Ubezpieczenie do Rosji

Bogactwa kultury, architektury i przyrody, jakiego można doświadczyć podczas pobytu w Rosji, nie sposób opisać w jednym przewodniku. Jadąc do tego kraju, musisz znać nie tylko listę atrakcji turystycznych, którymi warto się zainteresować, ale przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, jakich formalności należy dopełnić przed wyjazdem, co ze sobą zabrać i czego możesz spodziewać się na miejscu.

moskwa - rosja

Wjazd do Rosji a pandemia COVID-19

Wprowadzony w marcu 2020 roku zakaz wjazdu do Rosji dla Polaków nadal obowiązuje. Obecnie nie ma możliwości przekraczania rosyjskiej granicy w celach turystycznych.

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieszczono informację:

W związku z tym, że obywatele RP co do zasady, poza wyjątkami wymienionymi w poniższym akcie prawnym: http://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_347693/, nie mają prawa wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej, wszystkie zawarte w tej części informacje będą odnosiły się wyłącznie do wąskiej grupy osób, które mogą podróżować do Rosji.

Dodatkowo w związku z agresją Rosji na Ukrainę dane w tym artykule nie zostały zaktualizowane i nie będą aktualizowane do czasu zakończenia wojny.

Duży kraj, wymagające przygotowania

Chociaż niektórzy twierdzą, że Rosjanie są bardzo podobni do Polaków, to nasze zwyczaje, tradycja i kultura bardzo różnią się od siebie. Nawet krótki pobyt w tym wschodnim kraju może przysporzyć kłopotów i nieprzyjemności. Powinieneś wiedzieć, że nawet podczas spaceru ulicami Moskwy musisz mieć przy sobie paszport i dokument potwierdzający zameldowanie tymczasowe, a idąc w odwiedziny do rosyjskiej rodziny, powinieneś przynieść drobny podarunek. Przychodzenie do czyjegoś domu z pustymi rękami jest w bardzo złym tonie.

Warto również znać kilka typowo turystycznych zasad i zorientować się w możliwościach noclegowych kraju, dowiedzieć się, co ze sobą zabrać i kiedy jechać.

Obowiązkowo rozmówki polsko-rosyjskie!

Jadąc za granicę, liczysz na to, że łatwiej lub trudniej, ale porozumiesz się w razie potrzeby w języku angielskim. Tymczasem, jadąc do Rosji, powinieneś być świadomy tego, że możesz mieć z tym problem. Rosjanie, nawet w miejscach, z których notorycznie korzystają turyści, czyli dworce kolejowe czy muzea, rzadko są w stanie porozmawiać w innym języku niż rosyjski. Zatem bez rozmówek polsko-rosyjskich i chociażby minimalnej znajomości tamtejszego języka się nie obejdzie.

Przed wyjazdem kup kieszonkowe, ale bogate w wiedzę opracowanie, w którym znajdziesz najpopularniejsze dialogi, które mogą przydać Ci się podczas pobytu w tym kraju. Sprawdź, czy wersja, którą wybrałeś posiada zarówno zwroty zapisane cyrylicą, jak i sposób wymowy. Dzięki takiej podpowiedzi łatwiej będzie Ci również rozszyfrować różnego rodzaju komunikaty, drogowskazy i napisy w ogólnodostępnych miejscach.

Kiedy jechać do Rosji?

O ile w przypadku Włoch, Czech czy Norwegii odpowiedź na pytanie o pogodę w danym kraju jest raczej prosta, to w przypadku Rosji trudno jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy będzie tam najcieplej, aby móc cieszyć się zwiedzaniem kraju. Ogromny obszar wschodniej Europy i Północnej Azji, jaki znajduje się w granicach Rosji, oferuje bowiem bardzo zróżnicowany klimat, od arktycznego, przez subtropikalny, po stepowy i kontynentalny. Gdy w jednej części kraju trwa jeszcze zima, w innej może panować już przyjemne ciepło. Wszystko zatem zależy od tego, w jakiej części Rosji zamierzasz spędzić urlop. Biorąc pod uwagę odległość między Polską a Rosją (nie mam tu na myśli Obwodu Kaliningradzkiego), najbliżej znajdują się miasta położone w zachodniej części tego wielkiego kraju – m.in. Petersburg i Moskwa. Biorąc pod uwagę stolicę, dużo łatwiej jest zaplanować wyjazd pod względem pogodowym. Nawet tu zimy są mroźne (termometry wskazują ujemne temperatury lub niewiele powyżej zera od października do kwietnia), za to lata dosyć przyjemnie, umożliwiające zwiedzanie bez obawy o zmarznięcie lub przegrzanie (od kwietnia do września temperatury oscylują w granicach od 12 do 26 stopni).

podróż Warszawa - Moskwa

Najniższe ceny noclegów od 236 zł do prawie 1000 zł (dane sprzed wywołania wojny w Ukrainie)

Nocleg w Rosji można zarezerwować już od 255 zł w Moskwie do nawet 1 446 zł we Władywostoku, który leży na dalekim wschodzie. Co ciekawe, najtańsza z ofert dotyczy stolicy kraju. Poniższe ceny wyliczono za pomocą portalu booking.com i dotyczą tygodniowego pobytu jednej osoby w hotelu 3-gwiazdkowym w sierpniu 2022 roku – booking.com obecnie nie oferuje swoich usług na terenie Rosji, więc dane te pochodzą sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

 • Moskwa – 236 zł,
 • Petersburg – 562 zł,
 • Kaliningrad – 933 zł,
 • Władywostok – 885 zł,
 • Kazań – 531 zł,
 • Soczi – 874 zł,
 • Nowosybirsk – 278 zł,
 • Irkuck – 534 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [styczeń 2022].

CZY WIESZ, ŻE …

Niektóre hotele w Rosji wręczają swoim gościom kapcie, w których ci powinni chodzić na terenie obiektu, zwłaszcza po korytarzach i częściach wspólnych. Można poczuć się jak w domu.

Brak możliwości wjazdu w celach turystycznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski informuje na swojej stronie dedykowanej Rosji, że wjazd do tego kraju nie jest obecnie możliwy dla większości polskich obywateli – informację o tym, kto może wjechać do Rosji znajdziesz na http://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_347693/.

UWAGA!

MSZ odradza jakichkolwiek podróży do Rosji w związku z wojną w Ukrainie i zamknięciem wielu polskich placówek dyplomatycznych.

Zasady wjazdu obowiązujące przed agresją Rosji na Ukrainę:

Zasady przekraczania granicy z Rosją i poruszania się po rosyjskich drogach są dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku krajów zachodnich. Oprócz paszportu, który musi być ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od planowanego terminu wyjazdu z Rosji, powinieneś posiadać wizę. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku ze zdjęciem w formie elektronicznej, a następnie dostarczenie go do któregoś z Rosyjskich Centrów Wizowych w Polsce. Wiza jest wydawana minimum od 20 i maksimum do 4 dni przed wyjazdem. Osoby, które wybierają się do Obwodu Kaliningradzkiego mogą wnioskować o wydanie wizy jednokrotnej. Ta jednak nie uprawnia do podróżowania po pozostałej części terytorium Rosji.

Musisz mieć świadomość, że nie każdym przejściem granicznym możesz dostać się do Rosji. Przed wyjazdem zajrzyj zatem na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby sprawdzić, których miejsc unikać. Sytuacja ta dotyczy m.in. części przejść między Rosją a Białorusią oraz Ukrainą. Podróżując samochodem, możesz skorzystać z tych na Łotwie oraz w Estonii, a także z przejścia Nowyje Jurkowiczi na Białorusi.

Przy przekraczaniu granicy z Rosją należy odebrać kartę migracyjną, która będzie podstawą do zameldowania, a potem do opuszczenia kraju. Meldunek jest obowiązkowy.

Jeśli jedziesz do Rosji samochodem, nie zapomnij prawa jazdy wraz z notarialnym tłumaczeniem na język rosyjski, a także ubezpieczenia komunikacyjnego. Od 1 czerwca 2023 roku na terenie Rosji nie obowiązuje już Zielona Karta. W związku z tym ubezpieczenie OC będziesz musiał kupić na granicy. Jest to tak zwane ubezpieczenie graniczne.

W Rosji zapłacisz za leczenie, dlatego powinieneś mieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne

W Rosji stwierdzono występowanie ptasiej grypy. Istnieje również zagrożenie AIDS. Dosyć powszechne są choroby układu pokarmowego. Przed wyjazdem powinieneś zatem poddać się szczepieniom przeciw tężcowi, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B, gruźlicy, a także przeciw chorobom wywoływanym przez kleszcze.

Nawet w razie nagłych wypadków lub zachorowania podczas pobytu w Rosji liczyć się z koniecznością zapłacenia za udzieloną pomoc lekarską, hospitalizację i transport medyczny. Zalecane jest zatem wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby nie narazić się na poważne konsekwencje finansowe, związane z chorobami. Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia z sumą w wysokości przynajmniej 30 tys. euro.

A ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na tygodniowy wyjazd do Rosji? Sprawdzimy ceny u wybranych ubezpieczycieli dla dorosłej osoby, która na tydzień wybiera się do części europejskiej i azjatyckiej tego kraju. Pod uwagę wzięliśmy najtańsze pakiety.

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCzęść europejskaCały kraj
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000,
OC – 50 000 zł.
22,00 zł37,00 zł*
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 86 346 zł,
NNW – 15 000 zł.
25,38 zł25,38 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł.
29,00 zł35,00 zł*
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł.
29,40 zł29,40 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł.
31,70 zł31,70 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [luty 2024] *wzrost ceny wynika z dodania do pakietu ubezpieczenia turystycznego NNW.

Ubezpieczyciele nie różnicują składek za polisy o tym samym zakresie ochrony, jednak w przypadku wyjazdy do części europejskiej Rosji proponują mniej rozbudowane ubezpieczenia z niższymi sumami.

Znamy już ceny ubezpieczenia turystycznego do Rosji dla jednej osoby. Mało kto jednak podróżuje w pojedynkę, dlatego warto zweryfikować, czy zakup polisy dla pary będzie bardziej opłacalny? Ceny sprawdzimy tylko dla europejskiej części Rosji.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy dla singlaCena polisy dla pary
mtu24.pl22,00 zł44,00 zł
SIGNAL IDUNA25,38 zł50,76 zł
You Can Drive29,00 zł58,00 zł
UNIQA29,40 zł58,80 zł
AXA Partners31,70 zł63,40 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [luty 2024]
rosja - numery telefonów

Co zwiedzać podczas urlopu w Rosji?

Kreml, Plac Czerwony, matrioszki, a także rosyjski balet – to wszystko, co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz nazwę Rosja? To zaledwie kropla w morzu atrakcji, jakie oferuje ten bogaty kraj.

Moskwa

Architektura Rosji urzeka bogactwem kolorów, zdobień i detali. Wystarczy spojrzeć na świątynię przy Placu Czerwonym czy Kreml, żeby się o tym przekonać. A inne budynki wcale bardzo nie odbiegają od stylu prezentowanego przez ten kluczowy w Moskwie obiekt. Kreml jest starą, sięgającą czasów powstania miasta warownią, w granicach której znajduje się m.in. Sobór Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, Cerkiew Dwunastu Apostołów, Cerkiew Złożenia Szat, a także obiekty świeckie: Wielki Pałac
Kremlowski, zbrojownia kremlowska, arsenał czy pałac senacki. To wszystko otaczają mury obronne z basztami, które niejedno widziały w ponad 800-letniej historii Moskwy.

Zwiedzając Kreml, czy to plac katedralny, czy też tamtejsze muzeum, nie sposób chociażby nie przejść przez Plac Czerwony, przy którym mieści się Chram W. Błażennovo – chyba najbardziej popularny obiekt w Rosji. Przy Placu Czerwonym zlokalizowano także budynek GUM-u, który jest centrum handlowym z najbardziej luksusowymi markami. W sąsiedztwie znajduje się kolejna z wielkich atrakcji turystycznych Moskwy – Mauzoleum Lenina, do którego wejście jest bezpłatne, jednak trzeba trafić tam w ciągu 2-3 godzin, w czasie których obiekt jest udostępniany dla zwiedzających. W tym czasie zamykany jest z kolei Plac Czerwony.

Rosyjska scena baletowa i teatralna słynie na całym świecie. Artyści ze swoimi sztukami podróżują do innych krajów, gdzie ich spektakle cieszą się dużą popularnością i uznaniem. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, podczas pobytu w Moskwie koniecznie odwiedź Teatr Bolszoj, najsłynniejszą scenę w kraju, aby podziwiać rosyjskich artystów na ich rodzimym gruncie. A jeśli Twojej artystycznej duszy nadal będzie mało, otworem stoi przed Tobą artystyczna dzielnica – Arbat.

Sankt Petersburg

Kolejnym po Moskwie miastem, które ewidentnie kojarzy się z Rosją jest Sankt Petersburg, drugie pod względem wielkości miasto w kraju. Życie tego portowego miasta skupia się na Prospekcie Newskim, liczącej około 4,5 km ulicy uznawanej za centrum Petersburga. To tu mieści się Ermitaż zwany też Pałacem Zimowym, którego odwiedzenie jest głównym punktem wycieczki turystów przebywających w Petersburgu. Prawda jest jednak taka, że przy tej głównej ulicy znajduje się wiele obiektów, które po prostu trzeba odwiedzić: Sobór Kazański, kościół ormiański, pomnik Katarzyny II, Admiralicja, Pałac Woroncowa i wiele innych. Oprócz tego przy Prospekcie Newskim znajduje się mnóstwo luksusowych sklepów, a także restauracji i hoteli.

Jeśli w Petersburgu chcesz zobaczyć wszystko to, co jest NAJ w tym rosyjskim mieście, musisz zajrzeć do najstarszego budynku w Petersburgu, czyli do Twierdzy Pietropawłowskiej, która powstała na początku XVIII wieku. Początkowo twierdza pełniła funkcje obronne, ale później stała się miejscem pochówku wszystkich carów Rosji, m.in. Katarzyny II czy Mikołaja II. Twierdza jest dostępna dla zwiedzających. Odwiedziny warto zaplanować około godziny 12:00, aby być świadkiem wystrzału z armat umieszczonych na tamtejszej wieży.

Kamczatka

Aby odpocząć od miejskiego zgiełku i bogactwa przejawiającego się w rosyjskiej architekturze, warto wybrać się na jeden z rosyjskich półwyspów – Kamczatkę. To propozycja dla odważnych i chcących doświadczyć czegoś nieco innego. Kamczatka słynie bowiem z wulkanów i gejzerów, dlatego upodabnia się ją do krajobrazu Islandii. Trzeba być jednak ostrożnym. Nie brakuje tam dzikiej zwierzyny, w tym także niedźwiedzi.

Elbrus

To miejsce, które na pewno przypadnie do gustu osobom lubiącym spędzać urlop aktywnie. Ci, którzy tylko od przypadku do przypadku podążają górskimi szlakami, mogą mieć trudności w zdobyciu tego szczytu. Uchodzi on bowiem nie tylko za najwyższy szczyt Kaukazu, który przez wielu uznawany jest także za najwyższy szczyt Europy. Wszystko zależy od tego, którą wersję umownej granicy pomiędzy Europą i Azją przyjmiemy za obowiązującą. Geografowie utrzymują, że Kaukaz jest pasmem azjatyckim, ale alpinistom nie przeszkodziło to wcale w umieszczeniu jego najwyższego szczytu na liście Korony Ziemi, czyli zestawieniu najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Elbrus liczy sobie 5642 m n.p.m. i jest górą wulkaniczną, która ostatni raz wybuchła w I w. n. e., jednak od tamtej pory notuje się pewną aktywność wulkanu w postaci wyziewów i wydostających się z wnętrza gazów.

Jezioro Bajkał

Skoro była mowa o górach, to w przewodniku nie może zabraknąć także wzmianki o wodach. A właściwie o najgłębszym jeziorze na świecie – jeziorze Bajkał (1637 m głębokości). Tego punktu nie może zabraknąć na Twojej mapie. Zwłaszcza, jeśli w planach masz odwiedziny Syberii, gdzie znajduje się jezioro. Można podziwiać uroki akwenu i okolicznych wzgórz (jezioro bowiem z każdej strony jest otoczone górami), jednak z kąpielą należy uważać ze względu na to, że wody te są bardzo zimne nawet latem (około 8-9 stopni). Ciekawostką jest to, że zimą po tafli lodu, która tworzy się na lustrze wody, jeżdżą samochody.

co warto zwiedzić w rosji

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Kto powinien dopełnić obowiązku meldunkowego w przypadku turysty?
Czy w Rosji będzie obowiązywała karta EKUZ?
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Rosji?
PODSUMOWANIE
 • MSZ Polski podaje, że obywatele Polski poza wyjątkami nie mają prawa wjazdu do Rosji.
 • Potrzebna jest także karta migracyjna, aby otrzymać obowiązkowy meldunek.
 • Podróżowanie samochodem po Rosji wymaga spełnienia dodatkowych formalności – przetłumaczenia prawa jazdy na język rosyjski oraz posiadania Zielonej Karty.
 • Przed podróżą do Rosji warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 • W koniecznie trzeba zobaczyć Moskwę i Sankt Petersburg.
 • Rosja to rozległy kraj, więc atrakcji, zwłaszcza przyrodniczych w nim nie brakuje – choćby jezioro Bajkał lub Kamczatka.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!