Ubezpieczenie do San Marino

Niewielkie, ale niezwykle urokliwe miasto-państwo, które zachwyca wąskimi uliczkami, zabytkowymi kościołami, a słynie przede wszystkim z położonej na wzgórzach twierdzy. Enklawa otoczona zewsząd terenami włoskimi zaprasza, aby chociaż na jeden dzień zatrzymać się w granicach San Marino. Co wówczas zwiedzać?

Do San Marino jak do Włoch?

San Marino jest niewielkim miastem, a jednocześnie państwem, enklawą otoczoną przez tereny należące do Włoch. Można zatem spodziewać się, że warunki, jakie tam panują, będą podobne do tych, z którymi możesz mieć do czynienia, przebywając w Italii. Jakiej pogody spodziewać się w San Marino? Jakie dokumenty ze sobą zabrać? I ile pieniędzy przygotować na opłacenie noclegu?

podróż Warszawa - San Marino
UWAGA!

Podróżujący do San Marino muszą przestrzegać włoskich obostrzeń dotyczących koronawirusa. Obecnie jednak Włochy umożliwiają wjazd na teren tego kraju bez konieczności wykonywania testów, poddawania się kwarantannie i wypełniania formularza lokalizacyjnego. Aktualne informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kiedy jechać do San Marino?

Pogoda w tym kraju nawet w zimie jest znośna – temperatury pozostają raczej na poziomie powyżej zera, z kolei lato serwuje 30-stopniowe upały. San Marino nie leży nad samym morzem. Wiele osób wybiera się zatem do tego kraju dla tamtejszych zabytków. Taka forma spędzaniu urlopu nie wymaga najwyższych temperatur, a przyjemnego ciepła i niezatłoczonych ulic. Z takim podejściem najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie wypoczynku w tym kraju jeszcze wiosną, bo w kwietniu i maju temperatury oscylują wokół 20 stopni, lub późnym latem i wczesną jesienią. W San Marino we wrześniu słońce jeszcze mocno grzeje, a październik da już chwilę wytchnienia zwiedzającym.

Enklawa nie jest jednak bardzo oddalona od wybrzeża. Stamtąd już tylko rzut kamieniem do Rimini czy Riccione, które dysponuje długą plażą nad Morzem Adriatyckim. W gorący dzień można wybrać się na spontaniczny wypad i ochłodzić wśród morskich fal.

Ile kosztuje nocleg w San Marino?

Wakacje w San Marino nie należą do najtańszych. Szukając noclegu z miesięcznym wyprzedzeniem, pobyt w szczycie sezonu może kosztować od około 170 zł za jedną dobę dla jednej osoby (za booking.com). Im większe wymagania co do standardu hotelu, tym cena będzie wyższa.

Dokumenty, których będziesz potrzebował w San Marino

Na terytorium San Marino możesz wjechać, jeśli masz przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. To wystarczy, jeśli jedziesz na krótkie wakacje. Jeśli jednak planujesz w San Marino spędzić więcej niż 10 dni, Twój pobyt musi zostać zgłoszony miejscowej żandarmerii w oddziale ds. cudzoziemców. Obowiązku meldunkowego dokonuje rejestracja hotelu.

Kierowcy powinni zabrać ze sobą aktualne prawo jazdy, a jeśli przyjeżdżają własnym autem, także dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie będzie Ci potrzebna.

San Marino nie honoruje EKUZ

San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej. Tamtejszy system zdrowia nie honoruje zatem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jako wczasowicz nie masz zatem możliwości korzystania z tamtejszej opieki medycznej bezpłatnie. W razie potrzeby lekarz nie zostawi Cię bez pomocy, ale za wykonane świadczenia będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Żeby tego uniknąć, wykup przed wyjazdem prywatne ubezpieczenie od kosztów leczenia, dzięki któremu będziesz miał zapewnioną pomoc finansową ubezpieczyciela, gdy konieczna będzie wizyta u lekarza, wykonanie badań lub przewiezienie Cię karetką do szpitala.

Ubezpieczenie turystyczne nie jest drogie – choć oczywiście jego cena zależy od długości ochrony oraz wariantu polisy. Aby zobrazować koszt takiego ubezpieczenia przedstawiamy poniżej w tabeli, ile musiałaby za 8-dniowy okres ochrony w San Marino zapłacić 30-letnia osoba. 

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCena najtańszego pakietu
mtu24.plKoszty leczenia i Assistance – 80 tys. zł,
OC – 50 tys. zł.
25 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 80 tys. zł,
NNW – 20 tys. zł.
27 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 tys. zł.32 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 tys. zł,
OC – 50 tys. zł.
33 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 tys. zł,
NNW – 20 tys. zł.
34,49 zł
You Can DriveKoszty leczenia 100 tys. zł,
NNW – 10 tys. zł.
37 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 150 tys. zł,
NNW – 30 tys. zł,
OC – 50 tys. zł.
42 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 tys. zł,
NNW 10 tys. zł,
OC – 50 tys. zł.
47 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 tys. zł,
NNW – 15 tys. zł,
OC – 50 tys. zł.
52 zł
Dane pochodzą z wyliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi w dniu 5.07.2022 roku.

Chociaż większość firm ubezpieczeniowych uwzględnia już w swoich ofertach koronawirusa, gwarantując ochronę podróżującym w razie zachorowania na COVID-19 (zachorowanie w AXA Partners, zachorowanie i izolacja w Proamie oraz zachorowanie, izolacja kwarantanna w mtu24.pl), niektóre towarzystwa jeszcze ją rozszerzają. Sprawdź, ile kosztowałaby polisa dla turysty wyjeżdżającego do San Marino na 8 dni, gdyby chciał się ubezpieczyć np. na wypadek obowiązku odbycia kwarantanny.

Firma i cena ubezpieczeniaCo obejmuje polisa?Czego nie obejmuje polisa?
Europa Ubezpieczenia – 56 złKoszty leczenia, transportu medycznego i obowiązkowej kwarantanny lub izolacji z powodu COVID-19 do kwoty 300 tys. zł.W skład ubezpieczenia nie wchodzą koszty rezygnacji z podróży z uwagi na COVID-19.
AXA Partners – 79 złKoszt leczenia, wykonania testu w celu uzyskania diagnozy oraz izolacji lub kwarantanny z powodu COVID-19 do kwoty 600 tys. zł.W skład ubezpieczenia nie wchodzą koszty rezygnacji lub skrócenia podróży z uwagi na COVID-19 oraz koszty wykonania testów profilaktycznych lub wyrywkowych na granicy.
Signal Iduna – 80 złKoszty leczenia z powodu nagłego zachorowania na COVID-19 do kwoty 70 tys. zł. Koszt przebywania na kwarantannie lub izolacji z tego powodu do kwoty 1 tys. euro.W skład ubezpieczenia nie wchodzą koszty wynikające z przymusowej kwarantanny/izolacji, jeśli nie wiążą się one z nagłym zachorowaniem na COVID-19.
Dane pochodzą z wyliczeń przeprowadzonych w dniu 16.12.2021 roku.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w San Marino?

Z racji tego, że San Marino jest niewielkim państwem, przemieszczanie się na obszarze 61 km2 i zwiedzanie tamtejszych atrakcji turystycznych nie zajmie wiele czasu. Jest to więc świetne miejsce na kilkudniowy wypad. Miasto może być też celem jednodniowej wycieczki podczas pobytu w sąsiednim Rimini lub nieco bardziej odległej Bolonii czy Florencji. Co oferuje turystom San Marino?

Zabytki i obiekty historyczne

Całe miasto ma charakter średniowieczny, jednak wiele tamtejszych budynków powstało w XIX wieku i jest stylizowane na te z dawnej epoki. Jedną z autentycznych budowli wieków średnich jest symbol San Marino – forteca składająca się z trzech wież (La Rocca, La Cesta oraz La Rocca Montale) połączonych murem, z których każda znajduje się na innym wzgórzu. Budowla ta jest zwana Tre Torri.

Kolejnym punktem wycieczki powinien być plac główny miasta – Piazza Liberta – z zabytkowym budynkiem – Palazzo Pubblico, w którym swoją siedzibę ma tamtejszy rząd, oraz znajdującym się naprzeciwko pomnikiem wolności.

