Samochodem na lotnisko – czy zostawienie auta na parkingu lotniskowym to dobry pomysł?

Samolot to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy środek transportu, więc nic dziwnego, że wybiera go większość podróżnych. Z lotem wiążą się jednak pewne uciążliwości, począwszy od ograniczonego bagażu, przez odprawę biletową, po dojazd na lotnisko. Przy tym ostatnim częsty problem stanowi to, co zrobić z samochodem. Czy można bez obaw zostawić go na parkingu? A może lepiej zrezygnować z własnego auta przed dłuższą podróżą?

grafika

Na wakacje samolotem? A co zrobić z samochodem?

Podczas przygotowywania się do wakacyjnego wyjazdu trzeba pamiętać o mnóstwie rzeczy. Od zarezerwowania hoteli i opracowania dokładnego planu wycieczki, przez zebranie niezbędnych dokumentów, po spakowanie walizki i bagażu podręcznego. Do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie turystyczne, bez którego lepiej nie wybierać się w dłuższą podróż. Na głowie jest mnóstwo spraw, ale na szczęście przynajmniej dotarciem do celu nie musisz się przejmować – w końcu masz już zarezerwowany lot. Problem w tym, że na lotnisko trzeba się jeszcze jakość dostać.

Sprawa jest prostsza, jeśli mieszkasz w mieście, z którego masz wylot. Możesz wówczas choćby zamówić taksówkę, poprosić znajomego o podrzucenie Cię na lotnisko lub dostać się tam komunikacją miejską. Co jednak w sytuacji, jeśli lot zaplanowano np. z Warszawy, a Ty mieszkasz pod Krakowem? Można oczywiście skorzystać z dojazdu koleją, ale myśl o takiej podróży całą rodziną z dziećmi i ciężkimi bagażami nie brzmi zachęcająco. Zdecydowanie najlepszym wyjściem byłoby dojechać na lotnisko własnym samochodem. Pytanie tylko, co z nim potem zrobić?

Przed takim dylematem staje wielu kierowców, którzy wybierają się na wakacje samolotem. Rozwiązaniem, które wybiera większość z nich, są strzeżone parkingi lotniskowe lub w okolicy lotniska, na których można zostawić auto na czas dłuższego wyjazdu i odebrać po powrocie. Czy opłaca się z nich korzystać, czy może lepiej zaplanować podróż w taki sposób, żeby samochód został bezpiecznie w garażu?

Jakie są zalety parkowania samochodu przy lotnisku?

Możliwość dojazdu i zostawienia samochodu przy lotnisku rozwiązuje wiele problemów, a że jest to popularna opcja, najlepiej świadczą kolejne parkingi w bliższej i dalszej okolicy lotnisk, które wyrastają jak grzyby po deszczu. Dlaczego kierowcy tak chętnie z nich korzystają?

 • Wygodny dojazd na lotnisko – zdecydowanie największą zaletą parkowania przy lotnisku jest fakt, że umożliwia to swobodny dojazd tam własnym samochodem. Taksówka lub autobus to nie tylko dodatkowe, często niemałe koszty, ale też ryzyko spóźnienia, stres i strata czasu, z kolei skorzystanie z uprzejmości znajomych nie zawsze jest możliwe. Jadąc własnym autem, zależysz tylko od siebie, więc zdecydowanie łatwiej jest wszystko zorganizować.
 • Bezproblemowy powrót po przylocie – dojazd na lotnisko to tylko jedna strona medalu. Jeszcze bardziej kłopotliwy może okazać się powrót do domu. Kłopoty z zamówieniem taksówki, przepełniona komunikacja miejska czy opóźniony lot skutkujący utratą wcześniejszej rezerwacji to ostatnie rzeczy, z jakimi chce się mieć do czynienia po długiej podróży. Świadomość, że niedaleko czeka nasz własny samochód to ogromna ulga.
 • Komfort podróży – walizki wkładamy do bagażnika, dzieci usadzamy w fotelikach, nie musimy przejmować się przesiadkami, dźwiganiem bagaży, pilnowaniem pociech itp. Wreszcie możemy też podjechać pod sam terminal lub zostać tam dowiezieni z parkingu specjalnym busem.
 • Bezpieczeństwo – nie każdy ma możliwość zaparkowania w garażu, a pozostawienie samochodu bez opieki na dłuższy czas pod blokiem czy na ulicy to zawsze ryzyko, że skusi ono złodzieja albo zostanie przez kogoś uszkodzone. Parkingi lotniskowe są pod tym względem znacznie pewniejszym rozwiązaniem, ponieważ auto zostawiamy na ogrodzonym, a najczęściej też monitorowanym i strzeżonym całodobowo terenie, z którego nie można wyjechać bez okazania biletu.
 • Szeroka oferta i konkurencyjne ceny – stale rosnąca liczba parkingów położonych w okolicy lotnisk sprawia, że mamy wybór, czy wolimy zapłacić więcej, ale zostawić auto przy terminalu, czy wydać więcej i zaparkować kilkaset metrów lub kilka kilometrów dalej. Dodatkowo parkingi kuszą dodatkowymi usługami, jak m.in. możliwością zaparkowania pod dachem lub w zamykanym garażu, myciem, odświeżaniem i serwisem samochodu pod naszą nieobecność albo bezpłatnym wi-fi na parkingu.
 • Rezerwacja online – miejsce na każdym lotniskowym parkingu można wygodnie wybrać i zarezerwować przez internet na długo przed planowanym lotem. Możesz więc spokojnie porównać ceny oraz usługi kilku parkingów i wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Ponadto uwzględnione są nieprzewidziane zmiany w planach, więc na większości parkingów nie ma problemu z bezpłatnym anulowaniem lub zmianą rezerwacji nawet do 24 godzin przed przyjazdem.
zalety korzystania z parkingu lotniskowego

Ekspert Mubi radzi:

Niektóre parkingi w cenie swoich usług oferują też ubezpieczenie samochodu od stłuczek parkingowych oraz uszkodzeń na skutek warunków pogodowych (np. gradu). Warunki ochrony są jednak różne i zależą od danego miejsca. Jeśli zależy Ci na bardziej rozbudowanej ochronie, która na parkingu może być dodatkowo płatna, warto wcześniej zadbać o ubezpieczenie AC, które zapewni Ci wsparcie finansowe m.in. po uszkodzeniu auta, ale też jego kradzieży lub zniszczenia.

A co z wadami parkowania przy lotnisku? W przypadku oficjalnych parkingów przy portach lotniczych narzekać można choćby na wysokie ceny albo odległość od miejsca postojowego do terminalu, która na rozległych parkingach może być spora, a którą trzeba przebyć na piechotę. Są to jednak problemy, które da się łatwo rozwiązać, wybierając inną z wielu dostępnych ofert. Warto przy tym sprawdzić, jakie opinie ma dany parking w sieci – jeśli jakiś zarzut (np. rozjeżdżona gruntowa nawierzchnia zamiast asfaltowej) powtarza się często, może być to sugestia, żeby spróbować w innym miejscu.

wady niektórych parkingów lotniskowych

Parking lotniskowy – im dłużej, tym taniej

Skoro znane są już zalety parkowania przy lotnisku, pojawia się pytanie, gdzie najlepiej zostawić swój samochód? Wszystkie międzynarodowe porty lotnicze posiadają oficjalne parkingi obsługiwane zwykle przez zewnętrzne firmy. Takie miejsca są o tyle wygodne, że znajdują się tuż przy terminalu, więc możesz się tam udać od razu po zostawieniu auta. Wygoda musi jednak kosztować, dlatego ceny na parkingu tuż przy lotnisku są wyższe niż na bardziej oddalonych parkingach.

Ostateczny koszt parkingu zależy jednak od kilku czynników, takich jak strefa, w której zostawiamy samochód (strzeżona/niestrzeżona, różnią się też odległością od terminalu), a przede wszystkim czas postoju. Parkingi lotniskowe oferują miejsca zarówno krótkoterminowe (na godziny), jak i długoterminowe (na doby). Najczęściej panuje przy tym zasada “im dłużej, tym taniej”, dzięki czemu zazwyczaj najbardziej korzystny cenowo jest postój trwający przynajmniej kilka dni.

W tabeli przedstawiamy ceny obowiązujące na parkingach lotniskowych przy największych polskich portach lotniczych w zależności od czasu postoju.

Port lotniczyCena parkingu godzinowegoCena parkingu dobowego
Lotnisko Chopina w Warszawie (Okęcie)Parking premium: 45 zł,
parking P1/P2: 16 zł
Parking premium: 1 dzień/500 zł,
Parking komfort: 1 dzień/260 zł, 7 dni/740 zł, 15 dni/1380 zł,
Parking P1/P2: 1 dzień/160 zł, 7 dni/580 zł, 15 dni/980 zł,
Parking P3: 1 dzień/140 zł, 7 dni/520 zł, 15 dni/760 zł,
Parking P4 (strzeżony): 1 dzień/240 zł, 7 dni/380 zł, 15 dni/540 zł
Port lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła IIParking P1/P2/P3: 15 zł,
Parking ekonomiczny: 11 zł
Parking P1: 1 dzień/160 zł, 7 dni/340 zł, 16 dni/610 zł,
Parking P2/P3: 1 dzień/150 zł, 7 dni/230 zł, 16 dni/410 zł,
Parking ekonomiczny: 1 dzień/55 zł, 7 dni/150 zł, 16 dni/260 zł
Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha WałęsyParking P1/P3: 18 złParking P3: 1 dzień/40 zł, 7 dni/145 zł, 15 dni/199 zł,
Parking P4/P5: 1 dzień/35 zł, 7 dni/121 zł, 15 dni/175 zł,
Parking P6: 1 dzień/60 zł, 7 dni/80 zł, 15 dni/136 zł,
Parking P7: 1 dzień/45 zł, 7 dni/65 zł, 15 dni/112 zł
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w PyrzowicachParking P1: 7 zł,
Parking P2: 10 zł,
Parking Premium: 10 zł
Parking P1: 1 dzień/100 zł, 7 dni/300 zł, 14 dni/340 zł,
Parking P2: 1 dzień/60 zł, 7 dni/149 zł, 14 dni/219 zł,
Parking Premium: 1 dzień/150 zł, 7 dni/400 zł, 14 dni/700 zł
Port lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja KopernikaParking A/B/C/D/G: 10 zł,
Parking VIP: 16 zł
Parking A/B/C: 1 dzień/50 zł, 7 dni/299 zł, 15 dni/499 zł,
Parking D: 1 dzień/50 zł, 7 dni/199 zł, 15 dni/249 zł,
Parking G: 1 dzień/100 zł, 7 dni/599 zł, 15 dni/999 zł,
Parking VIP: 1 dzień/80 zł, 7 dni/499 zł, 15 dni/799 zł
Dane pochodzą z cenników parkingowych wybranych lotnisk (23.02.2024).

Czy warto zostawić auto na prywatnym parkingu przy lotnisku?

Jak widać, koszt postoju na parkingach położonych najbliżej lotnisk nie należy do najniższych. Jeżeli wolałbyś wydać mniej, powinieneś przejrzeć ofertę licznych parkingów prywatnych. W zdecydowanej większości są one równie dobrze wyposażone i strzeżone, jak parkingi oficjalne, a często chcąc przyciągnąć klientów oprócz konkurencyjnych cen oferują też dodatkowe usługi. Największą różnicą jest zatem odległość od terminalu – parkingi prywatne mogą być położone nawet kilka kilometrów od lotniska.

Jak w takim razie z dotarciem na miejsce radzą sobie ich klienci? To bardzo proste – w cenie parkingu znajduje się też usługa dowozu na lotnisko. Przewozy wygodnymi busami, które łatwo pomieszczą wszystkich pasażerów wraz z bagażami, odbywają się regularnie, trwają kilka minut i kończą się pod samym wejściem do terminalu. Usługa działa oczywiście również w drugą stronę. Odległość od lotniska w gruncie rzeczy przestaje więc mieć znaczenie.

CZY WIESZ, ŻE …

Pracownicy parkingów dyżurują przez 24 godziny na dobę, więc w razie np. opóźnienia przylotu wystarczy zadzwonić na podany numer, żeby o dowolnej porze zostać odebranym z lotniska.

Jak kształtują się koszty postoju na tego rodzaju parkingach? Sprawdziliśmy to, porównując ceny na kilku prywatnych parkingach znajdujących się w pobliżu lotniska we Wrocławiu.

Odległość parkingu od lotniskaCena parkingu na 1 dzieńCena parkingu na 7 dniCena parkingu na 14 dni
400 m120 zł180 zł250 zł
500 m80 zł150 zł210 zł
950 m35 zł129 zł189 zł
1,5 km80 zł150 zł210 zł
2,3 km99 zł149 zł219 zł
Opracowanie własne. Dane pochodzą ze stron internetowych wrocławskich parkingów (23.02.2024).

Najtańszy koszt dobowego postoju na parkingu prywatnym jest o 15 zł mniejszy niż w przypadku oficjalnego parkingu wrocławskiego portu lotniczego. Chcąc zaparkować bliżej lotniska, trzeba będzie zapłacić więcej.

Strefa Kiss & Fly – co to takiego?

Przykład

Pracujący w dużej korporacji w Warszawie Marek dowiedział się, że musi odbyć pilną podróż służbową do Londynu. Ponieważ nie wiadomo było, ile potrwa wyjazd, Marek nie chciał zostawiać samochodu na lotniskowym parkingu. Poprosił więc żonę, Martę, o podwiezienie go na Okęcie. Gdy małżonkowie udali się na lotnisko, Marta wjechała na położony najbliżej terminalu Parking Premium, płacąc za wjazd 35 zł, mimo że tylko wysadziła Marka jak najbliżej wyjścia, pożegnała się z nim i od razu opuściła lotnisko.

Czy w przedstawionej w przykładzie sytuacji zapłata za pełną godzinę postoju na parkingu lotniskowym jest jedynym rozwiązaniem? Nie! Na większości dużych międzynarodowych portów lotniczych funkcjonuje bowiem tzw. strefa Kiss & Fly (ang. pocałuj i leć), czyli wyznaczone tuż przed wejściem do terminalu lotniskowego miejsce przeznaczone na bezpieczne zatrzymanie się dla kierowców, którzy nie planują dłuższego postoju na lotnisku, ponieważ chcą tylko podwieźć tam inną osobę.

Strefa Kiss & Fly umożliwia właśnie tego rodzaju postój, narzucając jednak pewne warunki. I nie, wcale nie chodzi o to, żeby pożegnanie drugiej osoby było wyjątkowo czułe, w końcu przewożącym może być nie mąż czy żona, a np. taksówkarz. Kierowcy parkujący w strefie Kiss & Fly:

 • mogą wyłącznie odbierać i wysadzać pasażerów;
 • nie mogą oddalać się od pojazdu;
 • powinni odjechać tak szybko, jak to możliwe;
 • mają zwykle bardzo ograniczony czas, w którym postój jest bezpłatny;
 • mogą bezpłatnie wjechać na lotnisko ograniczoną liczbę razy.
UWAGA!

Na lotniskach w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Modlinie ze strefy bezpłatnego postoju można skorzystać 4 razy w ciągu doby, a na Lotnisku Chopina w Warszawie 5 razy. Przy następnych wjazdach są naliczane dodatkowe opłaty lub skraca się czas darmowego postoju.

Dokładne zasady parkowania w strefie Kiss & Fly ustala każdy port lotniczy, dlatego na poszczególnych lotniskach czas bezpłatnego postoju, wysokość opłat po jego przekroczeniu i sposób ich naliczania mogą się od siebie różnić. Co więcej, funkcjonowanie stref nie jest obowiązkowe, więc na niektórych lotniskach może ich w ogóle nie być. Przykładowo, spośród największych lotnisk w Polsce opłatę za każdy przejazd przez lotniskowe bramki, niezależnie od czasu postoju, pobiera się w katowickich Pyrzowicach.

LotniskoCena postoju w strefie Kiss & Fly
Warszawa OkęcieDo 7 minut: bezpłatnie, 7-15 minut: 30 zł, każde kolejne rozpoczęte 15 minut: 15 zł.
Kraków BaliceDo 8 minut: bezpłatnie, każde rozpoczęte 4 minuty: 5 zł.
Gdańsk-RębiechowoDo 10 minut: bezpłatnie, każde kolejne 10 minut: 20 zł, powyżej 2 godzin: 120 zł / 1 godz.
Katowice PyrzowiceOpłata za przejazd przez bramki: 5 zł.
Wrocław-StrachowiceDo 10 minut: bezpłatnie, 10-20 minut: 20 zł, powyżej 20 minut: 10 zł/10 min.
Dane pochodzą z cenników parkingowych wybranych lotnisk (23.02.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zostawianie samochodu przy lotnisku

Czy pozostawienie samochodu na parkingu przy lotnisku jest bezpieczne?
Czy postój w strefie Kiss & Fly jest bezpłatny?
Czy parkingi prywatne są tańsze od oficjalnych lotniskowych?
PODSUMOWANIE
 • Kierowcy dojeżdżający na lotnisko własnym samochodem mają możliwość pozostawienia go na oficjalnym parkingu lotniskowym lub parkingach prywatnych w okolicy portu lotniczego.
 • Zalety korzystania z parkingów lotniskowych to m.in. bezproblemowy przyjazd i powrót z lotniska, bezpieczeństwo i konkurencyjne ceny.
 • Koszty postoju na oficjalnych parkingach lotniskowych są wyższe od cen na parkingach prywatnych.
 • Parkingi lotniskowe są położone tuż przy porcie lotniczym, a prywatne w promieniu kilku kilometrów od lotniska.
 • W cenie parkingu w okolicy lotniska znajduje się transport do i z terminalu lotniskowego.
 • Strega Kiss & Fly to położone przy terminalu miejsce przeznaczone do krótkiego postoju w celu odwiezienia lub odbioru pasażera z lotniska.
 • Kilkuminutowy postój w strefie Kiss & Fly jest zwykle bezpłatny.
Źródła:
 • https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/cennik-parkowania.html
 • https://www.krakowairport.pl/pl/pasazer/transport/dojazd/z-do-krakow-airport/parking
 • https://www.airport.gdansk.pl/informacje-dla-pasazerow/parking/plan-parkingu-p10.html
 • https://www.katowice-airport.com/pl/dla-pasazera/parkingi/cennik
 • https://airport.wroclaw.pl/pasazer/odlatuje/parking/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!