Światła pozycyjne – kiedy i jak ich używać?
Światła w samochodzie pełnią różne funkcje. Jednak podstawowym ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Światła drogowe oświetlają trasę w nocy, podobnie jak mijania, które dodatkowo polepszają widoczność auta. Natomiast kierunkowskazy informują o zmianie kierunku ruchu lub pasa innych uczestników ruchu. Jaką funkcję pełnią światła pozycyjne? Co mówią o ich użyciu przepisy ruchu drogowego? Rzucamy dzisiaj trochę światła na to zagadnienie.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
Oświetlenie samochodu – podstawowe informacje
Z pozoru banalny temat staje się problematyczny dla wielu kierowców, kiedy zapyta się ich o szczegóły dotyczące oświetlenia pojazdu. Co to są światła mijania? Czy często używasz świateł pozycyjnych? Jak są one oznaczone? Aby uporządkować wiedzę związaną ze światłami montowanymi w pojazdach drogowych, przytoczymy informacje zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 24 grudnia 2019 roku zmieniającego powyższe rozporządzenie.
Światła zewnętrzne w samochodzie osobowym:
- drogowe – w pojeździe samochodowym, który może poruszać się powyżej 40 km/h,
- mijania,
- kierunkowskazy,
- hamowania “stop”,
- oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej,
- pozycyjne przednie,
- pozycyjne tylne,
- odblaskowe tylne inne niż trójkątne,
- awaryjne,
- przeciwmgłowe tylne,
- cofania.
Dodatkowo pojazd samochodowy z wyjątkiem motocykli może posiadać: światła przeciwmgłowe przednie, odblaskowe przednie i postojowe.
Przeczytaj też: Prawidłowe używanie kierunkowskazów – pokaż innym, co zamierzasz!
Pojazdy samochodowe o większych rozmiarach (szerokość powyżej 2,1 m) powinny posiadać także światła obrysowe przednie i tylne. Jeśli ich długość przekracza 6 m, to muszą mieć również zainstalowane światła pozycyjne boczne – w praktyce dotyczy to samochodów dostawczych i busów.
Działające światła to nie wszystko. Muszą one także spełniać określone przez ustawodawcę warunki. Jeśli regularnie jeździsz na przeglądy techniczne, to pewnie zauważyłeś, że pracownik stacji kontroli pojazdów sprawdza także oświetlenie. Na co należy więc zwrócić uwagę w kontekście świateł zewnętrznych w samochodzie?
- Światła oświetlające drogę powinny być tak umieszczane, by łatwo można było regulować kierunek wiązki światła.
- Światła powinny być odpowiednio rozmieszczone w osi – w przypadku świateł pozycyjnych ważne jest, by były one zamontowane prostopadle do podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu.
- Światła tego samego rodzaju powinny mieć takie same właściwości świetlne, czyli należy używać takich samych żarówek.
- Światła nie powinny oślepiać innych kierowców – oczywiście wyjątkiem są światła drogowe.
- Światła mijania nie powinny być rozproszone – granica między cieniem a światłem musi być wyraźna.
- Światła czerwone powinny być widoczne tylko z tyłu, a światła białe z przodu (oprócz cofania).
Brak przestrzegania powyższych zasad naraża Cię na mandat. Pełne i sprawne oświetlenie zewnętrzne samochodu zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego – warto o tym pamiętać także latem, nie tylko jesienią czy zimą.
Ekspert Mubi radzi:
Co to są światła pozycyjne?
Jakie światła najczęściej używają kierowcy? Trudno wyobrazić sobie bezpieczne jeżdżenie samochodem bez świateł mijania i kierunkowskazów. Choć zdarzają się wyjątkowo nieodpowiedzialnie kierowcy, którzy je ignorują i nie włączają ich, przez co łamią przepisy ruchu drogowego. O wiele rzadziej używa się natomiast świateł pozycyjnych, których zadaniem jest sygnalizowanie położenia pojazdu.
Pojazdy samochodowe powinny być wyposażone w dwa światła pozycyjne przednie i tylne. Lampy przednie powinny emitować światło białe (do 2010 roku mogło być także żółte). Natomiast lampy świateł pozycyjnych tylnych powinny emitować światło czerwone. Aby dobrze i wyraźnie wskazywać położenie pojazdu, światła pozycyjne muszą być widoczne w nocy z odległości do 300 metrów – przy normalnej przejrzystości powietrza. Jeśli samochód lub przyczepa (razem z dyszlem) mają długość większą niż 6 metrów, to powinny mieć także światła pozycyjne boczne.
Jak wygląda ikona świateł pozycyjnych? Przedstawia ona dwa zielone reflektory świecące w przeciwnych kierunkach – mają po 3 promienie świetlne.
Światła pozycyjne – do czego służą?
Kiedy powinno się używać świateł pozycyjnych? Przepisy Prawa o ruchu drogowym wymieniają kilka takich okoliczności:
- Art. 31 ust. 1 pkt 5 dotyczący holowania – pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne.
- Art. 50 ust. 2 pkt 1a stwierdza, że w razie postoju spowodowanego uszkodzeniem lub wypadkiem pojazdu silnikowego lub przyczepy na autostradzie lub drodze ekspresowej, jeśli pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy użyć świateł pozycyjnych.
- W art. 50 ust. 2 pkt 2a znajdziemy także wzmiankę o drogach poza obszarem zabudowanym. Światła pozycyjne należy włączyć (jeśli w pojeździe brakuje świateł awaryjnych) w razie postoju na jezdni w miejscu zabronionym oraz w przypadku ograniczonej widoczności pojazdu.
- Art. 50 ust. 2 pkt 2b mówi, że w przypadku zatrzymania na obszarze zabudowanym (wypadek, awaria) w miejscu zabronionym przy braku świateł awaryjnych w pojeździe, należy włączyć światła pozycyjne.
- Art. 52 ust.1 mówi natomiast, że: Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.
Gdy holujesz pojazd, w razie ograniczonej widoczności możesz nie tylko włączyć w nim światła pozycyjne, ale i wysyłać żółte sygnały błyskowe widoczne dla innych kierowców. Jest to szczególnie przydatne, gdy na holowanym pojeździe nie został ustawiony trójkąt ostrzegawczy.
Świateł pozycyjnych używa się najczęściej w razie wypadku lub uszkodzenia pojazdu. Należy pamiętać, że poprawiają one zdecydowanie widoczność pojazdu. W trudnych warunkach pogodowych (brak odpowiedniej widoczności) kierowcy mają obowiązek ich używania w czasie postoju.
Światła pozycyjne a światła postojowe
Dla wielu kierowców nie ma różnicy między tymi dwoma rodzajami świateł. To duży błąd, ponieważ różnica między nimi jest zasadnicza. Na początku artykułu znajduje się zestawienie świateł zewnętrznych, w które musi być wyposażony pojazd samochodowy – czy są tam wymienione światła postojowe?
Światła postojowe a światła pozycyjne – symbol
Światła pozycyjne przednie i tylne są obowiązkowym wyposażeniem samochodu! Natomiast światła postojowe nie znajdują się w każdym pojeździe. Jeśli auto je posiada, to kierowca może je włączać jedynie w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza podczas postoju. Światła postojowe powinny być włączone od strony jezdni – dotyczy to pojazdów krótszych niż 6 metrów i o szerokości mniejszej niż 2 m. Ikona przedstawiająca światła postojowe to litera “P” z trzema promieniami.
- Światła zewnętrzne są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu – ich uszkodzenie lub brak grozi mandatem.
- Światła powinny spełniać określone warunki ogólne zgodne z przepisami.
- Zadaniem świateł pozycyjnych jest wskazywanie uczestnikom ruchu położenia pozycji pojazdu podczas postoju.
- Najczęściej świateł pozycyjnych używa się w razie awarii lub wypadku pojazdu.
- Światła pozycyjne są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Natomiast światła postojowe nie.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o światła pozycyjne
Określa to Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów. Zgodnie z nim, w samochodzie osobowym powinny się znajdować światła: mijania, drogowe, kierunkowskazy, hamowania, pozycyjne przednie i tylne, awaryjne, cofania, przeciwmgłowe tylne, odblaskowe tylne i oświetlające tylną tablicę rejestracyjną. Nieobowiązkowe są światła przeciwmgłowe przednie oraz odblaskowe przednie i postojowe.
Jak sama nazwa wskazuje – do sygnalizowania pozycji pojazdu w określonych przypadkach, które wymienia Kodeks drogowy. Należą do nich m.in. holowanie, a także awarie i uszkodzenia samochodu w razie wypadku. Światła pozycyjne są konieczne także w razie postoju lub zatrzymania auta w warunkach niedostatecznej widoczności, o ile nie wynika to z warunków ruchu lub przepisów.
Nie! To dwa różne rodzaje oświetlenia w samochodzie, co więcej, światła pozycyjne, w przeciwieństwie do postojowych, należą do obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Jeśli znajdują się w samochodzie, światła postojowe mogą być używane wyłącznie od strony jezdni w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza w czasie postoju.
W samochodach powinny znaleźć się dwie lampy pozycyjne umieszczone z przodu pojazdu i dwie umieszczone z tyłu auta. Te przednie powinny być koloru białego (używanie żółtych świateł już od ponad dekady nie jest dozwolone), a lampy tylne powinny być koloru czerwonego. Dodatkowe światło żółte, umieszczone z boku powinny posiadać samochody i przyczepy, których długość przekracza 6 m.
- http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000305/O/D20150305.pdf
- http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
- https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat%C5%82a_pozycyjne
Dołącz do dyskusji