Skibob – nietypowy sport zimowy dla dzieci i dorosłych

Myśląc o wyjeździe na stok podczas ferii zimowych, zwykle myślimy o szusowaniu na nartach lub jeździe na desce snowboardowej. To zdecydowanie najbardziej popularne zimowe dyscypliny sportowe, które po krótkim przeszkoleniu może uprawiać właściwie każdy. Tymczasem wśród zimowych dyscyplin, które można praktykować na stoku, są także inne – mniej popularne. Jedną z nich jest skibob.

skibob

Czym jest skibob?

Skibob może być ciekawą alternatywą dla narciarstwa. A to dlatego, że wykorzystuje tę dyscyplinę, chociaż zjazd ze stoku wygląda tu nieco inaczej. Skibob łączy bowiem jazdę na nartach z jazdą na rowerze, gdyż osoba uprawiająca ten sport zjeżdża w pozycji siedzącej na specjalnie przystosowanym do tego urządzeniu zwanym właśnie skibobem lub w spolszczonej wersji – nartosankami. Przymocowane do butów narty mają zapewnić stabilność podczas zjazdu.

Na czym polega jazda na skibobie?

Jak już zostało wspomniane, zjazd na skibobie odbywa się w pozycji siedzącej, jak jazda na rowerze. Kierunek jazdy koryguje się za pomocą kierownicy przymocowanej do przedniej narty, natomiast stabilność zapewniają przymocowane do butów, znajdujące się po bokach skibobu narty.

Już po kilku chwilach od podjęcia prób zjazdu na tym urządzeniu, można z powodzeniem zjeżdżać na skibobie ze stoku. Dyscyplina ta, choć może wydawać się typowo amatorskim sportem, jest także uprawiana wyczynowo. W różnych częściach świata, także w Polsce (kolebką skibobu w naszym kraju jest Szklarska Poręba), organizowane są zawody w slalomie, slalomie gigancie, supergigancie, a także w slalomie równoległym i biegu zjazdowym. Zawodowcy osiągają na skibobie prędkość powyżej 100, a nawet do 200 km/h.

Skibob – ubezpieczenie dla jeżdżących na nartosankach. Co powinno zawierać?

Skibob jest zimową dyscypliną, którą w dodatku zwykle uprawia się w górach. Biorąc pod uwagę fakt, że sport ten może być kontuzyjny, a osoby go uprawiające mogą potrzebować pomocy ratowników, warto zadbać o odpowiedni zakres ochrony znajdującej się już w podstawowej opcji ubezpieczeniowej, tj. ubezpieczenia kosztów leczenia i ubezpieczenia NNW. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa możliwość, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie niezbędne koszty związane z ewentualnym leczeniem i powrotem do zdrowia, a także wypłaci wyższe świadczenie w ramach NNW.

Oprócz podstawowych usług, jakimi są ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW, warto zadbać również o ubezpieczenie na wypadek konieczności zorganizowania akcji poszukiwawczej i ratowniczej. To może się przydać szczególnie podczas uprawiania skibobingu za granicą, gdzie za akcję ratowniczą trzeba będzie zapłacić nawet kilkanaście tysięcy euro.

CZY WIESZ, ŻE …

Od początku 2022 roku osoby korzystające ze stoków narciarskich we Włoszech mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

Planowanie czasu spędzonego na stoku, zwłaszcza przez osoby niedoświadczone w posługiwaniu się skibobem, powinno obejmować także zakup ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. To ochrona, dzięki której to ubezpieczyciel pokryje koszty szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego skibobistę innym użytkownikom stoku. Zadziała zatem, jeśli zjeżdżając, wjedziemy na innego skibobistę, narciarza czy snowboardzistę i złamiemy mu rękę albo uszkodzimy jego sprzęt sportowy.

Osoby wyjeżdżające z własnym skibobem powinny zainteresować się także ubezpieczeniem sprzętu sportowego, które zapewni ochronę w razie kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia nartosanek. Pamiętaj też, aby podczas zakupu polisy zwrócić uwagę na to, czy jazda na skibobie jest objęta ochroną już w standardowej wersji ubezpieczenia, czy konieczne będzie wykupienie rozszerzenia polisy dla narciarzy.

Ile może kosztować polisa dla jednej dorosłej osoby, która wybiera się na tygodniowy urlop na narty i chce spróbować również jazdy na skibobie? W tabeli podajemy ceny średnich wariantów ubezpieczeń wybranych firm w kilku europejskich krajach, uwzględniając zarówno standardową polisę, jak i rozszerzoną o ochronę dla narciarzy.

FirmaKraj wyjazduZakres ochronyCena standardowej polisyCena polisy z ubezpieczeniem narciarskim
mtu24.plCzechyKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
37 zł67 zł
WienerNiemcyKL: 172 652 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 907 zł
35 zł35 zł
SIGNAL IDUNAAndoraKL: 172 652 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 489 zł,
Bagaż: 1000 zł
48,67 zł65,75 zł
ProamaWłochyKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
49 zł98 zł
GeneraliFrancjaKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
55 zł105 zł
AXA PartnersAustriaKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
62,27 zł62,27 zł
UNIQASzwajcariaKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
71,40 zł71,40 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (16.02.2024).

