San Marino – przewodnik dla turystów

Niewielkie, ale niezwykle urokliwe miasto-państwo, które zachwyca wąskimi uliczkami, zabytkowymi kościołami, a słynie przede wszystkim z położonej na wzgórzach twierdzy. Enklawa otoczona zewsząd terenami włoskimi zaprasza, aby chociaż na jeden dzień zatrzymać się w granicach San Marino. Co wówczas zwiedzać?

Do San Marino jak do Włoch?

San Marino jest niewielkim miastem, a jednocześnie państwem, enklawą otoczoną przez tereny należące do Włoch. Można zatem spodziewać się, że warunki, jakie tam panują, będą podobne do tych, z którymi możesz mieć do czynienia, przebywając w Italii. Jakiej pogody spodziewać się w San Marino? Jakie dokumenty ze sobą zabrać? I ile pieniędzy przygotować na opłacenie noclegu?

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Kiedy jechać do San Marino?

Pogoda w tym kraju nawet w zimie jest znośna – temperatury pozostają raczej na poziomie powyżej zera, za to latem serwuje 30-stopniowe upały. San Marino nie leży nad samym morzem. Wiele osób wybiera się zatem do tego kraju dla tamtejszych zabytków. Taka forma spędzaniu urlopu nie wymaga najwyższych temperatur, a przyjemnego ciepła i niezatłoczonych ulic. Z takim podejściem najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie wypoczynku w tym kraju jeszcze wiosną, bo w kwietniu i maju temperatury oscylują wokół 20 stopni, lub późnym latem i wczesną jesienią. W San Marino we wrześniu słońce jeszcze mocno grzeje, a październik da już chwilę wytchnienia zwiedzającym.

Enklawa nie jest jednak bardzo oddalona od wybrzeża. Stamtąd już tylko rzut kamieniem do Rimini czy Riccione, które dysponuje długą plażą nad Morzem Adriatyckim. W gorący dzień można wybrać się na spontaniczny wypad i ochłodzić wśród morskich fal.

Ile kosztuje nocleg w San Marino?

Wakacje w San Marino nie należą do najtańszych. Szukając noclegu z miesięcznym wyprzedzeniem, pobyt w szczycie sezonu może kosztować od około 170 zł za jedną dobę dla jednej osoby (za booking.com). Im większe wymagania co do standardu hotelu, tym cena będzie wyższa.

Dokumenty, których będziesz potrzebował w San Marino

Na terytorium San Marino możesz wjechać, jeśli masz przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. To wystarczy, jeśli jedziesz na krótkie wakacje. Jeśli jednak planujesz w San Marino spędzić więcej niż 10 dni, Twój pobyt musi zostać zgłoszony miejscowej żandarmerii w oddziale ds. cudzoziemców. Obowiązku meldunkowego dokonuje rejestracja hotelu.

Kierowcy powinni zabrać ze sobą aktualne prawo jazdy, a jeśli przyjeżdżają własnym autem, także dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie będzie Ci potrzebna.

San Marino nie honoruje EKUZ

San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej. Tamtejszy system zdrowia nie honoruje zatem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jako wczasowicz nie masz zatem możliwości korzystania z tamtejszej opieki medycznej bezpłatnie. W razie potrzeby lekarz nie zostawi Cię bez pomocy, ale za wykonane świadczenia będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Żeby tego uniknąć, wykup przed wyjazdem prywatne ubezpieczenie od kosztów leczenia, dzięki któremu będziesz miał zapewnioną pomoc finansową ubezpieczyciela, gdy konieczna będzie wizyta u lekarza, wykonanie badań lub przewiezienie Cię karetką do szpitala.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Co warto zwiedzić podczas urlopu w San Marino?

Z racji tego, że San Marino jest niewielkim Państwem, przemieszczanie się na obszarze 61 km2 i zwiedzanie tamtejszych atrakcji turystycznych nie zajmie wiele czasu. Jest to więc świetne miejsce na kilkudniowy wypad. Miasto może być też celem jednodniowej wycieczki podczas pobytu w sąsiednim Rimini lub nieco bardziej odległej Bolonii czy Florencji. Co oferuje turystom San Marino?

Zabytki i obiekty historyczne

Całe miasto ma charakter średniowieczny, jednak wiele tamtejszych budynków powstało w XIX wieku i jest stylizowane na te z dawnej epoki. Jedną z autentycznych budowli wieków średnich jest symbol San Marino – forteca składająca się z trzech wież (La Rocca, La Cesta oraz La Rocca Montale) połączonych murem, z których każda znajduje się na innym wzgórzu. Budowla ta jest zwana Tre Torri.

Kolejnym punktem wycieczki powinien być plac główny miasta – Piazza Liberta – z zabytkowym budynkiem – Palazzo Pubblico, w którym swoją siedzibę ma tamtejszy rząd, oraz znajdującym się naprzeciwko pomnikiem wolności.

Zabytkiem wartym uwagi jest także neoklasycystyczna bazylika św. Maryna oraz kościół św. Piotra, w którym znajduje się krypta patrona miasta. Nie są to jednak najstarsze kościoły w San Marino. To miano przypada kościołowi Franciszkanów przy via Basilicus, których pochodzi z XIV wieku.

Poza odwiedzeniem głównych atrakcji, warto wybrać się na długi spacer uliczkami miasta. To one bowiem pozwalają poznać prawdziwy urok San Marino. Wzrok przyciągają niewielkie podwórka i drogi oraz małe okna z drewnianymi okiennicami.

Muzea w San Marino

San Marino udostępnia turystom kilka muzeów, w których można lepiej poznać historię i kulturę tego państwa. Warto zajrzeć do:

  • Muzeum Sztuki Sakralnej – znajdujące się przy piazza Garibaldi jest nazywane również Muzeum-Pinakoteki św. Franciszka, gdzie poza dziełami związanymi z wiarą, można obejrzeć również zbiory prac artystów malarzy, które pochodzą z okresu między XIV a XIX wiekiem.
  • Muzeum Figur Woskowych przy via Lipicido Marini 17,
  • Muzeum Tortur przy Porta San Francesco (wiodącej do miasta bramie),
  • Muzeum Osobliwości mieszczące się przy Salita alla Rocca 26.

Zakupy w San Marino

Uliczki San Marino wypełniają niewielkie sklepiki, w których można nabyć smakowite alkohole (m.in. likiery i wina), ale także inne pamiątki, a nawet odzież. Tamtejsze sklepiki przyciągają bardzo atrakcyjnymi cenami, co warto wykorzystać i od razu zaopatrzyć się w suweniry.

Kuchnia regionalna w San Marino

Kuchnia San Marino to kuchnia śródziemnomorska, będąca jednocześnie połączeniem smaków dominujących we włoskich miastach – Weronie, Neapolu, Wenecji, Mediolanie czy Rzymie. Duże znaczenie ma tu mięso, makaron i produkty z lokalnych upraw. Przebywając w tym kraju, warto sięgnąć po faggiolicon le cotiche, czyli zupę fasolową z boczkiem, królika z koprem włoskim lub danie z makaronu, a na deser można wybrać na przykład Torta Titano (wafle z orzechami, czekoladą, kremem i kawą) albo bardziej wykwintne wiśnie duszone w czerwonym winie i cukrze (Zuppa di ciliege).

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/san-marino
  • https://www.kiedy-jechac.pl/san-marino/
  • https://www.booking.com/
  • https://travelover.pl/san-marino-male-wielkie-zaskoczenie/
  • https://www.globtroterek.com/san-marino-co-warto-zobaczyc/
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!