Samochody za kwotę wolną od podatku – czy to ma sens?

Po zmianach podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład znacznemu zwiększeniu ulegnie kwota wolna od podatku. Przy rozliczeniu za rok 2021 obowiązywały stare zasady, wedle których wynosiła ona 8 tys. zł. Po zmianach wzrosła ona aż do 30 tys. zł i nadal obowiązuje. My w tym artykule skupimy się jednak na innej wartości, czyli 3600 zł. Dlaczego? Jaki samochód można kupić w tej cenie? Czy to ma w ogóle sens? Przekonajmy się!

auto za kwote wolna od podatku

Kwota wolna od podatku – 3600 zł, 5100 zł, 30 000 zł, a może 0 zł?

W Polsce kwota wolna od podatku została najpierw podniesiona w 2017 roku do 6 600 zł, a  następnie w 2018 roku do 8 000 zł. Wszystko zmieniły jednak przepisy tzw. Polskiego Ładu, które po wprowadzeniu na początku 2022 roku zdążyły już zostać same po paru miesiącach zmienione. Jak to wygląda w tym momencie (stan na 23.01.2024)?

UWAGA!

Przepisy Polskiego Ładu, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku podniosły próg podatkowy do 120 tys. zł, zwiększając kwotę wolną od podatku do 30 000 zł i kwotę zmniejszającą podatek do 5100 zł rocznie. Miały one dotyczyć rozliczeń za rok 2022, a więc wykonywanych w kolejnym roku kalendarzowym, ale od 1 lipca 2022 roku, gdy zmniejszona została stawka podatku PIT (z 17% do 12%), zmniejszeniu uległa także roczna kwota zmniejszająca podatek do 3600 zł.

30 000 zł dla najmniej zarabiających!

Wraz ze wzrostem rocznych dochodów, wolna kwota od podatku maleje. W Polsce podatnicy, którzy mogą odliczyć owe 30 000 zł, to osoby, których kwota podstawy opodatkowania w poprzednim roku nie przekraczała 30 000 zł. Czyli…? Tyle zarobili przez cały rok. 

Są to więc osoby, które wykonywały prace tymczasowe lub korzystały z zasiłków bądź rent. W ich kontekście absurdem byłoby rozważenie kupna samochodu za kwotę wolną od podatku, ponieważ zakładamy, że swoje niewielkie pieniądze wydawały na utrzymanie, a nie odkładały na auto. 

Oczywiście należy zaznaczyć, że owych 30 tys. zł nikt nie dostaje od ręki. Od tej kwoty podatnik nie musi płacić podatku dochodowego. Oznacza to, że nasze szukanie samochodu za tę kwotę jest tylko zabawą.

0 zł dla najbogatszych!

Z kolei dla najlepiej zarabiającej grupy osób – powyżej 120 000 zł – kwota wolna od podatku wynosi 0 zł. Z oczywistych względów w ich przypadku również nie będziemy rozważać kupna samochodu za kwotę wolną od podatku!

3600 zł dla większości!

Główny Urząd Statystyczny podał, że w trzecim kwartale 2023 roku średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7194,95 zł! Dla celów tego artykułu założymy, że dokładnie tyle zarabiałby nasz teoretyczny kierowca, który szuka samochodu za kwotę wolną od podatku. Daje to podstawę do obliczenia podatku w wysokości 86 339,40 zł!

Na jaką kwotę wolną od podatku mogą liczyć osoby z dochodem rocznym 86 339,40 zł brutto? Wpadają one w przedział między 30 000 a 120 000 zł, czyli kwota zmniejszająca podatek w ich przypadku wynosi 300 zł (a nie 425 zł jak było w przepisach obowiązujących w I połowie 2022 roku)! Daje to kwotę w wysokości 3 600 zł!

Oznacza to, że statystyczny podatnik w Polsce z kwoty zmniejszającej podatek może kupić samochód za 3 600 zł. I my takiego samochodu będziemy dzisiaj szukać!

Kwota wolna od podatku – od 0 do 19 500 euro!

W Polsce kwota wolna od podatku była do 2022 roku niska, by nie napisać tego dosadniej… Po jej podwyższeniu do 30 000 zł nie zaliczamy się już do europejskich krajów z najniższymi kwotami wolnymi, ale do najwyższych wciąż nam daleko. Przykładowo, na Cyprze wynosi ona 19 500 euro, czyli w przeliczeniu na złotówki ponad 85 tys. zł (kurs 4,37 zł za euro z 23.01.2024). Co to oznacza? Że do tej kwoty podatnik nie płaci podatku dochodowego!

Z drugiej strony w Bułgarii i na Węgrzech w ogóle nie funkcjonuje kwota wolna od podatku. Oto najwyższe wysokości kwot wolnych od podatku w krajach UE:

 • Cypr – 19 500 euro,
 • Hiszpania – 17 707 euro,
 • Irlandia – 16 500 euro,
 • Finlandia – 16 100 euro,
 • Austria – 11 000 euro,
 • Niemcy – 9 744 euro,
 • Polska – ok. 6 740 euro (od 2022 roku).

Kraje z najniższymi kwotami wolnymi od podatków w UE:

 • Litwa – 166 euro;
 • Rumunia – 653,70 euro;
 • Łotwa – 760,26 euro;
 • Estonia – 1 728 euro;
 • Polska – ok. 1 800 euro (do 2021 roku);
 • Szwecja – 2023 euro.

Podane powyżej kwoty są maksymalnymi, tak jak w przypadku Polski 8 000 złotych to ok. 1 800 euro – dla osób o najniższych dochodach. Pamiętajmy, że wysokość kwoty wolnej od podatku trzeba brać pod uwagę w kontekście całego systemu podatkowego – na przykład ulg podatkowych.

Samochód za 3 600 zł – czyli mała kwota!

W serwisie otomoto.pl wpisaliśmy w wyszukiwarce maksymalną cenę samochodu, który nas interesuje. Okazało się, że oferowanych są tam 924 auta, które zostały wycenione do 3 600 zł. Zależy nam wyłącznie na nieuszkodzonych i bezwypadkowych pojazdach, więc zaznaczyliśmy odpowiednią opcję w wyszukiwarce – mamy więc finalnie do wyboru 662 egzemplarzy. Jakie to samochody?

Nie będziemy ukrywać, że nasza graniczna kwota nie jest wygórowana. Gdyby tak mieć do dyspozycji pieniądze w wysokości kwoty wolnej od podatku z Cypru… Marzenia! Wróćmy szybko do naszej rzeczywistości. Mamy magiczne 3 600 złotych. Co można powiedzieć o oferowanych samochodach w tej cenie?

Przede wszystkich są to w większości auta z końca lat 90. lub z początku XXI wieku. Ponieważ mają one już swoje lata, to ich przebieg rzadko jest mniejszy niż 200 tys. km – choć zdarzają się wyjątki z przebiegiem do 100 tys. km (przeważnie małe samochody miejskie).

Za 3 600 zł możemy znaleźć samochody dwie lub trzy generacje wstecz. Nie powinniśmy więc liczyć na cuda w wyposażeniu i wygodzie. Dodatkowo niska cena sprawia, że będą to popularne przed laty Daewoo Matizy, Ople Astry, Fiaty Punto i Seicento, Volkswageny Passaty, Renault Clio czy Fordy Focusy.

Auto za 3 600 zł – czy to dobry pomysł?

Samochody za 3 600 zł mają wiele wad, ale także kilka zalet. Przede wszystkim są tanie, więc świetnie nadają się na pierwsze auto dla początkującego kierowcy. Nie będzie musiał się on zbytnio przejmować ewentualnym najechanie na słupek czy otarcie karoserii. Oczywiście spowodowanie szkody innemu kierowcy będzie miało swoje konsekwencje w wysokości składki OC i ewentualnym mandacie.

Starsze samochody za 3 600 złotych kupowane są również przez osoby, które bardzo dobrze znają się na mechanice i same potrafią naprawić auto. Jednocześnie są pasjonatami motoryzacji i doskonale wiedzą, które modele są bardziej i mniej awaryjne. Dzięki wiedzy bez problemu wybiorą auto, kupią niezbędne części i nadadzą mu nowe życie.

Niewątpliwym plusem popularnych starych samochodów są ceny części zamiennych i ich dostępność. Łatwiej i taniej można je naprawić, ponieważ nie są to auta naszpikowane elektroniką, jak te współczesne, a ich konstrukcja nie jest aż tak skomplikowana. Należy jednak wybierać popularne modele, ponieważ części do tych rzadkich (np. Saaba) są trudno dostępne.

Za kwotę wolną od podatku, która przysługuje większości z nas, możemy kupić około 20-letnie auto, które będzie miało duży przebieg. Czy to się opłaca? To zależy! Jeśli nie masz wysokich oczekiwań i zamierzasz poświęcić czas na “grzebanie” w samochodzie to tak! Jeśli chcesz sprawne auto do jeżdżenia, to kupno 4 kółek za niespełna 4 tys. złotych jest błędem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody za kwotę wolną od podatku

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Polsce za 2023 rok?
Ile wynosi kwota wolna od podatku po wprowadzeniu Polskiego Ładu?
Czy warto kupić samochód za 3 600 złotych?
PODSUMOWANIE
 • Kwota wolna od podatku, to kwota, od której podatnik nie musi płacić podatku dochodowego.
 • Maksymalna kwota wolna od podatku w Polsce wynosiła 8 tys. złotych (kwota zmniejszająca podatek – 3 091 zł), ale od 1 stycznia 2022 roku została ona zwiększona do 30 000 zł.
 • Maksymalna kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 30 tys. złotych i kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 3 600 zł.
 • W większości krajów UE kwoty wolne podatku są wyższe niż w Polsce.
 • Za kwotę zmniejszającą podatek można w Polsce kupić około 20-letnie auto z dużym przebiegiem.
 • Auto za 3 600 zł to dobry pomysł dla miłośników motoryzacji, którzy potrafią sami je naprawiać.
Źródła:
 • https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/komunikat-w-sprawie-przecietnego-wynagrodzenia-w-trzecim-kwartale-2023-roku,271,42.html
 • https://www.podatki.gov.pl/pit/stawki-podatkowe/
 • https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/podrecznik-polski-lad/
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC