Roaming, wi-fi, zagraniczna karta, eSIM – jak korzystać z telefonu i internetu w podróży?

Uruchomienie roamingu przed zagraniczną podróżą wydaje się koniecznością. Być może będzie to jedyny sposób na utrzymanie łączności z bliskimi i odnalezienie się w nowym miejscu. Ale nie zawsze będziesz musiał korzystać z tej usługi. Istnieje kilka innych rozwiązań, które pozwolą Ci korzystać z telefonu i internetu za granicą. Sprawdź, jak działają.

roaming

Roaming za granicą – jak go aktywować i z niego korzystać?

Jeśli choć raz byłeś za granicą, z pewnością wiesz, czym jest roaming. To usługa, dzięki której, będąc w innym kraju, możesz korzystać z telefonu komórkowego i internetu. Ma ją w swojej ofercie każdy operator sieci komórkowych, bo dziś zagraniczne podróże są w zasadzie normą.

Niektórzy operatorzy uruchamiają roaming automatycznie, gdy podpiszesz umowę abonamentową lub rejestrujesz numer na kartę. Ale może zdarzyć się tak, że będziesz musiał tę usługę włączyć. Dlatego przed wyjazdem sprawdź, czy masz roaming, a w razie potrzeby – aktywuj go.

Jeśli podróżujesz w obrębie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Wolnego Handlu, dzięki roamingowi możesz:

  • wykonywać i odbierać połączenia,
  • wysyłać SMS-y oraz MMS-y,
  • korzystać z internetu.

Odbywa się to wówczas na takich samych zasadach, na jakich korzystasz z tych usług w Polsce. Oznacza to, że jeśli podczas korzystania z telefonu w kraju płacisz określoną kwotę za minutę połączenia, w innym kraju UE i EFTA zapłacisz tyle samo.

CZY WIESZ, ŻE …

1 lipca 2022 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2022/612 z 6 kwietnia 2022 r., które przedłuża do 2032 roku możliwość korzystania z telefonów komórkowych i internetu w roamingu na takich samych zasadach, jakie obowiązują w kraju, w którym korzystasz z nich na co dzień.

Operator wie, kiedy przekraczasz granicę i uruchomi roaming automatycznie, sugerując Ci sieć, z której możesz korzystać tam, gdzie aktualnie przebywasz. W tym momencie powinieneś otrzymać SMS z informacją, która poinformuje Cię, że od teraz korzystasz z roamingu. Wiadomość będzie zawierać również informacje o stawkach, które Cię obowiązują.

Roaming działa nie tylko na terytorium UE i EFTA. Będziesz mógł korzystać z telefonu i internetu także w krajach znajdujących się poza tym obszarem, ale musisz liczyć się z tym, że nie będzie się to już odbywało na takich samych zasadach, jak w Polsce. Usługi internetowe i telekomunikacyjne poza Unią Europejską i Europejskim Obszarem Wolnego Handlu są dużo droższe.

UWAGA!

Operatorzy ustalają ceny w zależności od strefy, do jakiej podróżujesz. Niektóre kraje europejskie bywają wliczane do strefy unijnej, inne znajdują się w szerszym obszarze, a państwa znajdujące się poza Europą są objęte jeszcze innym zasięgiem, np. USA, kraje afrykańskie lub egzotyczne.

Korzystaj z wi-fi, ale ostrożnie

Dziś niemal każdy hotel, restauracja, lotnisko czy dworzec oferują połączenie wi-fi, z którego chętnie korzystają szczególnie turyści. Chociaż dostęp do internetu wydaje się normą, jest jednocześnie dużym udogodnieniem i sposobem na oszczędzenie pieniędzy na transferze danych, a często też na połączeniach w roamingu.

Zanim zarezerwujesz hotel i wyjedziesz za granicę, powinieneś sprawdzić, czy obiekt oferuje gościom dostęp do internetu. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na minimalizowaniu wydatków związanych z realizacją połączeń i korzystaniem z sieci w telefonie. Hotele i inne obiekty noclegowe mają różną politykę w zakresie udostępniania połączenia klientom. Miejsce, w którym nocujesz, może udostępniać wi-fi bezpłatnie w całym budynku, jedynie z pobliżu recepcji lub może pobierać opłaty za korzystanie z łącza. W niektórych obiektach w ogóle nie będzie internetu.

Poza hotelami wi-fi często jest dostępne na lotniskach, dworcach, w restauracjach, atrakcjach turystycznych, a także w pewnych obszarach w przestrzeni miejskiej. Jest zatem wiele możliwości, aby sprawdzić najpotrzebniejsze informacje w podróży, nie korzystając z usług telefonii komórkowej. Podpięcie pod wi-fi nie zawsze będzie jednak wskazane.

UWAGA!

Najlepiej unikać łączenia się z siecią, która nie wymaga wprowadzania hasła. To łatwa droga, żeby udostępnić dane ze swojego telefonu czy tableta osobom postronnym. Zrezygnuj z podpinania się do ogólnodostępnych sieci szczególnie wtedy, gdy musisz zalogować się np. na konto bankowe.

Za pomocą internetu możesz nawiązać też połączenia z bliskimi. I nie chodzi tylko o możliwość rozmów przez czat czy wysłanie maila. Coraz większą popularnością cieszą się usługi Wi-Fi Calling, które umożliwiają prowadzenie rozmów i wysyłanie SMS-ów przez połączenie wi-fi.

