Sri Lanka – perła Oceanu Indyjskiego

U wybrzeży Indii znajduje się mała wyspa, która zaopatruje cały świat w herbatę i cynamon. Mowa oczywiście o Sri Lance. Poznaj bliżej jej barwną wielokulturowość, bogate tradycje i niezwykle ciekawy sposób komunikowania się.

sri lanka

Co warto zobaczyć na Sri Lance?

Sri Lanka to dla turysty z Polski pełna egzotyka. Złociste plaże, tropikalna dżungla, dzikie zwierzęta, obca kultura – spotkacie tam to wszystko i jeszcze więcej. A co szczególnie warto zobaczyć?

atrakcje sri lanki

Sigiriya

Czyli Lwia Skała, to najbardziej znane miejsce na Sri Lance. Stanowiące pozostałość po wygasłym wulkanie stanowisko archeologiczne jest widoczną z odległości kilku kilometrów gigantyczną skałą, z której rozpościera się imponujący widok na okolicę.

Anuradhapura

Zarastające dżunglą ruiny starożytnej stolicy Cejlonu pełne zabytkowych miejsc kultu, potężnych budowli, posągów Buddy czy innych rzeźb. Można podziwiać tam pozostałości pałaców, domu jałmużny, buddyjskich świątyń i klasztoru Abhayagiri. W tym historycznym świętym mieście do dziś rośnie drzewo wyhodowane ze szczepu drzewa Bodhi, pod którym Budda miał doznać oświecenia. 

Polonnaruwa

Kolejne zabytkowe miasto na Sri Lance. Polonnaruwa przejęła funkcje stołeczne po upadku Anuradhapury. Wzniesiono tam obiekty związane z religią hinduistyczną (m.in. świątynię boga Śiwy), a potem dobudowano świątynie buddyjskie, jak Świątynia Zęba Buddy. Na obszarze Polonnaruwa można podziwiać też ruiny pałacu królewskiego, zespół świątyń oraz wielką budowlę z cegły wraz z zachowanym potężnym posągiem Buddy (Lankatilaka).

Parki Narodowe Minneriya i Yala

Miejsca, w których można spotkać żyjące na wolności zwierzęta. Yala jest jednym z największych obszarów znajdujących się pod ochroną na Sri Lance. Zachwyca cudownymi krajobrazami i bogactwem fauny: słoni, lampartów, niedźwiedzi, krokodyli i egzotycznych ptaków. Park Narodowy Minneriya nie jest tak duży, jak Yala, ale również ma wiele do zaoferowania. Na szczególną uwagę zasługują żyjące tam langury, które są rzadką odmianą małp.

Kandy

Kulturalna i górska stolica Sri Lanki oraz jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla buddystów. Znajduje się tam m.in. słynna Świątynia Zęba Buddy, w której rzeczywiście jest przechowywany jego ząb. W mieście zachowały się m.in.: Pałac Królowych, Łaźnie Królewskie, Muzeum Słonia Radży czy Królewskie Ogrody Botaniczne.

Galle i Fort Holenderski

Kolonialne miasteczko, które słynie przede wszystkim z pięknego fortu, w którym przecinają się wpływy różnych kultur i religii. Budowlę wznieśli Portugalczycy i Holendrzy, a dziś jest ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ella

Wizytówką miasta i jednocześnie przykładem budownictwa kolonialnego jest Nine Arch Bridge, czyli Most Dziewięciu Łuków, który znajduje się między stacjami Ella i Demodara. Będąc w tej okolicy, warto odwiedzić też Little Adam’s Peak, skąd można podziwiać przepiękne wschody słońca.

Jaskinie Dambulla

W jaskiniach w Dambulla znajduje się kompleks świątyń, które są bardzo ważnym miejscem dla wyznawców buddyzmu na Sri Lance. Świątynie są zlokalizowane w 5 grotach. Każda ma swoją nazwę: Devarajalena Vihara (Świątynia Pana Bogów), Maha Raja Vihara (Świątynia Wielkich Królów), Wiharaja Maha Alut, Wiharaja Pacchima i Wiharai Dewana Alut. Można tam podziwiać zarówno malunki, jak i posągi Buddy. 

Nuwara Eliya (miasto w górach)

Najwyżej położone i najzimniejsze miasto na Sri Lance. Znajduje się w regionie Tea Country, który słynie z plantacji herbaty. To pewnie dlatego upodobali sobie go Brytyjczycy, których wpływy widać na każdym kroku: pola golfowe, rezydencje, wyścigi konne, Park Wiktorii.

Adams Peak (Sri Pada)

Szczyt Adama (2243 m n.p.m.) jest piątym pod względem wysokości szczytem Cejlonu. Na zboczach góry rośnie wiecznie zielony las równikowy. Na szczycie znajduje się wgłębienie o długości 1,5 m, które jest uznawane za odcisk stopy. Czyj? To zależy od wyznania. Buddyści uważają go za odcisk stopy Buddy, muzułmanie – Adama, hindusi – Śiwy, a indyjscy chrześcijanie – św. Tomasza.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Sri Lankę na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za pobyt w szpitalu. Na Sri Lance pobierana jest kwota 30 USD za każdy dzień hospitalizacji, a do tego trzeba doliczyć koszt wizyty lekarskiej i podanych leków.
 • Ubezpieczyciel udzieli Ci informacji dotyczących lokalizacji przychodni na Sri Lance.
 • Wrócisz do Polski pod opieką lekarza i specjalistycznym środkiem transportu, jeśli Twój stan będzie tego wymagał. Za usługę zapłaci ubezpieczyciel.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Ubezpieczenie turystyczne do Sri Lanki już od 7 zł za dzień ochrony

Przed każdą podróżą warto się ubezpieczyć, a w przypadku tak dalekiego wyjazdu, jak do Sri Lanki, jest to wręcz obowiązkowe. W końcu wystarczy drobna niedyspozycja czy trochę pecha, a wymarzony wyjazd może zamienić się w kosztowny koszmar. A można było tego łatwo uniknąć!

Jak? Kupując przed podróżą ubezpieczenie turystyczne zawierające m.in. ochronę kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW i OC w życiu prywatnym. Dobrze skonstruowana polisa zabezpieczy nas m.in. w razie zachorowania czy niefortunnego wypadku w trakcie podróży, zapewniając wsparcie finansowe i innego rodzaju pomoc ubezpieczyciela. A to wszystko nawet za kilka złotych dziennie, zakładając, że wybierzemy polisę z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia na kwotę minimum 200 000 zł dla jednego dorosłego turysty na tygodniowy pobyt na Sri Lance.

UbezpieczycielWarunki ubezpieczeniaCena polisy
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
44 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
49 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
62 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
72 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
89 zł
SIGNAL IDUNAKL: 259 193 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 596 zł,
Bagaż: 1000 zł
84,30 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
109,20 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (22.02.2024).

A jak zmieni się cena ubezpieczenia, gdy podróżować będzie para turystów lub cała 4-osobowa rodzina? Sprawdźmy to, pozostawiając bez zmian warunki ochrony w poszczególnych firmach.

UbezpieczycielCena polisyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
You Can Drive44 zł
Proama49 zł97 zł186 zł
mtu24.pl62 zł124 zł248 zł
Generali72 zł143 zł251 zł
AXA Partners89 zł178,75 zł304,09 zł
SIGNAL IDUNA84,30 zł168,60 zł303,48 zł
UNIQA109,20 zł218,40 zł393,12 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (22.02.2024).

Sri Lanka – podstawowe informacje

Oficjalna nazwa tego wyspiarskiego państwa to Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki. W 1972 roku w konstytucji kraju odrzucono nazwę Cejlon i przyjęto nazwę Sri Lanka. W języku sinhala, języku większości mieszkańców, Sri oznacza “błogosławiony”, a Lanka to nazwa wyspy. Ze względu na swoje położenie i kształt, wyspa często nazywana jest “Łzą Indii”. 

Sri Lanka, leżąca na skrzyżowaniu szlaków morskich przecinających Ocean Indyjski, przez wieki była wystawiona na wpływy kulturowe innych wielkich cywilizacji. Starożytni greccy geografowie nazwali ją Taprobane. Arabowie określali ją jako Serendib. Później europejscy twórcy map nazwali ją Cejlonem. Dziś Cejlonem nazywa się tylko wyspę, na której leży państwo Sri Lanka. 

CIEKAWOSTKA

Po przybyciu do Sri Lanki w 1505 roku Portugalczycy nadali jej nazwę Ceilão. Później, kiedy Ceilão został brytyjską kolonią koronną, ta nazwa została przetłumaczona na język angielski jako Cejlon. W 1948 r. uzyskał niepodległość jako Dominion Cejlonu, a w 1972 r. zmieniono nazwę na Sri Lankę.

A wyspa nie jest imponująca. W zasadzie Sri Lanka jest małą tropikalną wyspą położoną tuż przy południowych wybrzeżach Indii. Powierzchnia wyspy to około 65 610 kilometrów kwadratowych (jest więc blisko pięciokrotnie mniejsza od Polski) i jest podzielona geograficznie na strefę suchą, rozciągającą się od północy do południowego wschodu, oraz strefę wilgotną w regionach południowych, zachodnich i centralnych. 

Ten podział widoczny jest doskonale nie tylko w geografii wyspy, ale też w wymiarze kulturowym i etnicznym. Północno-środkowe równiny są usiane ruinami starożytnych królestw zbudowanych wokół sztucznych jezior. Północny kraniec wyspy jest tradycyjnym miejscem zamieszkania lankijskich Tamilów, którzy uważają Jaffnę, swoje główne miasto, za swoje centrum kulturalne i polityczne. 

Suche niziny wschodniego wybrzeża, miejsce połowów i uprawy ryżu, są szczególnie zróżnicowane etnicznie i kulturowo, z muzułmanami, Tamilami i Sinhalami stanowiącymi w niektórych rejonach niemal równą część populacji. Centralne wyżyny słyną z plantacji herbaty i, w południowo-zachodniej części, z kopalni klejnotów. Południowe niziny przybrzeżne słyną z licznych plantacji kokosów, kauczuku i cynamonu, aktywnego rybołówstwa i pięknych plaż. 

Na zachodnim wybrzeżu znajduje się Kolombo, czyli największe miasto wyspy i stolica kraju w latach 1948-1982. Kolombo do dzisiaj pozostaje jednak siedzibą władz sądowniczych i wykonawczych oraz największym ośrodkiem przemysłowym, kulturowym i biznesowym. Oficjalnie stolicą państwa oraz siedzibą władz ustawodawczych jest jednak Sri Dźajawardanapura Kotte, nazywane też dla ułatwienia po prostu Kotte, które leży zresztą w bliskim sąsiedztwie Kolombo, a w praktyce jest częścię jego aglomeracji Kolombo.

Stolicę przeniesiono, by odciążyć choć trochę Kolombo od pełnienia wszystkich możliwych funkcji i zapalić iskrę rozwoju w innych częściach kraju. Docelowo z Kolombo przeniesione zostaną wszystkie urzędy państwowe. 

CZY WIESZ, ŻE …

Sri Lanka jest pierwszym krajem na świecie, w którym na urząd premiera wybrana została kobieta. Pani Sirimavo Bandaranaike została Prezeską Rady Ministrów Sri Lanki w 1960 roku.

Na Sri Lance obowiązują trzy języki urzędowe: Sinhala, Tamil i angielski. Jest to widoczne w całym kraju, a znaczna część większości napisów urzędowych sporządzona jest we wszystkich trzech językach. Większość syngalesko-buddyjska posługuje się głównie językiem sinhala, natomiast język tamilski jest powszechnie używany przez lankijskich Maurów/muzułmanów i etnicznych Tamilów/hindusów. Język angielski został wprowadzony w wyniku brytyjskich rządów kolonialnych i stał się językiem używanym w administracji rządowej i działalności handlowej. 

Oficjalną walutą Sri Lanki jest rupia lankijska, która dzieli się na 100 centów. Jest to bardzo słaba waluta, która według kursu na dzień 22.02.2024 kosztuje 0,013 zł. 

Bardzo ciekawie prezentuje się flaga Sri Lanki. Jako jedyna na świecie symbolizuje różne religie i ich współżycie w pokoju. Sri Lanka jest bowiem krajem wielokulturowym, domem różnych religii i ludów. 70% mieszkańców Sri Lanki to wyznawcy buddyzmu, 12% to Hindusi, 9% to muzułmanie, tylko 7% to chrześcijanie. Flaga Sri Lanki uznawana jest też za jedną z najstarszych. Co się na niej znajduje? 

Złoty lew symbolizuje syngaleską etykę, dążenie do pokoju. Cztery liście symbolizują cztery cnoty buddyzmu – miłość, współczucie, litość i spokój. Złoty miecz to symbol niepodległości, a jego rękojeść symbolizuje cztery żywioły: wodę, ogień, powietrze i ziemię. Kręcona sierść na głowie lwa oznacza posłuszeństwo, mądrość i medytację. Broda lwa symbolizuje czystość słów. Nos lwa to symbol inteligencji, a jego przednie łapy to praworządne bogacenie się. Kolor pomarańczowy jednego z pasów oznacza Tamilów, a zielony muzułmanów i Moorów. Żółte obramowanie flagi oznacza inne mniejszości etniczne i religijne zamieszkujące Sri Lankę i odnosi się do kolonialnej przeszłości kraju. Warto bowiem wiedzieć, że w latach 1815-1948 Sri Lanka znajdowała się pod brytyjskim panowaniem.

CIEKAWOSTKA

Sri Lanka była często miejscem kręcenia wielu przebojów kinowych. Powstały tu m.in. Księga Dżungli, Most na rzece Kwai, Tarzan, Indiana Jones – Świątynia Zagłady.

Na fladze i innych emblematach kultury narodowej widnieją również liście świętego drzewa Bo, pod którym Budda doznał oświecenia. Zresztą buddyzm jest bardzo mocno związany z lankijską tożsamością narodową i jej symboliką. Przykładem mogą być tu buddyjskie relikwie, takie jak Relikwia Zęba Buddy, której posiadanie zapewniało legitymizację władcom przez tysiące lat.

CZY WIESZ, ŻE …

Ruch uliczny na Sri Lance jest lewostronny, co jest oczywiście pozostałością po kolonialnej przeszłości kraju, który przez blisko 150 lat funkcjonował jako brytyjska kolonia i jako taka wszedł w erę powszechnej motoryzacji. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie wyspy samochodem, może ucieszy Cię fakt, że dozwolona zawartość alkoholu we krwi na Sri Lance wynosi 0,8 promila. Nie polecamy jednak prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu lub/i innych substancji psychoaktywnych.

Główne sektory gospodarki kraju to turystyka, eksport herbaty, przemysł włókienniczy, produkcja odzieży, ryżu i innych produktów rolnych. Eksport herbaty stanowi 2% PKB Sri Lanki. W 1847 roku Sri Lanka zaczęła eksportować herbatę na cały świat. Jest nie tylko największym producentem tej uprawy na świecie, ale również trzecim największym eksporterem. Produkuje prawie 327 500 ton herbaty rocznie. Na Sri Lance działa aż 1600 przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem lub produkcją herbaty. 

Sri Lanka jest też światowym potentatem produkcji cynamonu. Aż 80% globalnego rynku cynamonu pochodzi właśnie ze Sri Lanki.

Sri Lanka – klimat i geografia

Sri Lanka to kraj wyspiarski położony na południowy wschód od Indii, tuż na północ od równika, o klimacie tropikalnym. Gorąca i wilgotna aura panuje tutaj w zasadzie przez cały rok, choć nie na całej wyspie w takim samym natężeniu. 

Mimo że kraj ten jest niewielki, występują w nim znaczne różnice, zwłaszcza jeśli chodzi o rozkład opadów. Najbardziej deszczowe są południowo-zachodnie zbocza górskie i strefa przybrzeżna, gdzie znajduje się Kolombo, natomiast najsuchsze są wybrzeże północno-zachodnie i południowo-wschodnie. 

Oto jak wygląda pogoda na Sri Lance w zależności od konkretnej pory roku i regionu:

 • Od połowy grudnia do lutego: jest to okres monsunu północno-wschodniego, który przynosi opady zwłaszcza po stronie wschodniej wyspy. Temperatury są najniższe w roku, a noce są dość chłodne. Temperatura w nocy może spaść poniżej 20 stopni. 
 • Od marca do połowy maja: jest to pierwszy okres międzymonsunowy, zwykle suchy i stopniowo coraz cieplejszy (zwłaszcza w północno-środkowej części kraju), w którym jednak zdarzają się deszcze w postaci ulew lub burz w godzinach popołudniowych lub wieczornych, które są częste i obfite tylko po zachodniej stronie w górskich obszarach wewnętrznych. 
 • Od połowy maja do września: jest to okres monsunu południowo-zachodniego, który jednak uwalnia większość deszczów w Indiach, natomiast na Sri Lance przynosi obfite opady tylko na południowo-zachodnim wybrzeżu i w górskim obszarze interioru, zwłaszcza w pierwszej części (połowa maja – połowa czerwca) i nieco mniej w ostatniej (wrzesień). 
 • Od października do połowy grudnia: jest to drugi okres międzymonsunowy, w którym, w przeciwieństwie do pierwszego, występują deszcze rozłożone na cały kraj. 
CZY WIESZ, ŻE …

Władze Sri Lanki kładą duży nacisk na ochronę dziewiczej przyrody. W kraju założono aż 22 parki narodowe, które zajmują sumarycznie 26,5% powierzchni kraju.

W efekcie po stronie wschodniej dużo pada tylko od października do lutego, na północnym zachodzie tylko od października do grudnia, po stronie zachodniej głównie od kwietnia do czerwca i od września do listopada, natomiast na terenach górskich głównie od kwietnia do grudnia.

Tropikalne położenie Sri Lanki zapewnia wieloletnie wysokie temperatury, z miesięcznymi średnimi temperaturami pomiędzy 22°C a 33°C na nizinach. Na większych wysokościach notuje się niższe wskazania termometrów, z miesięcznymi średnimi temperaturami pomiędzy 7°C a 21,6°C.

Podsumowując, najlepszy czas na odwiedzenie zachodniego i południowego wybrzeża oraz to okres od grudnia do kwietnia, podczas gdy na wschodnim wybrzeżu klimat jest najlepszy od maja do października.

CZY WIESZ, ŻE …

W 2004 roku na Sri Lance wydarzyła się największa tragedia kolejowa w historii, choć więcej wspólnego miała z katastrofą naturalną, niż z działalnością kolei. 26 grudnia w pociąg, którym jechało, uwaga, 1700 osób, uderzyła fala tsunami, zabijając prawie wszystkich. Cudem uratowało się kilkadziesiąt osób. Istnieją jednak szacunki, które mówią o nawet 2000 ofiar. Większości ciał nigdy nie znaleziono, gdyż zabrały je cofające się w głąb oceanu fale.
W pociąg początkowo uderzyły fale o wysokości 2 metrów, jednak już po niedługim czasie cały skład został zmieciony przez potężne, 9-metrowe olbrzymy, które miotały wagonami niczym pudełkami zapałek. Łącznie na Sri Lance tsunami w 2004 roku zabiło blisko 30 000 osób, pozbawiając prawie miliona dachu nad głową. Cztery lata po tej tragedii władze Sri Lanki odrestaurowały lokomotywę, która została uderzona przez wezbraną falę, i symbolicznie przywróciły ją do służby.

W wilgotnej części wyspy na nizinach dominuje tropikalny, wiecznie zielony wilgotny las, a na wyżynach przeważają podgórskie i górskie lasy wiecznie zielone. W strefie suchej występuje kulminacja roślinności w postaci suchego wiecznie zielonego lasu i wilgotnego lasu liściastego, przy czym w najsuchszych miejscach lasy ustępują miejsca roślinności kserofitowej (tolerującej suszę), krzewiastej. 

Sri Lanka – społeczeństwo, kultura, religia, język

Jedną z charakterystycznych cech kultury lankijskiej jest sposób, w jaki etniczność, język i przynależność religijna korelują ze sobą, a każda z nich jest kluczowym wyznacznikiem tożsamości jednostki. 

Etniczność i religia są często ściśle powiązane na Sri Lance. W zasadzie podział etniczny prawie dokładnie odpowiada podziałowi religijnemu. Dokładniej rzecz ujmując, 70,2% ludności identyfikuje się jako buddyści i są oni zazwyczaj pochodzenia syngaleskiego, podczas gdy ci, którzy identyfikują się jako hindusi (12,6%), są zazwyczaj etnicznie Tamilami.

Obok dwóch największych grup etnicznych – Syngalezów (74,9%) i Tamilów (15,4%) – trzecią co do wielkości grupą etniczną są lankijscy Maurowie (9,2%). Pozostałe 0,5% ludności Sri Lanki stanowią Burowie (mieszane pochodzenie europejskie), Parsowie (imigranci z zachodnich Indii) i Veddowie (określani jako rdzenni mieszkańcy tej ziemi). Tamilowie dzielą się dalej na dwie grupy, Tamilów lankijskich i Tamilów indyjskich.

Przewaga buddyzmu na Sri Lance umacnia dominację większości syngaleskiej. Elity syngaleskie i część buddyjskiej sanghi, która popiera buddyjski nacjonalizm syngaleski, twierdzą, że Sri Lanka jest “Królestwem Dhammy” – krajem buddyzmu.

Pomimo napięć etnicznych w przeszłości, Lankijczycy mają tendencję do współdziałania i przyjaźni z osobami o różnej przynależności etnicznej i religijnej. Podziały występują raczej w odniesieniu do klasy społecznej. Wynika to w dużej mierze z hierarchii systemu kastowego, w którym wcześniej funkcjonowało społeczeństwo. W kontekście Sri Lanki system kastowy odnosi się do struktury “kula”. 

Od ludzi w każdej kula oczekuje się zachowania właściwego dla swojej rangi społecznej, czego przykładem jest endogamia/małżeństwa między kastami. Warto jednak zauważyć, że hierarchia kastowa różni się wśród Tamilów i Syngalezów. Ponieważ Tamilowie generalnie korelują z hinduizmem, ich model systemu kastowego przypomina model obserwowany w społeczeństwie indyjskim.

Jeśli chodzi o osoby pochodzenia syngaleskiego, postawy i idee związane z systemem kastowym nadal w pewnym stopniu dominują wśród starszego pokolenia, mimo że został on zniesiony przez prawo. Jednak młodsze pokolenie syngaleskich Lankijczyków ma tendencję do nieuznawania kasty za istotny czynnik podczas interakcji z innymi. W efekcie syngaleska młodzież często nawet nie jest świadoma, do jakiej kasty przynależy.  

Co więcej, system kastowy  w społeczeństwie synaleskim odgrywa niewielką rolę, jeśli chodzi o postęp duchowy czy dostęp do możliwości zarobkowych. Poza sferą prywatną, większość interakcji społecznych zachodzi bez odniesienia do systemu kastowego. Członkowie różnych kulas mogą pracować razem i swobodnie ze sobą współdziałać bez poczucia dyskomfortu związanego z nierównościami kastowymi. Jednakże, wśród osób pochodzących z Tamilii, system kastowy nadal stanowi duży czynnik określający pozycję i interakcje w społeczeństwie.

Kobiety w społeczeństwie Sri Lanki zajmują zazwyczaj wyższą pozycję w społeczeństwie niż w innych krajach Azji Południowej. Wynika to w dużej mierze z faktu, że południowoazjatyckie tradycje, takie jak aranżowane małżeństwa dzieci, są na Sri Lance rzadkością. Ponadto Sri Lanka była pierwszym krajem na świecie, który wybrał kobietę na premiera. Formalnie kobiety mają pełne prawa obywatelskie, ale nadal oczekuje się od nich, że będą ustępować mężczyznom w większości (jeśli nie we wszystkich) dziedzin życia.

Kuchnia Sri Lanki – co jedzą Lankijczycy?

Podstawowym posiłkiem na Sri Lance jest duża porcja ryżu, której towarzyszy do dwunastu różnych dań dodatkowych z warzyw, jaj, mięsa lub ryb duszonych razem z papryką, przyprawami i często mlekiem kokosowym. Ten posiłek z ryżem i curry jest tradycyjnie spożywany w południe, choć może być również podawany wieczorem. Tradycyjne poranne i wieczorne posiłki składają się zazwyczaj ze świeżego makaronu ryżowego, naleśników, roti (płaskiego chleba kokosowego) lub thosai (naleśników na zakwasie), podawanych z sambalem (mieszanką ostrych papryczek i innych warzyw, podawanych na zimno) i jednym lub dwoma curry.

W ciągu dnia spożywa się też okresowo różne przekąski i napoje. Mocna herbata, zwykle z mlekiem, jest pita sama lub po małej porcji paluszków lub słodyczy, szczególnie w połowie dnia i późnym popołudniem. Curd, czyli jogurt z mleka bawołów wodnych lub krów, jest często podawany jako deser z syropem palmowym lub cukrem. Bogaty wybór owoców jest dostępny przez cały rok.

Jedzenie poza domem nie było zbyt powszechne, choć staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń Lankijczyków. W prawie każdym mieście jest co najmniej jedna restauracja w stylu chińskim, w której podaje się również alkohol, a także restauracje sinhala, muzułmańskie i tamilskie oraz tradycyjne budki z przekąskami. W stolicy z łatwością znaleźć można zachodnie restauracje sieciowe, również te serwujące fast foody. 

Oczywiście istnieją pewne różnice kulinarne wynikające bezpośrednio z religii. Na przykład muzułmanie unikają wieprzowiny, a hindusi są często wegetarianami. Sinhala i Tamilowie dbają o to, aby serwowane razem potrawy tworzyły równowagę między ciepłą i zimną energią. Zdarza się niestety, szczególnie w przypadku osób starszych, że nie zaakceptują one jedzenia przygotowanego przez osoby o niższym statusie kastowym.

Jak rozmawiać z Lankijczykami?

Lankijczycy mają uprzejmy, wysokokontekstowy styl komunikacji. Oznacza to, że wolą przekazywać swoją postawę w sposób o wiele bardziej zawoalowany niż mieszkańcy tzw. Zachodu.  W rozmowach z osobami, których nie znają dobrze, mogą mówić swoim rozmówcom to, co chcą usłyszeć, aby uniknąć konfliktu. Ich styl komunikacji może być postrzegany jako dwuznaczny. Na pytania i prośby, które wymagają odpowiedzi “tak” lub “nie”, lankijska troska o bycie uprzejmym może spowodować, że odpowiedzą “tak” – niezależnie od tego, czy mają to na myśli, czy nie. 

Ponieważ Sri Lanka jest społeczeństwem kolektywistycznym, jednostki często postrzegają siebie jako członków swojej grupy etnicznej, religijnej lub językowej. Mało który Lankijczyk będzie wyróżniał się ekstrawaganckim zachowaniem. 

Lankijczycy szanują wzajemnie swoją przestrzeń osobistą. Ogólna odległość, jaką ludzie utrzymują od siebie, jest podobna do tej, jaka obowiązuje w Polsce, czyli mniej więcej na długość ramienia.

Mieszkańcy Sri Lanki często utrzymują bezpośredni kontakt wzrokowy z osobami o tym samym statusie lub wieku. Unikanie go może być jednym z najprostszych wskaźników nieśmiałości lub niezdecydowania. Jednak niektórzy ludzie mogą utrzymywać kontakt wzrokowy na minimalnym poziomie lub odwracać wzrok od osób przeciwnej płci. Kobiety mogą całkowicie unikać kontaktu wzrokowego.

UWAGA!

Lankijczycy kiwają głową w poprzek, kiedy chcą coś potwierdzić, a potakują z góry na dół, kiedy coś negują. Zupełnie odwrotnie niż przyjęło się w kulturze europejskiej. Warto mieć to na uwadze podczas rozmowy z miejscowymi.

Jak zachowywać się na Sri Lance:

 • Traktuj lankijską starszyznę z widocznym szacunkiem. Na przykład, należy zwracać się do nich jako do pierwszych i liczyć się z ich zdaniem.
 • Lankijczycy zazwyczaj niechętnie krytykują. Najlepiej odwzajemnić taką postawę, pełną kurtuazji i uprzejmości, aby przypadkiem nie urazić swojego rozmówcy. Narażenie Lankijczyka na utratę twarzy w towarzystwie to jedna z większych zbrodni, jakie można popełnić w relacji z autochtonami. 
 • Lankijczycy wolą nie dotykać innych, gdy można tego uniknąć. Kontakt cielesny między płciami jest ograniczony do minimum w większości Sri Lanki, ponieważ publiczne okazywanie uczuć jest uważane za społeczne tabu. Jeśli już do tego dojdzie, to zazwyczaj tylko pomiędzy osobami z tej samej kasty lub rodziny.

Czego NIE robić na Sri Lance: 

 • Unikaj podnoszenia głosu lub silnego okazywania negatywnych emocji. Lankijczycy generalnie postrzegają to jako utratę kontroli, co jest bardzo niemile widziane. 
 • Równie niemile widziane jest doszukiwanie się  podobieństw między Sri Lanką a Indiami i może urazić Twojego lankijskiego partnera do żywego. Lankijczycy są bardzo dumni z tego, że kulturowo i politycznie różnią się od Indii.
 • Polityka i konflikt domowy na Sri Lance to drażliwe tematy. Najlepiej nie rozpoczynać rozmowy na ten temat, chyba że dobrze znasz daną osobę. Jeśli temat się pojawi, należy być wyczulonym na smutek i traumę, której mógł doświadczyć rozmówca ze Sri Lanki.
 • Przynależność religijna danej osoby to również delikatny temat, unikaj omawiania alternatywnych poglądów religijnych, chyba że dobrze znasz swojego rozmówcę.
 • Unikaj dotykania lub siadania na jakimkolwiek obrazie lub posągu Buddy.
 • Lankijczycy często używają całej dłoni do wskazywania lub gestykulowania w kierunku osób lub przedmiotów, ponieważ wskazywanie palcem wskazującym jest niegrzeczne. Gestykulowanie odbywa się poprzez skierowanie dłoni do ziemi i machanie palcami do siebie. W tym geście nie należy używać pojedynczych palców.
 • Stopy są uważane za “najbrudniejszą” lub najbardziej nieczystą część ciała. Dotykanie lub wskazywanie rzeczy stopami jest uważane za obraźliwe. Ponadto, stawianie stóp na kanapie lub stole jest uważane za niegrzeczne.
 • Lankijczycy uważają głowę za najświętszą część ciała. Dlatego dotykanie głowy innej osoby, zwłaszcza dzieci, uważane jest za bardzo niegrzeczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Sri Lanki

Na co uważać na Sri Lance?
Czy warto odwiedzić Sri Lankę?
Kiedy nie jechać na Sri Lankę?
Czy na Sri Lance jest drogo?
PODSUMOWANIE
 • Sri Lanka to wyspiarski kraj położony u wybrzeży Indii.
 • Językami urzędowymi na Sri Lance są sinhala, tamilski i angielski.
 • Walutą Sri Lanki jest rupia lankijska.
 • Na Sri Lance panuje klimat tropikalny.
 • Do największych atrakcji Sri Lanki należą m.in. Lwia Skała, ruiny miast Anuradhapura i Polonnaruwa czy fort w Galle.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!