Większość firm nie traktuje jazdy na skibobie jako sportu wysokiego ryzyka/ekstremalnego, zaliczając tę aktywność do rekreacyjnego uprawiania sportu, co nie wymaga dodatkowego ubezpieczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na oferty Wiener, AXA Partners i UNIQA – w tych firmach ubezpieczenie narciarskie jest uwzględnione w cenie standardowej polisy, podczas gdy w innych towarzystwach trzeba za nie dopłacić.

Sprawdźmy jeszcze ceny ubezpieczenia obejmującego jazdę na skibobie dla pary turystów oraz dla 4-osobowej rodziny na czas tygodniowego wyjazdu do Austrii. Pod uwagę wzięliśmy te same oferty poszczególnych firm – polisa uwzględnia ubezpieczenie narciarskie.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
Wiener69 zł
AXA Partners124,55 zł209,32 zł
mtu24.pl134 zł268 zł
SIGNAL IDUNA131,50 zł241,94 zł
UNIQA142,80 zł257,04 zł
Wiener123 zł
Proama197 zł374 zł
Generali210 zł401 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (21.02.2024).

Skibob – dla dzieci i dorosłych

Skibob jest sportem dla każdego. Tego rodzaju aktywności mogą oddawać się zarówno dzieci, jak i dorośli. Nauka jazdy na skibobie jest możliwa już po kilku chwilach wdrożenia. Dzięki stabilności, jaką zapewnia urządzenie, każdy szybko i łatwo opanuje umiejętność jazdy na nim. To także doskonała alternatywa dla miłośników narciarstwa, którzy z powodu kontuzji musieli przerwać praktykowanie tej dyscypliny. Dzięki pozycji siedzącej sport ten nie obciąża kolan. Jest też bardziej przyjazny dla kręgosłupa. Urządzenia posiadają amortyzację.

Skibob – w co trzeba się wyposażyć?

Do jazdy na skibobie przede wszystkim potrzebny jest sam skibob. Osoby, które zdążyły się już zaprzyjaźnić z tą dyscypliną i jeżdżą na skibobie regularnie, choć amatorsko, mogą kupić urządzenie na własność. Taki sprzęt kosztuje od kilkuset złotych do tysiąca złotych za nartosanki dziecięce lub nieco więcej, bo do 1500 zł za nartosanki dla dorosłych. Skiboby można także wypożyczyć w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego.

Oprócz samego skibobu potrzebne będzie również wyposażenie podobne do tego, którego używamy podczas jazdy na nartach. Kijki nie będą tu potrzebne, jednak przyda się nieprzemakalna i wiatroszczelna odzież, rękawice, kask, gogle i buty narciarskie.

Czy jazda na skibobie wymaga nauki z instruktorem?

Jazdy na skibobie z powodzeniem można nauczyć się samodzielnie. Istnieje jednak możliwość zaczerpnięcia porady specjalisty, który poinstruuje, jak korzystać ze skibobu. Instruktorzy jazdy na skibobie działają na przykład przy szkółkach narciarskich.

Skibob – zalety

Zalet jazdy na skibobie jest wiele. Wśród mocnych stron tej dyscypliny sportowej można wymienić między innymi:

 • łatwość opanowania zasad posługiwania się skibobem,
 • większa stabilność podczas zjazdu niż w przypadku jazdy na nartach lub snowboardzie,
 • dostępność dla osób w każdym wieku (ze skibobu mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli),
 • możliwość osiągnięcia dużych prędkości (plus dla osób, które poszukują mocnych wrażeń na stoku),
 • to, że jazda na skibobie mniej obciąża kolana i kręgosłup, dzięki czemu jest doskonałą alternatywą dla narciarstwa, jeśli ktoś z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z uprawiania tej dyscypliny sportowej,
 • jazdę na skibobie można uprawiać przy niewielkiej ilości śniegu.

FAQ– najczęściej zadawane pytania o skibob

Czy skibob służy do zjazdów rekreacyjnych, czy wyczynowych?
Ile kosztuje skibob?
Dlaczego warto jeździć na skibobie?
PODSUMOWANIE
 • Skibob to urządzenie łączące w sobie cechy roweru i nart.
 • Na skibobie zjeżdża się w pozycji siedzącej.
 • Na skibobie można jeździć rekreacyjnie lub wyczynowo. Organizowane są zawody w slalomie, slalomie gigancie, supergigancie, a także w slalomie równoległym i biegu zjazdowym.
 • Na skibobie mogą jeździć zarówno dorośli, jak i dzieci.
 • Skibob jest dobrą alternatywą dla osób z kontuzjami kolan i kręgosłupa, gdyż nie obciążają tak tych części ciała, jak narciarstwo czy snowboard.
 • Skibob można zakupić lub wypożyczyć.
 • Oprócz skibobu trzeba wyposażyć się w nieprzemakalną, wiatroszczelną odzież, rękawice, kask, gogle i buty narciarskie.
 • Każdy z łatwością nauczy się jeździć na skibobie samodzielnie. Można jednak skorzystać również z pomocy instruktora.
 • Kupując polisę na wyjazd na skibob, warto rozważyć zakup nie tylko ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW, ale także OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia na wypadek akcji poszukiwawczej i ratowniczej, a także ubezpieczenia sprzętu sportowego. Należy także sprawdzić, czy nie będzie konieczne wykupienie rozszerzenia dla osób uprawiających sporty.
Źródła:
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Skibob
 • https://poza-domem.pl/czym-jest-skibob
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!