Samozapłon samochodu – przyczyny, odpowiednia reakcja kierowcy, zapobieganie!

Wyciek paliwa lub oleju napędowego i iskra z nieszczelnej instalacji elektrycznej w samochodzie wystarczą, by pojazd stanął w płomieniach. To najbardziej oczywista przyczyna samozapalenia się auta. Co jeszcze może spowodować, że podczas jazdy lub postoju samochód nagle się zapali? Przeczytaj więcej o samozapłonie pojazdu!

samozapłon samochodu

Samozapłonu samochodu – przyczyny i niebezpieczne zdarzenia!

W internecie można bez problemu znaleźć filmiki z płonącymi samochodami. Jedne dotyczą pożarów na osiedlach, które wynikają przeważnie z aktów wandalizmu lub porachunków kibicowskich. Inne dotyczą samozapalenia pojazdu podczas jazdy na autostradzie. W tym artykule zajmiemy się tymi samoistnymi pożarami, których przyczyną nie były osoby trzecie, a splot błędów, usterek i niekorzystnych czynników.

Pierwotne przyczyny samozapłonu samochodu:

 • wady konstrukcyjne,
 • awarie,
 • błąd podczas serwisowania,
 • niedbalstwo kierowcy/właściciela pojazdu.

Prawidłowa temperatura pracy silnika powinna wynosić między 80 a 90°C. Pod maską temperatura nie jest więc wyższa niż 100°C. Jednak niektóre elementy rozgrzewają się do znacznie wyższych temperatur – turbosprężarka, katalizator, filtr DPF. Gdy olej silnikowy trafia na te pracujące i rozgrzane elementy, to dochodzi do samozapłonu pojazdu. Dlaczego?

Każda substancja chemiczna ma punkt rozniecający lub inaczej temperaturę samozapłonu. Co to takiego jest? To temperatura, której osiągnięcie, prowadzi do spontanicznego zapalenia się przy założeniu, że w otoczeniu panuje normalna atmosfera i ciśnienie. W przypadku benzyny temperatura samozapłonu to 247-280°C, oleju silnikowego to 200-250°C, a dla oleju napędowego to 210°C. Dlatego wyciek na silnik, którego temperatura jest obniżana przez płyn chłodzący (przy założeniu, że wszystko pracuje prawidłowo) nie spowoduje automatycznie samozapłonu. Natomiast, gdy olej silnikowy lub paliwo trafi na rozgrzany przez gazy katalizator czy filtr DPF, to ciecz się zapali.

CZY WIESZ, ŻE …

Temperatura samozapłonu papieru 218-246°C jest wyższa niż ta oleju napędowego (210°C).

Oczywiście wyciek, to nie jedyna sytuacja, w której dojdzie do samozapłonu. Nawet niewinna z pozoru i niegroźna ładowarka do telefonu pozostawiona włączona w samochodzie może spowodować pożar. To jeszcze nie wszystko!

Do samozapłonu może dojść, gdy:

 • pojawi się nieszczelność w układzie paliwowym,
 • wystąpi zwarcie lub przeciążenie instalacji elektrycznej,
 • instalacja grzewcza ulegnie przeciążeniu,
 • nastąpi wyciek oleju silnikowego,
 • uszkodzi się układ wspomagania kierownicy,
 • zaparkowanie na trawie lub terenie porośniętym suchą roślinnością.

Temperatura pod maską może gwałtownie wzrosnąć, gdy dojdzie do zatarcia silnika. Dlatego zawsze powinno się zwracać także uwagę na prawidłowy poziom oleju. Właściciele samochodów powinni także pamiętać, że amatorskie instalowanie w pojeździe dodatkowych alarmów czy sprzętu elektronicznego może spowodować przeciążenie instalacji. To samo dotyczy nieprawidłowego zamontowania akumulatora lub bezpieczników o niższych parametrach. 

Samozapłon pojazdu a zachowanie kierowcy – co robić?

Do samozapłonu samochodu może dojść podczas jazdy samochodem. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zjechać na pobocze i zatrzymać auto, tak, by pożar nie przeniósł się na inne samochody czy znajdujące się w pobliżu budynki. Następnie trzeba wyłączyć silnik i czym prędzej opuścić pojazd. Kolejnym krokiem jest wezwanie straży pożarnej – dzwoniąc pod numer 998 bądź 112. 

Jeśli pożar jest niewielki, to można próbować go ugasić samemu za pomocą gaśnicy samochodowej. Ten nieco większy wymaga pomocy innych osób z dodatkowymi gaśnicami, by zdławić ogień.

UWAGA!

Nie wolno otwierać maski przed przygotowaniem gaśnicy, ponieważ spowoduje to dostarczenie dużej ilość tlenu, który roznieci jeszcze większy pożar!

Najważniejsze podczas pożaru w jadącym samochodzie jest zachowanie spokoju. Panika i nieprzewidywalne zachowania dla innych uczestników ruchu zwiększają ryzyko poważnego wypadku. Z drugiej strony zdarzają się kierowcy, którzy ignorują wydobywający się dym z samochodu. To niewytłumaczalne zachowanie stanowi zagrożenie dla nich samych, a także dla innych. W przypadku pojawienia się dymu należy natychmiast zatrzymać pojazd. 

UWAGA!

Jeśli kilka osób będzie gasić pożar, to powinni oni użyć gaśnic w tym samym czasie, by zdusić ogień!

W przypadku samochodów elektrycznych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Od razu zaznaczę, że auta elektryczne nie płoną częściej od tych tradycyjnych – to mit. Takie sytuacje zapadają w pamięć, ponieważ elektryków jest mniej, a do tego są bardziej obserwowane jako nowość na rynku. 

Gdy zapalą się akumulatory, to do ich ugaszenia nie wystarczy zduszenie ognia. Źródłem energii, które roznieca płomienie, są wnętrza akumulatorów. Dlatego gasi się je wodą, by obniżyć temperaturę baterii, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia do kolejnych komór akumulatorów – do takiej akcji potrzeba bardzo dużo wody, więc musi się tym zająć straż pożarna. 

CZY WIESZ, ŻE …

Gdy dojdzie do pożaru akumulatorów samochodu elektrycznego do ich ugaszenia potrzeba nawet 10 tys. litrów wody.

Zapobieganie samozapłonowi auta

Patrząc na przyczyny samozapłonu, można wywnioskować, co powinno się robić, a także czego nie robić, by zapobiec samoistnemu zapaleniu się samochodu. Przede wszystkim trzeba odpowiednio serwisować pojazd oraz unikać jego samowolnych przeróbek, gdy nie ma się doświadczenia i wiedzy – montaż dodatkowych urządzeń obciążających układ elektryczny auta. 

W samochodach można zamontować wyłącznik prądu. Dzięki niemu w łatwy sposób można odciąć zasilanie, by nie doszło podczas postoju do przypadkowego zwarcia. Jeśli pojazd będzie dłużej stał i nie będzie używany, to można także odłączyć akumulator. Nie powinno się także zostawiać w aucie podłączonej ładowarki do telefonu.

Szczególnie latem, gdy trawa lub roślinność jest sucha, nie należy parkować na niej samochodem, gdyż rozgrzany katalizator czy filtr cząstek stałych może doprowadzić do ich zapalenia. 

Na rynku dostępne są układy ALS. To aktywna linia samogasząca, którą instaluje się pod maską w miejscach najbardziej narażonych na zwarcie i wybuch pożaru. Jak działa taki system? W układzie ALS znajduje się przewód polimerowy, który pęka w miejscu pojawienia się zbyt dużego ciepła, a następnie uwalnia środek gaśniczy. W kabinie samochodu znajduje się dioda, która informuje kierowcę o pojawieniu się problemu.

Samozapłon samochodu a odszkodowanie – OC czy AC?

Gdy dojdzie do samozapłonu auta, to straty zazwyczaj są duże, jeśli nie całkowite. W takiej sytuacji poszkodowany właściciel będzie chciał otrzymać odszkodowanie. Jednak należy pamiętać, że nie dostanie go z OC, lecz jedynie z dobrowolnego autocasco. Więcej szczegółowych informacji na temat odszkodowanie i ubezpieczenia samochodu na wypadek pożaru (nie tylko samozapłonu) znajdziesz w naszym poradniku: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-samochodu-od-pozaru/.

Dlatego oprócz prawidłowego dbania o pojazd, warto wykupić na niego także dodatkowe autocasco. Znajdziesz je w naszej porównywarce OC/AC. Pamiętaj, że ubezpieczyciele zazwyczaj oferują AC na samochody, które nie mają więcej niż 10-12 lat – zależnie od warunków ubezpieczenia.

FAQ – najważniejsze pytania o samozapłon samochodu

Dlaczego dochodzi do samozapłonu samochodów?
Co może spowodować samozapłon auta?
Jak uniknąć samozapłonu samochodu?
PODSUMOWANIE
 • Przyczyną samozapłonu mogą być wady konstrukcyjne, błędy w serwisowaniu, awarie lub nieodpowiednie dbanie przez właściciela o samochód.
 • Najczęściej do samozapłonu auta dochodzi w wyniku wycieku z układu paliwowego lub zwarcia w instalacji elektrycznej.
 • Gdy dojdzie do samozapłonu podczas jazdy, należy natychmiast zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu.
 • Podczas akcji gaśniczej należy zachować spokój oraz postępować zgodnie z zasadami gaszenia pożarów.
 • Odpowiedni serwis i dbanie o pojazd pozwoli na uniknięcie najczęstszych przyczyn samozapłonu.
 • Ubezpieczenie autocasco o odpowiednim zakresie ochrony zapewnia odszkodowanie w razie samozapłonu pojazdu.
Źródła:
 • https://pspa.com.pl/wp-content/uploads/2021/03/PSPA_pozary_ev_opracowanie.pdf
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Autoignition_temperature
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC