Sporty letnie – jakie dyscypliny warto uprawiać latem?

Lato to czas, który daje więcej możliwości, jeśli chodzi o aktywności na świeżym powietrzu. Bardziej przyjazna pogoda sprawia, że wiele osób wychodzi z domów i planuje wolny czas na zewnątrz, np. uprawiając sport. Sporty górskie, wodne, lekkoatletyka i inne dyscypliny, które trudno praktykować jesienią czy zimą, teraz dają pole do popisu. Sprawdź, jakie sporty letnie warto uprawiać latem i jak się do tego przygotować.

sporty na lato

Co turyści robią na wakacjach?

Większość z nas właśnie w lecie planuje urlopy. Lipiec i sierpień zyskały miano okresu urlopowego po pierwsze ze względu na pewniejszą pogodę, po drugie dlatego, że jest to także czas wakacji dla dzieci. Dużo łatwiej zatem wtedy spędzić czas razem bez konieczności zwalniania pociech z lekcji.

Dzięki pogodzie czas wolny w lecie możesz zaplanować właściwie jak Ci się tylko podoba. Bez względu na to, czy planujesz wakacyjny wyjazd, czy zostajesz w domu i odpoczywasz w mieście, możesz skorzystać z wielu form relaksu. Jakich?

 • Odpoczynek na plaży – zarówno polskie, jak i południowoeuropejskie plaże co roku w lipcu i sierpniu są pełne wypoczywających na urlopie turystów.
 • Zwiedzanie – chociaż upały nie sprzyjają spacerom w miejskiej dżungli, i tak wiele osób decyduje się na wyjazd do miejsc bogatych w ciekawą architekturę i obfitującą w muzea, pałace czy zamki.
 • Czytanie książek – to zajęcie dobre nawet wtedy, gdy nie masz zbyt wiele czasu. Pozwala oderwać się od codzienności i przenieść w fikcyjny, ale niezwykle interesujący i wciągający świat. Zresztą, jak powiedział Umberto Eco, kto czyta książki, ten żyje podwójnie.
 • Maratony filmowe – nie trzeba od razu spędzać przed ekranem całego dnia, ale dobry film z pewnością urozmaici czas urlopowy.
 • Udział w festiwalach – w ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się spędzanie czasu na festiwalach. Pandemia na jakiś czas uniemożliwiła ich organizowanie, ale obecnie, po tej przerwie, cieszą się podwójną popularnością.
 • Aktywność fizyczna – w okresie wakacyjnym mniej osób spędza czas w fitness klubach i na siłowniach, a więcej decyduje się na uprawianie sportu na świeżym powietrzu – zaczynając od spacerów, biegania czy jazdy na rowerze, a na trekkingu wysokogórskim, pływaniu czy żeglowaniu kończąc.

Bieganie, pływanie, trekking wysokogórski i inne sporty letnie – jakie dyscypliny warto uprawiać latem?

Pewnych aktywności, które sprawdzają się latem, nie da się odłożyć na jesienne czy zimowe miesiące. Oczywiście są osoby, którym deszcz, śnieg i mróz nie przeszkadzają, żeby biegać, czy jeździć na rowerze, ale są to godne podziwu za wytrwałość wyjątki. Najczęściej aktywności na świeżym powietrzu lubimy się oddawać w lecie. Jak spędzać czas, aby popracować nad swoją kondycją, zdrowiem i czerpać z tego radość? Jakie sporty uprawiać latem?

Bieganie

To najłatwiej dostępna dyscyplina sportowa, którą możesz wybrać właściwie w każdej chwili. Do jej uprawiania nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu, a jedynie przewiewne ubranie, najlepiej z szybkoschnących materiałów, i przede wszystkim wygodne buty. Niektórzy na jogging zabierają specjalne plecaki, pasy lub opaski na ramię, aby mieć przy sobie najpotrzebniejsze rzeczy.

Spacery

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak zbawienny wpływ ma na zdrowie człowieka spacer. Ta podstawowa forma ruchu to minimum, na które może pozwolić sobie niemal każdy. To także doskonała aktywność dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych muszą zrezygnować z bardziej wyczerpujących sportów. 

CIEKAWOSTKA

Od jakiegoś czasu popularną formą spacerów jest nordic walking, czyli szybki spacer z kijkami.

Trekking wysokogórski

Alternatywą dla spacerów czy biegania mogą być wycieczki w góry. Tam nie trzeba iść szybko, żeby się zmęczyć, spalić parę kalorii i jednocześnie popracować nad kondycją. Poza tym górskie krajobrazy stanowią przyjemne urozmaicenie dla spacerów w miejskich przestrzeniach.

Góry, podobnie jak miejskie ścieżki dla pieszych, można przemierzać z kijkami.

Na trekking warto wybrać się z ubezpieczeniem turystycznym, a konkretnie z ubezpieczeniem sportowym. Spacery powyżej pewnego pułapu są uznawane przez ubezpieczycieli jako sport wysokiego ryzyka. W takim przypadku należy wykupić odpowiednie rozszerzenie polisy.

Przeczytaj też: Długodystansowe szlaki górskie w Polsce

Jazda na rowerze

Zarówno w miastach, jak i poza nimi, w Polsce i za granicą pojawia się coraz więcej kilometrów ścieżek rowerowych. To wręcz zachęta do wyjęcia roweru z piwnicy i ruszenia w drogę. Po mieście na rowerach najczęściej przemieszczają się ci, dla których rower to środek transportu (pozwala dojechać do szkoły, do pracy, na uczelnię czy spotkanie z bliskimi). Ale z dwóch kółek korzystają również osoby, które chcą po prostu aktywnie spędzić popołudnie czy weekend i przy okazji zwiedzić dalsze zakątki swojej miejscowości i okolic.

W Polsce funkcjonują co najmniej 4 długodystansowe trasy rowerowe:

 • Green Velo,
 • Velo Baltica,
 • Velo Dunajec,
 • Szlak Orlich Gniazd.

Wielokilometrowe szlaki pozwolą w wygodny i bezpieczny sposób, a także aktywnie przemieszczać się po niektórych rejonach Polski i zwiedzić zakątki, do których trudno dotrzeć pociągiem lub autobusem.

Imponującą infrastrukturę rowerową mają też Czesi. Już od polsko-czeskiej granicy możesz jechać na dwóch kółkach, zwiedzając miejscowości po drodze i podziwiając krajobrazy.

Pływanie

Jak lato i wysokie temperatury to musisz znaleźć chociaż kilka dni na wypad nad wodę. Trochę ochłody możesz zażyć na basenie (o tej porze roku najlepiej odkrytym) lub wybrać wypoczynek nad jeziorem albo nad morzem.

Jeśli zależy Ci na regularnym trenowaniu pływania, najlepszym rozwiązaniem będzie basen z przygotowanymi do tego celu torami. Jeśli jednak pływać długodystansowo będziesz mniej, a bardziej skupisz się na ochłodzie i wypoczynku nad wodą, wybierz jezioro lub nadmorskie kurorty.

Na jeziorach i morzach możesz zresztą uprawiać inne dyscypliny wodne.

Kitesurfing

To dyscyplina z użyciem deski, na której suniesz po wodzie ciągnięty przez latawiec napędzany siłą wiatru. W Polsce fani tego sportu gromadzą się na Helu, a za granicą jednym z atrakcyjnych dla kitesurferów miejsc jest wybrzeże Portugalii.

W miejscach, które słyną z dogodnych warunków dla uprawiania tego sportu, znajdziesz szkółki, które prowadzą lekcje z instruktorami, a także wypożyczają sprzęt i pianki.

Bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej – jak o nie zadbać?

Uprawianie sportu latem to ogromna przyjemność. Zwłaszcza dla osób, które uwielbiają być w ruchu. I chociaż aktywność fizyczna pozwala utrzymać organizm w dobrej kondycji i zdrowiu, czasem niesie pewne zagrożenia. Jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu latem?

 1. Unikaj upałów. Uprawiaj sport wcześnie rano, gdy słońce jeszcze nie grzeje tak mocno, lub wieczorem, gdy temperatury są już nieco niższe.
 2. Pij dużo wody. Bez względu na aktywność fizyczną powinieneś wypijać dziennie około 2 litrów wody. Jeśli uprawiasz sport, powinieneś przyjmować więcej płynów.
 3. Wykonuj rozgrzewkę. Rozgrzej mięśnie przed intensywnym wysiłkiem, aby uniknąć kontuzji.
 4. Załóż wygodną odzież i buty odpowiednie do aktywności. Jeśli zamierzasz chodzić po górach, wyposaż się w specjalne buty górskie, najlepiej z wysoką cholewką, aby uniknąć skręcenia kostki.
 5. Pamiętaj o nakryciu głowy. Jeśli zaplanowałeś trening w terenie nieosłoniętym, pamiętaj o czapce lub chuście na głowę, aby uniknąć udaru.
 6. Nie wchodź do wody bezpośrednio po opalaniu. Ochłodź się w cieniu, a do wody przyzwyczajaj się stopniowo, wchodząc powoli i oblewając rozgrzane ciało niewielką ilością wody.
 7. Kup ubezpieczenie sportowe. Jeśli zamierzasz uprawiać sport w trakcie urlopowego wyjazdu, rozszerz zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego o ryzyko związane z uprawianiem sportów.
jak zadbać o bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej latem
CZY WIESZ, ŻE …

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, np. AXA Partners, wiele dyscyplin uprawianych amatorsko obejmują ochroną już w ramach podstawowej polisy turystycznej. Inni ubezpieczyciele wymagają wykupienia dodatkowej ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie sportowe?

Ubezpieczenie turystyczne to koszt już od około 3 zł za dzień ochrony. To niewiele, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę sumy, na które będziesz mógł liczyć, jeśli doznasz kontuzji i będziesz wymagał pomocy. W zależności od rodzaju uprawianego sportu składka za ubezpieczenie sportowe w trakcie wakacji może być nieco wyższa niż cena standardowej polisy turystycznej.

Sprawdźmy, ile będzie kosztowało ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd do Portugalii dla 30-letniego mężczyzny. Ceny sprawdzimy dla różnych rodzajów aktywności fizycznej i dla porównania dla wyjazdu wypoczynkowego.

Towarzystwo ubezpieczenioweWypoczynek i zwiedzanieNurkowanieSporty ekstremalneWyczynowe uprawianie sportu
mtu24.pl22,00 zł45,00 zł45,00 zł56,00 zł
SIGNAL IDUNA25,39 zł25,39 zł113,67 zł113,67 zł
You Can Drive29,00 zł60,00 zł60,00 zł75,00 zł
UNIQA29,40 zł117,60 zł117,60 zł117,60 zł
Proama31,00 zł93,00 zł93,00 zł
AXA Partners31,70 zł95,10 zł95,10 zł95,10 zł
Wiener35,00 zł35,00 zł175,00 zł175,00 zł
Generali47,00 zł134,00 zł134,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].
* Podano najniższe ceny w każdym towarzystwie.
UWAGA!

Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel może inaczej klasyfikować dyscypliny sportowe. Aktywność, która w jednej firmie będzie zaliczała się do sportów rekreacyjnych, amatorskich, w innej będzie stanowiła dyscyplinę wysokiego ryzyka. Wówczas będziesz musiał wykupić rozszerzenie o ryzyko związane z praktykowaniem takiego rodzaju aktywności fizycznej. Zanim kupisz polisę, przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia, w których znajdziesz klasyfikację dyscyplin sportowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jakie sporty warto uprawiać latem

Jakie dyscypliny sportowe warto uprawiać latem?
Jak osoby uprawiające sport latem powinny zadbać o bezpieczeństwo?
Czy ubezpieczyciele podnoszą cenę polisy turystycznej dla osób uprawiających sport?
PODSUMOWANIE
 • W czasie letniego wypoczynku można spędzać czas na wiele sposobów: zwiedzając, odpoczywając na plaży, spędzając czas nad książką, przed telewizorem, biorąc udział w festiwalu lub uprawiając sport.
 • Najłatwiej dostępnymi formami aktywności fizycznej w lecie jest bieganie, spacerowanie, pływanie, trekking wysokogórski, jazda na rowerze i kitesurfing.
 • Aby być bezpiecznym podczas uprawiania sportu, podejmij kroki, które zminimalizują ryzyko kontuzji lub pogorszenia samopoczucia, a w razie wystąpienia dolegliwości zapewnią Ci wsparcie.
 • Jeśli zamierzasz uprawiać sport podczas pobytu na urlopie za granicą, wykup rozszerzenie ochrony o ryzyko związane z uprawianiem sportów.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!