Planujesz wycieczkę do Włoch własnym samochodem? Uważaj na strefy ZTL!

Jeśli chcesz wyruszyć do Włoch swoim autem lub planujesz wypożyczyć je na miejscu, aby móc zwiedzać nie tylko Rzym czy Mediolan, ale także okoliczne wioski, pamiętaj o strefach ZTL w miastach. Na czym to polega? Jakie miejsca są objęte tym systemem i co grozi za złamanie zakazu? Dowiedz się więcej.

koloseum

Czym jest ZTL we Włoszech?

ZTL, czyli zona traffico limitato, to strefa ograniczająca ruch pojazdów. Włochy są na pierwszym miejscu pod względem liczby takich miejsc. Zasady te obowiązują w ponad 100 miejscowościach. ZTL ma zminimalizować natężenie ruchu w miejscach historycznych oraz kulturowych, a także zmniejszyć poziom zanieczyszczeń powietrza spowodowany emisją spalin. Ponadto wydzielone strefy są bezpieczne dla pieszych i turystów, a tych, zwłaszcza w sezonie, jest tu naprawdę sporo.

Rozróżnia się strefy ZTL, które dotyczą ograniczenia ruchu, a także strefy ekologiczne. Pierwsze znajdują się zazwyczaj w ścisłym centrum i mają powstrzymać przemieszczanie się pojazdów po wąskich uliczkach. Ruch i parkowanie aut regulują przepisy. Aby móc wjechać do tej części miasta, należy mieć pozwolenie niezależnie od rodzaju pojazdu i typu silnika. Większość wypożyczonych w tamtejszych miastach samochodów nie posiada zgody na ruch po ZTL. Strefy ekologiczne natomiast reguluje kwestia dotycząca spełniania norm emisji spalin. 

Do wyznaczonych stref ZTL mogą wjeżdżać mieszkańcy, którzy posiadają pozwolenia, a ich pojazdy są zarejestrowane w odpowiednim systemie.

Jak wyglądają strefy ZTL we Włoszech?

Każda strefa ZTL we Włoszech jest wyraźnie oznaczona. Informują o tym tablice, które przedstawiają biały okrąg z czerwoną obwódką na białym tle i z napisem zona traffico limitato. Znak posiada także dokładne informacje dotyczące ograniczeń, np. w jakich godzinach obowiązuje zakaz ruchu. Ponadto charakterystycznym elementem w ZTL jest także występowanie kamer. Jak to dokładnie wygląda? Przyjrzyjmy się popularnym miastom Włoch.

Strefa ZTL w Rzymie

Stolica Włoch posiada trzy strefy ZTL – zieloną, niebieską oraz żółtą, a oprócz tego istnieją także wydzielone tereny w śródmieściu, które dostępne są tylko dla mieszkańców. Godziny, w których obowiązuje zakaz ruchu, są różne w zależności od miejsca. Zwykle obejmują znaczną część dnia – zarówno na tygodniu, jak i w weekendy. 

Zielona i niebieska strefa obejmuje centralne i półcentralne części Rzymu. Ruch jest zakazany od poniedziałku do soboty dla pojazdów, które spełniają normę poniżej Euro 2 dla aut benzynowych i Euro 3 dla diesli. W przypadku motocykli dotyczy to normy Euro 1. Dni ustawowo wolne od pracy i niedziele są zwolnione z ograniczeń. Od listopada 2023 roku normy te będą zmienione – Euro 3 dla benzyny i Euro 4 dla diesla.

Część żółta, czyli ścisłe centrum. Zakazuje ruchu pojazdów w godzinach od 6.30 do 18.00, w soboty od 14.00 do 18.00 oraz w piątki i soboty od 23.00 do 3.00 (zakaz nocny nie obowiązuje w terminie od 1 do 31 sierpnia). Ograniczenie odwoływane jest w dni świąteczne. 

UWAGA!

Pojazdy elektryczne mają wiele ulg. Mogą poruszać się nawet po żółtej strefie ZTL oraz parkować na wyznaczonych niebieskim kolorem miejscach. Właściciele takich aut muszą jedynie napisać maila do odpowiedniego organu z prośbą o pozwolenie i udostępnić kopię dowodu rejestracyjnego.

W Rzymie zakaz nie obejmuje również:

 • pojazdów mieszkańców,
 • rowerów,
 • motocykli i motorowerów,
 • autobusów, 
 • taksówek,
 • pojazdów osób niepełnosprawnych,
 • pojazdów uprzywilejowanych.

Strefa ZTL w Mediolanie

Na teren ZTL wyznaczony w Turynie pozwolenie na wjazd mają pojazdy spełniające normę Euro 3 i wyższą oraz Euro 2 w przypadku aut na LPG. Ograniczenie to obowiązuje we wszystkie dni. Oprócz tego w terminie od 15 września do 15 kwietnia w godzinach od 8.00 do 19.00 ruch jest możliwy tylko dla tych diesli, które spełniają normę Euro 5 i wyższą. Jeśli zanieczyszczenia są spore, wówczas dotyczy to aut z normą co najmniej Euro 6. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca w godzinach od 10.00 do 18.00 obowiązuje zakaz ruchu dla wszystkich pojazdów. 

Strefa C obejmuje ścisłe centrum. Zakaz ruchu obowiązuje w godzinach od 7.30 do 19.30 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem czwartków, kiedy ograniczenie trwa krócej – do 18.30. W weekendy i święta strefa ta jest zwolniona z ZTL. W tej części obowiązują te same normy, co w obszarze B, ale wjazd jest płatny. Nie dotyczy to aut EV, hybryd i motocykli. 5 euro dziennie muszą zapłacić pozostałe osoby, niebędące mieszkańcami miasta.

Strefa ZTL z Turynie

Mediolan dzieli strefa B oraz C. Pierwsza obejmuje znaczną część miasta i obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 19.30. Nie dotyczy weekendów. Pozwolenie na wjazd na ten teren mają auta benzynowe spełniające normę Euro 3 lub wyższą oraz diesle z normą Euro 6. Pojazdów elektrycznych nie obejmuje tego rodzaju ograniczenie. Ponadto mogą one parkować za darmo, o ile posiadają odpowiednią kartę postojową. 

Czym grozi wjazd do strefy ZTL we Włoszech?

Jeśli przekroczysz strefę ZTL bez pozwolenia, grozi Ci kara grzywny. Granice wyznaczonych części wyposażone są w kamery, które rejestrują dane pojazdów. Odpowiednie służby nie będą miały zatem problemu z identyfikacją Twojego pojazdu. Kara przysługuje za każdy wjazd do ZTL, więc, jeśli przekroczysz granicę kilkukrotnie, otrzymasz adekwatną liczbę mandatów.

Ile wynosi grzywna? Zależy to od miasta. Zazwyczaj mandaty nakładane są w wysokości od 83 do nawet 332 euro (źródło: https://polizialocale.comune.verona.it/nqcontent.cfm?a_id=25293). Po otrzymaniu pisma wzywającego do zapłaty wyznaczoną kwotę musisz uiścić w terminie 360 dni. Sprawdź jednak, od którego momentu czas ten jest liczony. Ponadto, jeśli wynająłeś pojazd na miejscu, wypożyczalnia naliczy także karę za wykroczenie drogowe. Jej wysokość zależy od dostawcy. 

Gdzie dokładnie znajduje się ZTL we Włoszech?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy miejscowość, do której wyruszasz, posiada strefy ZTL, możesz to sprawdzić na włoskiej stronie opisującej przepisy dotyczące dostępu miejskiego. Serwis przedstawia konkretne wymogi danego miasta lub miasteczka.

Strefy ZTL są wytyczone w centrach włoskich miast i miasteczek, np. w Rzymie, Mediolanie, Turynie, Neapolu, Florencji, Sienie, Lucce, Pizie, Arezzie czy Genui. 

Przykładowo ZTL w Rzymie obejmuje trzy obszary:

 • Centro Storico, w skład którego wchodzą jeszcze mniejsze: San Lorenzo, Testaccio, Trastevere i Tridente,
 • Anello Ferroviario,
 • Fascia Verde.

Jeśli Twój hotel znajduje się w strefie ZTL, a wynająłeś samochód, możesz zwrócić się do pracownika recepcji z prośbą o wpis numeru rejestracyjnego auta w urzędzie miasta. Zazwyczaj jest to zupełnie bezpłatne. Pamiętaj o tym, aby nie wjeżdżać do ZTL, dopóki nie otrzymasz pozwolenia. Zniesienie ograniczenia nie oznacza także, że możesz poruszać się po wszystkich zakazanych częściach miasta. 

Gdzie parkować auto we Włoszech?

Jeśli zaplanowałeś już podróż do Włoch i zapoznałeś się z tym, gdzie znajdują się strefy ZTL, pomyśl także o tym, gdzie możesz bezpiecznie zaparkować swój pojazd. Miasta mają wyznaczone specjalne tereny do postoju samochodów. Jeśli pozostawisz auto, możesz spokojnie przejść spacerkiem do swojego hotelu czy centrum, zwiedzając przy tym okolicę.

Parkingi we Włoszech oznaczone są trzema kolorami i literą “P”. Biała linia oznacza miejsce bezpłatne – sprawdź tylko, czy nie ma określonego czasu postoju, np. 30-90 minut. W takiej sytuacji umieść za szybą kartkę z godziną przyjazdu. Niebieski kolor to parking płatny, a żółty – miejsce zarezerwowane.

We Włoszech opłata za godzinę postoju na parkingu zaczyna się od 0,5 euro. W większych miastach może to być nawet 4-5 euro. Zdarza się także, że w niektórych miejscach parkowanie krótkie – od 15 do 90 minut jest darmowe. 

Przykładowe parkingi w Rzymie to między innymi:

 • Terminal Park,
 • Metropark, 
 • Es Park Giolitti, 
 • Garage Centrale Roma.

Przykładowe parkingi we Florencji to między innymi:

 • Uscita Villa Costanza, 
 • Stazione Binario 16, 
 • Stazione Fortezza Fiera,
 • Beccaria.

Przykładowe parkingi w Wenecji to między innymi:

 • Tronchetto,
 • Autorimessa Comunale,
 • Garage San Marco,
 • Venice City Park w Mestre.

Jak zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych podczas podróży do Włoch?

Pamiętaj, że każdy zagraniczny wyjazd powinien być podparty odpowiednim ubezpieczeniem. W tej sytuacji możesz wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przysługuje ona bezpłatnie każdemu, kto jest ubezpieczony w Polsce lub ma prawo do tego rodzaju świadczeń na podstawie szczególnych uprawnień. Ochrona ta obejmuje opiekę medyczną w placówkach publicznych. 

Oprócz EKUZ powinieneś także wykupić polisę turystyczną. Po co podwójna ochrona? Pierwsza z nich obejmuje pomoc na zasadach, jakie panują w danym kraju w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Nie wszędzie zatem leczenie będzie darmowe. Ponadto EKUZ nie obejmuje transportu medycznego do Polski. Ubezpieczenie turystyczne natomiast świadczy taką pomoc, a dodatkowo uwzględnia także placówki prywatne. Istnieje też możliwość rozszerzenia ochrony o NNW, OC czy ubezpieczenie bagażu.

Sprawdźmy ceny ubezpieczeń turystycznych na przykładzie 40-letniej Marty, która planuje spędzić we Włoszech 7 dni. 

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
WienerKL: 171 732 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 332 zł
35,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł
37,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 171 732 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 128 799 zł
48,38 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
49,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
52,00 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
62,27 zł
UNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł
91,70 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ZTL we Włoszech

Czy ZTL obejmuje całe Włochy?
Co się stanie, jeśli wjedziesz do strefy ZTL we Włoszech?
Gdzie bezpiecznie zaparkować auto we Włoszech?
PODSUMOWANIE
 • ZTL to tereny, w których obowiązuje ograniczony ruch pojazdów. Włochy, wyznaczając takie strefy, chcą ograniczyć emisję spalin oraz ułatwić pieszym i rowerzystom bezpieczne i przyjemne korzystanie z uroków miast.
 • Strefy ZTL wydzielone są w ponad 100 miejscowościach we Włoszech – najwięcej w porównaniu do innych krajów. Dotyczą one między innymi Rzymu, Mediolanu, Florencji, Neapolu czy Turynu. Obejmują miejsca historyczne i kulturowe.
 • Dokładne wytyczne odnoszące się do stref ZTL w danym mieście znajdziesz na włoskiej stronie opisującej przepisy dotyczące dostępu miejskiego. Każda miejscowość cechuje się innymi wymaganiami co do ruchu pojazdów.
 • Ceny postoju na płatnych parkingach we Włoszech uzależnione są od miejsca. Z reguły opłaty w większych miastach są droższe. Koszt postoju zaczyna się od 0,5 do nawet 4-5 euro.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!