Wykup zagraniczną kartę

Jednym ze sposobów na zminimalizowanie kosztów połączeń telefonicznych i korzystania z internetu jest rezygnacja na czas wyjazdu z dotychczasowego numeru i wykupienie zagranicznej karty. Już po dotarciu na miejsce możesz wykupić starter w kiosku, często także na lotnisku, i przez cały czas pobytu korzystać z takiego rozwiązania. Zwłaszcza jeśli potrzebujesz telefonu tylko do rozmów między uczestnikami wycieczki, którzy znajdują się w tym samym kraju, oraz do korzystania z internetu.

eSIM ułatwi sprawę

Być może nawet nie będziesz musiał fatygować się do sklepu, żeby kupić miejscową kartę SIM. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert nowszego rozwiązania – karty eSIM.

eSIM (Embedded SIM) to karta, która nie ma formy fizycznej. Rozwiązanie cyfrowe, które jest wbudowane w telefon, ale także w inne urządzenia, które umożliwiają połączenie się z siecią komórkową, gromadzi dane, które w dotychczasowych modelach zapisują się na karcie SIM.

Moduł umożliwia całkowitą rezygnację z kart micro czy nano. Wymiana kart następuje w sposób elektroniczny. Zamiast wprowadzać fizyczną kartę SIM, wystarczy zeskanować kod QR otrzymany od operatora, być może także wprowadzić kod PIN. Wymiany karty SIM na eSIM często można dokonać samodzielnie, w ustawieniach telefonu.

Niektóre urządzenia umożliwiają korzystanie zarówno z fizycznej karty SIM, jak i z modułu obsługującego eSIM. Dzięki temu podczas zagranicznej podróży będziesz mógł zachować swoją dotychczasową kartę, a jednocześnie korzystać z tej zakupionej w formie eSIM już w kraju docelowym.

W tych sytuacjach przyda Ci się telefon i internet

Posiadanie smartfona stało się standardem. Mało kto jest w stanie wyobrazić sobie życie, a co dopiero daleką podróż bez jego wsparcia. Jego funkcje nie kończą się na wykonywaniu i odbieraniu połączeń. Kiedy przyda się telefon komórkowy z dostępem do internetu?

  • Gdy zechcesz wysłać rodzicom SMS z informacją, że dotarłeś do celu podróży.
  • Gdy będziesz potrzebował mapy i urządzenia GPS, które doprowadzi Cię do wybranej atrakcji turystycznej lub zarezerwowanego hotelu.
  • Gdy będziesz szukał dobrej restauracji, w której skosztujesz miejscowych specjałów.
  • Gdy będziesz musiał wezwać pogotowie po wypadku lub zasłabnięciu towarzysza podróży.
  • Gdy będziesz chciał sprawdzić godziny otwarcia muzeum, które planujesz zwiedzić.
  • Gdy zgubisz resztę grupy podczas zwiedzania i będziesz musiał zadzwonić do któregoś z uczestników wycieczki.
  • Gdy będziesz chciał na bieżąco publikować w mediach społecznościowych zdjęcia z podróży.
  • Gdy będziesz potrzebował dostępu do aplikacji bankowej.
  • Gdy po drodze zechcesz posłuchać muzyki lub obejrzeć film.
  • Gdy będziesz potrzebował zamówić taksówkę.
  • Gdy przed podróżą zapomnisz wykupić ubezpieczenie turystyczne i będziesz chciał nadrobić to w drodze do miejsca docelowego lub już w trakcie pobytu.
  • Gdy będziesz musiał zgłosić szkodę ubezpieczycielowi i skorzystać z jego pomocy informacyjnej.
PODSUMOWANIE
  • Żeby korzystać z telefonu i internetu za granicą, możesz aktywować roaming, podłączyć się pod wi-fi z hotelu lub restauracji, wykupić zagraniczną kartę lub eSIM.
  • Roaming często jest aktywny już na początku korzystania z abonamentu lub telefonu na kartę.
  • W UE i krajach EFTA w roamingu możesz dzwonić i wysyłać SMS-y na podobnych zasadach, co w Polsce. Operatorzy przewidują też określoną pulę gigabajtów do wykorzystania.
  • Jeśli korzystasz z wi-fi w miejscu publicznym, zwłaszcza z połączenia nie zabezpieczonego hasłem, nie podawaj haseł i loginów, zwłaszcza do kont bankowych.
  • Coraz większą popularność zyskuje tzw. Wi-Fi Calling, które umożliwia wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów za granicą po podłączeniu do wi-fi.
  • Na czas wyjazdu możesz wykupić zagraniczną kartę SIM. Otrzymasz ją w kioskach, być może także na lotnisku.
  • Alternatywą tradycyjnej karty SIM jest karta eSIM, która nie ma formy fizycznej. To moduł wbudowany w telefon, do którego podepniesz kartę, skanując kod QR otrzymany od operatora.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o roaming za granicą

Czy będąc za granicą, możesz korzystać z telefonu?
Czym jest karta eSIM?
W jakich sytuacjach przyda Ci się smartfon z dostępem do internetu?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!