Sprzedaż pojazdu obywatelowi Ukrainy – o czym powinieneś pamiętać?

Według Straży Granicznej od wybuchu wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego 2022 roku, na teren Polski przyjechało ponad 17,47 mln Ukraińców. Sam początek grudnia 2023 roku wykazuje, że granicę przekracza dziennie około 20 tys. uchodźców. Nasi wschodni sąsiedzi chcą przetrwać kryzys panujący w ich kraju, przebywając na terenie naszego państwa. Nic więc dziwnego, że rośnie liczba polskich aut sprzedawanych obywatelom Ukrainy. To samo dotyczy eksportu pojazdów na tamtejsze tereny. Jak wygląda taka sprzedaż pojazdu? Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży?

sprzedaż auta ukraińcowi

Czy każdy obywatel Ukrainy może nabyć auto w Polsce?

Każdy obywatel Ukrainy może kupić samochód w Polsce pod warunkiem, że posiada dokument potwierdzający legalny i stały pobyt w naszym kraju oraz adres zameldowania. Wówczas proces zawarcia umowy kupna-sprzedaży niewiele różni się od transakcji dokonanej z Polakiem. Jeśli obywatel Ukrainy nie posiada karty stałego pobytu sprzedaż samochodu, może być utrudniona lub wręcz niemożliwa. Jeżeli z kolei kupujący nie posługuje się numerem PESEL, wystarczy, że ma on dokument tożsamości.

W Polsce przy sprzedaży pojazdu obcokrajowcowi dopuszczalna jest karta pobytu:

 • czasowego,
 • stałego,
 • obywatela UE,
 • długoterminowego rezydenta UE.

Jak wygląda sprzedaż auta obywatelowi Ukrainy?

Jedyną różnicą, którą możesz, choć nie musisz, zauważyć podczas sprzedaży samochodu Ukraińcowi jest bariera językowa. Formalności związane ze spisaniem umowy kupna-sprzedaży są takie same, jak w przypadku transakcji dokonanej z obywatelem Polski. 

Jak powinna wyglądać sprzedaż samochodu obywatelowi Ukrainy krok po kroku?

 1. Przygotuj wszystkie dokumenty pojazdu: dowód rejestracyjny, potwierdzenie ubezpieczenia OC, kartę pojazdu (jeśli posiadasz), a także komplet kluczyków do samochodu. Przekaż je nowemu właścicielowi. 
 2. Sporządź umowę kupna-sprzedaży w dwóch egzemplarzach – jeden zachowaj dla siebie, a drugi daj kupującemu. Pamiętaj o podpisach na obu stronach umowy – Twoim oraz nabywcy pojazdu.
 3. Sprawdź, czy na umowie kupna-sprzedaży znajdują wszystkie niezbędne dane i czy są one prawidłowe.
 4. Nie zaniżaj ceny samochodu. W tej sytuacji urzędnik i tak naliczy podatek od średniej ogólnej wartości samochodów tego modelu.
 5. Przekaż kupującemu wszelkie niezbędne informacje dotyczące pojazdu.
 6. Dopełnij formalności związanych ze zbyciem pojazdu. Pamiętaj, że samo spisanie umowy kupna-sprzedaży pojazdu nie wystarczy. Musisz także poinformować odpowiednie instytucje o zbyciu samochodu (szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu).
CZY WIESZ, ŻE …

Od 5 kwietnia do 30 czerwca 2022 roku obywatele Ukrainy nie musieli płacić podatku VAT i wnosić opłat celnych podczas sprowadzania samochodów z zagranicy. Wówczas na teren tego kraju zostało przywiezionych prawie 240 tys. pojazdów.

Przeczytaj też: Sprzedaż samochodu – obowiązki, formalności, ubezpieczenie OC w 2024

Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży pojazdu zawartej z obywatelem Ukrainy?

Umowę kupna-sprzedaży samochodu zawsze powinieneś skonstruować w taki sposób, aby zawierała ona wszystkie niezbędne informacje. Musi być zrozumiała i czytelna. Dzięki temu unikniesz ewentualnych nieporozumień.

Nawet jeśli sprzedajesz swój samochód obcokrajowcowi, umowę kupna-sprzedaży powinieneś skonstruować w języku polskim. Wówczas to po stronie kupującego będzie leżała kwestia ewentualnego przetłumaczenia dokumentu. Oczywiście o ile planuje on zabrać pojazd do ojczystego kraju. Możesz także sporządzić umowę kupna-sprzedaży w dwóch językach.

Oświadczenie dotyczące kupna-sprzedaży pojazdu możesz sporządzić sam lub skorzystać z wielu wzorów dostępnych w internecie. Ważne, aby dokument zawierał:

 • datę, godzinę i miejsce zawarcia umowy,

Jeśli na dokumencie wpiszesz godzinę łatwiej będzie Ci później ustalić, np. kto jest odpowiedzialny za powstanie usterek w pojeździe. Tuż po zakupie samochodu nabywca może także spowodować wypadek. Wówczas nie będziesz pociągnięty do odpowiedzialności za powstałe zdarzenie. 

 • dane zbywcy i nabywcy pojazdu (imię, nazwisko, numer i seria dowodu osobistego, numer PESEL, a jeśli kupujący go nie posiada, wystarczy numer paszportu, karty stałego pobytu lub NIP), a jeśli samochód jest własnością firmy do jego sprzedaży, wymagane są także dokumenty rejestracyjne działalności oraz NIP,
 • dane samochodu (marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, stan licznika),
 • oświadczenie zbywcy, że auto jest jego własnością i nie zostało przejęte przez komornika,
 • oświadczenie nabywcy, że zapoznał się ze stanem technicznym i wizualnym samochodu,
 • warunki sprzedaży pojazdu (cena, forma płatności, termin wydania samochodu).

Jakich formalności należy dopełnić po sprzedaży auta obywatelowi Ukrainy?

Sprzedaż samochodu nie kończy się na spisaniu umowy kupna-sprzedaży i przekazaniu dokumentów oraz kluczyków nowemu właścicielowi. Jako zbywca pojazdu po dokonanej transakcji musisz także dopełnić pewnych formalności w urzędzie i nie tylko. Mimo że masz na to określony termin, lepiej będzie, jeśli załatwisz to od razu.

Co musisz zrobić po sprzedaży samochodu obywatelowi Ukrainy?

 1. Wyrejestruj pojazd, jeśli sprzedałeś go za granicę

Masz na to 30 dni od daty sprzedaży auta. Zgłoś się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, wyślij dokumenty pocztą lub przez internet. Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci kara grzywny w wysokości od 200 do 1 tys. zł.

 1. Zgłoś zbycie pojazdu, jeśli będzie on użytkowany w Polsce

Jeśli obywatel Ukrainy, który kupił od Ciebie samochód, planuje użytkować go w Polsce zamiast wyrejestrowania pojazdu, zgłoś jego zbycie. Możesz zrobić to przez internet lub stacjonarnie – w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Masz na to 30 dni od momentu zbycia samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci kara grzywny w wysokości od 200 do 1 tys. zł.

Przeczytaj też: Jak zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu online? Instrukcja krok po kroku

 1. Poinformuj ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu

Masz na to 14 dni od momentu spisania umowy kupna-sprzedaży. Zawiadomienie możesz złożyć osobiście, przez internet lub wysłać dokumenty pocztą. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na to, że zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności, w sytuacji gdy nowy właściciel pojazdu spowoduje wypadek. Grozi to także wznowieniem polisy na kolejny rok. Pamiętaj także, że jeśli nabywca pojazdu będzie użytkował samochód w Polsce, ma prawo korzystać z zawartej przez Ciebie polisy OC. Może także w dowolnej chwili zrezygnować z ubezpieczenia. Wówczas Ty otrzymasz zwrot składki za niewykorzystany okres. To samo dotyczy sytuacji, kiedy Ukrainiec planuje zarejestrować samochód w swoim kraju. Wówczas będzie zobowiązany ubezpieczyć auto u siebie.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie OC samochodu obywatela Ukrainy. Gdzie kupić w Polsce?

 1. Jeśli sprzedałeś auto przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu, musisz zapłacić podatek dochodowy

Jego wysokość zależy od Twoich dochodów. Jeśli zarabiasz rocznie mniej niż 120 tys. zł, zapłacisz 12% wartości pojazdu. W przypadku zarobków powyżej 120 tys. zł rocznie – 32%. Jeżeli sprzedasz samochód, który posiadasz dłużej niż 6 miesięcy, nie musisz płacić podatku dochodowego ani VAT.

Jeśli sprzedasz swój samochód na Ukrainę, możesz złożyć w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania wniosek o wydanie tablic tymczasowych – na 30 dni. To koszt w kwocie 112 zł. Dzięki temu, w przypadku gdy nabywca spowoduje wypadek, nie będzie wątpliwości, kto jest winny powstaniu zdarzenia. 

Przeczytaj też: Zagraniczne tablice rejestracyjne – czy można na nich jeździć?

Jakie auta najczęściej kupują obywatele Ukrainy?

Nasi wschodni sąsiedzi kupują w Polsce zwykle auta używane, średniej klasy i z niższych półek cenowych. Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w październiku 2023 roku obywatele Ukrainy sprowadzili na teren swojego kraju prawie 22 tys. samochodów. Liczba ta jest niemal o 33% większa niż w październiku 2022 roku i prawie 1,5% większa niż we wrześniu 2023 roku.

Najwięcej rejestracji używanych samochodów z zagranicy odnotowano w obwodzie lwowskim, kijowskim i samym Kijowie. 

Jakie samochody w październiku 2023 roku obywatele Ukrainy sprowadzali najchętniej?

samochody najczęściej kupowane przez ukraińców

Największym zainteresowaniem wśród obywateli Ukrainy w październiku 2023 roku cieszyły się auta marki Volkswagen Golf (doszło do zakupu 1435 sztuk), Skoda Octavia (957 sztuk), Volkswagen Passat (782 sztuki) oraz Renault Megane (759 sztuk). Na ósmym miejscu najczęściej kupowanych aut znalazł się też pojazd elektryczny marki Tesla Model 3. Doszło do 443 transakcji z udziałem tego samochodu.

W porównaniu z październikiem 2022 roku w roku bieżącym prawie dwukrotnie wzrosło zainteresowanie obywateli Ukrainy autami elektrycznymi. Nasi wschodni sąsiedzi w październiku 2023 roku, w skali wszystkich sprowadzonych wówczas na ten teren pojazdów, sprowadzili 16,6% elektryków.

Dlaczego obywatele Ukrainy tak chętnie kupują auta z Polski?

Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w marcu 2023 roku Polska była na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o eksport aut używanych na Ukrainie. Osiągnęła wynik 23%, czyli dokładnie 3334 samochodów. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy – 20,3% i 2954 aut, a na trzecim miejscu USA – 20,3% i 2949 pojazdów.

Dlaczego obywatele Ukrainy tak chętnie sprowadzają auta z Polski? W wyniku najazdu Rosji na Ukrainę doszło do zniszczenia wielu pojazdów. Aktualnie są one niezbędne do tego, aby nasi wschodni sąsiedzi mogli bronić się przed atakami agresora. Z uwagi na to, że nasz kraj graniczy z Ukrainą, sami zainteresowani mogą łatwo i szybko dostać się do Polski. Ponadto podobieństwo języków, sprawia, że obywatele Ukrainy chętnie odwiedzają nasz kraj. Powoduje to także duże zainteresowanie rynkiem motoryzacyjnym. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprzedaż auta obywatelom Ukrainy

Czy obywatel Ukrainy może kupić auto w Polsce?
Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży zawartej z obywatelem Ukrainy?
Jakie formalności czekają na Ciebie po sprzedaży samochodu obywatelowi Ukrainy?
PODSUMOWANIE
 • Jeżeli chcesz sprzedać samochód obywatelowi Ukrainy, który nie posiada numeru PESEL, na umowie kupna-sprzedaży wpisz numer jego paszportu, karty stałego pobytu lub NIP.
 • Umowę kupna-sprzedaży, którą zawierasz z obywatelem Ukrainy, możesz sporządzić w dwóch językach – polskim i ukraińskim.
 • Pamiętaj, aby spisana przez Ciebie umowa kupna-sprzedaży była jasna i czytelna. Musi zawierać wszystkie podstawowe informacje. Możesz skorzystać ze wzoru umowy dostępnego w internecie.
 • Na umowie kupna-sprzedaży zapisz godzinę zawarcia transakcji. Dzięki temu nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności w sytuacji, gdy nabywca spowoduje wypadek tuż po zakupie auta.
 • Jeżeli nie zgłosisz zbycia lub wyrejestrowania pojazdu w terminie, narażasz się na karę w kwocie od 200 do 1 tys. zł.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC