Santoryn – przewodnik dla turystów

Na samym południu greckiego archipelagu Cyklady leży bajeczna wyspa, która powstała na skutek wybuchu wulkanu ponad 3600 lat temu. Santoryn, znany także jako Santorini, oferuje turystom magiczne zachody słońca, wspaniałe krajobrazy oraz wyjątkowe plaże. Poznaj wyspę, którą w starożytności rządzili Minojczycy, a teraz jest odwiedzana przez miliony turystów z całego świata.

Plan na wyjazd

Czy trzeba się w jakiś szczególny sposób przygotować do wyjazdu na Santoryn? Tym razem będzie to klasyczna odpowiedź – “i tak, i nie” ! Wszystko zależy od terminu, który wybierzesz na podróż, sposobu, w jaki będziesz chciał dotrzeć na wyspę oraz jednej pary… butów. Zajmijmy się po kolei powyższymi kwestiami.

Kiedy najlepiej jechać na Santoryn?

Na to zasadnicze pytanie można odpowiedzieć na dwa sposoby. Patrząc na średnie temperatury powietrza na Santorynie, wydaje się, że najlepiej znaleźć się na wyspie latem. Powietrze rozgrzewa się wtedy średnio do 24ºC w czerwcu, 26ºC w lipcu i sierpniu oraz 25ºC we wrześniu. Noce są równie gorące – temperatura po zmroku spada zaledwie o jeden stopień. Można, by pomyśleć – żyć, nie umierać, a raczej jechać i zwiedzać!

Nie do końca… Podane wyżej temperatury są średnie dla danego miesiąca. Zdarzają się dni, w których temperatura szybuje do 40ºC. Wtedy wspinanie się po stromych stokach Santorini albo wchodzenia po setkach schodów przestaje być przyjemnością. Oczywiście jeśli lubisz upał i pełne słońce, to pewnie będzie to dla Ciebie świetny czas na wycieczkę.

Musisz również lubić tłok. Latem na Santorini przybywa mnóstwo turystów. Władze wprowadziły nawet dzienny limit odwiedzin wyspy drogą morską na 8000 osób. Więc co powinieneś zabrać na Santorini, jeśli nie lubisz tłumów? Anielską cierpliwość, matę do jogi lub tabletki uspokajające!

Najlepszymi miesiącami na wycieczkę na Santorini jest kwiecień, maj, październik i listopad. Temperatury i ceny noclegów nie przyprawiają wtedy o ból głowy!

UWAGA!

Na Santorynie obowiązuje czas wschodnioeuropejski. Przestaw zegarek o jedną godzinę do przodu!

W jaki sposób najlepiej dostać się na Santoryn?

Samolot

W tym przypadku masz także dwa popularne sposoby dotarcia na wyspę. Pierwszy to lot samolotem. Najpierw tanimi liniami lotniczymi dolecisz do Aten, a potem regionalnymi na Santoryn. Lot z Warszawy do Aten trwa 2h i 40 min. Natomiast ze stolicy Grecji na wyspę około 47 minut. Niestety trzeba doliczyć do tego czasu wszystkie formalności, które trzeba spełnić na lotnisku. 

Samochód

To podróż dla wytrwałych i wyjątkowo ambitnych kierowców. Najpierw trzeba przejechać pół Europy. Trasa liczy grubo ponad 2000 km i przebiega przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię Macedonię Północną i kontynentalną Grecję. To jednak nie wszystko, potem czeka kierowcę przeprawa promowa. Statki na Santoryn odpływają z dwóch portów na kontynencie – Pireus i Rafina

Wybierając się w tak długą podróż, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, warto wykupić dodatkowe autocasco i assistance. Nie tylko podczas dojazdu na Santoryn może spotkać Cię kolizja, wypadek lub awaria samochodu, ale na samej wyspie panuje duży ruch, a drogi w miasteczkach są bardzo wąskie.

UWAGA!

Przejazd przez Macedonię Północną samochodem wymaga posiadania Zielonej Karty. W innym wypadku trzeba wykupić OC graniczne.

Prom

Ceny biletów wahają się od 35 do 60 euro. Zależą od tego, czy wykupisz miejsce siedzące lub nocleg. Dlaczego nocleg? Rejs na Santorini trwa od 7 do nawet 10 godzin. Podczas dłuższej przeprawy statek zatrzymuje się na kolejnych greckich wyspach – Syros, Tinos, Mykonos. To świetna okazja, aby nacieszyć się wspaniałym śródziemnomorskim krajobrazem i zobaczyć urokliwe małe wysepki. Polecane strony z wyszukiwaniem i rezerwacją przeprawy promowej:

Z Santorini można wybrać się również promem na wycieczkę na Kretę do portu w Heraklionie – rejs trwa 2 godzin. Zwiedzić można także inne wyspy greckie, w tym Rodos, Kos czy Naxos.

Czym najlepiej zwiedzać Santorini?

Teoretycznie tę malutką i w dużej części górzystą wyspę – ma jedynie 90 km² – można zwiedzić per pedes. Warto jednak wypożyczyć samochód, by sprawnie dotrzeć do każdego zakątka Santorini. Kosztować Cię to będzie od 30 do 50 euro za dzień wynajęcia małego samochodu miejskiego. Taki pojazd w zupełności wystarczy, jeśli spojrzy się na ograniczoną ilość miejsca i kręte, wąskie drogi w miasteczkach. 

Na Santorynie dobrze rozwinięta jest infrastruktura autobusowa. Przewoźnik KTEL oferuje dowóz do wszystkich ważniejszych miasteczek na wyspie. Bilety nie są drogie – kosztują średnio 2 euro za przejazd.  

Turyści o dobrym zdrowiu mogą spokojnie przejechać wyspę rowerami. To fantastyczny pomysł na aktywne wakacje wypełnione sportem, zwiedzaniem i podziwianiem magicznych widoków. Szczególnie polecam tę opcję!

O jakich formalnościach i dokumentach musisz pamiętać?

Grecja należy do Unii Europejskiej oraz do strefy Schengen – wjedziesz więc na jej teren z dowodem osobistym lub paszportem. Jeśli planujesz wypożyczyć samochód na miejscu, to będziesz potrzebował także prawa jazdy.

UWAGA!

Pamiętaj o wyrobieniu w Polsce Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która pozwoli Ci na korzystanie z opieki medycznej na tych samych zasadach, jakie przysługują mieszkańcom Grecji.

Co powinno znaleźć się jeszcze w walizce?

Jak już wcześniej wspomniałem, na wyspie latem bywa naprawdę gorąco, dlatego koniecznie weź ze sobą okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania oraz nakrycie głowy. Santorini to skalista wyspa więc nie zapomnij o dobrych, “oddychających” butach trekkingowych. Zdecydowanie się przydadzą, jeśli będziesz chciał zobaczyć niektóre trudniej dostępne atrakcje turystyczne.

Baza noclegowa

Sprawa jest prosta. Najtańsze są wieloosobowe pokoje w hostelach, których nie ma za wiele. Droższą, ale przede wszystkim wygodniejszą opcją, jest wynajęcie pokoju w hotelu lub apartamentu. Warto poszukać noclegu w mniejszych miejscowościach i zrezygnować z pokoju w stolicy wyspy Firze i najpopularniejszym turystycznie mieście Oia. Unikniesz w ten sposób najwyższych cen i tłoku.

Atrakcje turystyczne na Santorynie

Już wiesz, kiedy najlepiej pojechać na Santoryn, w jaki sposób się tam dostać i czym można przemieszczać się po wyspie. Pozostaje najważniejsze pytanie – po co? Czym przyciąga turystów z całego świata ta jedna z wielu wysp na Morza Egejskiego? Przekonajmy się!

Akrotiri

W pobliżu tego maleńkiego miasteczka znajduje się perła archeologiczna. Pewnie słyszałeś o rzymskich Pompejach, więc czas teraz odwiedzić te greckie. Tak dla uściślenia – są one o ponad 1600 lat starsze! 

 W XVII p.n.e. doszło do potężnego wybuchu wulkanu, który zniszczył wyspę, której obecnie resztkami jest Santorini. Istniała na niej, ale także na innych wyspach, starożytna cywilizacja Minojska, po której pozostały jedynie ruiny miast i liczne eksponaty archeologiczne. W Akrotiri znajduje się teren dawnych wykopalisk. Co ciekawe, w ruinach nie znaleziono ciał ówczesnych mieszkańców! Musieli oni opuścić wyspę przed erupcją wulkanu.

Aby zobaczyć eksponaty i mozaiki znalezione w Akrotiri trzeba udać się do stolicy wyspy Firy, gdzie znajduje się Muzeum Prehistoryczne Thery

Oia

O każdym kraju istnieje romantyczne wyobrażenie, które często po przyjeździe do niego jest boleśnie weryfikowane. W przypadku Grecji są to białe, ciasno zbudowane domki z niebieskimi elementami na zboczu góry na tle błękitnego nieba. Taka właśnie jest Oia! To prawdziwe przeniesienie wyobrażonego w realny świat. Tutaj trzeba po prostu choć raz w życiu być! 

Wąskie uliczki, zakamarki, małe kafejki i restauracje. Tutaj biały murek, tam błękitna waza, dalej donica z kwitnącymi kwiatami, a na szczycie zabudowanego domkami zbocza charakterystyczny wiatrak. A to wszystko 150 metrów nad poziomem morza! Do Oia przyjeżdża się zobaczyć najpiękniejsze na świecie zachody słońca. Poważnie! Jeśli to Cię jeszcze nie przekonało, to miasto to jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Fira

To stolica wyspy zbudowana na szczycie górskim. Aby dostać się do niej z portu, można pojechać kolejką linową za 6 euro albo przejść ponad 500 schodami. Powodzenia! Jest jeszcze trzecia opcja, którą serdecznie odradzam. Turystom oferuje się podróż na szczyt na osiołkach…  Ktoś w tym przypadku na pewno jest osłem, ale na 100% nie są to te biedne zwierzęta. Tyle na ten temat!

Jak już dostaniesz się na górę, to w  Firze warto odwiedzić Muzeum Prehistoryczne Thery (zabytki Akrotiri) oraz Muzeum Archeologiczne z kolekcją rzeźb, waz oraz innych eksponatów. 

Czarne i czerwone – plaże!

Na Santorynie znajdują się dwie wyjątkowe plaże. Wulkaniczne pochodzenie wyspy sprawiło, że nabrały one wyjątkowych kolorów. Czarna plaża w Perissie jest najdłuższą plażą na wyspie. W jej pobliżu znajduje się wiele pubów, dyskotek i restauracji. To najpopularniejsza plaża na Santorynie. Uważaj na jej czarny gorący piasek – rozgrzany do słońca może poparzyć! 

Red Beach, czyli Czerwona Plaża to wizytówka wyspy. Za nią znajduje się potężny czerwony klif. To wspaniały widok, który pokazuje potęgę natury. Niestety jest tam zawsze bardzo dużo turystów. Mimo to warto odwiedzić to miejsce choć raz. 

Rejs po kalderze

To jedna z największych na świecie tego typu formacji geologicznych. Pływanie nad zalanym wodą zagłębieniu powstałym po wybuchu wulkanu robi niesamowite wrażenie. Wokół roztaczają się wielkie klify. Oprócz Santorini pozostałością po starożytnej wyspie są mniejsze wysepki Tirasia, Nea Kameni, Palea Kameni oraz Aspro. 

Wina z Santorini

Wyspa słynie z upraw winorośli, z których produkuje się wspaniałe lokalne wino. Aby je degustować i przy okazji zjeść pyszny grecki obiad, udaj się do Santo Wines Winery lub do Domaines Sigalas. Zachód słońca, ciepło, wyborne wino (oby towarzystwo również), greckie smakołyki – czego więcej chcieć od życia?

Dodatkowe informacje na temat samej Grecji, tamtejszych dań i cen znajdziesz tutaj: https://mubi.pl/poradniki/grecja-przewodnik-dla-turystow/.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem copywriterem i redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!