Zabytkiem wartym uwagi jest także neoklasycystyczna bazylika św. Maryna oraz kościół św. Piotra, w którym znajduje się krypta patrona miasta. Nie są to jednak najstarsze kościoły w San Marino. To miano przypada kościołowi Franciszkanów przy via Basilicus, który pochodzi z XIV wieku.

Poza odwiedzeniem głównych atrakcji, warto wybrać się na długi spacer uliczkami miasta. To one bowiem pozwalają poznać prawdziwy urok San Marino. Wzrok przyciągają niewielkie podwórka i drogi oraz małe okna z drewnianymi okiennicami.

Muzea w San Marino

San Marino udostępnia turystom kilka muzeów, w których można lepiej poznać historię i kulturę tego państwa. Warto zajrzeć do:

  • Muzeum Sztuki Sakralnej – znajdujące się przy piazza Garibaldi jest nazywane również Muzeum-Pinakoteki św. Franciszka, gdzie poza dziełami związanymi z wiarą, można obejrzeć również zbiory prac artystów malarzy, które pochodzą z okresu między XIV a XIX wiekiem;
  • Muzeum Figur Woskowych przy via Lipicido Marini 17;
  • Muzeum Tortur przy Porta San Francesco (wiodącej do miasta bramie);
  • Muzeum Osobliwości mieszczące się przy Salita alla Rocca 26.

Zakupy w San Marino

Uliczki San Marino wypełniają niewielkie sklepiki, w których można nabyć smakowite alkohole (m.in. likiery i wina), ale także inne pamiątki, a nawet odzież. Tamtejsze sklepiki przyciągają bardzo atrakcyjnymi cenami, co warto wykorzystać i od razu zaopatrzyć się w suweniry.

Kuchnia regionalna w San Marino

Kuchnia San Marino to kuchnia śródziemnomorska, będąca jednocześnie połączeniem smaków dominujących we włoskich miastach – Weronie, Neapolu, Wenecji, Mediolanie czy Rzymie. Duże znaczenie ma tu mięso, makaron i produkty z lokalnych upraw. Przebywając w tym kraju, warto sięgnąć po faggiolicon le cotiche, czyli zupę fasolową z boczkiem, królika z koprem włoskim lub danie z makaronu, a na deser można wybrać na przykład Torta Titano (wafle z orzechami, czekoladą, kremem i kawą) albo bardziej wykwintne wiśnie duszone w czerwonym winie i cukrze (Zuppa di ciliege).

FAQ – najważniejsze pytania o wycieczkę do San Marino

Kiedy wybrać się do San Marino?

Państwo to warto odwiedzić o każdej porze roku. Jednak w miesiącach letnich panują tam wysokie temperatury, więc osoby, które chcą uniknąć żaru lejącego się z nieba, powinny się tam wybrać wiosną lub wczesną jesienią.

Które dokumenty są potrzebne w San Marino?

W San Marino honorowany jest zarówno paszport, jak i dowód osobisty. Kraj ten nie jest członkiem UE, dlatego koniecznie trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne, ponieważ EKUZ okaże się tam nieprzydatny.

Co warto zobaczyć w San Marino?

San Marino to państwo-miasto, więc wszystkie atrakcje skupione są na niewielkim obszarze. W San Marino warto zobaczyć fortecę z trzema wieżami – Tre Torri. W mieście znajdują się także 4 muzea.

PODSUMOWANIE
  • San Marino to enklawa leżąca we Włoszech.
  • Najlepiej odwiedzić ten kraj wiosną lub wczesną jesienią. Latem panują tam wysokie temperatury.
  • Podróż samolotem do San Marino trwa ponad 16 godzin. Lot ponad 4 godziny.
  • San Marino nie należy do UE, dlatego nie działa tam EKUZ. Trzeba więc koniecznie wykupić ubezpieczenie turystyczne.
  • W San Marino warto zobaczyć zabytki architektoniczne miasta, a także Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Tortur czy Muzeum Osobliwości.
  • San Marino to także pyszna kuchnia śródziemnomorska.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
23,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!