Ubezpieczenie na Sardynię

Słońce świeci tam przez 300 dni w roku, przejrzyste morze olśniewa turkusową barwą, a nad piaszczystymi plażami i bajkowymi zatoczkami górują urwiste skały i malownicze miasteczka. Nic dziwnego, że mieszkańcy Sardynii należą do najszczęśliwszych i najdłużej żyjących ludzi na świecie, w końcu przebywają w tym raju na co dzień. Ty też możesz go sobie trochę podarować – z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć przed wakacjami na Sardynii!

sardynia

Sardynia – co warto zobaczyć?

Zanim dowiesz się, kiedy najlepiej pojechać na Santoryn, w jaki sposób się tam dostać i czym można przemieszczać się po wyspie, trzeba zadać sobie pytanie: po co w ogóle tam jechać? Czym przyciąga turystów z całego świata ta jedna z wielu wysp na Morzu Egejskim? Przekonajmy się!

atrakcje turystyczne na sardynii

Sardynia oferuje odwiedzającym wiele różnego rodzaju atrakcji. Począwszy od przepięknych plaż wokół całej wyspy, na które wstęp jest darmowy i wśród których trudno wybrać najwspanialszą, a skończywszy na historycznych miastach i cudach natury. Co szczególnie warto zobaczyć?

TOP 10 atrakcji turystycznych na Sardynii

Plaża La Pelosa

Bardzo popularna, szeroka plaża położona w północno-zachodniej części Sardynii, należąca do najsłynniejszych plaż na wyspie i w całych Włoszech. Zapewnia świetne warunki do nurkowania i surfingu.

Szmaragdowe Wybrzeże (Costa Smeralda)

50 km wybrzeża w północno-wschodniej części wyspy, które swoją nazwę zawdzięcza kolorowi przejrzystej wody. Oaza luksusu, ale także miejsce pełne małych urokliwych zatoczek.

Cagliari

Położona na południu stolica Sardynii i nadmorski kurort, którego główna plaża ma aż 11 km długości. Zwiedzić tam można Stare Miasto z katedrą, amfiteatrem i ciasnymi uliczkami, a także wiele innych zabytkowych miejsc.

Nuraghe Su Nuraxi

Kamienne wieże wzniesione przez starożytną cywilizację nuragijską w środkowej części wyspy w nieznanym celu. Najstarsze datuje się na ok. 3-4 tysiące lat.

Alghero

Nazywane Barcelonettą, czyli małą Barceloną, miasto w zachodniej części wyspy, w którym wyraźnie widoczne są wpływy hiszpańskie, a zwłaszcza katalońskie.

Plaża Cala Goloritzé

Położona u podnóża porośniętego roślinnością klifu przepiękna plaża na wschodnim brzegu wyspy. Częściowo piaszczysta i skalista, otoczona morzem o intensywnie niebieskim kolorze, zapewnia niezapomniane wrażenia wizualne.

Grota Neptuna (Grotta di Nettuno)

Położona na Capo Caccia jaskinia pełna masywnych formacji skalnych oświetlonych złocistą poświatą. Dostać się tam można schodząc wydrążonymi w skale schodami albo rejsem z portu w Alghero.

La Maddalena

Położony między Sardynią a Korsyką i stanowiący w całości obszar Parku Narodowego archipelag w większości niezamieszkanych wysepek otoczonych krystalicznie czystymi wodami.

Bosa

Malownicze średniowieczne miasteczko w północno-zachodniej Sardynii pełne wąskich uliczek i kolorowych domów, z górującym nad wszystkim zamkiem Castello Malaspina..

Plaża Cala Luna

Zwana księżycową piaszczysta plaża po wschodniej stronie wyspy położona w zatoce Orosei i otoczona pokrytymi zielenią skałami. Dostać się na nią można rejsem od strony morza lub pieszo szlakiem trekkingowym.

CZY WIESZ, ŻE …

W miasteczkach nadmorskich na Sardynii można spotkać tzw. beachbusy łączące centra miejscowości z okolicznymi plażami. Całodniowy bilet kosztuje 5 euro.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Sardynię na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za wizytę u dentysty, która we Włoszech jest płatna.
 • Otrzymasz pomoc, jeśli doznasz urazu, nurkując w pobliżu Spiaggia Capriccioli lub surfując w rejonie Spiaggia del Principe. Pamiętaj o wykupieniu rozszerzenia obejmującego wybraną przez Ciebie dyscyplinę.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli w trakcie podróży stracisz dokumenty. Pieniądze zrekompensują Ci wydatki na wyrobienie nowych.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży
CZY WIESZ, ŻE …

Wizyta na Sardynii nie może obejść się bez spróbowania lokalnych specjałów. Do tych należą m.in. pane carasau, czyli tradycyjny płaski chleb, owczy ser pecorino sardo czy seadas – smażone pierogi z białym serem i miodem. Warto spróbować też miejscowego wina i nalewki z mirtu.

Sardynia – czy obowiązują ograniczenia ze względu na COVID-19?

Na Sardynii, podobnie jak w kontynentalnych Włoszech, z dniem 1 czerwca 2022 roku zniesione zostały wszystkie obostrzenia dla przyjezdnych. Nie trzeba zatem przedstawiać Unijnego Certyfikatu COVID (we Włoszech zwanego green passem), nie jest wymagane testowanie przed lub po przyjeździe, ani wypełnianie formularza lokalizacyjnego. Dotyczy to wszystkich podróżnych – zaszczepionych, niezaszczepionych i ozdrowieńców. Na terenie Włoch nie trzeba już także zakrywać ust i nosa.

W przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem podczas pobytu we Włoszech obowiązkowa jest izolacja, którą odbywa się na koszt własny. Trwać ona może od 2 do 5 dni. Jeżeli przebywając na Sardynii, zauważysz u siebie objawy grypopodobne (gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem), skontaktuj się z infolinią regionalną pod numerem 800 180 977. Ogólne informacje na temat COVID-19 można uzyskać pod uruchomionym przez włoskie Ministerstwo Zdrowia numerem 1500.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat włoskich obostrzeń związanych z COVID-19 znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sardynia – co trzeba wiedzieć?

Leżąca na Morzu Śródziemnym, w połowie odległości między Europą i Afryką, Sardynia jest drugą co do wielkości włoską wyspą – wyprzedza ją tylko Sycylia. Większą część jej powierzchni zajmują góry i wzniesienia, co widać też po wysokich i skalistych wybrzeżach. Licząca ponad 1800 km linia brzegowa Sardynii jest jednak bardzo urozmaicona, oferując zarówno szerokie piaszczyste plaże, jak i niewielkie zatoczki, cyple czy tereny zielone.

Kiedy jechać na Sardynię?

Panujący na Sardynii klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski sprawia, że właściwie każda pora roku jest dobra na podróż. Największych tłumów i najwyższych temperatur (średnio nawet do 29°C) trzeba się spodziewać od czerwca do września, ale sezon kąpielowy trwa dłużej. W maju czy październiku plaże nie będą tak zatłoczone, za to morze pozostaje ciepłe nawet do połowy listopada.

Jeśli zamiast plażowania wolisz natomiast zobaczyć przyrodę na wyspie w największym rozkwicie, należy celować w miesiące kwiecień-czerwiec. Z kolei podróżowanie jesienią lub zimą sprzyja zwiedzaniu – temperatura w najzimniejszym okresie roku spada najwyżej do średnio ok. 10°C. Można także uczestniczyć wówczas w wielu lokalnych imprezach, m.in. sardyńskim karnawale (styczeń-luty).

CIEKAWOSTKA

Według naukowych ustaleń, życie na Sardynii chroni przed depresją, gwarantuje szczęście i długowieczność (wyjątkowo duża jest populacja stulatków). Sardyńczycy mają to zawdzięczać m.in. sprzyjającemu klimatowi, czystemu środowisku i zdrowej diecie śródziemnomorskiej.

Jak dostać się na Sardynię?

Sardynia jest bardzo dobrze skomunikowana z lądem, zarówno jeśli chodzi o połączenia lotnicze, jak i promowe. Na wyspie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska – Cagliari na południu oraz Olbia i Alghero na południu. Wszystkie obsługują loty z Polski (m.in. z Warszawy, Krakowa lub Katowic), które trwają ok. 2-2,5 godziny.

Opcje dla zmotoryzowanych są natomiast dwie. Pierwszą jest podróż własnym samochodem, którą można połączyć z objazdówką po Włoszech (więcej na temat wyprawy autem do Włoch przeczytasz w artykule “Włochy – przewodnik dla kierowców”), a następnie przeprawa promowa z wybranego miasta. Najbliżej z Polski będzie płynąć z Livorno, Piombino lub Civitavecchi, ale można też wyruszyć m.in. z Genui, Neapolu czy Palermo.

Druga możliwość to lot na Sardynię i wynajęcie samochodu na miejscu. Wypożyczalnie, zarówno duże sieciowe, jak i mniejsze lokalne, znajdziesz bez problemu przy lotniskach i w każdym mieście. Auto przyda się zwłaszcza, jeśli planujesz intensywne zwiedzanie, w tym także mniej popularnych miejsc, gdzie nie dojeżdża komunikacja publiczna. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka opcja podróżowania może się ostatecznie okazać najbardziej kosztowną, bo ceny wynajmu auta na dzień zaczynają się od ok. 100 euro.

UWAGA!

Przejazd samochodem z północnej części Sardynii na południe zajmuje ok. 4 godzin.

Gdzie się zatrzymać na Sardynii?

Jeśli planujesz wypoczynek na plaży, możesz wybrać właściwie dowolną część Sardynii. Najbardziej nastawioną na przyjezdnych i najlepiej przygotowaną pod kątem bazy turystycznej jest północ, na czele ze słynnym i luksusowym Szmaragdowym Wybrzeżem. Miejsc do wypoczynku nad morzem nie brakuje jednak również na południu skupionym wokół stołecznego Cagliari, gdzie mieszczą się też najważniejsze muzea i zabytki. W mniejszym stopniu nastawiona na ruch turystyczny jest górzysta środkowa część wyspy, gdzie najlepiej można poznać spokojne życie Sardyńczyków.

Ile kosztuje nocleg w wybranych miejscowościach na Sardynii?*

 • Cagliari – 1035 zł,
 • Alghero – 1167 zł,
 • Porto Cervo – 1786 zł,
 • Sassari – 1128 zł,
 • Bosa – 1245 zł,
 • Castelsardo – 1171 zł,
 • Baja Sardinia – 2005 zł,
 • Nuoro – 1122 zł,
 • Oristano – 913 zł,
 • Olbia – 912 zł.

*koszt tygodniowego pobytu jednej dorosłej osoby w marcu za portalem booking.com, wybrano najtańszą opcję w średnim standardzie.

Jakie dokumenty będą potrzebne na Sardynii?

Wiemy już kiedy, jak i gdzie na Sardynię się wybrać, w takim razie można rozpocząć przygotowania do podróży. Oprócz obowiązkowych kremu do opalania i nakrycia głowy podstawową sprawą są dokumenty – podróżując na Sardynię, wystarczy Ci dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą mieć oczywiście prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. W tym ostatnim przypadku wystarczy polska polisa, nie jest wymagana Zielona Karta.

CZY WIESZ, ŻE …

Kierowcy na Sardynii muszą uważać nie tylko na miejscowych i ich bardzo włoski styl jazdy, ale też na innych mieszkańców wyspy, a mianowicie zwierzęta gospodarcze na wolnym wypasie. Przede wszystkim owce, ale też krowy, kozy czy osiołki bardzo łatwo spotkać przy drodze… lub na drodze.

Sardynia – praktyczne informacje

 • Obowiązującą walutą na Sardynii jest euro. Przykładowe ceny: woda mineralna – 0,60 euro; espresso – 1 euro; bochenek chleba – 1,60 euro; piwo – 1,20 euro; wino – 8 euro; pizza w restauracji – ok. 5-8 euro; danie główne w restauracji – od 10 euro.
 • Największy ruch panuje na Sardynii w okolicach święta Ferragosto, które jest obchodzone 15 sierpnia. Wielu Włochów wybiera się wówczas na urlopy, ceny są najwyższe i najtrudniej o znalezienie wolnego lokum.
 • Oprócz włoskiego mieszkańcy Sardynii posługują się własnym językiem sardyńskim, a w Alghero często można usłyszeć też kataloński. W większych miejscowościach nie będzie jednak problemu z porozumiewaniem się po angielsku.
 • Wzorem hiszpańskim również na Sardynii obowiązuje sjesta, zwana tutaj pisolino, która trwa codziennie od ok. 12-13 do 17-19. W tym czasie zamiera niemal całe życie na wyspie, zamykane są sklepy, restauracje i urzędy.
 • Na Sardynii przywiązuje się dużą wagę do kwestii segregacji śmieci, co związane jest z wysokimi mandatami za nieprzestrzeganie tego obowiązku.
 • W związku z ochroną środowiska zabronione jest zbieranie i wywożenie muszli, kamieni i piasku z Sardynii. Na niektórych plażach obowiązuje też zakaz leżenia na ręcznikach i konieczne jest używanie mat plażowych.

Ubezpieczenie turystyczne na Sardynię – już od 3 zł za dzień ochrony!

Urlop polegający na wypoczynku na rajskiej plaży… co złego może się stać? Wbrew pozorom wiele i niestety nie ma żadnych szans, żeby wszystko przewidzieć. Można się jednak na wszelki wypadek zabezpieczyć – od tego masz ubezpieczenie turystyczne.

Planując wakacje na Sardynii, powinieneś zacząć od wyrobienia karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dostępna bez żadnych opłat w oddziałach NFZ, daje ona posiadaczowi prawo do uzyskania bezpłatnej pomocy publicznej służby zdrowia w krajach UE i EFTA. Choć zdecydowanie warto się o nią postarać, karta nie zastępuje ubezpieczenia podróżnego! Zapewnia bowiem tylko podstawową pomoc, której część kosztów i tak trzeba ponieść z własnej kieszeni. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule “EKUZ a ubezpieczenie turystyczne”.

Aby mieć pewność, że w razie niefortunnego wypadku podczas wakacji nie będziesz musiał ponosić kosztów pomocy, musisz zadbać o odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Taką możesz znaleźć za pomocą kalkulatora ubezpieczenia podróżnego Mubi. Sprawdźmy, jakie mogą być warunki ochrony dla 30-letniego turysty wybierającego się na tygodniowy urlop na Sardynii.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL – 80 000 zł,
OC – 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL – 86 652 zł,
NNW – 15 000 zł
25,40 zł
You Can DriveKL – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł
29 zł
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
29,40 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
31,70 zł
ProamaKL – 100 000 zł35 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
52 zł
Dane na podstawie obliczeń w porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.02.2024).

Pamiętaj, że polisa turystyczna powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Przykładowo, jeśli zamierzasz spędzać urlop aktywnie, koniecznie zadbaj o ubezpieczenie sportowe, które możesz rozszerzyć np. o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. W razie choroby przewlekłej nie zapomnij o klauzuli, która rozszerzy odpowiedzialność ubezpieczyciela. Ubezpieczyć możesz się też m.in. na wypadek opóźnienia lotu, zgubienia lub zniszczenia bagażu, odwołania imprezy turystycznej i wielu innych okoliczności.

Koszt polisy zależy też oczywiście od liczby ubezpieczonych. O ile wzrosną ceny opisanych powyżej polis na tygodniowy pobyt na Sardynii, jeśli zechcemy je wykupić dla dwóch osób lub 4-osobowej rodziny?

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla pojedynczego turystyCena polisy dla pary podróżnychCena polisy dla 4-osobowej rodziny
mtu24.pl22 zł44 zł88 zł
SIGNAL IDUNA25,40 zł50,80 zł91,44 zł
You Can Drive29 zł
UNIQA29,40 zł58,80 zł105,84 zł
AXA Partners31,70 zł63,40 zł105,63 zł
Proama35 zł70 zł132 zł
Generali52 zł105 zł200 zł
Dane na podstawie obliczeń w porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.02.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Sardynii

Kiedy najlepiej jechać na Sardynię?
Czy Sardynia jest droga?
Z czego słynie Sardynia?
Czy warto jechać na Sardynię?
Co zabrać ze sobą na Sardynię?
PODSUMOWANIE
 • Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa, jest położona na Morzu Śródziemnym, a dostać się tam można lotem bezpośrednim z Polski lub przeprawiając się promem z Włoch.
 • Najcieplejsze i najbardziej oblegane przez turystów miesiące na Sardynii to czerwiec, lipiec i sierpień. Aby uniknąć tłumów, warto wybrać się poza sezonem.
 • Ceny noclegu na Sardynii zależą od wybranego miejsca – najdroższe są hotele na tzw. Szmaragdowym Wybrzeżu.
 • Sardynia słynie przede wszystkim z pięknych plaż i morza o turkusowym kolorze.
 • Poza wypoczynkiem na plaży na Sardynii warto zobaczyć m.in. stolicę w Cagliari, Grotę Neptuna w Alghero, starożytne nuragi czy malownicze miasteczko Castelsardo.
 • Wybierając się na Sardynię, należy pamiętać o wyrobieniu karty EKUZ i kupnie ubezpieczenia turystycznego.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!