Sprzęt narciarski w samolocie – jak go przewieźć?

Miłośnicy narciarstwa i snowboardingu mogą polecieć do wymarzonego kurortu narciarskiego samolotem. Linie lotnicze pozwalają na zabranie na pokład sprzętu narciarskiego. Jednak przed podróżą trzeba zapoznać się warunkami przewozu, w tym z limitami wagi i rozmiaru dotyczącymi sprzętu, który można przywieźć. Pamiętajmy, że taki lot może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

przewóz sprzętu narciarskiego w samolocie

Sprzęt narciarski – czy można go zabrać do samolotu?

Wyjazd w góry ze swoimi nartami nie musi automatycznie oznaczać konieczności podróży samochodem lub pociągiem. Również do samolotu można zabrać sprzęt sportowy. Jednak taki lot może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Na pokład samolotu można zabrać 3 rodzaje bagażu:

 • podręczny (kabinowy) – to tam niewielka walizka lub plecak, który mamy ze sobą podczas lotu, a ich maksymalny wymiar jest ściśle określony przez przewoźnika (zazwyczaj od 8 do 10 kg i przybliżonych wymiarów 40 x 30 x 20 cm);
 • rejestrowany – umieszczany w luku bagażowym, którego rozmiar, waga i liczba sztuk jest również określana przez przewoźnika;
 • ponadwymiarowy – bagaż o nietypowym kształcie i wymiarach.

Poszczególni przewoźnicy różnie podchodzą do sprzętu sportowego. U jednych można przewieźć go bezpłatnie, o ile narty czy snowboard zmieszczą się w limicie bagażowym w danej taryfie biletowej, a u innych trzeba dokonać dodatkowej opłaty.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Bagaż podręczny – jakie są wymagania poszczególnych linii lotniczych?

Przewozu sprzętu narciarskiego samolotem – zasady i ceny

Wszyscy popularni przewoźnicy lotniczy w Europie umożliwiają przewóz sprzętu sportowego. Pamiętajmy jednak, że zasady transportu w poszczególnych liniach lotniczych są różne. Czasami może to być bezpłatny dodatkowy bagaż, a innym razem bagaż z dopłatą przewożony na specjalnych zasadach.

PLL LOT

Przewóz sprzętu sportowego może być bezpłatny pod warunkiem, że mieści się on w dozwolonym limicie (ang. Free Baggage Allowance) wskazanym na bilecie. Przewoźnik wskazuje, że taki bagaż musi spełniać wymogi dotyczące maksymalnej wagi, ale także ilości sztuk.

W przypadku przekroczenia wymiaru bagażu, który zawiera sprzęt narciarski, naliczana jest opłata:

 • 100 zł – rejsy krajowe (+8% VAT),
 • 250 zł – rejsy międzynarodowe,
 • 450 zł – rejsy międzykontynentalne.
UWAGA!

W przypadku sprzętu narciarskiego jedna opłata obejmuje cały sprzęt narciarski, nawet jeśli zapakowano go oddzielnie (np. osobno para nart, osobno buty i osobno kask). Dla innych sprzętów sportowych za każdy pakunek opłata naliczana jest oddzielnie!

Ciężar sprzętu sportowego nie może przekroczyć 32 kg. Jeśli będzie ważył on więcej, można go przewieźć jedynie jako CARGO.

CZY WIESZ, ŻE …

Uczestnicy programu Miles&More oraz posiadacze kart HON, SEN bądź Star Alliance Gold mogą zabrać ze sobą sprzęt narciarski poza limitem bagażowym.

Ryanair

Na pokładzie samolotu można przewozić sprzęt sportowy, który mieści się w limicie bagażu podręcznego. W przypadku nart czy snowboardu raczej nie jest to możliwe, więc konieczne będzie opłacenie dodatkowej taryfy. Ryanair wskazuje na swojej stronie, że trzeba wykupić wtedy dodatkowy bilet lotniczy i miejsce – nie obowiązuje wtedy dodatkowy limit bagażu!

Innym rozwiązaniem jest odprawienie sprzętu narciarskiego oraz wykonanie dodatkowej opłaty (w Polsce i kilku innych krajach doliczany jest VAT):

 • 216 zł/45 euro – wstępna rezerwacja na stronie internetowej,
 • 240 zł/50 euro – lotnisko.
UWAGA!

Maksymalna waga sprzętu narciarskiego to 20 kg. Za każdy dodatkowy kilogram pobierana jest opłata za nadbagaż!

Wizzair

Przewoźnik nie stosuje specjalnego rozróżnienia dla sprzętu narciarskiego. Jest on traktowany jak każdy inny sprzęt sportowy, a jego przewiezienie wiąże się z uiszczeniem dodatkowej opłaty za 1 lot na i sztukę bagażu:

 • 65 euro – WIZZAIR.COM & TELECENTRUM,
 • 65 euro – lotnisko.

Wizzair na swojej stronie przypomina, że sprzęt musi być prawidłowo zapakowany (sprzęt narciarski musi być w pokrowcu). Przewoźnik nie dostarcza opakowań!

EasyJet

Samolotami EasyJet można przewieźć bezpłatnie tylko mały bagaż podręczny o wymiarach 45 x 36 x 20 cm. Transport sprzętu sportowego wymaga dokonania dodatkowej opłaty, która zależy od rodzaju przewożonego sprzętu .

Dodatkowa opłata za mały sprzęt sportowy do maksymalnej wagi 20 kg:

 • 170 zł – online,
 • 220 zł – lotnisko.

Narty, buty narciarskie i deski snowboardowe są klasyfikowane przez EasyJet jako mały sprzęt sportowy.

Lufthansa

Przewoźnik oprócz bezpłatnego bagażu umożliwia przewiezienie za darmo jednej torby na narty lub snowboard. Bardzo ważne jest, by taki transport zgłosić maksymalnie do 24 godzin przed odlotem – nie ma znaczenie, czy sprzęt narciarski będzie przewożony w ramach bezpłatnego limitu, czy jako nadbagaż.

UWAGA!

Na stronie Lufthansy sprawdzisz limit bezpłatnego bagażu na podstawie informacji o trasie, klasie podróży i taryfie. Znajdziesz tam także ceny i wytyczne co do wymiaru sprzętu, który możesz zabrać ze sobą w podróż samolotem!

KLM

W samolocie KLM może znaleźć się sprzęt narciarski i snowboardowy jako bagaż rejestrowany zamiast dodatkowego bagażu rejestrowanego, który wcześniej został wykupiony. Sprzęt narciarski nie może mieć więcej niż 300 cm (długość, szerokość, wysokość) i ważyć więcej niż 23 kg (klasa Economy, Premium Comfort) i 32 kg (klasa Business).

UWAGA!

Dopuszczalne limity mogą różnić na konkretnych trasach, więc warto je sprawdzić na stronie KLM!

Sprzęt narciarski w samolocie – dopłata za nadbagaż

W przypadku przewozu pojedynczej sztuki sprzętu narciarskiego ryzyko opłaty za nadbagaż jest znikome. Przewoźnicy wskazują limity wagowe. Na przykład EasyJet traktuje taki sprzęt jako ten mały. W innych liniach lotniczych maksymalna waga wynosi co najmniej 20 kg. Wniosek?

Przewożąc na własny użytek deskę snowboardową czy narty, z pewnością nie przekroczysz limitu 20 kg czy 30 kg (zależy od przewoźnika) Nawet największe deski o długości 160-170 cm nie ważą więcej niż 7 kg. Jeśli doliczymy do nich buty i wiązania, będzie to maksymalnie 10 kg.

Jednak opłata może pojawić się, gdy w jednym pokrowcu znajdzie się kilka zestawów narciarskich. Przed podróżą warto sprawdź, czy przewoźnik pozwala na taki przewóz i jakie są dopłaty za dodatkowe kilogramy.

Bezpieczny transport sprzętu narciarskiego – jak go spakować do samolotu?

Każdy przewoźnik ma własne zasady przewozu sprzętu sportowego, a czasami wyróżnia także osobne wytyczne dla sprzętu narciarskiego. Dlatego przed wylotem należy się z nimi zapoznać – może być wymagana wcześniejsza rejestracja (np. do 24 godzin przed odlotem!).

Sprzęt narciarski powinien być odpowiednio zapakowany. Najlepiej do tego nada się pokrowiec narciarski, który jest nie tylko lekki, ale także dobrze chroni zawartość. Warto by miał on kółka, które ułatwią wygodne przemieszczanie się po lotnisku.

W torbie lub pokrowcu nie powinno być luźno, ponieważ podczas przerzucania bagaży może dojść do uszkodzenia zawartości i samego pokrowca – zwłaszcza jeśli w środku są przedmioty z ostrymi krawędziami. Dlatego należy zabezpieczyć zawartość przed przemieszczaniem się, a świetnie do tego nada się folia bąbelkowa czy taśma.

jak spakować sprzęt narciarski

Utrata lub zgubienie sprzętu sportowego podczas podróży samolotem – co wtedy robić?

Przewoźnik jest za odpowiedzialny za bagaże od chwili nadanie do odbioru przez pasażera. Dlatego jego zgubienie lub opóźnienie jest podstawą do otrzymania odszkodowania od linii lotniczych.

W przypadku braku bagażu na lotnisku docelowym należy niezwłocznie zgłosić takie zdarzenie do biura reklamacji. Pasażer otrzyma Raport Niezgodności Bagażowej (Property Irregularity Report – PIR).

Pracownik biura reklamacji z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości co do utraconego bagażu, a także poszuka go w systemie. Dodatkowo wyjaśni Ci procedurę postępowania. Również na Mubi znajdziesz artykuł na ten temat: Zgubiony, uszkodzony lub opóźniony bagaż – poradnik jak uzyskać odszkodowanie

Ubezpieczenie sprzętu sportowego – w ramach polisy turystycznej

Na wyjazd za granicę każdemu podróżnemu poleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Zachętą dla narciarzy i snowboardzistów może być fakt, że ochrona może obejmować także sprzęt sportowy. O czym jednak trzeba pamiętać?

Aby ubezpieczenie turystyczne chroniło także sprzęt narciarski przed utratą lub zniszczeniem, należy rozszerzyć ochronę o taką aktywność. Na przykład w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi należy wskazać w celu podróży “narty, snowboard”.

Część ubezpieczycieli nie chroni sprzętu sportowego w ramach ubezpieczenia bagażu. Inni oferują taką ochronę. Dlatego przed wykupieniem konkretnego ubezpieczenia turystycznego należy zajrzeć do OWU i “Szczegółów oferty”, które znajdziesz przy każdej opcji do wyboru w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi.

Ubezpieczenie turystyczne z ochroną sprzętu narciarskiego jako bagażu – ile kosztuje?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od kilku zmiennych, w tym od liczby ubezpieczonych osób, czasu i miejsca wyjazdu, planowanych aktywności i wybranego przez podróżnego wariantu, a więc zakresu ochrony i sum poszczególnych ubezpieczeń.

Dla przykładowych wyliczeń cen ubezpieczeń turystycznych w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi założyliśmy, że do Francji na 7 dni leci jedna dorosła osoba. Zaznaczyliśmy, że planuje uprawiać narciarstwo na wyznaczonych trasach.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000 zł
Utrata lub zniszczenie bagażu – 3 000 zł
Sprzęt elektroniczny – 1 500 zł
Opóźnienie bagażu – 350 zł
Sprzęt sportowy – 1 500 zł
62,27 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 173 404 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 130 052 zł
Utrata lub zniszczenie bagażu – 1 000 zł
Sprzęt elektroniczny – 500 zł
Opóźnienie bagażu – 1 083 zł
Sprzęt sportowy – 1 000 zł
66,30 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [09.01.2024].

Najtańsze ubezpieczenia z ochroną sprzętu narciarskiego na tygodniowy wyjazd do Francji (takie same ceny będą w przypadku wyjazdu do innego alpejskiego kraju) można kupić już od około 60 zł. W powyższym zestawieniu umieściliśmy tylko te oferty, które zawierały ubezpieczenie sprzętu sportowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprzęt narciarski w samolocie

Czy przewóz sprzętu narciarskiego jest dodatkowo płatny?
Czy za parę nart z osprzętem zapłacę za nadbagaż?
Czy ubezpieczenie bagażu obejmuje ochroną sprzęt sportowy?
PODSUMOWANIE
 • Linie lotnicze definiują trzy rodzaje bagażu – podręczny, rejestrowany i ponadwymiarowy.
 • Każda linia lotnicza sama określa, za jaki bagaż uważa sprzęt narciarski.
 • Para nart lub jedna deska snowboardowa z wyposażeniem mieści się w limitach wagowych dotyczących przewozu sprzętu sportowego i nie wymaga dopłaty za nadbagaż.
 • Sprzęt narciarski należy przewozić w pokrowcu lub odpowiedniej torbie.
 • Zgubienie lub zaginięcie sprzętu narciarskiego podczas przewozu samolotem trzeba zgłosić do biura reklamacji, aby otrzymać PIR.
 • Część ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenie sprzętu narciarskiego.
 • U niektórych ubezpieczycieli sprzęt narciarski nie jest chroniony w ramach ubezpieczenia bagażu.
Źródła:
 • https://www.lot.com/pl/pl/podrozuj/bagaz/sprzet-specjalny/sprzet-sportowy
 • https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/bagaz
 • https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/oplaty
 • https://www.klm.pl/information/baggage/special-baggage
 • https://www.easyjet.com/en/help/baggage/sports-equipment
 • https://www.lufthansa.com/pl/pl/sportgepaeck
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!