Rodzaje wyciągów narciarskich
Trudno zaprzeczyć, że wyciągi na stokach narciarskich to absolutna konieczność. Bez nich narciarze nie byliby w stanie w pełni korzystać z uroków zimy, bo większość czasu spędzaliby, wdrapując się na szczyt, żeby później w ciągu kilku chwil zjechać na dół. Ośrodki narciarskie są wyposażone w różne rodzaje wyciągów. Warto wiedzieć, z czym możemy się zetknąć, jadąc na narty i jak z takich wyciągów korzystać.
W tym artykule przeczytasz:
Rodzaje wyciągów narciarskich
Zadaniem wyciągów narciarskich jest szybkie i wygodne przetransportowanie narciarzy lub snowboardzistów na górny początek stoku, skąd amatorzy sportów zimowych będą mogli oddawać kolejne zjazdy. Mało kto praktykowałby narciarstwo czy snowboarding, jeśli po każdym zjeździe musiałby wchodzić na górę o własnych siłach. Byłoby to nie tylko męczące, ale również czasochłonne zadanie, a dla niektórych wręcz niemożliwe do zrealizowania. Dlatego właśnie wyciągi narciarskie są niezbędne na stokach.
Na polskich i zagranicznych stokach narciarskich można spotkać się z różnego rodzaju wyciągami. Jakimi?
- Wyciąg orczykowy – zwykle prowadzi wzdłuż stoku, a żeby za jego pomocą dostać się na szczyt, nie trzeba odpinać nart. Wyciąg ten posiada uchwyty przymocowane w kilkumetrowych odstępach do liny. Uchwyty posiadają zakończenie w kształcie litery “T”. Mogą służyć do transportowania jednej lub dwóch osób na jednym uchwycie. Aby dostać się na szczyt za pomocą wyciągu orczykowego, należy umieścić uchwyt pod pośladkami, jedną ręką trzymać się uchwytu, a w drugiej trzymać kijki, jeśli je posiadamy.
- Wyciąg talerzykowy – działa na zasadzie podobnej do wyciągu orczykowego, jednak różni się typem uchwytu, który zamiast tego w kształcie litery “T” posiada płaskie koło (talerzyk), który umieszczony pod pośladkami transportuje narciarza na górę. Z tego typu wyciągu korzysta się pojedynczo.
- Wyciąg taśmowy – zwany przez niektórych “czarodziejskim dywanem”. Działa i wygląda podobnie do taśmy w centrach handlowych. Wystarczy stanąć na specjalnej ruchomej taśmie, a ta sama przetransportuje narciarza na górę. Aby skorzystać z wyciągu taśmowego, nie trzeba odpinać nart. Ze względu na swój sposób działania ten rodzaj wyciągu jest używany zwykle na dosyć płaskich stokach.
- Kolej linowa – rodzaj wyciągu, w którym na linie podwieszony jest wagonik, który porusza się wahadłowo w górę i w dół. Żeby wejść do wagonika, należy odpiąć narty.
- Wyciąg krzesełkowy – jeden z bardziej popularnych rodzajów wyciągu w Polsce. Składa się z umieszczonych na linie w odległości co kilka metrów krzesełek (kanapy mogą pomieścić od 1 nawet do 8 osób). Na krzesełka wsiada się na specjalnych stacjach, opuszcza się zabezpieczenie, które przy wjeździe na stację po drugiej stronie stoku jest podnoszone, aby narciarze mogli wysiąść. Z wyciągu krzesełkowego mogą korzystać nie tylko narciarze, ale także pozostali turyści, którzy szybciej chcą dostać się na szczyt, aby podziwiać widoki.
- Kolej gondolowa – składa się z kilku gondoli przymocowanych do poruszającej się liny nośno-napędowej. Każda gondola jest w stanie pomieścić kilka osób wraz ze sprzętem. Przed wejściem do gondoli należy odpiąć narty..
- Kolej linowo-terenowa – ma formę wagonika, który mieści kilkadziesiąt osób. To kolej poruszająca się po szynach dzięki linie napędzającej, na drugim końcu której umieszczony jest drugi wagonik. Zwykle w połowie trasy znajduje się rozjazd umożliwiający mijanie się tych wagoników.
Wyciąg orczykowy w Białce Tatrzańskiej, kolej krzesełkowa w Jaworkach, kolej linowo-terenowa na Gubałówkę – gdzie w Polsce znajdują się poszczególne rodzaje wyciągów?
W naszym kraju można spotkać się z wieloma z wymienionych typów wyciągów narciarskich. Na polskich stokach do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są przede wszystkim wyciągi orczykowe i talerzykowe, ale równie często można spotkać wyciągi krzesełkowe. Te są zwykle przeznaczone do transportowania dwóch lub czterech osób na jednej kanapie. Gdzie narciarze będą mieli okazję skorzystać z poszczególnych typów wyciągów?
Wyciąg orczykowy:
- Białka Tatrzańska,
- Koniaków – wyciąg 2-osobowy,
- Rabka.
Wyciąg talerzykowy:
- Szczyrk,
- Tylicz,
- Zwardoń.
Wyciąg taśmowy:
- Tylicz.
Kolej linowa:
- Zakopane – kolej na Kasprowy Wierch.
Wyciąg krzesełkowy 2-osobowy:
- Jaworki,
- Kościelisko – wyciąg na Butorowy Wierch,
- Bukowina Tatrzańska – wyciąg na Olczański Wierch.
Wyciąg krzesełkowy 4-osobowy:
- Ustrzyki Dolne,
- Wisła,
- Małastów – wyciąg na Magurę Małastowską.
Kolej gondolowa:
- Świeradów-Zdrój,
- Krynica-Zdrój – kolej na Jaworzynę Krynicką,
- Bielsko-Biała – kolej na Szyndzielnię.
Kolej linowo-terenowa:
- Zakopane – kolej na Gubałówkę.
Które wyciągi będą odpowiednie dla początkujących narciarzy?
Wybierając stok, na którym postawimy pierwsze kroki na nartach, warto wziąć również pod uwagę infrastrukturę, jaka jest zapewniona w danym ośrodku, w tym również rodzaje wyciągów. Nie każdy bowiem poradzi sobie z użytkowaniem wszystkich dostępnych typów.
Na pierwszy rzut oka wyciągi orczykowe i talerzykowe są dosyć łatwe w użytkowaniu. Tymczasem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Korzystanie z nich wymaga równowagi i dobrej koordynacji. Poza tym często korzysta się z nich w pojedynkę. Dzieci mogą mieć zatem problem z obsługą i utrzymaniem się na takim wyciągu. Łatwiejszy będzie zatem wjazd wyciągiem krzesełkowym lub w wagoniku.
O jakich zasadach należy pamiętać podczas korzystania z wyciągu?
- Bez względu na to, z jakiego rodzaju wyciągu korzystamy, należy wsiadać i wysiadać z niego zdecydowanie i sprawnie.
- Karnet na wyciąg najlepiej umieścić w kieszeni umieszczonej na rękawie kurtki. Dzięki temu nie trzeba będzie za każdym razem wyjmować przepustki i ryzykować zgubienia karty, przewrócenia przy wsiadaniu na wyciąg lub opuszczenia pustego krzesełka albo orczyka. Wystarczy przyłożyć rękę do czytnika.
- Korzystając z wyciągu krzesełkowego, należy oprzeć narty na podstawce. Nie wolno nimi machać w powietrzu.
- Korzystając z wyciągu orczykowego lub talerzykowego, należy ustawić narty równolegle do siebie, lekko ugiąć nogi, ale nie siadać na orczyku ani talerzyku.
- Korzystając z wyciągu orczykowego lub talerzykowego należy trzymać kijki w jednej ręce, a drugą trzymać się uchwytu.
- Jeśli wsiadanie na wyciąg orczykowy lub talerzykowy się nie powiedzie lub w trakcie wjazdu z niego spadniemy, trzeba jak najszybciej odsunąć się na bok, aby umożliwić przejazd narciarzom jadącym wyciągiem za nami.
- Na górze stoku należy szybko i sprawnie wysiąść z wyciągu i oddalić się, aby nie blokować ruchu.
Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku?
Zasady bezpieczeństwa obowiązują również, a może przede wszystkim podczas zjazdu. Trzeba pamiętać, że na stoku znajdują się też inni narciarze i snowboardziści, dlatego przed rozpoczęciem szusowania należy się upewnić, że nie zajedziemy drogi innym osobom. To samo dotyczy już samego zjazdu – podczas zmiany kierunku jazdy zawsze należy upewnić się, czy trasa jest wolna. Aby zachować panowanie nad nartami i móc kontrolować sytuację wokół, najlepiej jeździć niezbyt szybko. Wówczas będziemy mieli więcej czasu na reakcję i uniknięcie zderzenia czy upadku.
Należy pamiętać też o tym, żeby mierzyć siły na zamiary. Początkujący narciarze powinni zacząć naukę na niższych, mniej stromych wzniesieniach zanim ruszą na główną trasę zjazdową.
Czasem kontuzji i wypadku na stoku trudno uniknąć. W takich sytuacjach z pewnością przyda się ubezpieczenie narciarskie, które jest rodzajem polisy turystycznej. Takie ubezpieczenie z pewnością będzie miało nieco inny zakres, jeśli miałoby obowiązywać na polskich stokach, a inny, jeśli mówilibyśmy o wyjeździe na narty za granicę. Różnice te będą jednak widoczne przede wszystkim w sumach ubezpieczenia. Ze względu na to, że w Polsce mieszkający tu Polacy mają zapewnione ubezpieczenie zdrowotne w ramach publicznej służby zdrowia, ich ubezpieczenie kosztów leczenia może opiewać na nieco mniejszą sumę niż za granicą, gdzie pokrycie kosztów leczenia po stłuczce na stoku może okazać się kosztowne i konieczne do opłacenia z własnej kieszeni. Różnice da się też zauważyć w ubezpieczeniu akcji poszukiwawczej i ratowniczej, która w polskich górach jest bezpłatna, a za granicą wymaga opłacenia z prywatnych środków. Oprócz tego, bez względu na miejsce szusowania, warto zaopatrzyć się w:
- ubezpieczenie NNW,
- ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
- ubezpieczenie assistance,
- ubezpieczenie sprzętu sportowego,
- ubezpieczenie dla uprawiających sport.
Od początku 2022 roku każdy narciarz, który planuje szusować na włoskich stokach, musi mieć wykupione ubezpieczenie OC.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o rodzaje wyciągów narciarskich
Wyciągi narciarskie są różne. Na niektórych stokach spotkamy się z wyciągiem orczykowym lub talerzykowym, inne oferują wyciągu taśmowe, jeszcze inne krzesełkowe i gondolowe. W Polsce można skorzystać także z koleji linowej i linowo-terenowej, które działają w Zakopanem.
Początkującym narciarzom używanie tego wyciągu może sprawić pewne trudności, przede wszystkich w utrzymaniu równowagi. Z tego wyciągu najczęściej korzysta się pojedynczo, jedzie się na nieco ugiętych nogach, ale nie siadając na orczyku czy talerzyku.
Narciarze powinni zaopatrzyć się w dodatkową polisę narciarską, która zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia, akcji poszukiwawczej i ratowniczej, a także NNW, OC, ubezpieczenie sprzętu sportowego i ochronę dla uprawiających sport. Może się przydać także assistance.
- Wyróżnia się kilka rodzajów wyciągów narciarskich: orczykowy, talerzykowy, krzesełkowy, taśmowy, kolej linową, kolej linowo-terenową, kolej gondolową.
- Wszystkie z nich można znaleźć w Polsce.
- Początkujący narciarze mogą mieć kłopot z korzystaniem z wyciągów orczykowych i talerzykowych ze względu na konieczność zachowania równowagi podczas wjazdu.
- Podczas korzystania z wyciągów należy stosować się do kilku podstawowych zasad.
- Zasady obowiązują również podczas samego zjazdu ze stoku. Na wypadek kontuzji lub zderzenia z innym narciarzem warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie narciarskie.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji