W jakim celu produkuje się samochody przedseryjne?

Nowe modele pojazdów, które dopiero mają pojawić się na rynku, podlegają produkcji przedseryjnej. Celem takiego działania jest między innymi sprawdzenie wytrzymałości i sprawności samochodu oraz jakości użytkowania pojazdu. Dzięki temu producenci wiedzą, co wymaga całkowitej zmiany lub poprawy. Dzięki modelom przedseryjnym dane auto może także otrzymać homologację. Na czym to dokładnie polega?

samochody przedseryjne

Co to są samochody przedseryjne?

Zanim nowe modele aut wyjdą do sprzedaży, produkuje się tak zwane samochody przedseryjne. Są to pojazdy testowe. Wykorzystuje się je np. do testów zderzeniowych Euro NCAP lub w celu uzyskania homologacji. Niekiedy auta te, zanim pojawią się na rynku, są przydzielane strategicznym klientom, którzy przez jakiś czas je użytkują, a później oceniają. Takie rozwiązanie w 2021 roku wprowadziła firma produkująca pojazdy marki Fiat Ducato. Klienci przez 4–6 tygodni testowali wówczas model elektryczny.

UWAGA!

Auta przedseryjne mogą się nieco różnić od tych, które oficjalnie wejdą na rynek. Są to zwykle zmiany kosmetyczne.

Przeczytaj też: Jazda próbna nowym samochodem – na co zwrócić uwagę?

Na czym polega wykorzystanie samochodów przedseryjnych w testach zderzeniowych?

Testy zderzeniowe Euro NCAP to europejski program oceny nowych samochodów. Każdy nowy model pojazdu, zanim zostanie wprowadzony na rynek, musi przejść takie badanie i spełnić normy. 

Testy zderzeniowe pozwalają zobaczyć, jak samochody zachowują się podczas różnego rodzaju kolizji czy wypadków. Dzięki temu producenci mogą doskonalić systemy bezpieczeństwa. W weryfikacji uczestniczą nie tylko inżynierowie, ale także specjaliści od badania przebiegu wypadków czy lekarze medycyny urazowej.

Kontroli podlega między innymi:

 • sztywność kabiny pasażerskiej, 
 • wytrzymałość konstrukcji karoserii, 
 • ochrona dzieci i dorosłych pasażerów,
 • systemy asystujące.

Powyższe elementy specjaliści oceniają procentowo. Następnie podają wynik w 5-stopniowej skali w formie gwiazdek. 

Jak odczytywać gwiazdki?

 • 1 gwiazdka oznacza niską ochronę przed uderzeniami.
 • 2 gwiazdki oznaczają niewielką ochronę przed uderzeniami i brak technologii zapobiegania wypadkom.
 • 3 gwiazdki oznaczają średnią lub dobrą ochronę przed uderzeniami i brak technologii zapobiegania wypadkom.
 • 4 gwiazdki oznaczają dobrą ochronę przed uderzeniami i ewentualną technologię zapobiegania wypadkom.
 • 5 gwiazdek oznacza bardzo dobrą ochronę przed uderzeniami, dostępność technologii zapobiegania wypadkom i wyposażenia asystującego.

Obecnie coraz więcej modeli samochodów otrzymuje 5 gwiazdek w teście zderzeniowym Euro NCAP. Dotyczy to także aut niższych klas. W 2022 roku najwyższą ocenę otrzymały samochody, takie jak np.:

 • Tesla Model S,
 • DS 9,
 • Honda Civic,
 • Hyundai Ioniq 6,
 • Nissan Ariya,
 • NIO ET7,
 • Toyota bZ4X,
 • Nissan Xtrail,
 • Renault Austral,
 • Smart #1.

Przeczytaj też: Ile trzeba zarabiać, by móc kupić nowe auto?

W jakim celu wykorzystuje się samochody przedseryjne w procesie homologacji?

Każdy nowy model pojazdu, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi uzyskać homologację. W celu otrzymania homologacji firmy w ramach przebiegu produkcyjnego tworzą samochody przedseryjne. Podczas tego procesu auto jest weryfikowane pod kątem wymagań technicznych i norm, dzięki którym może zostać dopuszczone do ruchu. Przeprowadza się także tak zwany objazd samochodu przedseryjnego. Wówczas pojazd otrzymuje tradycyjne tablice rejestracyjne i testuje się go na drogach publicznych.

Samochody przedseryjne są częścią procesu produkcyjnego. Mimo to, jeśli są wykorzystywane do uzyskania homologacji, traktuje się je już jako auta osobowe. Oznacza to, że podlegają wówczas opodatkowaniu. Dopuszczenie pojazdu do ruchu to użycie go na potrzeby działalności gospodarczej, co według ustawy o podatku akcyzowym jest sprzedażą.

Przeczytaj też: Tanie samochody z salonu

Czy samochody przedseryjne są potem dostępne w sprzedaży?

Sprzedaż samochodów przedseryjnych do celów użytkowych w świetle prawa nie jest możliwa. Producenci aut mogą oferować klientom niektóre modele pojazdów przedseryjnych, ale wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Mowa tu o sprzedaży np. do muzeum czy na aukcje. Tego typu auta służą jedynie celom wystawowym lub kolekcjonerskim i nie nadają się do użytkowania na co dzień, z uwagi na to, że jest to pewnego rodzaju samochód testowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody przedseryjne

Co to są samochody przedseryjne?
W jakim celu produkuje się samochody przedseryjne?
Czy samochody przedseryjne podlegają sprzedaży?
PODSUMOWANIE
 • Pojazdy przedseryjne są częścią procesu produkcyjnego.
 • Samochody przedseryjne są wykorzystywane do testów zderzeniowych oraz procesu homologacji.
 • Testy zderzeniowe Euro NCAP to europejski program oceny nowych samochodów.
 • Proces homologacji aut przedseryjnych polega na weryfikacji, czy dany samochód spełnia normy i wymagania techniczne, aby mógł zostać dopuszczony do ruchu.
 • Auta przedseryjne wykorzystywane w procesie homologacji podlegają opodatkowaniu.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC