Rosja – przewodnik dla turystów

Bogactwa kultury, architektury i przyrody, jakiego można doświadczyć podczas pobytu w Rosji, nie sposób opisać w jednym przewodniku. Jadąc do tego kraju, musisz znać nie tylko listę atrakcji turystycznych, którymi warto się zainteresować, ale przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, jakich formalności należy dopełnić przed wyjazdem, co ze sobą zabrać i czego możesz spodziewać się na miejscu.

Duży kraj, wymagające przygotowania

Chociaż niektórzy twierdzą, że Rosjanie są bardzo podobni do Polaków, to nasze zwyczaje, tradycja i kultura bardzo różnią się od siebie. Nawet krótki pobyt w tym wschodnim kraju może przysporzyć kłopotów i nieprzyjemności. Powinieneś wiedzieć, że nawet podczas spaceru ulicami Moskwy musisz mieć przy sobie paszport i dokument potwierdzający zameldowanie tymczasowe, a idąc w odwiedziny do rosyjskiej rodziny, powinieneś przynieść drobny podarunek. Przychodzenie do czyjegoś domu z pustymi rękami jest w bardzo złym tonie.

Warto również znać kilka typowo turystycznych zasad i zorientować się w możliwościach noclegowych kraju, dowiedzieć się, co ze sobą zabrać i kiedy jechać.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Obowiązkowo rozmówki polsko-rosyjskie!

Jadąc za granicę liczysz na to, że łatwiej lub trudniej, ale porozumiesz się w razie potrzeby w języku angielskim. Tymczasem, jadąc do Rosji, powinieneś być świadomy tego, że możesz mieć z tym problem. Rosjanie, nawet w miejscach, z których notorycznie korzystają turyści, czyli dworce kolejowe czy muzea, rzadko są w stanie porozmawiać w innym języku niż rosyjski. Zatem bez rozmówek polsko-rosyjskich i chociażby minimalnej znajomości tamtejszego języka się nie obejdzie.

Przed wyjazdem kup kieszonkowe, ale bogate w wiedzę opracowanie, w którym znajdziesz najpopularniejsze dialogi, które mogą przydać Ci się podczas pobytu w tym kraju. Sprawdź, czy wersja, którą wybrałeś posiada zarówno zwroty zapisane cyrylicą, jak i sposób wymowy. Dzięki takiej podpowiedzi łatwiej będzie Ci również rozszyfrować różnego rodzaju komunikaty, drogowskazy i napisy w ogólnodostępnych miejscach.

Kiedy jechać do Rosji?

O ile w przypadku Włoch, Czech czy Norwegii odpowiedź na pytanie o pogodę w danym kraju jest raczej prosta, to w przypadku Rosji trudno jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy będzie tam najcieplej, aby móc cieszyć się zwiedzaniem kraju. Ogromny obszar wschodniej Europy i Północnej Azji, jaki znajduje się w granicach Rosji, oferuje bowiem bardzo zróżnicowany klimat, od arktycznego, przez subtropikalny, po stepowy i kontynentalny. Gdy w jednej części kraju trwa jeszcze zima, w innej może panować już przyjemne ciepło. Wszystko zatem zależy od tego, w jakiej części Rosji zamierzasz spędzić urlop. Biorąc pod uwagę odległość między Polską a Rosją (nie mam tu na myśli Obwodu Kaliningradzkiego), najbliżej znajdują się miasta położone w zachodniej części tego wielkiego kraju – m.in. Petersburg i Moskwa. Biorąc pod uwagę stolicę, dużo łatwiej jest zaplanować wyjazd pod względem pogodowym. Nawet tu zimy są mroźne (termometry wskazują ujemne temperatury lub niewiele powyżej zera od października do kwietnia), za to lata dosyć przyjemnie, umożliwiające zwiedzanie bez obawy o zmarznięcie lub przegrzanie (od kwietnia do września temperatury oscylują w granicach od 12 do 26 stopni).

Najniższe ceny noclegów od 390 zł do niemal 1000 zł!

Nocleg w Rosji można zarezerwować już od 390 zł w Moskwie do nawet 966 zł w Soczi, miasta kojarzonego przede wszystkim z konkursem w skokach narciarskich. Co ciekawe, najtańsza z ofert dotyczy stolicy kraju. Poniższe ceny wyliczono za pomocą portalu booking.com i dotyczą tygodniowego pobytu jednej osoby w hotelu 3-gwiazdkowym na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku.

 • Moskwa – 390 zł,
 • Petersburg – 457 zł,
 • Kaliningrad – 703 zł,
 • Władywostok – 586 zł,
 • Kazań – 547 zł,
 • Soczi – 966 zł,
 • Nowosybirsk – 586 zł,
 • Irkuck – 632 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [lipiec 2020].

CZY WIESZ, ŻE …

Niektóre hotele w Rosji wręczają swoim gościom kapcie, w których ci powinni chodzić na terenie obiektu, zwłaszcza po korytarzach i częściach wspólnych. Można poczuć się jak w domu.

Będziesz potrzebował wizy

Zasady przekraczania granicy z Rosją i poruszania się po rosyjskich drogach są dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku krajów zachodnich. Oprócz paszportu, który musi być ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od planowanego terminu wyjazdu z Rosji, powinieneś posiadać wizę. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku ze zdjęciem w formie elektronicznej, a następnie dostarczenie go do któregoś z Rosyjskich Centrów Wizowych w Polsce. Wiza jest wydawana minimum od 20 i maksimum do 4 dni przed wyjazdem. Osoby, które wybierają się do Obwodu Kaliningradzkiego mogą wnioskować o wydanie wizy jednokrotnej. Ta jednak nie uprawnia do podróżowania po pozostałej części terytorium Rosji.

Musisz mieć świadomość, że nie każdym przejściem granicznym możesz dostać się do Rosji. Przed wyjazdem zajrzyj zatem na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby sprawdzić, których miejsc unikać. Sytuacja ta dotyczy m.in. części przejść między Rosją a Białorusią oraz Ukrainą. Podróżując samochodem, możesz skorzystać z tych na Łotwie oraz w Estonii, a także z przejścia Nowyje Jurkowiczi na Białorusi.

Przy przekraczaniu granicy z Rosją należy odebrać kartę migracyjną, która będzie podstawą do zameldowania, a potem do opuszczenia kraju. Meldunek jest obowiązkowy.

Jeśli jedziesz do Rosji samochodem, nie zapomnij prawa jazdy wraz z notarialnym tłumaczeniem na język rosyjski, a także ubezpieczenia komunikacyjnego. Na terenie Rosji będzie Ci potrzebna Zielona Karta, którą otrzymasz od swojego ubezpieczyciela, jeśli odpowiednio wcześnie złożysz wniosek (ubezpieczyciele potrzebują na wydanie dokumentu zazwyczaj około 2-3 tygodni). W razie braku Zielonej Karty ubezpieczenie OC będziesz musiał kupić na granicy.

W Rosji otrzymasz pomoc medyczną bezpłatnie, ale powinieneś mieć też prywatne ubezpieczenie zdrowotne

W Rosji stwierdzono występowanie ptasiej grypy. Istnieje również zagrożenie AIDS. Dosyć powszechne są choroby układu pokarmowego. Przed wyjazdem powinieneś zatem poddać się szczepieniom przeciw tężcowi, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B, gruźlicy, a także przeciw chorobom wywoływanym przez kleszcze.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

W razie nagłych wypadków lub zachorowania podczas pobytu w Rosji będziesz mógł liczyć na bezpłatną pomoc lekarską w którejś z tamtejszych jednostek służby zdrowia. Mimo to zalecane jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby nie narazić się na poważne konsekwencje finansowe, związane z groźniejszymi chorobami. Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia z sumą w wysokości przynajmniej 30 tys. euro.

Co zwiedzać podczas urlopu w Rosji?

Kreml, Plac Czerwony, matrioszki, a także rosyjski balet – to wszystko, co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz nazwę Rosja? To zaledwie kropla w morzu atrakcji, jakie oferuje ten bogaty kraj.

Moskwa

Architektura Rosji urzeka bogactwem kolorów, zdobień i detali. Wystarczy spojrzeć na świątynię przy Placu Czerwonym czy Kreml, żeby się o tym przekonać. A inne budynki wcale bardzo nie odbiegają od stylu prezentowanego przez ten kluczowy w Moskwie obiekt. Kreml jest starą, sięgającą czasów powstania miasta warownią, w granicach której znajduje się m.in. Sobór Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, Cerkiew Dwunastu Apostołów, Cerkiew Złożenia Szat, a także obiekty świeckie: Wielki Pałac
Kremlowski, zbrojownia kremlowska, arsenał czy pałac senacki. To wszystko otaczają mury obronne z basztami, które niejedno widziały w ponad 800-letniej historii Moskwy.

Zwiedzając Kreml, czy to plac katedralny, czy też tamtejsze muzeum, nie sposób chociażby nie przejść przez Plac Czerwony, przy którym mieści się Chram W. Błażennovo – chyba najbardziej popularny obiekt w Rosji. Przy Placu Czerwonym zlokalizowano także budynek GUM-u, który jest centrum handlowym z najbardziej luksusowymi markami. W sąsiedztwie znajduje się kolejna z wielkich atrakcji turystycznych Moskwy – Mauzoleum Lenina, do którego wejście jest bezpłatne, jednak trzeba trafić tam w ciągu 2-3 godzin, w czasie których obiekt jest udostępniany dla zwiedzających. W tym czasie zamykany jest z kolei Plac Czerwony.

Rosyjska scena baletowa i teatralna słynie na całym świecie. Artyści ze swoimi sztukami podróżują do innych krajów, gdzie ich spektakle cieszą się dużą popularnością i uznaniem. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, podczas pobytu w Moskwie koniecznie odwiedź Teatr Bolszoj, najsłynniejszą scenę w kraju, aby podziwiać rosyjskich artystów na ich rodzimym gruncie. A jeśli Twojej artystycznej duszy nadal będzie mało, otworem stoi przed Tobą artystyczna dzielnica – Arbat.

Sankt Petersburg

Kolejnym po Moskwie miastem, które ewidentnie kojarzy się w Rosją jest Sankt Petersburg, drugie pod względem wielkości miasto w kraju. Życie tego portowego miasta skupia się na Prospekcie Newskim, liczącej około 4,5 km ulicy uznawanej za centrum Petersburga. To tu mieści się Ermitaż zwany też Pałacem Zimowym, którego odwiedzenie jest głównym punktem wycieczki turystów przebywających w Petersburgu. Prawda jest jednak taka, że przy tej głównej ulicy znajduje się wiele obiektów, które po prostu trzeba odwiedzić: Sobór Kazański, kościół ormiański, pomnik Katarzyny II, Admiralicja, Pałac Woroncowa i wiele innych. Oprócz tego przy Prospekcie Newskim znajduję się mnóstwo luksusowych sklepów, a także restauracji i hoteli.

Jeśli w Petersburgu chcesz zobaczyć wszystko to, co jest NAJ w tym rosyjskim mieście, musisz zajrzeć do najstarszego budynku w Petersburgu, czyli do Twierdzy Pietropawłowskiej, która powstała na początku XVIII wieku. Początkowo twierdza pełniła funkcje obronne, ale później stała się miejscem pochówku wszystkich carów Rosji, m.in. Katarzyny II czy Mikołaja II. Twierdza jest dostępna dla zwiedzających. Odwiedziny warto zaplanować około godziny 12:00, aby być świadkiem wystrzału z armat umieszczonych na tamtejszej wieży.

Kamczatka

Aby odpocząć od miejskiego zgiełku i bogactwa przejawiającego się w rosyjskiej architekturze, warto wybrać się na jeden z rosyjskich półwyspów – Kamczatkę. To propozycja dla odważnych i chcących doświadczyć czegoś nieco innego. Kamczatka słynie bowiem z wulkanów i gejzerów, dlatego upodabnia się ją do krajobrazu Islandii. Trzeba być jednak ostrożnym. Nie brakuje tam dzikiej zwierzyny, w tym także niedźwiedzi.

Elbrus

To miejsce, które na pewno przypadnie do gustu osobom lubiącym spędzać urlop aktywnie. Ci, którzy tylko od przypadku do przypadku podążają górskimi szlakami, mogą mieć trudności w zdobyciu tego szczytu. Uchodzi on bowiem nie tylko za najwyższy szczyt Kaukazu, który przez wielu uznawany jest także za najwyższy szczyt Europy. Wszystko zależy od tego, którą wersję umownej granicy pomiędzy Europą i Azją przyjmiemy. za obowiązującą. Geografowie utrzymują, że Kaukaz jest pasmem azjatyckim, ale alpinistom nie przeszkodziło to wcale w umieszczeniu jego najwyższego szczytu na liście Korony Ziemi, czyli zestawieniu najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Elbrus liczy sobie 5642 m n.p.m. i jest jest górą wulkaniczną, która ostatni raz wybuchła w I w. n. e., jednak od tamtej pory notuje się pewną aktywność wulkanu w postaci wyziewów i wydostających się z wnętrza gazów.

Jezioro Bajkał

Skoro była mowa o górach, to w przewodniku nie może zabraknąć także wzmianki o wodach. A właściwie o najgłębszym jeziorze na świecie – jeziorze Bajkał (1637 m głębokości). Tego punktu nie może zabraknąć na Twojej mapie. Zwłaszcza, jeśli w planach masz odwiedziny Syberii, gdzie znajduje się jezioro. Można podziwiać uroki akwenu i okolicznych wzgórz (jezioro bowiem z każdej strony jest otoczone górami), jednak z kąpielą należy uważać ze względu na to, że wody te są bardzo zimne nawet latem (około 8-9 stopni). Ciekawostką jest to, że zimą po tafli lodu, która tworzy się na lustrze wody, jeżdżą samochody.

FAQ

 1. Kto powinien dopełnić obowiązku meldunkowego w przypadku turysty?

Jeśli wynajmujesz pokój w hotelu, meldunkiem powinna zająć się rejestracja. Jeśli wynajmujesz mieszkanie od prywatnej osoby, to ona powinna zgłosić Twój pobyt. Pamiętaj, żeby dopilnować tej kwestii zaraz po przyjeździe, bo konsekwencje mogą dotknąć Ciebie.

 1. Czy w Rosji będzie obowiązywała karta EKUZ?

Nie. Rosja nie jest krajem, w którym Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jednak Polska zawarła z Federacją Rosyjską innego rodzaju porozumienie, które umożliwi Ci skorzystanie z pomocy lekarza w razie choroby czy wypadku.

Źródła:

 • https://pl.sputniknews.com/swiat/201903079979392-sputnik-polska-kultura-rozrywka-rosyjskie-zwyczaje-ktore-sa-absolutnie-niepojete-dla-obcokrajowcow/
 • http://nomoremaps.com/597/po-angielsku-w-rosji-znajomosc-obcych-jezykow/
 • https://www.gdzie-i-kiedy.pl/when/europa/rosja/moskwa/
 • https://traveliger.pl/europa-rosja/kiedy-jechac-do-rosji.html
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rosja
 • https://www.booking.com/
 • https://www.national-geographic.pl/traveler/artykul/za-7-mitami-czyli-podroz-do-rosji
 • http://www.masaperlowa.pl/rosja-praktyczne-informacje-przed-wyjazdem/#.Xw1UhSgzZPZ
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreml_moskiewski
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!