inclusive my drinks), 9033 zł (all inclusive my drinks plus),
 • kabiną z balkonem to koszt 9630 zł za osobę (3 posiłki, przekąski i napoje), 10 352 zł (all inclusive my soft drinks), 10 712 zł (all inclusive my drinks), 11 073 zł (all inclusive my drinks plus).

Cena rejsu obejmuje: przelot samolotem w obie strony z Warszawy, wyżywienie i napoje bezalkoholowe, wycieczkę po Kopenhadze z polskim przewodnikiem, opiekę polskiego pilota, transfery na miejscu, ubezpieczenie turystyczne z ochroną bagażu.

Cena rejsu nie obejmuje: obowiązkowych napiwków dla obsługi statku, dodatkowych posiłków, opcji all inclusive, wycieczek fakultatywnych, korzystania z punktów usługowych.

*Oferty pochodzą z serwisu um24.pl (15.01.2024).

Dress code i savoir-vivre

Mimo że rejs wycieczkowcem to przede wszystkim beztroskie wakacje, to na pokładzie statku wieczorami obowiązuje elegancki strój. W dzień nikt nie zwróci Ci uwagi, gdy będziesz się poruszać w wakacyjnym ubiorze. Jednak do restauracji nie powinno się wchodzić w stroju plażowym. 

Na statku odbywają się wieczory kapitańskie, podczas których będziesz miał okazję poznać kapitana statku oraz oficerów. Te oficjalne przyjęcia wymagają eleganckiego stroju. Mężczyźni powinni pojawić się na nich w koszulach i marynarkach, a kobiety w sukienkach.

Obowiązkowe napiwki

Dawanie napiwków jest dobrym zwyczajem, który świadczy o kulturze i szacunku do obsługujących osób. Jednak na statku jest to także obowiązek. Napiwki są automatycznie naliczane każdego dnia. Standardowo przyjmuje się 10 euro dziennie za serwis od każdego pasażera – wyjątkiem są dzieci, którym przysługują zniżki. Pod koniec rejsu zebrana suma z napiwków jest rozdzielana między członków załogi, którzy Cię obsługiwali. 

Pamiętaj, że koszt napiwków nie jest wliczany w cenę wycieczki! Pod koniec rejsu będziesz musiał uregulować kwotę napiwków, tak samo, jak inne wydatki. W barach i restauracjach na statku należy doliczać zawsze 15% napiwku do rachunku.  

Internet na statku

Podczas rejsu możesz spotkać się z problemem dostępu do internetu. Na morzu nie będzie zasięgu – nie zadzwonisz i nie połączysz się z internetem. Jak rozwiązać ten kłopot? Jest na to kilka sposobów. Jeśli koniecznie potrzebujesz połączyć się z internetem, to możesz wykupić pakiet z dostępem do wybranej liczby urządzeń. Niestety WiFi sporo kosztuje. Możesz także zdecydować się na ograniczoną wersję dostępu – na przykład tylko do portali społecznościowych. 

O wiele taniej wyjdzie Ci udanie się do kafejki internetowej znajdującej się na statku. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie na czas rejsu z internetu – w końcu na wycieczkowcu nie brakuje rozrywek.  

Schodzenie na ląd

Największą zaletą rejsu jest możliwość odwiedzenia wielu miejsc podczas jednej wycieczki. Statek zatrzymuje się w różnych portach. Przed zejściem na ląd, dowiedz się w recepcji lub przeczytaj w gazetce pokładowej, ile czasu będzie trwał postój. Jeśli spóźnisz się, statek nie będzie czekał na Ciebie i odpłynie. Postaraj się być zawsze minimum 30 minut przed wyznaczoną godziną odpłynięcia

W ofercie na statku znajdziesz zorganizowane wycieczki do najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicy portu. Jako dodatkowa atrakcja są one płatne. Jednak wybierając taką formę zwiedzania, będziesz miał pewność, że wszystko zostało dobrze zaplanowane czasowo, na pewno nie zgubisz się i nie spóźnisz z powrotem na statek. 

Koniec rejsu, czyli wyokrętowanie

Niestety wakacyjny rejs także kiedyś dobiega końca. Najdłuższy, na jaki możesz się wybrać, to ten dookoła świata, który zajmuje aż 3 miesiące. Te standardowe trwają zwykle dwa tygodnie. Jak wygląda procedura wyokrętowania?

Dzień przed opuszczeniem statku powinieneś uregulować rachunki oraz przygotować bagaże do oddania obsłudze statku, która następnego dnia zabierze je i wyniesie do hali terminala. Pamiętaj, by opisać je imieniem i nazwiskiem w ten sam sposób jak w przypadku zaokrętowania. Wszystkie informacje dotyczące opuszczenia statku znajdziesz w gazetce pokładowej lub dowiesz się w recepcji.

PODSUMOWANIE
 • Wybierając się na rejs wycieczkowcem, musisz zabrać ze sobą dowód osobisty i paszport. Obowiązkowe jest także wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.
 • Zaokrętowanie odbywa się na 2 godziny przed wypłynięciem.
 • Na pokład wycieczkowca można zabrać dwie sztuki bagażu rejestrowanego oraz bagaż podręczny.
 • Karta pasażera zastępuje na statku dowód osobisty i środki płatnicze.
 • Napiwki dla obsługi są podczas rejsu obowiązkowe.
 • Podczas rejsu statek zatrzymuje się w różnych miejscach, gdzie możliwe jest zejście na ląd.
 • Przed wyokrętowaniem należy uregulować rachunki oraz przygotować bagaże do oddania obsłudze.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejs statkiem wycieczkowym

Na czym polega zaokrętowanie?
Czym jest karta pasażera?
Jakie są atrakcje podczas rejsu wycieczkowcem?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Żelazko jest na liście rzeczy , których na pokład statku nie można wnosić. Proszę nie wprowadzać w błąd, ponieważ będzie ono zarekwirowane, a nie wszystkie linie oddają na koniec rejsu zatrzymane rzeczy.
Dziękuję za uwagę.
avatar autora komentarza
Napiwki również nie sa obowiązkowe. Podczas rejsu można zgłosić w recepcji uwagi poprosic o zmniejszenie lub ich calkowita kasacje. Artykuł bardzo slaby widać autor ma niewielkie doświadczenie w rejsach.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!