Czym zajmuje się ADAC, czyli największe stowarzyszenie motoryzacyjne w Europie?

ADAC to stowarzyszenie, którego celem jest wspieranie szeroko pojętej mobilności. Zajmuje się ono promocją i dbaniem o interesy zmotoryzowanych. ADAC przeprowadza między innymi testy i badania, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, zapewnia pomoc techniczną w przypadku awarii pojazdu, organizuje pracę lotniczego pogotowia medycznego oraz świadczy usługi w zakresie turystyki.

stowarzyszenie adac

Geneza ADAC – krótka historia stowarzyszenia

Na początku XX wieku, a dokładnie 24 maja 1903 roku, został założony Deutsche Motorradfahrer-Vereinigung. Miało to miejsce w Stuttgarcie zaledwie 17 lat po powstaniu Patentwagen Nr.1, czyli pierwszego samochodu skonstruowanego w 1886 roku przez Carla Benza. Od tej daty minęło sporo czasu. Zarówno samochody, jak i owo stowarzyszenie wyglądają i działają zupełnie inaczej.

W 1911 roku stowarzyszenie zmieniło nazwę na tę, która obowiązuje do dzisiaj. ADAC, czyli Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, początkowo posiadało logo czarnego pruskiego orła na białym tle. Obecnie to czarne litery na żółtym tle.

Już w 1927 roku ADAC zaczął oferować pomoc w razie awarii pojazdu. Natomiast w 1954 roku na niemieckich drogach pojawili się motocykliści, którzy w bocznych wózkach wozili narzędzia i części do napraw. Ich charakterystyczne żółte motocykle marki NSU Konsul szybko zyskały popularność i zaczęły być określane jako “Żółte Anioły”.

CZY WIESZ, ŻE …

Siedziba ADAC znajduje się w Monachium w Bawarii.

Od 1962 roku zamiast motocykli wsparcie dla kierowców zaczęły zapewniać samochody. Na drogach pojawiło się 40 dobrze wyposażonych Volkswagenów Garbusów w charakterystycznym żółtym kolorze. Auta te miały migające pomarańczowe światło na dachu. Jednak ważniejsze były akcesoria, które przewożono w pojeździe, a więc narzędzia, urządzenia do komunikacji, zbiornik ze sprężonym powietrzem, łopaty, miotły oraz zestaw pierwszej pomocy, w którego skład wchodziło także osocze krwi. 

ADAC dynamicznie się rozwijał. Jeszcze w 1974 roku liczył 3,8 miliona członków, by w 1990 roku osiągnąć 10,2 milionów przy 35,5 milionach zarejestrowanych samochodach osobowych. Pod koniec 2023 roku liczył już 21,6 miliona członków!

Cele ADAC – po co powstał?

Głównym celem ADAC jest dbanie o interesy i potrzeby swoich członków. Działalność stowarzyszenia nie jest więc komercyjna. W statucie stowarzyszenia zapisano, że jego zadaniem jest monitorowanie i promowanie transportu drogowego, sportów motorowych oraz turystyki, tak, by chronić również interesy użytkowników dróg (zmotoryzowanych). Dodatkowo ADAC wspiera rozwój ruchu drogowego, zajmuje się jego bezpieczeństwem oraz edukacją, także najmłodszych. 

Od 2016 roku ADAC podzielony jest na trzy filary – stowarzyszenie ADAC eV, Societas Europaea ADAC SE oraz fundację ADAC Stiftung. Zadaniem ADAC eV jest pomoc drogowa, sporty motorowe, magazyn klubowy ADAC Motorwelt (bardzo popularny), pomoc prawna i turystyka. Z kolei ADAC SE prowadzi działalność komercyjną, a ADAC Stiftung charytatywną i pożytku publicznego, które wiążą się ze wsparciem ratownictwa, edukacją oraz badaniami naukowymi.

Działalność ADAC – motoryzacja, bezpieczeństwo i turystyka

W Polsce możemy kojarzyć ADAC przede wszystkich z przygotowywanych co roku raportów dotyczących niezawodności samochodów, testów bezpieczeństwa fotelików samochodowych dla dzieci oraz z charakterystycznych żółtych pojazdów pomocy drogowej jeżdżących po Niemczech. Jednak działalność tego autoklubu jest o wiele szersza. Przyjrzymy się jej!

Pomoc drogowa

Główną działalnością ADAC jest pomoc drogowa. Obecnie flota składa się z ponad 1700 pojazdów patrolowych, których coraz większą część stanowią minivany z bogatym wyposażeniem. W jaki sposób kierowca, członek ADAC, którego samochód uległ awarii, otrzymuje pomoc?  

Gdy pojazd ulegnie awarii, to kierowca może wezwać pomoc ADAC przez swój telefon, używając telefonu alarmowego na autostradzie lub korzystając z aplikacji w smartfonie. Informacja o problemie trafi do jednego z pięciu centrów pomocy, gdzie dyspozytor zbierze najważniejsze informacje, by przekazać je znajdującemu się w pobliżu patrolowi drogowemu. Przed pojawieniem się samochodu ADAC na miejscu, pechowy członek stowarzyszenia otrzyma powiadomienie o zbliżającej się pomocy.

CZY WIESZ, ŻE …

W 2020 roku ADAC udzielił 3,4 miliona razy pomocy na drodze, z czego ponad 46% stanowiły problemy z akumulatorem pojazdu.

Lotnicze usługi medyczne

W 1981 roku utworzono ADAC Luftrettung gGmbH, czyli spółkę, która zajmuje się organizacją pomocy medycznej. Posiada ona 55 śmigłowców pogotowia ratunkowego i intensywnej opieki medycznej. Dodatkowo ADAC Luftrettung dysponuje samolotami sanitarnymi, które pozwalają na przewiezienie członków stowarzyszenia do Niemiec, gdy ulegną oni wypadkowi za granicą. Stacje helikopterów rozsiane są po całym terytorium naszego zachodniego sąsiada. 

Testy pojazdów, urządzeń i wyposażenia

ADAC w otwartym w 1997 roku centrum technicznym w Landsberu am Lech w pobliżu Monachium przeprowadza testy pojazdów, wyposażenia i akcesoriów. Mają one na celu poprawienie bezpieczeństwa i wskazanie wad, które zagrażają kierowcom i pasażerom. Co badane jest przez ADAC?

Inżynierowie z ADAC przeprowadzają testy między innymi samochodów, systemów montowanych w autach, opon, kasków czy fotelików dziecięcych. Na tapet biorą także nowe urządzenia, które pojawiają się na rynku, na przykład hulajnogi elektryczne. Wyniki badań publikowane są w mediach stowarzyszenia (przede wszystkim na stronie internetowej ADAC). 

Turystyka

Na stronie ADAC w zakładce “Podróże i wypoczynek” znajdziemy informacje przydatne podczas organizacji wycieczki i samego wyjazdu. Osoby wybierające się na wakacje mogą skorzystać z aplikacji ADAC, która pozwola między innymi na zaplanowanie trasy. Dodatkowo na stronie zamieszczono informacje na temat obostrzeń związanych z COVID-19 w różnych krajach, a także obowiązujących opłatach drogowych. 

To jednak nie wszystko. Jeśli komuś brakuje pomysłów, a chce gdzieś wyjechać, to na stronie ADAC znajdzie także inspiracje, przykładowe trasy i wskazówki dotyczące podróżowania samochodem po świecie. Stowarzyszenie przygotowało także informacje dedykowane miłośnikom motocykli i zabytkowych samochodów – wycieczki, hotele i porady.

ADAC oferuje także ubezpieczenie podróżne dla swoich członków, a także umożliwia wypożyczenie samochodu, busa czy samochodu turystycznego. Na stronie przedstawione są także oferty podróży ADAC oraz te z portalu kempingowego Pincamp.

Badania bezpieczeństwa dróg

ADAC należy do Europejskiego Programu Oceny Dróg. Stowarzyszenie bada bezpieczeństwo niemieckich dróg, a następnie publikuje ich wyniki. Poszczególne drogi poddawane są sformalizowanej ocenie, która pozwala na porównanie i ocenienie bezpieczeństwa i zagrożeń. 

Członkostwo w ADAC – ile kosztuje i co daje?

Aby zostać członkiem ADAC, trzeba mieszkać w Niemczech. Osoby spełniające ten warunek mają do wyboru 3 warianty:

  • członkostwo ADAC Premium – 139 euro/rok,
  • członkostwo ADAC Plus – 94 euro/rok,
  • członkostwo ADAC – 54 euro/rok.

Dodatkowo młodzi, czyli osoby do 23. roku życia mogą zdecydować się na darmo członkostwo dla młodych. Jakie usługi oferuje podstawowe członkostwo w ADAC? 

  • Pomoc w razie awarii pojazdu na terytorium Niemiec,
  • telefon alarmowy ADAC czynny 24 godziny,
  • odzyskanie pojazdu na terytorium Niemiec,
  • wstępna porada prawna,
  • doradztwo techniczne i turystyczne,
  • ADAC World of Benefits, czyli zniżki.

Rozszerzone warianty członkostwa zapewniają większy zakres terytorialny wsparcia – Plus na terenie Europy, a Premium całego świata. Dodatkowo członek ADAC może liczyć na transport pojazdu do Niemiec, transport medyczny, pomoc prawną czy ubezpieczenie turystyczne. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ADAC

Czym zajmuje się ADAC?
Czy członkostwo ADAC jest płatne?
Czy ADAC zapewnia także ochronę ubezpieczeniową?
PODSUMOWANIE
  • ADAC pod tą nazwą funkcjonuje od 1911 roku.
  • Znakiem rozpoznawczym pojazdów jest ich żółty kolor oraz czarne napisy.
  • Celem ADAC jest promowanie i dbanie o bezpieczeństwo transportu drogowego, sportów motorowych oraz turystyki.
  • ADAC prowadzi działalność w zakresie pomocy drogowej, medycznej pomocy lotniczej, testów i badań pojazdów, akcesoriów i bezpieczeństwa dróg.
  • Członkostwo w ADAC jest płatne (oprócz specjalnego członkostwa dla osób do 23. roku życia) i oferuje wiele korzyści.
Źródła:
  • https://www.adac.de/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/ADAC
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC