Spalanie samochodu – jak je obliczyć?

Zużycie paliwa to ważna informacja dla kierowcy. To w dużej mierze od tego zależy, ile będzie Cię kosztowała eksploatacja auta. Warto zatem jeszcze przed zakupem zorientować się, ile może „palić” interesujący Cię model i jak optymalnie zarządzać zużyciem paliwa.

Ile palą przykładowe modele samochodów?

Informację o spalaniu paliwa w przypadku wybranego modelu samochodu można uzyskać jeszcze przed zakupem, w salonie. Nawet osoby, które decydują się na auto używane, są w stanie zweryfikować tę informację np. na stronie producenta. Informacje o średnim spalaniu nie tylko marek, ale każdego dostępnego modelu, można uzyskać także na stronie autocentrum.pl, gdzie publikowane są raporty serwisu Zużycie paliwa dotyczące właśnie spalania.

Według tego raportu Honda Civic napędzana olejem napędowym, przy 120 KM zużywa 5 l/100 km, Ford Mondeo z napędem benzynowym, 160 KM spala 8 l/100 km, a Seat Ibiza z instalacją gazową, którego moc to 75 KM zużywa na tej trasie 5,6 l.

Model samochoduRodzaj napęduŚrednie spalanie na 100km
Honda Civic X 1.5 VTEC
TURBO 182 KM 134 kW
PB6,6 l
Honda Civic X 1.6 i-DTEC
120 KM 88 kW
ON5,0 l
BMW Seria 6 620d 190 KM
140 kW
ON7,2 l
BMW Seria 6 640i 340 KM
250 kW
PB13,2 l
Chevrolet Camaro VI 3.6 335
KM 246 kW
PB11,0 l
Ford Mondeo V 1.6 TDCi 115
KM 85 kW
ON5,8 l
Ford Mondeo V 1.5 EcoBoost
160 KM 118 kW
PB8,0 l
Ford Mondeo V 2.0 EcoBoost
240 KM 177 kW
LPG12,9 l
Kia Picanto III 1.0 MPI 67 KM
49 kW
PB6,2 l
Kia Picanto III 1.2 DOHC 84
KM 62 kW
LPG7,2 l
Skoda Fabia III 1.0 MPI 60
KM 44 kW
PB6,7 l
Skoda Fabia III 1.0 MPI 75
KM 55 kW
LPG6,7 l
Skoda Fabia III 1.4 TDI 90
KM 66 kW
ON5,5 l
Opel Astra K 1.0 Turbo 105
KM 77 kW
PB6,1 l
Opel Astra K 1.6 CDTi 150
KM 110 kW
ON5,8 l
Seat Ibiza V 1.0 MPI 75 KM
55 kW
PB5,9 l
Seat Ibiza V 1.0 MPI 75 KM
55 kW
LPG5,6 l
Volkswagen Amarok 2.0 TDI
140 KM 103 kW
ON8,8 l
Toyota Corolla XII 1.2 Turb
o D-4T 116 KM 85 kW
PB7,4 l
Audi A6 C8 2.0 35 TDI 163
KM 120 kW
ON5,5 l
Dane pochodzą z serwisu www.autocentrum.pl, za raportem serwisu Zużycie paliwa.

Jak obliczyć średnie zużycie paliwa?

Średnie zużycie paliwa podane przez producenta może jednak nieco odbiegać od rzeczywistego spalania. Zatem jeśli chcesz wiedzieć, ile rzeczywiście pali Twój samochód, możesz obliczyć to samodzielnie. Zacznij od zatankowania pojazdu do pełna. Zanim opuścisz stację benzynową po wypełnieniu zbiornika paliwem, wyzeruj licznik dziennego przebiegu (możesz też zapamiętać dotychczasowy stan licznika). Korzystaj z samochodu, pokonując pewną trasę, np. 480 km. Gdy ponownie będziesz tankował, jeszcze raz napełnij zbiornik paliwem, aby było go  tyle, co po ostatnim tankowaniu. Zapamiętaj ilość paliwa, którą zatankowałeś. Posłuży Ci do wyliczeń. Ilość litrów paliwa podziel przez liczbę przejechanych między tankowaniami kilometrów, a otrzymany wynik pomnóż przez 100.

Przykład

Długość przebytej trasy – 480 km
Ilość zużytego w tej trasie paliwa – 30 l

Jak wyliczyć spalanie na 100 km?
30 /480 = 0,062

0,062 x 100 = 6,2 l/100 km

Od czego zależy ilość spalanego paliwa? Jak zmniejszyć spalanie?

Niektóre czynniki mające wpływ na zużycie paliwa to “urok” pojazdu. Pojemność silnika lub jego moc są narzucone przez producenta. O tych czynnikach możesz decydować na etapie zakupu, wybierając samochód o mniejszym i słabszym silniku, który jednocześnie pali mniej, lub o większym i mocniejszym silniku, co wiąże się jednak z większym spalaniem. Na to, jak często będziesz musiał tankować, może również decydować rodzaj ogumienia, a także ciśnienie w oponach. Jeśli jest ono zbyt duże lub zbyt małe albo opony nie są napompowane równomiernie, spalanie może być większe.

Na to, czy samochód będzie palił więcej, czy mniej, niemały wpływ ma również Twój styl jazdy. Jeśli gwałtownie przyspieszasz, aby za chwilę nagle zahamować, musisz liczyć się z większym zużyciem paliwa niż podczas płynnej, spokojnej przejażdżki.

Jeśli Twój samochód za dużo pali, postaraj się zmienić przyzwyczajenia zarówno podczas prowadzenia pojazdu, jak i w czasie postoju. Niektórzy kierowcy, czekając na pasażera lub stojąc na światłach, nie wyłączają silnika. To też kosztuje, bo w czasie postoju z włączonym silnikiem samochód nadal zużywa paliwo. Warto również zrezygnować z wciskania pedału gazu przy uruchamianiu pojazdu. W ten sposób na pewno zaoszczędzisz parę groszy.

Przeczytaj też: Jak zaoszczędzić na paliwie i naprawach samochodu? Poznaj ecodriving – zasady ekonomicznej jazdy

PODSUMOWANIE
  • Każdy model samochodu może mieć inne spalanie w zależności od parametrów.
  • Zużycie paliwa możesz obliczyć samodzielnie, śledząc ilość tankowanego paliwa, jego zużycie i zapamiętując przebyty dystans.
  • Możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo wysokiego zużycia paliwa, wybierając pojazd o mniejszej mocy i pojemności silnika, dbając o opony, a także jeżdżąc płynnie oraz gasząc silnik podczas postoju.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o spalanie samochodu

Jak jeździć, by ograniczyć spalanie paliwa?

Warto jeździć spokojnie i płynnie, a szczególnie unikać gwałtownego przyspieszania. Nowoczesne auta z systemem Start/Stop mogą być wyłączane na czas każdego dłuższego postoju, co przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa. Samochody bez tego systemu nie zawsze powinny być tak często wyłączane, chociaż dobrze jest zgasić ich silnik chociaż na czas dłuższego postoju przed przejazdem kolejowym.

Jak przystosować samochód, by spalał jak najmniej paliwa?

Wystarczy zadbanie o odpowiedni stan opon i przewożenie w samochodzie tylko tych przedmiotów, które są naprawdę potrzebne. W przypadku kół najważniejsze jest ciśnienie w oponach, które, jeśli jest niewłaściwe, bardzo mocno oddziałuje na ilość spalanego paliwa. Również stan bagażnika ma wpływ na zużycie paliwa. Cięższe auto, wypełnione niepotrzebnymi przedmiotami, będzie go wymagało więcej.

Jak zaoszczędzić na benzynie lub oleju napędowym?

Na pewno nie przez kupowanie najtańszego paliwa. Taka pozorna oszczędność może doprowadzić do większego zużycia paliwa, a także do szybkiego zniszczenia się elementów silnika, a więc do kolejnych wydatków. Należy kupować paliwo dobrej jakości, chociaż nic nie przeszkadza w tym, aby znaleźć je w jak najniższej cenie. Szukanie promocji i sprawdzanie cen paliwa to bardzo prosty sposób na zaoszczędzenie sporej sumy w skali kilku miesięcy użytkowania pojazdu.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!