12 atrakcji w Rzymie – co warto zobaczyć podczas pobytu w stolicy Włoch?

Włochy cieszą się sporą popularnością wśród turystów. Obowiązkowym punktem na mapie wycieczki do tego kraju jest Rzym. Malownicze miasto ubogaca wiele interesujących atrakcji i zabytków. Nie możesz przejść obok nich obojętnie! Niektóre zaliczono do 7 nowych cudów świata oraz Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO!

pomnik Wiktora Emmanuela II w Rzymie

Jaka jest historia Koloseum?

Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów, to najpopularniejsza atrakcja i przede wszystkim wizytówka Rzymu. Budowla, jako jedyna w Europie, została zaliczona do 7 nowych cudów świata. Wzniesiona w 70 roku p.n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Eliptyczny budynek o długości 118 m, szerokości 156 m i wysokości 48,5 m. Dawniej miejsce rozrywki, które mieściło aż 50 tysięcy osób. Odbywały się tam walki gladiatorów czy polowania na dzikie zwierzęta. Koloseum posiadało 80 ponumerowanych wejść. Niektóre z nich zachowały się do dziś. Możliwe było także zadaszenie widowni, co było dobrym rozwiązaniem na deszczowe i słoneczne dni. Na przestrzeni ponad 2 tysięcy lat obiekt ten był wielokrotnie uszkadzany. Najpierw z powodu pożaru, a później w wyniku dwóch trzęsień ziemi. Mimo tego dalej zachwyca swoją historią.

najciekawsze atrakcje rzymu

Co to jest Fontanna di Trevi?

Najsłynniejsza rzymska fontanna. Barokowa budowla wykonana z marmuru, która przedstawia Neptuna otoczonego trytonami i posągami. Symbolizują one zdrowie oraz obfitość. W czasach starożytnego Rzymu woda z tego miejsca była doprowadzana do łaźni termalnych. Wówczas płynęła z oddalonego o 20 km akweduktu i tak dzieje się do dziś. Nazwa Trevi pochodzi od miejsca, w którym znajduje się fontanna. Dawniej obszar ten nazywany był Trebium. Istnieje legenda, która mówi o tym, że ten, kto przez lewe ramię wrzuci do fontanny monetę, wróci do Rzymu. 

Czym są Schody Hiszpańskie?

Schody pochodzące z XVIII wieku należą do najdłuższych i najszerszych w Europie. Liczą 138 stopni. Prowadzą do kościoła św. Trójcy. U ich podnóża znajduje się fontanna Barcaccia. Na schodach odbywają się pokazy mody. Z okazji corocznego wiosennego festiwalu kwiatów zdobione są pięknymi kompozycjami. W okresie Bożego Narodzenia na ich tarasie ustawiana jest szopka. Według przesądu na schodach nie powinno się spożywać posiłków. Przynosi to nieszczęście. Istnieje także przekonanie, że osoba, która zrobi na nich zdjęcie ze spuszczoną głową, będzie wiodła radosne życie pełne powodzeń.

Czym zachwyca Forum Romanum?

Forum Romanum, czyli rynek rzymski. Najstarszy plac miejski w Rzymie. Miejsce otoczone jest sześcioma wzgórzami: Kwirynałem, Wiminałem, Ekswilinem, Celisuem, Palatynem oraz Kapitolem. W VII w. p.n.e. znajdowała się tu osada domów na palach. Po wybudowaniu kanału odwadniającego Cloaca Maxima, miejsce przeznaczono do organizacji najważniejszych uroczystości publicznych i zgromadzeń obywateli. To tutaj znajdował się ośrodek towarzyski, religijny oraz polityczny.

Co zobaczysz w dzielnicy Zatybrze?

Inaczej Trastevere. Dzielnica Rzymu, która kiedyś była uznawana za najbiedniejszą. Obecnie bardzo popularna, artystyczna i kolorowa część miasta. Pełna wąskich i awangardowych uliczek o prawdziwie włoskim klimacie. Znajdują się tu restauracje, kawiarnie, bary oraz mnóstwo księgarni, antykwariatów i galerii. Można spotkać tu wielu pasjonatów staroci oraz artystów.

Jaka jest historia związana z Panteonem?

Tak zwana świątynia wszystkich bogów. Jeden z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków w Rzymie i Europie. Znajduje się na Polu Marsowym – miejscu poświęconym rzymskiemu bogu, Marsowi. Budowla ta jest wzorem i inspiracją dla wielu budynków na całym świecie. W 1980 r. wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla ma dość burzliwą historię. Pierwszy budynek powstał w latach 27-25 p.n.e. Spłonął w 80. roku podczas pożarów Rzymu. Za panowania cesarza Domicjana, czyli w latach 81-96, został odbudowany. W 110 roku doszło do ponownego zniszczenia przez uderzenie pioruna. Ostatnia przebudowa zakończyła się w 125 roku. Do dziś nie wiadomo, jakie przeznaczenie miał Panteon. Mówi się, że było to miejsce kultu cesarza. Istnieje także przekonanie, że odbywały się tam sprawy sądowe i zgromadzenia.

Jaką przeszłość ma za sobą Pałac Wenecki?

Budowla powstała w XV wieku. Stanowiła siedzibę papieża Pawła II, który oglądał z niej wyścigi. Ich trasa przebiegała wokół budynku. Pod koniec XVI wieku w Pałacu funkcjonowała ambasada. Później mieszkał w nim Benito Mussolini, a po II wojnie światowej dowódcy wojsk alianckich oglądali z niego wojskową paradę zorganizowaną z okazji pokonania faszyzmu. Budynek miał ukazywać Kościół Katolicki jako miejsce pełne rozmachu, bogactwa, o nieograniczonej władzy. Stąd też ciężki styl architektoniczny. Aktualnie budynek wykorzystywany jest jako muzeum, kolekcja sztuki ukazująca m.in. obrazy i rzeźby. Znajduje się tam również Instytut Archeologii i Historii Sztuki oraz biblioteka.

Jak wygląda Plac Wenecki?

Dość tłoczne miejsce, którego ruch sterowany jest przez policjantów podczas godzin szczytu. Plac Wenecki był niegdyś metą podczas organizowanych wyścigów koni bez jeźdźców. W czasach faszystowskich organizowano na jego terenie publiczne zgromadzenia, podczas których z balkonu Pałacu Weneckiego przemawiał Mussolini. Na placu znajduje się pomnik Wiktora Emanuela II, czyli tzw. Ołtarz Ojczyzny. 

Czym charakteryzuje się Willa i Ogrody Borghese?

Duży park miejski o powierzchni 80 hektarów. Powstał w XVII wieku po przekształceniu terenu winnicy. Twórcą ogrodów i stojącego na ich terenie budynku był kardynał Scypion Borghese. Obecnie elegancka budowla służy jako Galeria Borghese. Na tym terenie znajduje się punkt widokowy na Rzym, teatr szekspirowski, wiele rzeźb i świątyni, a także jezioro, po którym można popływać łódką. 

Co zobaczysz w Zamku Świętego Anioła?

Rzymska budowla, która łączy czasy antyczne z nowożytnymi. Początkowo służyła jako mauzoleum cesarza Hadriana. Później funkcjonowało tam więzienie. Budynek niejednokrotnie poddawano przebudowie. Stworzono tam rezydencję papieską. Obecnie działa tam muzeum narodowe. Można w nim zobaczyć sale zdobione freskami czy stiukami oraz wystawy broni i zbroi. Znajdują się tam także punkty widokowe. Największym znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest posąg z brązu wykonany w XVIII wieku. Przedstawia on Archanioła Michała, który chowa miecz do pochwy. 

Jak wygląda Piazza del Popolo?

Czyli Plac Wszystkich Ludzi. Od niego rozpoczyna się Pole Marsowe i trzy malownicze ulice: Via della Ripetta, Via Babuino oraz Via del Corso, które stanowią najważniejszą handlową część Rzymu. Do XIX wieku plac ten był miejscem publicznych egzekucji. Na środku niego stoi obelisk egipski z czterema figurami lwów i dwiema misami. Niegdyś miał on zdobić Cyrk Wielki. Piazza del Popolo to także dwa z pozoru tak samo wyglądające kościoły, czyli Santa Maria dei Miracoli oraz Santa Maria dei Montesanto. Znajdują się one na początku ulicy Via del Corso. 

Jaka jest historia Term Karakalli?

Kompleks łaźni, który powstał w III wieku naszej ery za panowania cesarza Karakalli. Po upadku zachodniego Cesarstwa Rzymskiego obiekt zaczął niszczeć. Władcy Rzymu okradali budowlę, która służyła im jako kamieniołom i źródło żelaza. Cały obiekt za czasów swojej świetności był w stanie pomieścić nawet 10 tys. osób. Do jego przystrojenia wykorzystano ponad 6 tys. m³ granitu i marmuru. 

Z jakimi wskazówkami, dotyczącymi pobytu w Rzymie, powinieneś się zapoznać?

Zanim wyruszysz w podróż do Rzymu, zapoznaj się z poradami dotyczącymi pobytu i zwiedzania miasta. Dzięki temu będziesz wiedział, jak się przygotować, na co warto zwrócić uwagę i czego się spodziewać. Poniższa lista wskazówek z pewnością ułatwi Ci wyjazd.

 1. Środki transportu:
 • jeśli chcesz dostać się z lotniska do centrum miasta, możesz skorzystać z transportu autokarem. Polecamy wykupienie biletów przez internet, ponieważ bilety na miejscu bywają droższe,
 • bardzo fajnym środkiem transportu jest pociąg Leonardo Express. Podróż ze stacji Roma Termini na lotnisko Roma Fiumicino trwa 32 minuty, a kursy odbywają się co chwilę,
 • jeżeli jesteś w Rzymie, korzystaj głównie z wycieczek pieszych. Uroki i piękno Wiecznego Miasta zachęcają do korzystania ze spacerów. Większość atrakcji turystycznych znajduje się blisko siebie. Ogromne korki, mała ilość parkingów i drogie miejsca postojowe oraz strefy ograniczające ruch dla pojazdów to największy problem tego miasta i z pewnością nie ułatwi Ci to zwiedzania.
 1. Kolejki i rezerwacje biletów

Rzym odwiedza bardzo wielu turystów. Najpopularniejsze atrakcje, takie jak Koloseum lub Forum Romanum, są oblegane przez cały rok. Jeżeli chcesz odwiedzić niektóre miejsca, nastaw się na dużą ilość odwiedzających. Sprawdź też, jak wygląda forma zakupu biletu wejściowego. Zwiedzanie niektórych zabytków wymaga wcześniejszej rezerwacji.

 1. Stosowny ubiór

Zanim wybierzesz się na zwiedzanie Rzymu, zapoznaj się z tym, jakie zasady panują w określonych miejscach. Np. niemile widziane jest wchodzenie do świątyń podczas mszy świętych. Do Bazyliki św. Piotra nie wejdziesz w krótkich spodenkach i z odkrytymi ramionami. Nie wolno tam także wchodzić z wózkiem dziecięcym. 

 1. Karta Roma Pass

To turystyczno-kulturalna karta stolicy. Umożliwia turystom korzystanie z ulg, zniżek i różnego rodzaju usług. Dokument sponsorowany jest przez Radę Miasta Rzymu oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki. Koszt zakupu takiej karty to 32 euro za Roma Pass 48 hours oraz 52 euro za Roma Pass 72 hours. 

Wykupując Roma Pass, zyskujesz np.:

 • bezpłatny dostęp do pierwszego lub dwóch pierwszych (w zależności od rodzaju wykupionej karty) muzeów lub stanowisk archeologicznych z przygotowanej przez władze listy,
 • bezpłatny dostęp do transportu publicznego,
 • zniżki na wystawy i imprezy turystyczne,
 • bezpłatny dostęp do usług toaletowych firmy P. Stop.

Jak zadbać o swoją ochronę na okres wyjazdu do Rzymu?

Przed każdym zagranicznym wyjazdem powinieneś zadbać o odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo swoje oraz bliskich. Wypadki i choroby stanowią spore zagrożenie podczas podróży. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do nieszczęścia. Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie. Ubezpieczenie oferuje szereg różnych form pomocy, które możesz sobie zapewnić, nie pokrywając przy tym żadnych opłat.

Warto, abyś wyrobił Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydanie takiego dokumentu jest bezpłatne. Gwarantuje pomoc i pokrycie kosztów leczenia w placówkach publicznych, jeżeli wyruszasz do krajów członkowskich UE i EFTA. Do EKUZ powinieneś dokupić ubezpieczenie turystyczne. Cena polisy na podróż to jedynie kilka złotych dziennie. Dzięki dodatkowej ochronie zagwarantujesz sobie pomoc m.in. w placówkach prywatnych. Sprawdź poniższą tabelę. Znajduje się w niej kilka przykładowych propozycji. Oferty dotyczą 5-dniowego pobytu we Włoszech. 30-letnia Agata planuje pobyt nastawiony na wypoczynek i zwiedzanie. 

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
WienerKL: 172 316 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 697 zł
25,00 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
25,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł
26,00 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
34,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 316 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 237 zł
34,68 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
37,00 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
44,48 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
51,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje turystyczne w Rzymie

Czy wstęp do wszystkich atrakcji turystycznych Rzymu jest płatny?
Jakim środkiem transportu przemieszczać się po Rzymie?
Kiedy najlepiej udać się na wycieczkę do Rzymu?
PODSUMOWANIE
 • Atrakcje, które warto odwiedzić podczas pobytu w Rzymie to m.in. Koloseum, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Forum Romanum, Zatybrze, Panteon, Pałac Wenecki, Plac Wenecki, Willa i Ogrody Borghese, Zamek Świętego Anioła, Piazza del Popolo i Termy Karakalli.
 • Pamiętaj, że Rzym cieszy się popularnością wśród turystów przez cały rok. Korki, zatłoczone ulice i kolejki do atrakcji i zabytków to codzienność.
 • Część atrakcji turystycznych jest płatna i ze względu na duże zainteresowanie wymaga dokonania wcześniejszej rezerwacji. Weź to pod uwagę, jeśli planujesz zwiedzić przede wszystkim najpopularniejsze zabytki Rzymu.
 • Wizytówką Rzymu jest Koloseum. Jest to jedyna europejska budowla, którą zaliczono do 7 nowych cudów świata.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!