Ubezpieczenie do San Marino

Niewielkie, ale niezwykle urokliwe miasto-państwo, które zachwyca wąskimi uliczkami, zabytkowymi kościołami, a słynie przede wszystkim z położonej na wzgórzach twierdzy. Enklawa otoczona zewsząd terenami włoskimi zaprasza, aby chociaż na jeden dzień zatrzymać się w granicach San Marino. Co wówczas zwiedzać?

San Marino

Co warto zwiedzić podczas urlopu w San Marino?

Z racji tego, że San Marino jest niewielkim państwem, przemieszczanie się na obszarze 61 km2 i zwiedzanie tamtejszych atrakcji turystycznych nie zajmie wiele czasu. Jest to więc świetne miejsce na kilkudniowy wypad. Miasto może być też celem jednodniowej wycieczki podczas pobytu w sąsiednim Rimini lub nieco bardziej odległej Bolonii czy Florencji. Co oferuje turystom San Marino?

atrakcje san marino

TOP 9 atrakcji turystycznych w San Marino

Guaita (Pierwsza Wieża)

Pierwsza z wież-twierdz górującego nad miastem zamku La Rocca o Guaita, wybudowana na skale, najstarsza i największa z nich, powstała ok. X-XI wieku, jest otwarta dla zwiedzających i otoczona dwoma ciągami murów, po których można się przespacerować.

Cesta (Druga Wieża)

Oddalona o ok. 400 m od pierwszej wieży, pochodzi z XIII wieku, mieści się w niej Muzeum Starej Broni

Montale (Trzecia Wieża)

Najmniejsza, stojąca nieco na uboczu wieża, którą można podziwiać tylko z zewnątrz.

Bazylika San Marino

Najważniejszy kościół w mieście, neoklasycystyczna budowla pochodzi z XIX wieku i stoi w miejscu dawnej średniowiecznej świątyni, z której zachowała się dzwonnica, wewnątrz znajdują się relikwie założyciela miasta św. Maryna.

Palazzo Pubblico

Pochodząca z XIX wieku i zwieńczona wieżą zegarową siedziba parlamentu z kilkoma salami, które można zwiedzać.

Muzeum Tortur (Museo della Tortura)

Znajduje się przy wiodącej do miasta bramie i zawiera ponad 100 oryginalnych lub zrekonstruowanych eksponatów.

Stare Miasto

Stosunkowo niewielkie historyczne centrum San Marino, które prowadzi ku jego coraz wyższym poziomom, po drodze mijając najważniejsze zabytki.

Piazza della Libertà

Plac przed Pałacem Rządowym, w którego centralnym punkcie stoi XIX-wieczna Statua Wolności, i z którego rozciąga się piękny widok na okolicę.

Muzeum San Marino (Museo di Stato)

Znajdujące się na starym mieście państwowe muzeum, po raz pierwszy otwarte w 1899 roku, dziś zawierające ponad 5 tys. eksponatów odnoszących się do różnych okresów z historii San Marino.

Zakupy w San Marino

Uliczki San Marino wypełniają niewielkie sklepiki, w których można nabyć smakowite alkohole (m.in. likiery i wina), ale także inne pamiątki, a nawet odzież. Tamtejsze sklepiki przyciągają bardzo atrakcyjnymi cenami, co warto wykorzystać i od razu zaopatrzyć się w suweniry.

Kuchnia regionalna w San Marino

Kuchnia San Marino to kuchnia śródziemnomorska, będąca jednocześnie połączeniem smaków dominujących we włoskich miastach – Weronie, Neapolu, Wenecji, Mediolanie czy Rzymie. Duże znaczenie ma tu mięso, makaron i produkty z lokalnych upraw. Przebywając w tym kraju, warto sięgnąć po faggiolicon le cotiche, czyli zupę fasolową z boczkiem, królika z koprem włoskim lub danie z makaronu, a na deser można wybrać na przykład Torta Titano (wafle z orzechami, czekoladą, kremem i kawą) albo bardziej wykwintne wiśnie duszone w czerwonym winie i cukrze (Zuppa di ciliege).

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do San Marino na mubi.pl?
  • Nie zapłacisz za leczenie. W San Marino Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana.
  • Otrzymasz pożyczkę od ubezpieczyciela, jeśli ktoś ukradnie Ci gotówkę. W San Marino zdarzają się kradzieże kieszonkowe.
  • Unikniesz wypłacania odszkodowania właścicielowi hotelu, w którym Twoje dziecko wybije piłką szybę.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Do San Marino jak do Włoch?

San Marino jest niewielkim miastem, a jednocześnie państwem, enklawą otoczoną przez tereny należące do Włoch. Można zatem spodziewać się, że warunki, jakie tam panują, będą podobne do tych, z którymi możesz mieć do czynienia, przebywając w Italii. Jakiej pogody spodziewać się w San Marino? Jakie dokumenty ze sobą zabrać? I ile pieniędzy przygotować na opłacenie noclegu?

podróż Warszawa - San Marino
UWAGA!

Podróżujący do San Marino muszą przestrzegać włoskich obostrzeń dotyczących koronawirusa. Obecnie jednak Włochy umożliwiają wjazd na teren tego kraju bez konieczności wykonywania testów, poddawania się kwarantannie i wypełniania formularza lokalizacyjnego. Aktualne informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kiedy jechać do San Marino?

Pogoda w tym kraju nawet w zimie jest znośna – temperatury pozostają raczej na poziomie powyżej zera, z kolei lato serwuje 30-stopniowe upały. San Marino nie leży nad samym morzem. Wiele osób wybiera się zatem do tego kraju dla tamtejszych zabytków. Taka forma spędzaniu urlopu nie wymaga najwyższych temperatur, a przyjemnego ciepła i niezatłoczonych ulic. Z takim podejściem najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie wypoczynku w tym kraju jeszcze wiosną, bo w kwietniu i maju temperatury oscylują wokół 20 stopni, lub późnym latem i wczesną jesienią. W San Marino we wrześniu słońce jeszcze mocno grzeje, a październik da już chwilę wytchnienia zwiedzającym.

Enklawa nie jest jednak bardzo oddalona od wybrzeża. Stamtąd już tylko rzut kamieniem do Rimini czy Riccione, które dysponuje długą plażą nad Morzem Adriatyckim. W gorący dzień można wybrać się na spontaniczny wypad i ochłodzić wśród morskich fal.

Ile kosztuje nocleg w San Marino?

Wakacje w San Marino nie należą do najtańszych. Szukając noclegu z wyprzedzeniem, pobyt w szczycie sezonu może kosztować od około 257 zł za jedną dobę dla jednej osoby w trzygwiazdkowym obiekcie (ceny z dnia 24.01.2024 za booking.com). Im większe wymagania co do standardu hotelu, tym cena będzie wyższa.

Dokumenty, których będziesz potrzebował w San Marino

Na terytorium San Marino możesz wjechać, jeśli masz przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. To wystarczy, jeśli jedziesz na krótkie wakacje. Jeśli jednak planujesz w San Marino spędzić więcej niż 10 dni, Twój pobyt musi zostać zgłoszony miejscowej żandarmerii w oddziale ds. cudzoziemców. Obowiązku meldunkowego dokonuje rejestracja hotelu.

Kierowcy powinni zabrać ze sobą aktualne prawo jazdy, a jeśli przyjeżdżają własnym autem, także dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie będzie Ci potrzebna.

San Marino nie honoruje EKUZ

San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej. Tamtejszy system zdrowia nie honoruje zatem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jako wczasowicz nie masz zatem możliwości korzystania z tamtejszej opieki medycznej bezpłatnie. W razie potrzeby lekarz nie zostawi Cię bez pomocy, ale za wykonane świadczenia będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Żeby tego uniknąć, wykup przed wyjazdem prywatne ubezpieczenie od kosztów leczenia, dzięki któremu będziesz miał zapewnioną pomoc finansową ubezpieczyciela, gdy konieczna będzie wizyta u lekarza, wykonanie badań lub przewiezienie Cię karetką do szpitala.

Ubezpieczenie turystyczne nie jest drogie – choć oczywiście jego cena zależy od długości ochrony oraz wariantu polisy. Aby zobrazować koszt takiego ubezpieczenia przedstawiamy poniżej w tabeli, ile musiałaby za 8-dniowy okres ochrony w San Marino zapłacić 30-letnia osoba. 

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCena najtańszego pakietu
mtu24.plKL – 80 000 zł,
OC – 50 000 zł
25 zł
SIGNAL IDUNAKL – 87 510 zł,
NNW – 15 000 zł
29 zł
You Can DriveKL – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł
33 zł
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
34 zł
ProamaKL – 100 000 zł36 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
36 zł
Wiener KL – 175 020 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 109 387 zł.
40 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000 zł.
56 zł
Informacje na podstawie ofert uzyskanych w kalkulatorze Mubi (24.01.2024).

Większość firm ubezpieczeniowych uwzględnia już w swoich ofertach koronawirusa, gwarantując ochronę podróżującym w razie zachorowania na COVID-19. Jak dokładnie wyglądają szczegóły polisy w tym zakresie? Sprawdźmy w poszczególnych firmach na przykładzie wcześniej wspomnianego turysty. Sprawdź, ile kosztowałaby polisa dla turysty wyjeżdżającego do San Marino na 8 dni, gdyby chciał się ubezpieczyć np. na wypadek obowiązku odbycia kwarantanny.

UbezpieczycielCo obejmuje polisa?Cena ubezpieczenia
mtu24.plOchrona obejmuje zachorowanie, izolację i kwarantannę.
Ubezpieczyciel pokrywa koszt testu.
Pokrycie kosztów leczenia do 80 000 zł.
25 zł
SIGNAL IDUNAOchrona obejmuje zachorowanie na COVID-19.
Ubezpieczyciel pokrywa koszt testu.
Pokrycie kosztów leczenia do 87 510 zł.
29 zł
You Can DriveOchrona obejmuje zachorowanie, izolację i kwarantannę.
Ubezpieczyciel pokrywa koszt testu.
Pokrycie kosztów leczenia do 100 000 zł.
33 zł
UNIQAOchrona obejmuje zachorowanie, izolację i kwarantannę.
Ubezpieczyciel pokrywa koszt testu.
Pokrycie kosztów leczenia do 250 000 zł.
34 zł
ProamaOchrona obejmuje zachorowanie i izolację.
Ubezpieczyciel pokrywa koszt testu.
Pokrycie kosztów leczenia do 100 000 zł.
36 zł
AXA PartnersOchrona obejmuje zachorowanie, izolację i kwarantannę.
Ubezpieczyciel pokrywa koszt testu.
Pokrycie kosztów leczenia do 200 000 zł.
36 zł
Wiener Ochrona obejmuje zachorowanie.
Ubezpieczyciel pokrywa koszt testu.
Pokrycie kosztów leczenia do 175 020 zł.
40 zł
GeneraliOchrona obejmuje zachorowanie i izolację.
Ubezpieczyciel pokrywa koszt testu.
Pokrycie kosztów leczenia do 300 000 zł.
56 zł
Informacje na podstawie ofert uzyskanych w kalkulatorze Mubi (10.07.2023).

FAQ – najważniejsze pytania o wycieczkę do San Marino

Czy San Marino jest bezpieczne?
Kiedy wybrać się do San Marino?
W jakim języku mówi się w San Marino?
Co warto zobaczyć w San Marino?
PODSUMOWANIE
  • San Marino to enklawa leżąca we Włoszech.
  • Najlepiej odwiedzić ten kraj wiosną lub wczesną jesienią. Latem panują tam wysokie temperatury.
  • Podróż samolotem do San Marino trwa ponad 16 godzin. Lot ponad 4 godziny.
  • San Marino nie należy do UE, dlatego nie działa tam EKUZ. Trzeba więc koniecznie wykupić ubezpieczenie turystyczne.
  • W San Marino warto zobaczyć zabytki architektoniczne miasta, a także Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Tortur czy Muzeum Osobliwości.
  • San Marino to także pyszna kuchnia śródziemnomorska.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!