Ubezpieczenie na Santorini

Na samym południu greckiego archipelagu Cyklady leży bajeczna wyspa, która powstała na skutek wybuchu wulkanu ponad 3600 lat temu. Santoryn, znany także jako Santorini, oferuje turystom magiczne zachody słońca, wspaniałe krajobrazy oraz wyjątkowe plaże. Poznaj wyspę, którą w starożytności rządzili Minojczycy, a teraz jest odwiedzana przez miliony turystów z całego świata.

Santorini

Atrakcje turystyczne na Santorynie

Zanim dowiesz się, kiedy najlepiej pojechać na Santoryn, w jaki sposób się tam dostać i czym można przemieszczać się po wyspie, trzeba zadać sobie pytanie: po co w ogóle tam jechać? Czym przyciąga turystów z całego świata ta jedna z wielu wysp na Morzu Egejskim? Przekonajmy się!

atrakcje na santorynie

TOP 10 atrakcji turystycznych na Santorini

Oia

Miejscowość na północy wyspy znana z charakterystycznego widoku ciasno zabudowanych białych domków z niebieskimi dachami, który trzeba koniecznie zobaczyć w promieniach zachodzącego słońca.

Fira

Położona na klifie stolica wyspy urzeka przede wszystkim malowniczym widokiem na kalderę wulkanu, ale także pięknym starym miastem z soborem i katedrą.

Czerwona Plaża (Red Beach)

Przyciągająca tłumy turystów i uznawana za najpiękniejszą na Santorini plaża na południu wyspy, nad którą góruje potężny rdzawoczerwony klif zawdzięczający swój kolor lawie wulkanicznej.

Kamari

Popularna miejscowość turystyczna we wschodniej części wyspy z ciągnącą się wzdłuż niej plażą z gruboziarnistym piaskiem, którą z jednej strony otacza wysokie wzgórze.

Akrotiri

Wioska w południowo-zachodniej części wyspy ze stanowiskiem archeologicznym w miejscu, w którym w przeszłości znajdowało się starożytne minojskie miasto.

Degustacja wina

Santorini słynie też z uprawy winorośli, dlatego podróż na wyspę nie może się obyć bez degustacji miejscowych trunków np. w Santo Wines Winery lub Domaines Sigalas.

Zatoka Amoudi

Malownicza zatoka i port na północno-zachodnim krańcu wyspy w pobliżu miejscowości Oia.

Skaros Rock

Skalny cypel na zachodnim brzegu Santorini, z którego rozpościera się piękny widok na całą kalderę, i u którego podnóża znajduje się niewielki kościółek.

Plaża Perissa

Pokryta czarnym piaskiem plaża w kurorcie o tej samej nazwie położonym na południowo-wschodnim krańcu wyspy

Nea Kameni

Niezamieszkana wysepka wulkaniczna w zatoce Santoryńskiej, na której można obejrzeć wznoszący się na 150 m krater aktywnego wulkanu.

Dodatkowe informacje na temat samej Grecji, tamtejszych dań i cen znajdziesz tutaj: https://mubi.pl/poradniki/grecja-przewodnik-dla-turystow/.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Santoryn na mubi.pl?
  • Otrzymasz pomoc prywatnego lekarza i skorzystasz z niezbędnego leczenia specjalistycznego. EKUZ pokrywa koszty leczenia w Grecji, ale tylko w podstawowym zakresie.
  • Wrócisz do kraju pod opieką lekarzy, jeśli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał. Za transport medyczny zapłaci ubezpieczyciel.
  • Otrzymasz ochronę w związku z nurkowaniem. Pamiętaj o wykupieniu rozszerzenia dla osób uprawiających sport.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Wyjazd na Santorini a COVID-19

Obecnie wjazd na tereny należące do Grecji jest możliwy bez konieczności posiadania zaświadczenia o szczepieniu i negatywnego wyniku testu. Nie trzeba też wypełniać formularza lokalizacyjnego ani poddawać się kwarantannie wjazdowej. W razie pojawienia się lekkich objawów COVID-19, podróżnym zaleca się izolację przez 5 dni.

Po Santorini, jak po pozostałych greckich terytoriach, można poruszać się bez maseczki. Te są konieczne jedynie w ośrodkach zdrowia i szpitalach.

UWAGA!

Przed wyjazdem na Santorini warto sprawdzić aktualne zalecenia na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Plan na wyjazd

Czy trzeba się w jakiś szczególny sposób przygotować do wyjazdu na Santoryn? Tym razem będzie to klasyczna odpowiedź – “i tak, i nie”! Wszystko zależy od terminu, który wybierzesz na podróż, sposobu, w jaki będziesz chciał dotrzeć na wyspę oraz jednej pary… butów. Zajmijmy się po kolei powyższymi kwestiami.

Kiedy najlepiej jechać na Santoryn?

Na to zasadnicze pytanie można odpowiedzieć na dwa sposoby. Patrząc na średnie temperatury powietrza na Santorynie, wydaje się, że najlepiej znaleźć się na wyspie latem. Powietrze rozgrzewa się wtedy średnio do 24ºC w czerwcu, 26ºC w lipcu i sierpniu oraz 25ºC we wrześniu. Noce są równie gorące – temperatura po zmroku spada zaledwie o jeden stopień. Można, by pomyśleć – żyć, nie umierać, a raczej jechać i zwiedzać!

Nie do końca… Podane wyżej temperatury są średnie dla danego miesiąca. Zdarzają się dni, w których temperatura szybuje do 40ºC. Wtedy wspinanie się po stromych stokach Santorini albo wchodzenie po setkach schodów przestaje być przyjemnością. Oczywiście, jeśli lubisz upał i pełne słońce, to pewnie będzie to dla Ciebie świetny czas na wycieczkę.

Musisz również lubić tłok. Latem na Santorini przybywa mnóstwo turystów. Władze wprowadziły nawet dzienny limit odwiedzin wyspy drogą morską na 8000 osób. Więc co powinieneś zabrać na Santorini, jeśli nie lubisz tłumów? Anielską cierpliwość, matę do jogi lub tabletki uspokajające!

Najlepszymi miesiącami na wycieczkę na Santorini jest kwiecień, maj, październik i listopad. Temperatury i ceny noclegów nie przyprawiają wtedy o ból głowy!

Ile będzie kosztowała polisa turystyczna na wyjazd w tym terminie? Sprawdźmy składkę dla pary w wieku 38 i 36 lat, która zamierza spędzić na Santorini weekend. Wybraliśmy najtańsze dostępne oferty od poszczególnych ubezpieczycieli.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena
SIGNAL IDUNA 22 zł
UNIQA 25 zł
Proama 26 zł
AXA Partners 27 zł
Wiener 30 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja 24.01.2024).
UWAGA!

Na Santorynie obowiązuje czas wschodnioeuropejski. Przestaw zegarek o jedną godzinę do przodu!

W jaki sposób najlepiej dostać się na Santoryn?

Samolot

W tym przypadku masz także dwa popularne sposoby dotarcia na wyspę. Pierwszy to lot samolotem. Najpierw tanimi liniami lotniczymi dolecisz do Aten, a potem regionalnymi na Santoryn. Lot z Warszawy do Aten trwa 2h i 40 min. Natomiast ze stolicy Grecji na wyspę około 47 minut. Niestety trzeba doliczyć do tego czasu wszystkie formalności, których trzeba dopełnić na lotnisku.

Samochód

To podróż dla wytrwałych i wyjątkowo ambitnych kierowców. Najpierw trzeba przejechać pół Europy. Trasa liczy grubo ponad 2000 km i przebiega przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną i kontynentalną Grecję. To jednak nie wszystko. Potem czeka kierowcę przeprawa promowa. Statki na Santoryn odpływają z dwóch portów na kontynencie – Pireus i Rafina

UWAGA!

Osoby wjeżdżające na terytorium Grecji samochodem, mogą przekroczyć granicę jedynie w Promachonas (granica z Bułgarią).

Wybierając się w tak długą podróż, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, warto wykupić dodatkowe autocasco i assistance. Nie tylko podczas dojazdu na Santoryn może spotkać Cię kolizja, wypadek lub awaria samochodu, ale na samej wyspie panuje duży ruch, a drogi w miasteczkach są bardzo wąskie.

UWAGA!

Przejazd przez Macedonię Północną samochodem wymaga posiadania Zielonej Karty. W innym wypadku trzeba wykupić OC graniczne.

Prom

Ceny biletów wahają się od 20 do 120 euro. Zależą od tego, czy wykupisz miejsce siedzące lub nocleg. Dlaczego nocleg? Rejs na Santorini trwa od 7 do nawet 10 godzin. Podczas dłuższej przeprawy statek zatrzymuje się na kolejnych greckich wyspach – Syros, Tinos, Mykonos. To świetna okazja, aby nacieszyć się wspaniałym śródziemnomorskim krajobrazem i zobaczyć urokliwe małe wysepki. Polecane strony z wyszukiwaniem i rezerwacją przeprawy promowej:

Z Santorini można wybrać się również promem na wycieczkę na Kretę do portu w Heraklionie – rejs trwa 2 godziny. Zwiedzić można także inne wyspy greckie, w tym Rodos, Kos czy Naxos.

Przeczytaj też: Rejs statkiem – jak się do niego przygotować?

Czym najlepiej zwiedzać Santorini?

Teoretycznie tę malutką i w dużej części górzystą wyspę – ma jedynie 90 km² – można zwiedzić per pedes. Warto jednak wypożyczyć samochód, by sprawnie dotrzeć do każdego zakątka Santorini. Kosztować Cię to będzie od 30 do 50 euro za dzień wynajęcia małego samochodu miejskiego. Taki pojazd w zupełności wystarczy, jeśli spojrzy się na ograniczoną ilość miejsca i kręte, wąskie drogi w miasteczkach. 

Na Santorynie dobrze rozwinięta jest infrastruktura autobusowa. Przewoźnik KTEL oferuje dowóz do wszystkich ważniejszych miasteczek na wyspie. Bilety nie są drogie – kosztują średnio 2 euro za przejazd.  

Turyści o dobrym zdrowiu mogą spokojnie przejechać wyspę rowerami. To fantastyczny pomysł na aktywne wakacje wypełnione sportem, zwiedzaniem i podziwianiem magicznych widoków. Szczególnie polecam tę opcję!

O jakich formalnościach i dokumentach musisz pamiętać?

Grecja należy do Unii Europejskiej oraz do strefy Schengen – wjedziesz więc na jej teren z dowodem osobistym lub paszportem. Jeśli planujesz wypożyczyć samochód na miejscu, to będziesz potrzebował także prawa jazdy.

UWAGA!

Pamiętaj o wyrobieniu w Polsce Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która pozwoli Ci na korzystanie z opieki medycznej na tych samych zasadach, jakie przysługują mieszkańcom Grecji.

Co powinno znaleźć się jeszcze w walizce?

Jak już wcześniej wspomniałem, na wyspie latem bywa naprawdę gorąco, dlatego koniecznie weź ze sobą okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania oraz nakrycie głowy. Santorini to skalista wyspa więc nie zapomnij o dobrych, “oddychających” butach trekkingowych. Zdecydowanie się przydadzą, jeśli będziesz chciał zobaczyć niektóre trudniej dostępne atrakcje turystyczne.

Baza noclegowa

Sprawa jest prosta. Najtańsze są wieloosobowe pokoje w hostelach, których nie ma za wiele. Droższą, ale przede wszystkim wygodniejszą opcją, jest wynajęcie pokoju w hotelu lub apartamentu. Warto poszukać noclegu w mniejszych miejscowościach i zrezygnować z pokoju w stolicy wyspy Firze i najpopularniejszym turystycznie mieście Oia. Unikniesz w ten sposób najwyższych cen i tłoku.

W czasie pandemii w obiektach noclegowych w Grecji obowiązują tzw. protokoły sanitarne, obejmujące m.in. nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych zamkniętych i dużych skupiskach ludzkich.

Ubezpieczenie dla podróżnych na Santorynie już od niecałych 7 zł dziennie!

Na Santorynie, podobnie jak w każdym innym miejscu wakacyjnych podróży, oprócz przyjemności, mogą nas spotkać również różnego rodzaju niefortunne zdarzenia. We znaki mogą dać się upał i prażące słońce, do wypadku może dojść podczas morskiej kąpieli lub w hotelowym basenie, a nawet podczas zwykłej przechadzki. Ponieważ wszystkiego nie da się przewidzieć, warto zadbać o ochronę w razie takich pechowych zdarzeń, którą zapewni ubezpieczenie turystyczne.

Co możesz z nim zyskać? Przede wszystkim polisa pozwoli Ci na skorzystanie z każdego rodzaju usług medycznych, które nie są refundowane przez NFZ. Możesz zatem udać się do prywatnego specjalisty, a ubezpieczyciel zwróci Ci poniesiony wydatek do sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Ponadto zagwarantuje Ci m.in. odszkodowanie z NNW w razie uszczerbku na zdrowiu, czy pokrycie kosztów OC w życiu prywatnym, gdy sam przypadkowo wyrządzisz komuś szkodę.

Brzmi dobrze, ale pewnie dużo kosztuje? Nic z tych rzeczy! Dzień ochrony w optymalnym zakresie podczas tygodniowego pobytu na Santorynie dla jednej dorosłej osoby to wydatek rzędu niespełna 4 zł!

Firma ubezpieczeniowaZakres i suma ubezpieczeniaCena za dzień ochrony
SIGNAL IDUNA KL: 87 394 zł,
NNW: 15 000 zł
3,67 zł
Proama KL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
6,57 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
8,14 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
8,86 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
10,20 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja 24.01.2024).

Wyobraź sobie, że podczas wakacji na Santorynie przydarza Ci się wypadek, który wymaga najpierw kilkudniowej hospitalizacji, a potem organizacji powrotu do kraju. EKUZ nie pokryje tego kosztu, zatem za wszystko musiałbyś zapłacić z własnej kieszeni – a mowa o wydatku rzędu kilku tysięcy euro! Kilka złotych dziennie za ubezpieczenie turystyczne to chyba niewysoka cena za spokojną głowę w czasie urlopu, prawda? Tym bardziej, że wielu ubezpieczycieli w ramach polisy turystycznej i kosztów leczenia zapewnia już opłacenie opieki medycznej w razie konieczności leczenia COVID-19.

Towarzystwo Ubezpieczeń Europa nawet gwarantuje osobną pulę środków na ten cel, a nie jest ona mała, bo suma ubezpieczenia kosztów leczenia COVID-19 w tym towarzystwie wynosi nawet 700 000 zł. Polisę turystyczną można rozszerzyć także o ubezpieczenie na wypadek trafienia na kwarantannę. W towarzystwie Europa świadczenie może wynosić nawet do 9000 zł, a w SIGNAL IDUNA – do 2000 euro.

PODSUMOWANIE
  • Santoryn to należąca do Grecji wulkaniczna wyspa położona na Morzu Egejskim.
  • Średnia temperatura na Santorynie w lecie wynosi ok. 25ºC, ale w ciągu dnia może osiągnąć nawet 40ºC.
  • Na Santoryn można się dostać samolotem z przesiadką w Atenach albo samochodem z przeprawą promową z Pireusu bądź Rafiny.
  • Podróżując na Santoryn, wystarczy Ci dowód osobisty (lub paszport). Pamiętaj, żeby przed wyjazdem wyrobić kartę EKUZ i zadbać o ubezpieczenie turystyczne.
  • Santoryn słynie m.in. z wykopalisk archeologicznych w zniszczonym przez wybuch wulkanu Akrotiri, malowniczej wioski Oia oraz wybudowanej na szczycie górskim stolicy wyspy – Firze.
  • Popularnymi atrakcjami turystycznymi na wyspie są kolorowe wulkaniczne plaże oraz rejsy po kalderze.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Santorynie

Czy na Santorini jest drogo?
Z czego słynie wyspa Santorini?
Co warto zobaczyć na Santorynie?
Co zabrać ze sobą na Santoryn?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!