Serwisy oferujące auta na sprzedaż z Niemiec – TOP 4 portale ogłoszeniowe!
Niemieckie strony z autami do kupienia to popularne miejsce poszukiwań wymarzonej fury. Samochody z Niemiec są często w korzystnej cenie, w doskonałym stanie i mają niski przebieg. To sprawia, że serwisy ogłoszeń w Niemczech są polem walki o idealne auto z drugiej ręki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szukasz samochodu używanego z Niemiec? Nie wiesz, na jakiej stronie zacząć poszukiwania? Skup się na ogłoszeniach na głównych portalach aukcyjnych, a ewentualnie potem sprawdź pozostałe witryny. Poznaj najpopularniejsze serwisy w tym kraju!
Zakup używanego auta z Niemiec
Nasi zachodni sąsiedzi mają bogaty rynek motoryzacyjny, zarówno jeśli chodzi o nowe jak i używane pojazdy. Jak informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, ponad połowa importu samochodów używanych do Polski w 2023 r. pochodziła właśnie stamtąd. Jest więc blisko 57% szans, że auto zza granicy oferowane na sprzedaż w Polsce jest niemieckie, lub przeszło przez Niemcy.
Skąd taki wybór na rynku wtórnym w Niemczech?
Republika Federalna Niemiec znajduje się w samym sercu Europy. Na odsprzedaż trafiają tam nie tylko auta miejscowe, ale również z sąsiednich krajów, jak np. Włochy, Szwajcaria, Francja, Belgia, Holandia czy Dania. Krążą w obiegu lub przez pewien czas są rejestrowane w Niemczech, aby potem trafiły do Polski lub innych krajów Europy Wschodniej.
Sprowadzenie auta z Niemiec
Kompleksową usługę sprowadzania auta zza niemiecko-polskiej granicy oferują pośrednicy. Fachowcy zapewniają spokój i wygodę, dostarczając auto pod dom. Handlarze aut sprowadzanych z Niemiec ułatwiają formalności związane ze ściągnięciem auta do kraju (np. transport na lawecie nie wymaga tymczasowych tablic rejestracyjnych i krótkoterminowego ubezpieczenia OC, które obowiązują w przypadku przyjazdu autem do Polski “na kołach”). Koszt transportu jest zależny od dystansu (wynosi przeważnie ok. 1 200 zł). Firma sprowadzająca auta na zamówienie może również zaoferować pomoc w dopełnieniu spraw urzędowych (takich jak: akcyza, pozostałe opłaty czy rejestracja pojazdu).
Używane auto z Niemiec – gdzie szukać?
Samodzielny zakup auta używanego może okazać się bardzo korzystny. Polacy chętnie wybierają ten sposób nabycia kolejnego auta od lat 90. XX wieku. Kiedyś znajomość języka była warunkiem koniecznym do dobicia targu i zawarcia transakcji, jednak teraz część niemieckich portali jest dostępna w polskiej wersji językowej, a aplikacje mobilne (typu tłumacz) pozwalają porozumieć się w kontaktach bezpośrednich kupującego ze sprzedawcą.
Aby mieć rozeznanie i orientację w cenach, warto rozejrzeć się na niemieckich portalach ogłoszeniowych, na których aż roi się od samochodów używanych na sprzedaż. Liczba ofert jest ogromna, co tylko pokazuje, jak wielkim rynkiem zbytu europejskich aut z drugiej ręki są Niemcy.
Popularne serwisy ogłoszeniowe z autami w Niemczech
Niemieckie strony z autami na sprzedaż są do siebie podobne. Nieraz oszuści upodabniają do nich swoje strony, na co trzeba uważać. Duże komercyjne portale motoryzacyjne poznasz po tym, że mają bogatą ofertę, szczegółowe informacje i oferują kompleksowe wsparcie techniczne.
Najlepsze portale z samochodami na sprzedaż w Niemczech:
- dysponują bazą ponad 1 miliona ogłoszeń;
- mają rozwinięte kryteria wyszukiwania;
- są przyjazne dla użytkownika i łatwe w obsłudze;
- posiadają możliwość kontaktu z administratorem.
Kierując się powyższymi kryteriami, wyłoniliśmy 4 naczelne portale ogłoszeniowe, które oferują najwyższe standardy osobom szukającym samochodu używanego na niemieckim podwórku. Przedstawiamy je poniżej.
Auto.de
Portal motoryzacyjny auto.de został założony przez niemiecką firmę Unister Holding w Lipsku w 2006 r. po zakupie adresu internetowego o tej samej nazwie za 6-cyfrową kwotę od dealera samochodowego w Nadrenii Północnej-Westfalii. Początkowo działał jedynie lokalnie, ale stosunkowo szybko wszedł na rynek krajowy jako internetowa giełda samochodowa.
Witryna konkuruje obecnie ze stronami takimi jak autoscout24.de czy mobile.de (opisywanymi poniżej). Umożliwia użytkownikom bezpośrednią sprzedaż i zakup samochodu na terenie całych Niemiec. Jak podkreślają to komunikaty, na stronie dozwolone są tylko oferty wysokiej jakości, które administratorzy sprawdzają pod kątem możliwości sprzedaży. Pojazdy oferowane do kupienia dopuszczane są do sprzedaży dopiero po wnikliwym sprawdzeniu jakości (obejmującej aż 150 punktów), które świadczą o nienagannym stanie technicznym. Kontrola odbywa się w dwóch etapach:
- podczas postoju pojazdu – sprawdzany jest stan wnętrza (m.in. zapach w środku, zużycie siedzeń, przetarcia tapicerki, pokładowych instrumentów oraz elektroniki i klimatyzacji), a także kondycja: nadwozia, podwozia, zawieszenia, silnika oraz komory silnika, kół lub felgi i opon;
- w trakcie jazdy próbnej – sprawdzane jest, jak stan faktyczny przekłada się na doznania i styl jazdy; monitorowana jest praca wielu komponentów (m.in. skrzyni biegów, silnika, prowadzenie i hamowanie).
Auto.de zapewnia:
- możliwości finansowania zakupu (w ratach lub leasingu);
- bezkosztowy zwrot pojazdu w ciągu 14 dni;
- roczną gwarancję (na naprawy i szkody).
Portal miał swego czasu 16 milionów odsłon i był jedną z największych tego typu w stron Niemczech. W 2009 r. redakcja magazynu motoryzacyjnego „Auto Motor und Sport” uznała go za jeden z trzech najpopularniejszych portali samochodowych w kraju.
W latach 2007–2012 portal został rozbudowywany o dodatkowe funkcje dla dealerów. Witryna zaczęła także publikować w internecie własne testy nowych modeli samochodów osobowych i kamperów.
W związku z popularnością internetowych testów, które miesięcznie osiągały ok. 5 milionów odbiorców, w 2012 r. ukazała się jego wersja papierowa. Miesięcznik dostępny był w nakładzie 150 000 egzemplarzy. Czasopismo oprócz rzetelnych recenzji było wypełnione tekstami marketingowymi. Po 4 latach, w 2016 r. został wydany ostatni numer tego 80-stronicowego magazynu.
Od 2008 r. członkowie społeczności portalu dzielą się raportami z użytkowania swoich pojazdów. Oprócz kompletnych pojazdów, witryna oferuje również zakup części samochodowych. Ambasadorem marki jest były boksera Axel Schulz. Do dziś na stronie ukazują się aktualności ze świata motoryzacji.
Automarkt.de
Internetowa giełda samochodów używanych automarkt.de zapewnia dostęp do ponad miliona ofert, które są codziennie aktualizowane. Strona oferuje zakup nowych i używanych aut od okolicznych przedstawicieli handlowych i lokalnych sprzedawców indywidualnych.
Witryna oprócz ogłoszeń dostarcza użytkownikom dokładne informacje na temat popularnych obecnie modeli. Mają one ułatwić wybór najlepszego egzemplarza i umożliwić znalezienie wymarzonego auta. Wyszukiwarka jest prosta i intuicyjna. Dzięki niej szybko wyszukasz konkretny rodzaj pojazdu (od samochodu, przez motocykl, kamper, a na dostawczaku kończąc).
Podstawowe kryteria wyszukiwania na automarkt.de:
- marka;
- model;
- cena;
- data rejestracji;
- przebieg;
- obszar bliskości (0–500 km).
Serwis oferuje:
- darmową wycenę rynkową;
- dodatkowe rabaty na zakup auta (do 38% wartości);
- darmową promocję ogłoszeń.
Autoscout24.de
Kolejna niemiecka strona internetowa z autami na sprzedaż to autoscout24.de. Jest najbardziej rozbudowana z dotychczas prezentowanych witryn. Oferuje dostęp wielkiej liczby ofert (obecnie blisko 2 miliony) pojazdów wszelkiej maści.
Jak portal sam informuje, jest to największa giełda samochodowa w Europie, z której korzystają miliony zainteresowanych osób. Liczba użytkowników przekracza 40 milionów miesięcznie.
Autoscout24.de zapewnia:
- dostęp do różnych form finansowania zakupu auta (leasing);
- możliwość nabycia samochodu w abonamencie;
- dostawę wybranego auta pod dom;
- oferty aut sprawdzonych pod kątem technicznym;
- 14 dni na zwrot;
- przedłużoną gwarancję.
Portal podobnie jak konkurencja (auto.de) prowadzi własny, internetowy magazyn motoryzacyjny. Zawiera aktualności ze świata samochodów, porady zakupowe oraz wideotesty nowych i starszych modeli.
Mobile.de
Ta najstarsza internetowa giełda pojazdów w Niemczech działa od 1996 r. Witryna mobile.de kierowana jest zarówno do prywatnych sprzedawców aut używanych oraz do dealerów samochodów z pierwszej i drugiej ręki.
Stronę jako jeden z pierwszych portali ogłoszeniowych z samochodami w internecie stworzyli copywriter Vijay Sapre i programista Ralf Prehn. Do wzrostu popularności serwisu w pierwszych kilku latach częściowo przyczynili się bracia Rüdigera i Hansa-Christiana Bartholatusa, którzy prowadzili salon samochodowy w Hamburgu i od 1997 r. zaczęli regularnie publikować oferty na stronie.
Portal posiada polskojęzyczną wersję pod adresem mobile.de/pl/. Znajduje się na niej znacznie mniej ofert (niespełna 8 tysięcy w porównaniu do blisko 1,35 miliona), co znacznie ogranicza jej możliwości. Lepiej więc skorzystać z pierwotnej strony i w razie konieczności przetłumaczyć stronę (np. za pomocą Google Translate).
W 2004 r. amerykański gigant branży serwisów aukcyjnych eBay przejął młodszą o rok niemiecką witrynę mobile.de.
W 2003 r. witryna wprowadziła opłaty od publikacji ogłoszeń osób prywatnych. Wtedy ich liczba ustabilizowała się na wysokości ok. 1 miliona. Skierowanie się użytowników platformy w stronę bezpłatnej konkurencji (m.in. autoscout24.de) skłoniło kierownictwo do powrotu darmowych ogłoszeń w 2007 r.
Jak wynika z danych serwisu, 43% pojazdów oferowanych przez osoby prywatne jest sprzedawanych w ciągu 7 dni od zamieszczenia ogłoszenia.
Serwis mobile.de oferuje:
- obliczanie średniej ceny dziennej na podstawie innych ogłoszeń;
- różne rodzaje finansowania zakupu;
- wybór ubezpieczenia;
- 3 pakiety usług dla sprzedawców indywidualnych (w tym płatny premium);
- specjalny profil dealera i tzw. “strefę zamkniętą” dla firm (opłacaną przez ponad 35 tys. podmiotów w całym kraju).
Dodatkowe oprogramowanie ułatwia dealerom niezwłoczne znalezienie najlepszych ofert i dokonanie zakupu. Klienci prywatni, którzy są w mniej korzystnym położeniu, mogą wykorzystać darmowy interfejs API, aby szybciej natknąć się na okazje.
Serwis ogłoszeniowy ma ok. 70 milionów odwiedzin i jest najczęściej odwiedzaną giełdą samochodową w sieci. Umożliwia zakup wszelkiej maści pojazdów: motocykli, ciężarówek czy kamperów. Oferuje największy wybór samochodów osobowych, dostawczych i jednośladów.
W 2011 r. wartość wszystkich transakcji zawartych za pośrednictwem strony osiągnęła blisko 36 miliardów euro.
Najczęściej sprowadzane auta w Polsce
Najwięcej aut sprowadzanych do naszego kraju pochodzi z Niemiec. Samochody niemieckich producentów cieszą się renomą i niesłabnącym zainteresowaniem na polskim rynku od lat. Nie dziwi więc fakt, że na liście najpopularniejszych modeli w 2023 r. większość miejsc zajęły właśnie auta marek z Niemiec. Na czele znalazło się Audi A4, Opel Astra i VW Golf.
TOP 10 modeli importowanych do Polski
- Audi A4*;
- Opel Astra*;
- Volkswagen Golf*;
- BMW Serii 3*;
- Ford Focus*;
- Audi A3*;
- Volkswagen Passat*;
- Opel Corsa*;
- Ford Fiesta*;
- Audi A6*.
* – dane SAMAR za 2023 r.
Ile kosztuje ubezpieczenie sprowadzonego auta?
Ubezpieczenie dla niemieckiego auta wyliczane jest indywidualnie. Warto wiedzieć, kiedy wykupić ubezpieczenie na auto z Niemiec. Jeśli przybyłeś do kraju autem z opłaconym ubezpieczeniem krótkoterminowym, możesz z niego korzystać do końca umowy. Potem musisz zawrzeć polisę całoroczną na siebie.
Obowiązek nabycia ubezpieczenia OC zachodzi najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub wprowadzenia go do ruchu.
Średni wiek sprowadzonego do Polski auta wynosi 15 lat. Sprawdźmy więc, ile wynosi składka ubezpieczenia poszczególnych najpopularniejszych aut z importu z rocznika 2009 r.
- Audi A4*: 814 zł;
- Opel Astra*: 785;
- Volkswagen Golf*: 741 zł;
- BMW Serii 3*: 966 zł;
- Ford Focus*: 705 zł;
- Audi A3*: 859 zł;
- Volkswagen Passat*: 791 zł;
- Opel Corsa*: 677 zł;
- Ford Fiesta*: 654 zł;
- Audi A6*: 706 zł.
* – dane z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl.
Taniej wyjdzie ubezpieczenie popularnego auta miejskiego z niewielkim silnikiem niż samochodu klasy premium z paliwożerną jednostką napędową.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup auta na niemieckim portalu ogłoszeniowym
Niemieckie portale ogłoszeniowe oferują wiele okazji. Najlepiej dokładnie przeszukaj wszystkie największe serwisy ogłoszeniowe opisane powyżej. Dla pewności możesz także zajrzeć na mniej popularne strony (np. webauto.de). Dokładnie zapoznaj się z treścią i weryfikuj wiarygodność ogłoszenia, sprawdzając przeszłość egzemplarza przy pomocy zewnętrznej bazy danych (np. historiapojazdu.gov.pl). Mając upatrzone auto, zamiast wybierać się po nie samodzielnie, możesz opłacić pośrednika, który sprowadzi pojazd za Ciebie. Wtedy nie musisz przejmować się kwestią transportu do Polski i dalszymi formalnościami. Warto również przejrzeć polskie portale ogłoszeniowe, aby upewnić się, że zakup auta na krajowym rynku wtórnym nie będzie korzystniejszy.
Tak. Samodzielny zakup i sprowadzenie auta do Polski obarczone jest podatkiem akcyzowym. Jego wysokość uzależniona jest od wartości pojazdu i wielkości silnika. Stawka akcyzy wynosi 3,1% w przypadku aut z motorem o pojemności do 2 000 cm³, natomiast samochody z większym silnikiem obłożone są podatkiem w wysokości 18,6% wartości maszyny. Pojazdy pochodzące z Niemiec, kupione od pośrednika w polskim komisie, mają zazwyczaj opłaconą akcyzę przez pierwszego nabywcę w kraju.
Sprowadzone do kraju auto trzeba zarejestrować, aby legalnie poruszać się nim po polskich drogach. Opłata rejestracyjna jest stała i standardowo wynosi 160 zł. Jeśli pojazd musi przejść przedtem badanie techniczne, to dodatkowo dochodzi do tego 99 zł lub nawet 159 zł, kiedy diagnosta wystawia tzw. dokument identyfikacyjny pojazdu. Dobra informacja jest taka, że od 2022 r. przestały obowiązywać karty pojazdu, nalepki kontrolne i opłaty ewidencyjne, a to oznacza oszczędność 94,50 zł!
- Szukając dobrego auta z Niemiec, odwiedź niemieckie portale aukcyjne. Serwisy oferują bogaty wybór wstępnie zweryfikowanych ogłoszeń.
- Rynek wtórny aut w Niemczech jest ogromny i zdarzają się przypadki nieuczciwych sprzedawców indywidualnych lub komisowych. Sprawdź dokładnie historię pojazdu, zanim go kupisz!
- Kupione w Niemczech auto możesz sprowadzić samodzielnie lub przy pomocy pośrednika. Koszt lawety to ok. 1 200 zł, a przyjazd samochodem na kołach wiąże się z koniecznością nabycia tymczasowych tablic i krótkiej polisy OC.
- Największe portale z ogłoszeniami aut na sprzedaż w Niemczech dodatkowe wspierają proces kupna-sprzedaży. Oferują dogodne warunki finansowania, ubezpieczenie, wydłużoną gwarancję, transport pod dom lub zwrot w terminie 14 dni.
- Sprowadzone do kraju auto ma często krótkoterminowe (30-dniowe) ubezpieczenie. Pamiętaj, że nie przedłuży się ono automatycznie. Zakup całoroczną polisę OC i uniknij kary finansowej!
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji