Skalne Miasto w Czechach – wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyprawą do Adrszpach

Adršpašskoteplické skály, Adrszpach lub po prostu czeskie Skalne Miasto. Nieważne z jaką nazwą się zetkniecie, oznacza ona to samo miejsce – mieszczące się w Górach Stołowych formacje skalne, których niezwykłe kształty i malownicze położenie sprawiły, że tłumnie odwiedzają je żądni wrażeń turyści. Gotowi na wycieczkę, której długo nie zapomnicie? Mamy dla Was garść praktycznych informacji.

Adrszpach

Skalne miasta na terenie Czech – lista miejsc do odwiedzenia

Znasz już wszystkie polskie skalne miasta i masz ochotę na więcej podobnych atrakcji? Nie musisz szukać daleko, wiele podobnych miejsc znajduje się w kraju naszych południowych sąsiadów. Wśród czeskich skalnych miast można wymienić m.in.:

 • Czeską Szwajcarię – najbardziej wysunięte na zachód czeskie skalne miasto, znajduje się przy granicy z Niemcami,
 • Hrubą Skałę – leży w Czeskim Raju, ok. 30 km na południe od Liberca,
 • Prachowskie Skały – także położone w Czeskim Raju, nieco dalej na południe,
 • Adrszpach – położone najbliżej Polski, zaledwie kilka kilometrów od granicy województwa dolnośląskiego,
 • Teplickie Skały – sąsiadujące z Adrspach, choć nie tak popularne,
 • Skalne Miasto Ostasz – kolejne skalne miasto w Górach Stołowych, niedaleko Teplickich Skał,
 • Broumowskie Ściany – leżą w Sudetach Środkowych, między Adrspach a masywem Szczelińca,
 • Besedickie Skały – położone w północnej części Czeskiego Raju.

Wszystkie te lokalizacje znajdują się blisko lub bardzo blisko polskiej granicy, więc wycieczkę tam można bez przeszkód urządzić nawet w jeden dzień czy w weekend. A gdzie szczególnie warto się wybrać? W naszym artykule przeczytacie o najpopularniejszych Skalnych Miastach w Czechach – zapraszamy do Adršpašskich i Teplickich skál!

Adršpašskoteplické skály – jak dojechać do skalnego miasta?

Gdy usłyszycie o czeskim Skalnym Mieście, z dużym prawdopodobieństwem będzie chodzić o Adrszpach, a właściwie o Adršpašskoteplické (Adršpašsko-teplické) skály, czyli położony w Górach Stołowych północno-wschodniej części kraju masyw górski. W rzeczywistości składają się na niego dwa duże zbiorowiska skalne:

 • Adršpašské skály niedaleko wioski Adršpach,
 • Teplicke skály w pobliżu miasta Teplice nad Metují.

Obydwa rezerwaty dzieli zaledwie kilka kilometrów, dlatego często uwzględnia się je jako jedną całość. Odwiedzający mogą bez problemu przedostać się z jednego skalnego miasta do drugiego – łączy je żółty szlak poprowadzony przez tzw. Wilczy Wąwóz. Zanim jednak przejdziemy do ich szczegółowego opisu, trzeba się tam dostać. Jak to zrobić?

Skalne Miasto w Czechach – dojazd

Sprawa nie jest skomplikowana, ponieważ Skalne Miasto Adrszpach znajduje się tuż przy polskiej granicy – od Wałbrzycha dzieli je niespełna 30 km, a od Wrocławia ok. 100 km. Dzięki temu najłatwiej jest się tam oczywiście dostać samochodem. Granicę można przekroczyć za Mieroszowem, przejeżdżając po czeskiej stronie przez Zdoňov (krótsza, ale węższa droga) lub bardziej na wschód przez Meziměstí (nieco dłuższa, ale wygodniejsza trasa).

CZY WIESZ, ŻE …

Wybierając się do Adrszpach od strony województwa dolnośląskiego, nie będziemy wjeżdżać na płatne autostrady w Czechach, więc nie będą nam potrzebne winiety.

Co zrobić z samochodem na miejscu? Zarówno przy Adrszpach, jak i przy Teplickich Skałach znajdują się parkingi, ale uwaga – zwłaszcza w wakacje i weekendy może być ciężko o miejsce, dlatego warto je wcześniej zarezerwować online. Więcej informacji i ceny są podane dalej w artykule.

A co z innymi środkami transportu? Do Adrszpach można dojechać także autobusem lub pociągiem. Sezonowo w okresie letnim połączenie do Skalnego Miasta oferują Koleje Dolnośląskie. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 37 zł z Wrocławia, 26 zł z Jeleniej Góry i 15 zł z Wałbrzycha. Podróż z Wrocławia trwa ok. 2 godziny 20 minut, a godziny porannego wyjazdu i wieczornego powrotu zaplanowano tak, żeby na miejscu można było spędzić cały dzień.

Ponadto z polskich miast w okolicy (m.in. z Kudowy-Zdroju, Karpacza, Dusznik-Zdroju) organizowane są często autokarowe wyjazdy do Adrszpach, można również skorzystać z połączeń po czeskiej stronie. Zarówno stacja kolejowa, jak i przystanek autobusowy znajdują się praktycznie przy samym wejściu do Skalnego Miasta.

CZY WIESZ, ŻE …

Do Adrszpach można też wybrać się… na piechotę. Szlak z przygranicznego Chełmska Śląskiego liczy ok. 7 km. W okolicy są też trasy rowerowe, ale uwaga – samo zwiedzanie Skalnego Miasta jest możliwe tylko na piechotę, rower trzeba zostawić w przechowalni przy wejściu.

Skalne Miasto Adrszpach – co warto zobaczyć?

Skoro wiemy już, jak dostać się do Adrszpach, pora poznać kilka faktów na temat tego miejsca. Jak już wspominaliśmy, Skalne Miasto to dwa zbiorowiska skalne – razem tworzą one rezerwat przyrody Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály. Odwiedzić go można o każdej porze roku, bo również jesienią i zimą skały robią ogromne wrażenie. Dodatkowym plusem wycieczki poza sezonem jest też mniejszy tłok, ponieważ w lecie Adrszpach przeżywa istny najazd turystów.

Nic w tym jednak dziwnego, bo Adrszpaskoteplickie skały to miejsce wyjątkowe. Utworzone tam naturalnie przez działanie wody, mrozu czy wiatru monumentalne formy skalne z piaskowca przybierają najwymyślniejsze kształty, a dzielące je doliny, kaniony i szczeliny tworzą w połączeniu z lasem, jeziorem i wodospadem iście bajkowe krajobrazy. Poniżej przyglądamy się bliżej największym atrakcjom obydwu skalnych rezerwatów.

CIEKAWOSTKA

Początkowo teren dzisiejszego rezerwatu służył miejscowym mieszkańcom jako schronienie. Początki rozwoju turystyki w obszarze Adrszpach datuje się na XVIII i XIX wiek, co miało związek m.in. z pożarem lasu w 1824 roku, który odsłonił trudno dostępne fragmenty skał, umożliwiając budowę szlaków. W tamtych czasach Skalne Miasto odwiedzali m.in. król August II Mocny, cesarz Józef II Habsburg czy Johann Wolfgang Goethe. Współcześnie uroki tego miejsca często doceniają filmowcy, kręcono tu m.in. “Opowieści z Narnii”.

Adrszpaskie skały – co zobaczyć?

Zacznijmy od popularniejszej i znacznie bardziej obleganej przez turystów części rezerwatu, do której wejście znajduje się tuż przy stacji kolejowej. Na odwiedzających czekają m.in.:

 • słynne formacje skalne takie jak m.in. Dzban, Głowa Cukru, Wielbłąd, Orle Gniazdo, Kochankowie,
 • Gotycka Brama postawiona w 1839 roku i stanowiąca pierwotne wejście na skały,
 • Mysia Dziura, czyli najwęższe przejście w rezerwacie o szerokości zaledwie 50 cm,
 • punkt widokowy zwany Wielką Panoramą, z którego roztacza się pejzaż z tysiącem skalnych wieżyczek,
 • jeziorko Adrszpaskie, po którym można przepłynąć się łódką (cena to 100 CZK dla dorosłego i 50 CZK dla dziecka, rejsy odbywają się w sezonie letnim między 9:00 a 17:00),
 • dwa górskie wodospady, z których większy ma wysokość 16 m,
 • napisy naskalne wykonane przez dawnych turystów, niektóre pochodzą nawet sprzed 200 lat.
CZY WIESZ, ŻE …

Najwyższą skałą na terenie Adrszpaskiego skalnego miasta są Kochankowie – mierzą 81,4 m.

Teplickie skały – co zobaczyć?

Druga część adrszpasko-teplickiego rezerwatu jest mniej znana i nieraz wręcz pomijana przez turystów, którzy często ograniczają się do zwiedzania Adrszpachu. Tymczasem warto zagospodarować trochę więcej czasu i przejść szlakiem przez Wilczy Wąwóz (ok. 4 km) łączącym obydwa miejsca – w nagrodę otrzymamy widoki nie mniej piękne niż wcześniej, a tłok będzie znacznie mniejszy.

Jeżeli zaś obawiacie się, że nie zdążycie wrócić na czas, to na stacji kolejowej w Teplicach nad Metuji znajdującej się przy wejściu do Teplickich skał możecie wsiąść w pociąg do Adrszpach, który kursuje co godzinę. Podróż trwa ok. 10 minut, bilet kosztuje 29 CZK, a rozkład znajdziecie tutaj.

UWAGA!

Przechodząc do Teplickich skał z Adrszpachu przez Wilczy Wąwóz (i na odwrót), nie trzeba opłacać dodatkowego biletu.

Jakie atrakcje czekają na odwiedzających Teplické skály? Są to m.in.:

 • formy skalne o przeróżnych kształtach, w tym Skalna Korona, Sfinks, Niedźwiedź Polarny, Świątynia, Skalna Kaplica, Mały i Wielki Plac Świątynny,
 • Skalna Brama z tablicami upamiętniającymi wizytę Goethego i pożar z 1824 roku,
 • Syberia, czyli wąskie przejście, w którym śnieg zalega nieraz do lata,
 • ruiny zamku Strzemię z punktem widokowym, do którego wchodzi się po 300 metalowych schodkach.

Szlaki turystyczne w Adrszpaskich i Teplickich skałach

Poruszanie się po Adrszpaskoteplickim rezerwacie nie jest trudne. Obydwa skalne miasta oplata sieć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, zgubienie się wśród nich jest praktycznie niemożliwe. Poziom trudności szlaków jest różny – od bardzo łatwych okrężnych uwzględniających największe atrakcje rezerwatu, do trudniejszych prowadzących np. na szczyty iglic, punkty widokowe, do ruin zamków i wąskich wąwozów. Do wyboru mamy m.in.:

 • szlak zielony w Adrszpaskich skałach – prowadzi wokół skalnego miasta, ma ok. 3,5 km długości,
 • szlak niebieski w Adrszpaskich skałach – prowadzi wokół kamieniołomu ze szmaragdowym jeziorkiem, ma ok. 1,5 km długości,
 • szlak żółty – prowadzi przez Wilczy Wąwóz, łączy Adrszpaskie i Teplickie skały, ma ok. 4 km długości,
 • szlak niebieski w Teplickich skałach – prowadzi wokół skalnego miasta, ma ok. 6 km długości,
 • szlak żółty (krótki) w Adrszpaskich skałach – do ruin zamku Adršpach,
 • szlak zielony w Teplickich skałach – na górę Čáp i do ruin zamku Skály,
 • czerwony szlak (rowerowy) – wokół całego rezerwatu.

Ponadto warto też wiedzieć, że część trasy w Adrszpach jest przystosowana do przejścia z wózkiem dziecięcym lub osobą na wózku inwalidzkim. Szeroka szutrowa ścieżka ma ok. 1,3 km długości i prowadzi od wejścia do Małego Wodospadu, gdzie zaczyna się przejście w górę po schodach. Do tego momentu miniemy jednak m.in. Dzban, Głowę Cukru czy Gotycką Bramę.

CZY WIESZ, ŻE …

Trasy turystyczne w Skalnym Mieście Adrszpach są otwarte w godzinach: 8:00-20:00 (lipiec-sierpień), 8:00-18:00 (kwiecień-czerwiec, wrzesień-październik), 8:00-16:00 (listopad-marzec).

Adršpašsko-teplické skály – ceny biletów 2024

Zachęceni do wizyty w czeskim Skalnym Mieście? W takim razie możemy przejść do tej mniej przyjemnej części wyprawy, czyli cen. Te są różne w obydwu rezerwatach, które posiadają odrębne systemy biletowe. Zaleca się zakup wejściówek online przed wyjazdem, ponieważ liczba odwiedzających jest limitowana. Z kupionym wcześniej biletem wchodzimy w konkretnym przedziale czasowym – w przeciwnym razie może się okazać, że na wejście trzeba będzie poczekać lub w ogóle nie będzie ono możliwe.

UWAGA!

Jeżeli na dany dzień nie ma już biletów w sprzedaży online, to nie będzie można ich kupić również w kasie.

Adrszpaskie skały – bilety

Bilety online są dostępne tutaj. Ceny biletów różnią się w zależności od czasu zakupu i tego, czy robimy to w kasie, czy online. Bilety kupowane w dniu przyjazdu kosztują wszędzie tyle samo. Koszt zależy także od sezonu i pory dnia. Wstęp w wysokim sezonie (lipiec-sierpień) i w godzinach 10:00-14:00 jest droższy.

Wraz z biletem wstępu przez internet można zarezerwować także miejsce na parkingu w godzinach 7:00-21:00. Opłata parkingowa w godzinach 21:00-7:00 wynosi 100 CZK za godzinę. Dzieci do lat 3, osoby niepełnosprawne w wieku 3-15 lat oraz osoby znacznie niepełnosprawne wymagające opieki i ich opiekunowie wchodzą za darmo.

CZY WIESZ, ŻE …

Na teren ardszpaskoteplickich skał można wejść z psem po kupnie dodatkowego biletu. Na całej trasie należy prowadzić czworonoga na smyczy.

Ceny biletów i parkingów w Adrszpaskich skałach 2024 – online

Rodzaj biletu/pojazduTOP sezon
(01.07-31.08)
Sezon główny
(01.04-30.06, 01.09-31.10)
Poza sezonem
(01.11-31.03)
Normalnyod 130 CZKod 120 CZKod 110 CZK
Ulgowy*od 100 CZKod 90 CZKod 80 CZK
Rodzinny**od 370 CZKod 340 CZKod 310 CZK
Pies50 CZK50 CZK50 CZK
Samochód osobowy/motocykl180 CZK/dzień150 CZK/dzień80 CZK/dzień
Przyczepa kempingowa/kamper650 CZK/dzień450 CZK/dzień300 CZK/dzień
Opracowanie na podstawie cennika na stronie https://www.adrspasskeskaly.cz/pl/cenik (04.06.2024).
*bilety ulgowe dotyczą dzieci w wieku 3-15 lat, studentów do 26. roku życia, osób niepełnosprawnych i osób powyżej 65. roku życia,
**2 dorosłych + 2 dzieci (3-15 lat)

Ceny biletów i parkingów w Adrszpaskich skałach 2024 – kasa

Rodzaj biletu/pojazduTOP sezon
(01.07-31.08)
Sezon główny
(01.04-30.06, 01.09-31.10)
Poza sezonem
(01.11-31.03)
Normalny200 CZK180 CZK130 CZK
Ulgowy*170 CZK150 CZK100 CZK
Rodzinny**580 CZK520 CZK370 CZK
Pies50 CZK50 CZK50 CZK
Samochód osobowy i motocykl250 CZK/dzień200 CZK/dzień100 CZK/dzień
Przyczepa kempingowa i kamper650 CZK/dzień450 CZK/dzień300 CZK/dzień
Autobus650 CZK/dzień450 CZK/dzień300 CZK/dzień
Opracowanie na podstawie cennika na stronie https://www.adrspasskeskaly.cz/pl/cenik (04.06.2024).
*bilety ulgowe dotyczą dzieci w wieku 3-15 lat, studentów do 26. roku życia, osób niepełnosprawnych i osób powyżej 65. roku życia,
**2 dorosłych + 2 dzieci (3-15 lat)

Teplickie skały – bilety

W przypadku biletów wstępu do Teplickich skał nie ma rozróżnienia na sezony. Ceny są takie same przez cały rok, ale różnią się w zależności od kupna online lub w kasie. Bilety są ważne przez 7 dni od daty zakupu. Opłatę parkingową można wnieść tylko na miejscu.

Ceny biletów w Teplickich skałach 2024 – online

Rodzaj biletuCena biletu
Normalny120 CZK
Zniżkowy*80 CZK
Dziecięcy**60 CZK
Rodzinny***320 CZK
Pies50 CZK
Opracowanie na podstawie cennika na stronie https://www.teplickeskaly.cz/index.php/cenik (04.06.2024).
*bilety zniżkowe dotyczą studentów w wieku 18-26 lat, seniorów powyżej 65. roku życia i osób niepełnosprawnych,
**bilety dziecięce dotyczą osób w wieku 6-18 lat, dzieci poniżej 6 lat wchodzą za darmo,
***2 dorosłych + 2-3 dzieci

Ceny biletów i parkingów w Teplickich skałach 2024 – kasa

Rodzaj biletu/pojazduCena biletu
Normalny150 CZK
Zniżkowy*100 CZK
Dziecięcy**80 CZK
Rodzinny***400 CZK
Pies50 CZK
Samochód osobowy150 CZK/dzień
Motocykl100 CZK/dzień
Przyczepa kempingowa/kamper300 CZK/dzień
Autobus500 CZK/dzień
Opracowanie na podstawie cennika na stronie https://www.teplickeskaly.cz/index.php/cenik (04.06.2024).
*bilety zniżkowe dotyczą studentów w wieku 18-26 lat, seniorów powyżej 65. roku życia i osób niepełnosprawnych,
**bilety dziecięce dotyczą osób w wieku 6-18 lat, dzieci poniżej 6 lat wchodzą za darmo,
***2 dorosłych + 2-3 dzieci
CZY WIESZ, ŻE …

W kasach przy Adrszpaskich i Teplickich skałach można płacić złotówkami, jednak trzeba się liczyć z niekorzystnym kursem.

Ubezpieczenie turystyczne do Czech – ceny już od 4 zł

Przed wyprawą w Adršpašskoteplické skály koniecznie trzeba pomyśleć o zakupie ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego to takie ważne? W górskim i skalistym terenie szczególnie łatwo jest o wypadek lub ryzyko odniesienia kontuzji, a zorganizowanie pomocy w takich warunkach może być utrudnione i wymagać nawet interwencji śmigłowca. W Czechach całkowity koszt akcji ratowniczej i leczenia ponosi natomiast poszkodowany – mówimy tu o kwotach rzędu tysięcy złotych!

Aby nie ryzykować takich wydatków, przed wyjazdem należy zadbać o polisę ubezpieczeniową na odpowiednią sumę. W tym przypadku nie powinno to być mniej niż 100-150 tys. zł. Dodatkowo do ubezpieczenia kosztów leczenia warto dobrać dodatkową ochronę NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. Jeżeli natomiast planujemy szczególnie niebezpieczne wyprawy, powinniśmy zainwestować w rozszerzenie ochrony o ryzyko uprawiania sportów ekstremalnych.

Ile to wszystko będzie kosztować? Ceny wcale nie są wygórowane. W poniższej tabeli przedstawiamy przykładowe koszty ubezpieczenia dla pary turystów, którzy wybierają się na dzień do czeskiego Skalnego Miasta.

TowarzystwoZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
8 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
9 zł
WienerKL: 171 692 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 307 zł
10 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
12 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
15 zł
SIGNAL IDUNAKL: 257 538 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 128 769 zł,
Bagaż: 1000 zł
16 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (04.06.2024).
Gdzie leży Skalne Miasto w Czechach?
Jak dostać się do Skalnego Miasta w Czechach?
Czy zwiedzanie Skalnego Miasta w Czechach jest płatne?
Czy Adrszpaskie i Teplickie skały warto zwiedzać razem?
Czy Adršpašskoteplické skály można zwiedzać zimą?
PODSUMOWANIE
 • Adršpašskoteplické skály lub po prostu Adrszpach to położone w Górach Stołowych, najpopularniejsze skalne miasto w Czechach.
 • Adrszpach leży tuż przy polsko-czeskiej granicy. Można się tam dostać samochodem, autobusem lub pociągiem Kolei Dolnośląskich kursującym m.in. z Wrocławia.
 • Adršpašskoteplické skály to rezerwat składający się z dwóch skalnych miast: Adrszpaskich skał i Teplickich skał.
 • Skalne miasta w Adrszpaskoteplickich skałach można zwiedzać osobno lub razem.
 • W Adrszpaskoteplickich skałach wytyczono kilka tras turystycznych o różnym poziomie trudności.
 • Wejście do Adrszpaskoteplickich skał jest płatne – bilety można kupić z wyprzedzeniem i taniej online lub drożej w kasach biletowych na miejscu.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!