Stopover w 2024 roku – gdzie zrobić przerwę podczas podróży lotniczej?

Wycieczka w odległe części świata zazwyczaj wiąże się z koniecznością połączenia dwóch lotów i przerwy w podróży lotniczej. Właśnie ten postój, czyli stopover, można wykorzystać na zwiedzenie miasta, regionu czy państwa, w którym znajduje się port lotniczy. Wiele linii lotniczych oferuje planowany stopover połączony ze specjalnym program zwiedzania, dodatkowymi zniżkami czy nawet darmowymi noclegami. Przyjrzyjmy się wybranym ofertom stopover!

stayover

Stopover – definicja nowego trendu w lataniu

Zanim przejdziemy do definicji interesującego nas w tym artykule zagadnienia, musimy przytoczyć sobie kilka liczb. Czy wiesz, że obwód kuli ziemskiej wynosi 40 075 km? Z kolei Warszawę od Buenos Aires dzieli 12 320 km, a od Wellington w Nowej Zelandii 17 684 km!

Loty do obu tych miast ze stolicy Polski wymagają przesiadki. Czy w takim razie na świecie są realizowane bezpośrednie loty między tak odległymi miejscami? Okazuje się, że najdłuższy komercyjny lot odbywa się na trasie 15 332 km. Przyjrzyjmy się kilku rekordzistom w tym względzie:

TrasaPrzewoźnikOdległość/GCDCzas lotu (przybliżony)
Nowy Jork (USA) – Singapur (Singapur)Singapore Airlines15 332 km18 godzin i 30 min
Newark (USA) – Singapur (Singapur)Singapore Airlines15 329 km18 godzin i 30 min
Auckland (Nowa Zelandia) – Doha (Katar)Qatar Airways14 526 km17 godzin i 25 min
Perth (Australia) – Londyn (Wielka Brytania)Qantas Airways14 499 km17 godzin i 45 min
Dallas (USA) – Melbourne (Australia)Qantas Airways14 468 km
Źródło: https://www.oag.com/blog/exploring-the-worlds-10-longest-non-stop-airline-routes.

Dlaczego o tym wspominamy? Odległość i długość lotu wiążą się z tematem stopover, ponieważ niewiele jest lotów na tak długich dystansach, a zazwyczaj, by dostać się w wiele odległych miejsc, trzeba lecieć z przesiadką.

To właśnie w tym miejscu pojawia się stopover! W dzisiejszych czasach przesiadka na kolejny lot nie musi oznaczać nudnego wyczekiwania. Wręcz przeciwnie, może być okazją na dodatkowe mini wakacje i zwiedzanie miasta, regionu czy kraju postoju. Tym właśnie jest stopover!

CZY WIESZ, ŻE …

Stopover to przerwa w trakcie podróży lotniczej, która zazwyczaj trwa od 24 godzin do kilku dni, której celem jest zwiedzanie miasta, regionu czy kraju postoju. Linie lotnicze oferują usługi stopover ze specjalnymi pakietami i korzyściami.

Stopover a layover – czym się różnią?

Miłośnicy podróży, którzy często korzystają z usług linii lotniczych mogli spotkać się również z pojęciem layover. Czym różni się ono od stopover? Wprawdzie te dwa pojęcia często używane są zamiennie, to jest między nimi pewna różnica. Chodzi przede wszystkim o długość przerwy w podróży lotniczej, co bezpośrednio przekłada się na ofertę i możliwości spędzenia tego czasu.

Layover używa się kontekście krótkiej przerwy między lotami, która wynosi do kilku godzin do doby – często nawet nie dochodzi do opuszczenia budynku lotniska. Natomiast stopover związany jest z dłuższą przerwą w podróży lotniczej, która wynosi od doby nawet do kilku dni i zawsze odbywa się poza terenem lotniska.

Organizacja stopover – o co w tym chodzi?

Wydawać by się mogło, że trend stopover to po prostu kolejny wymysł naszych czasów, w których każdej czynności, nawet tej najprostszej, trzeba nadać nazwę, by potem móc się chwalić w mediach społecznościowych uczestniczeniem w nowej modzie i byciem na czasie. Może tak się to zaczęło, ale dzisiaj wiele linii lotniczych, a nawet pojedynczych lotnisk, ma w swojej ofercie stopover i traktuje to jako jedną z usług i szansę na promocję.

Tak więc w tym artykule nie piszemy o zapalonym podróżniku, który spędza pół dnia na wyszukiwanie ręcznie połączeń lotniczych, by znaleźć dzień lub dwa na zwiedzanie miast, w których będzie się przesiadał na inny lot, ale o marketingowej ofercie linii lotniczych. Jaka w tym różnica?

Aby skorzystać z usługi stopover w danym miejscu, obydwa loty – przed i po postoju – muszą być w ramach tej samej linii lotniczej. Dodatkowo oferta stopover jest reklamą danego miasta, regionu czy kraju, w którym dany przewoźnik ma swoją centrum i główną bazę – np. Turkish Airlines w Stambule czy Icelandair w Reykjaviku. 

Stopover w 2024 roku – przegląd ofert i miejsc

koniecznością. Marketing nie znosi próżni, więc teraz nawet kilka godzin postoju można dobrze spożytkować (oferty layover). Natomiast usługi stopover mają zachęcić do wybrania konkretnej linii lotniczej, która oferuje dodatkowe mini wakacje przed tymi zaplanowanymi.

Oczywiście takie usługi oferowane są w zazwyczaj w hubach lotniczych (wielkie lotniska przesiadkowe) lub w mniejszych portach lotniczych, które położone są w korzystnym miejscu na przykład między kontynentami – Reykjavik czy Azory. Czas więc przyjrzeć się ofertom wybranych linii lotniczych!

Stopover Stambuł – Turkish Airlines

Program Stopover in Istanbul oferuje pasażerom korzystających z linii lotniczych Turkish Airlines zwiedzanie miasta. Dzięki tej opcji możemy poznać historię i kulturę, zobaczyć znane zabytki, a potem ruszyć w dalszą podróż. Jak to wygląda w praktyce?

 • Oferta Stopover in Istanbul dotyczy pasażerów, których czas przesiadki wynosi co najmniej 20 godzin;
 • należy aplikować o voucher na co najmniej 72 godziny przed pierwszym lotem pasażerskim;
 • na wskazany adres e-mail na stronie należy wysłać wymagane dane, aby dokonać rezerwacji,
 • pasażerowie klasy ekonomicznej mogę bezpłatnie przenocować 1 noc w 4-gwiazdkowym hotelu, a klasy biznes 2 noce w 5-gwiazdkowym;
 • usługa oferowana jest wyłącznie pasażerów wylatującym z określonych krajów i lecących do określonych krajów.

Na stronie przewodnika znajdziemy listę krajów pierwszego lotu i krajów docelowych, które są objęte programem Stopover in Istanbul. 

Discover Qatar – Qatar Airways

Linie lotnicze z Kataru również przygotowały specjalną ofertę związaną z przesiadką. W ramach stopover na podróżnych czeka zwiedzanie miasta Doha, wypoczynek na plaży, uprawianie sportów wodnych czy wizyta na pustyni – to tylko przykłady atrakcji. Podczas stopover obowiązują zasady wjazdu do Kataru.

 • Oferta stopover w Qatar Airways jest płatna;
 • do wyboru 3 pakiety: standard, premium i luksusowy;
 • czas stopover od 1 do 4 nocy;
 • koszt od 14 do 230 USD dla jednej osoby w pokoju dwuosobowym;
 • dodatkowo płatne opcje to śniadanie, wycieczka Discover Doha i transport z i na lotnisko.

Oferta dostępna jest na stronie Qatar Airways. Loty z opcją stopover można łatwo znaleźć w dedykowanej wyszukiwarce.

Holiday Before Holiday w Singapurze – Singapore Airlines

Lotnisko w Singapurze to ważny hub komunikacyjny. To właśnie w tym kraju pasażerowie z Polski przesiadają się podczas lotu do Nowej Zelandii. Natomiast klienci Singapore Airlines mogą skorzystać z oferty stopover i layover. 

Lotnisko Changi przygotowuje ofertę na wypadek layover. Pasażerowie, którzy mają przerwę w locie od 5,5 godziny do 24 godzin mogą wziąć udział we Free Singapore Tour, czyli 2,5 godzinnej wycieczke po mieście.

Natomiast na stronie linii lotniczych Singapore Airlines możemy stworzyć 3-dniowy plan pobytu, poprzez rezerwację biletów do wielu atrakcji, takich jak: Universal Studios w Singapurze, S.E.A Aquarium, Gardens by the Bay, Singapore Flyer, Night Safari, a nawet Grand Prix Formuły 1 w 2024 roku.

Abu Dhabi stopover – Etihad Airways

Podczas przesiadki w Abu Dhabi również możemy skorzystać z oferty związanej ze stopover. Przerwa w locie może być okazją do poznania lokalnej kuchni, sztuki i kultury, a także zrobieniem zakupów, wypoczynkiem na łonie natury czy zwiedzaniem atrakcji turystycznych, takich jak Wielki Meczet Szejka Zayeda czy Qasr Al Hosn – na stronie można stworzyć swój plan pobytu.

 • Etihad Airways oferuje do wyboru dwa wariant: Free stopover oraz Premium stopover;
 • Free stopover zapewnia darmowy jeden lub dwa noclegi w 3-gwiazdkowym hotelu, pokój z Wi-Fi oraz całodobowe zameldowanie;
 • Premium stopover to zakwaterowanie w 4- lub 5-gwiazdkowym hotelu ze zniżką 40%, 3 lub 4 noclegi, całodobowe zameldowanie, śniadanie w bufecie, internet i wybór pokoju.

Na stronie Etihad Airways znajdziemy wyszukiwarkę połączeń lotniczych, a także dokonamy wyboru pakietu i hotelu.

Stopover w Reykjaviku – Icelandair

Z gorącego Bliskiego Wschodu przenosimy się na dużo chłodniejszą Islandię. Również narodowe linie lotniczego tego kraju oferują usługę stopover podczas przesiadki w Reykjaviku. W jej ramach możemy wykupić różne zorganizowane wycieczki: do Akureyri (podziwianie wielorybów), Parku Narodowego Wonders of Snaefellsnes i na górę Kirkjufell, po stolicy kraju czy do Błękitnej Laguny.

Jak zaplanować stopover w Reykjaviku? Na stronie linii lotniczych Icelandair trzeba wybrać lot, a potem dodać stopover, który może trwać do 7 dni oraz zapoznać się z możliwościami rezerwacji. Wycieczki w ramach stopover są płatne.

Stopover w Lizbonie lub Porto – Air Portugal

Portugalskie linie lotnicze oferują rozbudowane usługi stopover. Na ich stronie możemy przeczytać, że Global Traveler sześć lat z rzędu uznawał ich program Portugal Stopover za najlepszy na świecie. Bezpłatny postój w Lizbonie lub Porto może trwać od 1 aż do 10 dni. Co otrzymamy w ramach usługi?

W czasie stopover w Portugalii otrzymamy 25% zniżki na loty krajowe (np. na Azory czy Maderę), ponad 500 ofert i rabatów od partnerów linii lotniczych (np. restauracje, atrakcje turystyczne) oraz zniżki w hotelach. Aby skorzystać z oferty, najpierw musimy sprawdzić, czy nasz lot kwalifikuje się do oferty Portugal Stopover.

Ubezpieczenie turystyczne na stopover – jak wybrać?

Przed podróżą za granicę zawsze warto kupić ubezpieczenie turystyczne. W przypadku lotu na wakacje na drugi koniec świata z pewnością nie powinniśmy zapomnieć o polisie, by w razie nagłego zachorowania lub wypadku, to ubezpieczyciel zapłacił za leczenie. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

 • Zakres ochrony – na pewno na zagraniczny wyjazd w pakiecie znajdzie się ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, warto jednak wybrać opcję z dodatkowym NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczeniem bagażu, który może zaginąć podczas przesiadek na zatłoczonych lotniskach.
 • Sumy ubezpieczeń – od nich zależy wysokość wsparcia ubezpieczyciela i odszkodowania, więc na wyjazd do krajów, gdzie koszty leczenia są wysokie, warto wybrać jak najwyższą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia (zaleca się co najmniej 50 000 – 60 000 euro).
 • Rozszerzenie ochrony – pamiętajmy, by dopasować ochronę do planowanych aktywności, na przykład nurkowania czy uprawiania sportów wysokiego ryzyka.

Przed wyborem ubezpieczenia turystycznego warto zapoznać się także z ogólnymi warunkami ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie obejmujące planowany wczasy i stopover? Sprawdźmy to na przykładzie 2-dniowego postoju w Stambule i 7-dniowego pobytu na Zanzibarze (Tanzania) dla 29-letniej turystyki, która zamierza wypoczywać i zwiedzać. Pod uwagę bierzemy oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia co najmniej 50 000 euro oraz pełnym zakresem ochrony.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Turcji i Tanzanii
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 40 000 zł
OC – 50 000
Bagaż – 1 000 zł
74,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 20 000 zł
OC – 100 000
Bagaż – 2 000 zł
74,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 100 000
Bagaż – 2 000 zł
81,00 zł
WienerKoszty leczenia – 347 744 zł
NNW – 20 000 zł
OC – 217 340
Bagaż – 1 000 zł
82,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 260 808 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 130 404
Bagaż – 1 000 zł
109,15 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000
Bagaż – 3 000 zł
118,35 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000
Bagaż – 3 000 zł
140,40 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [19.06.2024].

W zestawieniu znalazły się najtańsze oferty spełniające nasze wymagania co do ochrony. Ubezpieczyciele oferowali również pakiety z wyższymi sumami ubezpieczeń, których maksymalna cena nie przekraczała 220 zł, więc są w równie korzystnych cenach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o stopover

Co oznacza stopover?
Czy stopover jest bezpłatny?
Czy wszystkie loty są objęte programami stopover?
PODSUMOWANIE
 • Programy czy usługi stopover związane są z przerwą w podróży lotniczej.
 • Stopover dostępny jest zazwyczaj dla przerw od około 24 godzin do kilku dni, choć zdarzają się programy z nawet 10 dobami.
 • Layover to przerwa w locie do 24 godzin, a stopover powyżej 24 godzin, podczas której zawsze opuszcza się budynek lotniska.
 • Stopover to szansa na poznanie miasta czy kraju podczas przesiadki.
 • Usługi stopover organizują przede wszystkim narodowe linie lotnicze, a layover porty lotnicze.
 • Programy stopover dostępne są dla wybranych lotów w ramach jednej linii lotniczej.
 • Ubezpieczenie turystyczne warto kupić zarówno na stopover, jak i na czas planowanego wypoczynku.
Źródła:
 • https://www.oag.com/blog/exploring-the-worlds-10-longest-non-stop-airline-routes
 • https://www.turkishairlines.com/en-int/flights/stopover/
 • https://www.qatarairways.com/pl-pl/offers/qatar-stopover.html
 • https://hbth.singaporeair.com/
 • https://www.etihad.com/en/abu-dhabi/stopover
 • https://www.icelandair.com/flights/stopover/#planning-help
 • https://www.flytap.com/pl-pl/stopover
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!