Samochód połączony ze smartfonem – co oferują aplikacje Android Auto i Apple CarPlay?

Zarówno Google poprzez Android Auto, jak i Apple z CarPlay pozwalają na korzystanie z funkcji smartfona na wyświetlaczu w samochodzie. Kierowca używa obu aplikacji za pomocą komend głosowych, dzięki czemu nie rozprasza się podczas prowadzenia pojazdu. Jak działają Android Auto i Apple CarPlay? Czy są dostosowane do wszystkich modeli samochodów? Sprawdźmy to!

samochód a aplikacje

Smartfon i samochód – udane połączenie

W dzisiejszych czasach smartfona za pomocą bluetootha może łączyć z wieloma urządzeniami – od soundbarów, telewizorów, po lodówki, pralki, ekspresy do kawy, a nawet szczoteczki do zębów. Wystarczy, że ściągniemy odpowiednią aplikację i może rozszerzyć  korzystanie z urządzeń o nowe funkcje. Dlaczego więc nie połączyć smartfona z samochodem?

Codziennie korzystamy ze smartfonów przez wiele godzin i to na różne sposoby. Urządzenia te stały się naszymi osobistymi asystentami, centrami rozrywki i źródłami wiedzy. Zazwyczaj personalizujemy je pod siebie i w tym tkwi ich moc. Oczywistym więc rozwiązaniem wydaje się przeniesienie zawartości smartfona na wyświetlacz samochodu, aby mieć łatwy dostęp do swoich ulubionych rzeczy podczas jazdy.

Takie rozwiązanie umożliwia Android Auto i Apple CarPlay (Google i Apple to twórcy dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych używanych w telefonach). Dzięki połączeniu kierowca będzie miał dostęp do części aplikacji ze smartfona na wyświetlaczu w samochodzie – rzecz jasna mówimy o nowszych modelach aut.

Aby kierowca nie rozpraszał się podczas prowadzenia pojazdu i nie zerkał zbyt długo i często na wyświetlacz, może on sterować aplikacjami za pomocą poleceń głosowych. W przypadku Androida jest to Asystent Google, a w przypadku Apple CarPlay Siri. W ten sposób będzie mógł nawet podyktować treść SMS-a czy wiadomości w komunikatorze.

Android Auto – co oferuje i jak działa?

Aplikacja pozwala na korzystanie ze smartfona w samochodzie za pomocą wyświetlacza i poleceń głosowych. Celem Android Auto jest wsparcie kierowcy i uprzyjemnienie czasu podczas jazdy. Ponieważ może on wydawać polecenia głosowe Asystentowi Google, więc nie musi on odrywać rąk od kierownicy i odwracać wzroku od drogi. Dzięki aplikacji możliwe jest:

  • używanie nawigacji takich jak Mapy Google czy Waze;
  • wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie SMS-ów;
  • korzystanie z komunikatorów, w tym z Messengera, Skype’a i WhatsAppa;
  • korzystanie z aplikacji związanych z rozrywką, np. Spotify, YT Music czy Tidal.

Aby używać Android Auto, najpierw trzeba sprawdzić, czy model i marka, a także zestaw audio, są zgodne z aplikacją. Pełną listę znajdziesz na stronie https://www.android.com/intl/pl_pl/auto/#home-the-google-assistant. 

Android Auto wspierany jest przez praktycznie wszystkie marki pojazdów. Następnie trzeba sprawdzić wersję systemu operacyjnego zainstalowanego na smartfonie – jeśli jest na nim zainstalowany Android 9 lub starszy (musi to być minimum Android 5), to należy ściągnąć aplikację. W komórkach z Androidem 10 jest on już od razu dostępny.

Jeśli wszystko się zgadza, to wystarczy podłączyć telefon z samochodem za pomocą kabla USB (czasami można to zrobić bezprzewodowo). Aplikacja działa w wielu krajach, ale tylko w niektórych z nich dostępny jest Asystent Google – w Polsce działa, więc możemy wydawać polecenia w języku polskim.

Apple CarPlay – iOS łączy się z samochodem

Kolejną aplikacją, która spełnia podobną funkcję jak Android Auto jest Apple CarPlay. Oczywiście to rozwiązanie dla posiadaczy telefonów komórkowych z systemem operacyjnym iOS od Apple’a. Ma ona dodatkową funkcję, a mianowicie cyfrowy kluczyk samochody. Jak on działa?

Cyfrowy kluczyk samochodowy CarPlay umożliwia odblokowanie, a także uruchomienie pojazdu za pomocą smartfona. Usługa ta dostępna jest dla wybranych modeli aut produkowanych od 2021 roku. Jak wskazuje Apple, kluczyk działa aż do 5 godzin od rozładowania baterii w telefonie!

Apple CarPlay pozwala także na:

  • skorzystanie z Apple Maps – wskazanie drogi na podstawie informacji z innych aplikacji (wiadomości tekstowych, e-maili, kontaktów czy kalendarza);
  • wykonywanie połączeń telefonicznych i odsłuchiwanie poczty głosowej;
  • odsłuchiwanie i pisanie wiadomości dzięki Siri;
  • słuchanie muzyki z różnych źródeł;
  • korzystanie z kalendarza w telefonie;
  • sterowanie za pomocą głosu przy pomocy Siri;
  • korzystanie z wielu aplikacji (listę znajdziesz na apple.com).

Aplikacja Apple CarPlay dostępna jest dla większości marek samochodów i ponad 600 modeli. Jeśli chodzi o smartfona, to jest ona dostępna dla modeli od modelu iPhone 5 i iPhone Se 1. generacji wzwyż

Aplikacje do samochodów – co nas czeka w przyszłości?

Powyżej przedstawiliśmy dwa najważniejsze systemy operacyjne używane w smartfonach, które pozwalają na korzystanie z nich na wyświetlaczu w samochodzie. Na rynku dostępnych jest wiele innych aplikacji, które ułatwiają kierowcy podróżowanie autem. Zalicza się do nich choćby Yanosik, Waze czy Autopay. Spełniają one jednak pojedynczą funkcję, a nie jak opisane powyżej wiele różnych.

Nowoczesne pojazdy zbierają dane o pracy układów i podzespołów czy warunkach na drodze. Jednocześnie rozwija się technologia V2X, która sprawi, że pojazdy zaczną działać zgodnie z koncepcją internetu rzeczy i będą komunikować się z innymi auta, infrastrukturą, internetem czy pieszymi. Więcej o tej koncepcji przeczytasz w naszym poradniku Technologia V2X – co to jest i jak wpłynie korzystanie z samochodów?

Dlaczego o tym wspominamy? Rozwój V2X sprawi, że pojazdy będą wymieniać i przetwarzać olbrzymie ilości danych, które będzie można wykorzystać w nowych aplikacjach. Oczywiście do tego potrzebny będzie rozwój choćby technologii 5G, która zapewnia o wiele większą transmisję danych.

Połączone z internetem samochody to przyszłość, która pozwoli między innymi na dokonywanie wielu opłat bez wychodzenia z pojazdu, nie tylko na bramkach na autostradach, ale także stacjach benzynowych, parkingach, restauracjach czy sklepach. A jaką funkcję ma spełniać wtedy smartfon?

Wyobraźmy sobie, że wsiadamy do wynajętego lub pożyczonego od znajomych samochodu. Dzięki synchronizacji ze smartfonem pojazd będzie znał nasze preferencje ustawienia takich rzeczy jak temperatura we wnętrzu, klimatyzacja, siedzenie, adresy i kontakty. 

Kierowca nie będzie musiał wszystkiego ustawiać, a swoje ulubione aplikacje muzyczne, trasy dojazdu czy sklepy będzie miał od razu na wyświetlaczu. Niech to będzie nawet taka banalna rzecz, jak trasa do domu bez konieczności wpisywania adresu i wyszukiwania go.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód połączony ze smartfonem

Po co łączyć telefon z samochodem?
Co oferuje Android Auto i Apple CarPlay?
Co to jest cyfrowy kluczyk w Apple CarPlay?
Czy technologia V2X wpłynie na rozwój aplikacji do samochodu?
PODSUMOWANIE
  • Dzięki połączeniu smartfona z samochodem kierowca może wygodnie korzystać z zawartości telefonu podczas jazdy.
  • Ma więc dostęp do kontaktów, nawigacji i rozrywki.
  • W Android Auto i Apple CarPlay polecenia wydaje się za pomocą głosu.
  • Kierowca może wykonywać połączenia telefoniczne, pisać i odbierać smsy, korzystać z komunikatorów, słuchać muzyki i podcastów.
  • Wraz z rozwojem V2X pojawi się o wiele więcej rozwiązań związanych z internetem w samochodzie.
Źródła:
  • https://www.android.com/intl/pl_pl/auto/#home-the-google-assistant
  • https://www.apple.com/ios/carplay/
  • https://www.iot-now.com/2018/03/15/78788-smartphone-connected-car/
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC