Ubezpieczenie do Rwandy

Rwanda to kraj, który wielu wciąż kojarzy przede wszystkim z tragicznym ludobójstwem sprzed blisko 30 lat, którego ofiarami padły setki tysięcy ludzi z plemienia Tutsi. Dziś jest to już jednak zupełnie inne, bezpieczne i stabilne politycznie państwo, które stopniowo odkrywa coraz więcej przyjezdnych. A zdecydowanie jest tam, co odkrywać. Przekonajmy się zatem, co trzeba wiedzieć przed podróżą do Rwandy!

rwanda

Rwanda – największe atrakcje

Znamy już podstawowe informacje konieczne przed podróżą do Rwandy, zatem najwyższa pora sprawdzić, co właściwie warto tam zobaczyć. Wybór jest naprawdę spory!

atrakcje rwandy

Kigali

W stolicy Rwandy można docenić nie tylko jej wyjątkową czystość, ale też klimat głośnych targowisk i ulicznych stoisk, które kontrastują z nowoczesnymi drapaczami chmur. Zobaczyć warto choćby Centrum Pamięci o Ludobójstwie i Pałac Prezydencki. Wzrok przyciąga też 20-piętrowy Kigali City Tower.

Kigali Genocide Memorial

Pomnik Ludobójstwa w Kigali upamiętnia zdarzenia z 1994 roku, podczas których w ciągu około 100 dni życie straciło 800 tys. osób.

Kigali City Tower

To 20-piętrowa wieża górująca nad  4-kondygnacyjnym centrum handlowym w Kigali. Pełni funkcje biurowo-handlowe.

Inema Art Center

Centrum sztuki w Kigali, które założono w 2012 roku w celu pokazania umiejętności artystycznych mieszkańców Rwandy. Na wystawach można podziwiać portrety, rzeźby i wiele innych form twórczych.

Gisenyi

Miasto położone nad Kiwu, czyli jednym z Wielkich Jezior Afrykańskich, pełni funkcję tamtejszego kurortu, w którym dzika afrykańska dżungla spotyka piękne piaszczyste plaże. Warto wybrać się na rejs po jeziorze, które słynie ze znajdujących się pod nim złóż metanu.

Muzeum Królewskie w Nyanza

Stolica dawnego Królestwa Rwandy, w której można oglądać m.in. pałace królewskie, jeden słomiany, a drugi murowany.

Park Narodowy Wulkanów

Położony przy granicy z DRK obszar obejmuje pięć wulkanów w paśmie gór Wirunga, u których stóp w gęstych lasach można obserwować zagrożone wyginięciem goryle górskie. Uwaga: park można zwiedzać wyłącznie w towarzystwie strażników po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia i rezerwacji, której dokonuje się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Park Narodowy Akagera

Na sawannach i górzystych terenach parku położonego przy granicy z Tanzanią i zajmującego powierzchnię prawie 1200 km2 można podziwiać dziko żyjące zwierzęta, m.in. słonie, żyrafy, zebry, małpy, antylopy czy hipopotamy.

Park Narodowy Nyungwe

Leży w południowo-zachodniej części Rwandy, tuż przy granicy z Burundi. Na jego obszarze znajduje się prawdopodobnie najlepiej zachowany górski las deszczowy na Czarnym Kontynencie. W Parku Narodowym Nyungwe żyje 13 gatunków naczelnych, 85 gatunków ssaków, 32 gatunki płazów, 38 gatunków gadów i aż 275 gatunków ptaków. Można tam podziwiać też bujną roślinność.

Jezioro Kivu

Jezioro pochodzenia tektonicznego, które jest zaliczane do grupy Wielkich Jezior Afrykańskich. Akwen jest głęboki nawet na 300 m. Z jeziora w niewielkich ilościach pozyskiwany jest metan, w który wody są bogate.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Rwandy na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli podczas pobytu zachorujesz na COVID-19. W Rwandzie pacjent samodzielnie pokrywa koszty opieki medycznej w razie zakażenia koronawirusem.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli przewoźnik zgubi Twój bagaż podczas transportu.
 • Psycholog pomoże Ci, jeśli po traumatycznym wypadku w Rwandzie będziesz w słabej kondycji psychicznej.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Rwanda a COVID-19 – obostrzenia dla wszystkich

Państwowa strona Rwandy podaje, że na dzień 01.03.2024 nie są wymagane testy przed i po przylocie na międzynarodowym lotnisku w Kigali. Nie trzeba także przechodzić kwarantanny oraz wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Jednak w niektórych miejscach spotkań i parkach narodowych przeprowadza się testy na COVID-19. Noszenie masek nie jest obowiązkowe, ale władze zachęcają do ich noszenia w pomieszczeniach zamkniętych, które są miejscami publicznymi.

UWAGA!

Aktualne informacje związane z COVID-19 w Rwandzie można śledzić na rządowej stronie www.rbc.gov.rw lub polskiej stronie MSZ!

Polisa turystyczna do Rwandy – jak ubezpieczyć się na wyjazd do Afryki?

W przypadku Rwandy nie trzeba się w ogóle zastanawiać, czy będziemy potrzebować ubezpieczenia na podróż. Dlaczego? Wszystko z powodu rwandyjskiego prawa, zgodnie z którym każda osoba przebywająca na terytorium Rwandy musi mieć ubezpieczenie zdrowotne. Zakup polisy przed wyjazdem jest zatem koniecznością – najlepiej, żeby była to ochrona zawierająca jak najwyższą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia w kwocie minimum 200-300 tys. zł.

Powodem tego jest przede wszystkim nie najlepszy stan opieki medycznej w Rwandzie. Dostęp do pomocy lekarskiej jest tam mocno ograniczony, istnieje również problem z zaopatrzeniem w leki. Na dobrej jakości świadczenie możemy liczyć praktycznie tylko w prywatnym klinikach w stolicy kraju, a w przypadku bardziej skomplikowanych schorzeń konieczny będzie transport medyczny do Kenii lub RPA.

Koniecznością jest zatem zakup ubezpieczenia, które pokryje wszystkie te koszty. Ubezpieczenie kosztów leczenia w ramach polisy turystycznej obejmuje wydatki m.in. na:

 • wizyty lekarskie,
 • hospitalizację,
 • leczenie ambulatoryjne,
 • leczenie w razie zachorowania na COVID-19,
 • przymusową kwarantannę lub izolację w razie COVID-19,
 • zabiegi i operacje,
 • badania diagnostyczne,
 • lekarstwa i środki pomocnicze,
 • akcje ratownicze,
 • transport medyczny,
 • transport powrotny do kraju,
 • transport zwłok.

A to oczywiście nie wszystko, ponieważ polisa już w podstawowej wersji zawiera zazwyczaj także ubezpieczenie NNW, gwarantujące wypłatę odszkodowania po doznaniu uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczenie sportowe obejmujące wypadki w trakcie amatorskiego uprawiania sportów, oraz ubezpieczenie assistance podróżne. Ponadto warto zaopatrzyć się też w ubezpieczenie bagażu na wypadek jego zgubienia, uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży, a także ubezpieczenie OC prywatne, z którego ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę za szkody poczynione przez ubezpieczonego osobom trzecim.

Ekspert Mubi radzi:

Jeżeli jesteś osobą chorującą przewlekle (np. na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze), której schorzenie zostało zdiagnozowane przed podróżą, pamiętaj, żeby koniecznie poinformować ubezpieczyciela o swoim stanie zdrowia. Niektóre firmy zawierają wprawdzie następstwa chorób przewlekłych w ubezpieczeniu kosztów leczenia, ale często potrzebne będzie kupno dodatkowego rozszerzenia ochrony obejmującego sytuacje nagłego zaostrzenia się objawów takiej choroby. Bez niego będziesz musiał pokryć wszystkie koszty leczenia z tym związanego z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie turystyczne do Rwandy – tydzień ochrony już od 48 zł na Mubi!

Jeżeli wiesz już, jakie ubezpieczenie będzie Ci potrzebne na podróż do Rwandy, sprawdźmy, ile będziesz musiał za nie zapłacić. Obliczenia w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi wykonaliśmy dla jednej dorosłej osoby niechorującej przewlekle wybierającej się do Rwandy na tygodniowy pobyt na wypoczynek i zwiedzanie. Wybraliśmy polisy z sumą ubezpieczenia wynoszącą co najmniej 200 000 zł.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
GeneraliKL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł48 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
49 zł
WienerKL: 345 520 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 215 950 zł,
Bagaż: 1000 zł
62 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
72 zł
SIGNAL IDUNAKL: 259 140 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 570 zł,
Bagaż: 1000 zł
84,35 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
89,37 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
109,20 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (01.03.2024).

Najtańsze polisy z sumami ubezpieczenia KL w wysokości 200 000 zł zaoferowały Generali i Proama w cenie poniżej 50 zł za tydzień ochrony. Około dwukrotnie droższe okazało się ubezpieczenie od AXA Partners, które zaoferowało jednak bardzo wysoką sumę kosztów leczenia, bo aż 600 000 zł. Nawet w tym przypadku koszt ochrony nie przekroczył jednak 100 zł! Za najwyższą sumę ubezpieczenia w kwocie 750 000 zł, którą zaoferowała UNIQA, trzeba zapłacić niewiele ponad 100 zł. A jak będzie, gdy polisa obejmie więcej ubezpieczonych? Warunki ochrony w poszczególnych firmach pozostały bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla paryCena polisy dla 4-osobowej rodziny
Generali97 zł186 zł
Proama97 zł186 zł
Generali143 zł251 zł
Wiener123 zł
SIGNAL IDUNA168,70 zł303,66 zł
AXA Partners178,75 zł304,09 zł
UNIQA218,40 zł393,12 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (01.03.2024).

Rwanda – co trzeba wiedzieć przed podróżą?

Gotowi na podróż do środkowej Afryki? Rwanda ma wiele do zaoferowania turystom, ale do takiej egzotycznej wyprawy trzeba się dobrze przygotować, żeby mogła przebiegać bezproblemowo.

Jakie dokumenty są wymagane w Rwandzie?

Podstawową kwestią są oczywiście dokumenty wymagane do przekroczenia granicy. Oprócz paszportu (ważność co najmniej przez 6 miesięcy) we Rwandzie będziemy potrzebować również wizy turystycznej. Nie jest ona trudna do zdobycia, bo można ją uzyskać:

 • online na stronie migration.gov.rw,
 • na głównych przejściach granicznych (np. na lotnisku w Kigali),
 • w przedstawicielstwach dyplomatycznych Rwandy (najbliższe znajduje się w Berlinie).

Wiza jednokrotnego wjazdu do Rwandy ważna przez 30 dni kosztuje 50 dolarów amerykańskich.

CZY WIESZ, ŻE …

Turyści planujący podróż do Rwandy i krajów sąsiednich mogą ubiegać się o wizę Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej (East African Community Visa) uprawniającą do wielokrotnego wjazdu na terytorium Rwandy, Kenii i Ugandy w ciągu 90 dni. Jej koszt to 100 dolarów.

Kiedy najlepiej lecieć do Rwandy?

Rwanda położona jest na wyżynach, panuje tam łagodna górska odmiana klimatu podrównikowego wilgotnego. Średnie temperatury w porze suchej (czerwiec, lipiec, sierpień) nie przekraczają ok. 20-21°C i wtedy najlepiej jest wybrać się do Rwandy, jeśli chcemy uniknąć opadów. W pozostałych miesiącach przeważnie panuje pora deszczowa i oprócz wyższych temperatur, należy się spodziewać dużej wilgotności.

Jak się dostać i poruszać po Rwandzie?

Podróż do Rwandy nie jest niestety taka prosta. Na loty bezpośrednie z Polski nie ma co liczyć, jedynym rozwiązaniem jest podróż z przesiadką. Loty do Kigali odbywają się m.in. z lotnisk w Brukseli, Amsterdamie, Stambule i Londynie. Możliwe jest znalezienie biletów w promocyjnych cenach.

Nie zaleca się przekraczania granic lądowych z Burundi i DRK z uwagi na niestabilną sytuację polityczną w tych krajach. Możliwy jest przyjazd z terytorium Tanzanii i Ugandy, między Kigali a Kampalą kursuje autobus.

Podróżowanie po Rwandzie jest możliwe samochodem lub minibusami, większość dróg jest w dobrym stanie. Rolę taksówek oprócz samochodów pełnią także rowery i niewielkie motocykle – to podróżowanie nimi jest często bezpieczniejsze niż przeładowanymi i znajdującymi się w kiepskim stanie technicznym busami, których kierowcy nie jeżdżą zbyt bezpiecznie.

CIEKAWOSTKA

Rwanda to bardzo czysty kraj. W każdą ostatnią sobotę miesiąca odbywają się tam tzw. Umuganda, czyli wymagane przez prawo prace publiczne, w których biorą obowiązkowo udział wszyscy obywatele.

Jak przygotować się do podróży do Rwandy?

Absolutną koniecznością przed podróżą do Rwandy jest wcześniejsza wizyta u lekarza specjalizującego się w chorobach egzotycznych w celu ustalenia zalecanych szczepień. Osoby podróżujące z Polski nie muszą posiadać żółtej książeczki potwierdzającej zaszczepienie przeciwko żółtej febrze, ale jest to jedna z chorób, które występują w Rwandzie, i na które można się zaszczepić. Do innych należą m.in.: malaria, zapalenie opon mózgowych czy żółtaczka zakaźna.

Przed podróżą pamiętaj obowiązkowo o zabraniu dobrze wyposażonej apteczki. Powinny się w niej znaleźć m.in.:

 • leki przeciwbólowe,
 • leki przeciwbiegunkowe,
 • leki do profilaktyki antymalarycznej,
 • środki odstraszające insekty,
 • środki opatrunkowe.
UWAGA!

W Rwandzie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie potrzeby uzyskania pomocy na miejscu można zgłosić się do obecnego tam przedstawicielstwa innego kraju należącego do UE.

Rwanda – praktyczne informacje

 • Rwanda leży w tej samej strefie czasowej co Polska.
 • Językami urzędowymi w Rwandzie są języki ruanda, angielski i francuski.
 • Walutą Rwandy jest frank rwandyjski (1 RWF = 0,0031 PLN wg kursu z dnia 01.03.2024).
 • Kierowcy w Rwandzie muszą mieć międzynarodowe prawo jazdy i ubezpieczenie.
 • W Rwandzie zakazane jest używanie plastikowych reklamówek z powodu ich szkodliwości dla środowiska.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż i ubezpieczenie do Rwandy

Czy w Rwandzie jest bezpiecznie?
Z czego słynie Rwanda?
Kiedy jechać do Rwandy?
Gdzie znajduje się Rwanda?
PODSUMOWANIE
 • Rwanda to kraj w środkowo-wschodniej Afryce sąsiadujący z Ugandą, Tanzanią, Demokratyczną Republiką Konga i Burundi.
 • Podróżujący do Rwandy muszą posiadać paszport oraz wizę, którą można uzyskać m.in. na przejściach granicznych lub na lotnisku w Kigali.
 • Rwandę najlepiej odwiedzić w okresie od czerwca do września.
 • W Rwandzie obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Rwandy powinno pokrywać koszty leczenia na kwotę minimum 200-300 tys. zł.
 • Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia polisa na podróż do Rwandy powinna zawierać także m.in. ubezpieczenie NNW, OC prywatne i ubezpieczenie bagażu.
 • Przed podróżą do Rwandy zaleca się wizytę u lekarza specjalizującego się w chorobach egzotycznych i szczepienie m.in. na żółtą febrę.
 • Do największych atrakcji Rwandy należą m.in. Parki Narodowe Wulkanów i Akagera, oraz jezioro Kiwu.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!