Światła pozycyjne – kiedy i jak ich używać?

Światła w samochodzie pełnią różne funkcje. Jednak podstawowym ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Światła drogowe oświetlają trasę w nocy, podobnie jak mijania, które dodatkowo polepszają widoczność auta. Natomiast kierunkowskazy informują o zmianie kierunku ruchu lub pasa innych uczestników ruchu. Jaką funkcję pełnią światła pozycyjne? Co mówią o ich użyciu przepisy ruchu drogowego? Rzucamy dzisiaj trochę światła na to zagadnienie.

światła pozycyjne

Oświetlenie samochodu – podstawowe informacje

Z pozoru banalny temat staje się problematyczny dla wielu kierowców, kiedy zapyta się ich o szczegóły dotyczące oświetlenia pojazdu. Co to są światła mijania? Czy często używasz świateł pozycyjnych? Jak są one oznaczone? Aby uporządkować wiedzę związaną ze światłami montowanymi w pojazdach drogowych, przytoczymy informacje zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 24 grudnia 2019 roku zmieniającego powyższe rozporządzenie.

Światła zewnętrzne w samochodzie osobowym:

 • drogowe – w pojeździe samochodowym, który może poruszać się powyżej 40 km/h,
 • mijania,
 • kierunkowskazy,
 • hamowania “stop”,
 • oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej,
 • pozycyjne przednie,
 • pozycyjne tylne,
 • odblaskowe tylne inne niż trójkątne,
 • awaryjne,
 • przeciwmgłowe tylne,
 • cofania.

Dodatkowo pojazd samochodowy z wyjątkiem motocykli może posiadać: światła przeciwmgłowe przednie, odblaskowe przednie i postojowe.

Przeczytaj też: Prawidłowe używanie kierunkowskazów – pokaż innym, co zamierzasz!

Pojazdy samochodowe o większych rozmiarach (szerokość powyżej 2,1 m) powinny posiadać także światła obrysowe przednie i tylne. Jeśli ich długość przekracza 6 m, to muszą mieć również zainstalowane światła pozycyjne boczne – w praktyce dotyczy to samochodów dostawczych i busów.

Działające światła to nie wszystko. Muszą one także spełniać określone przez ustawodawcę warunki. Jeśli regularnie jeździsz na przeglądy techniczne, to pewnie zauważyłeś, że pracownik stacji kontroli pojazdów sprawdza także oświetlenie. Na co należy więc zwrócić uwagę w kontekście świateł zewnętrznych w samochodzie?

 • Światła oświetlające drogę powinny być tak umieszczane, by łatwo można było regulować kierunek wiązki światła.
 • Światła powinny być odpowiednio rozmieszczone w osi – w przypadku świateł pozycyjnych ważne jest, by były one zamontowane prostopadle do podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu.
 • Światła tego samego rodzaju powinny mieć takie same właściwości świetlne, czyli należy używać takich samych żarówek.
 • Światła nie powinny oślepiać innych kierowców – oczywiście wyjątkiem są światła drogowe.
 • Światła mijania nie powinny być rozproszone – granica między cieniem a światłem musi być wyraźna.
 • Światła czerwone powinny być widoczne tylko z tyłu, a światła białe z przodu (oprócz cofania).

Brak przestrzegania powyższych zasad naraża Cię na mandat. Pełne i sprawne oświetlenie zewnętrzne samochodu zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego – warto o tym pamiętać także latem, nie tylko jesienią czy zimą. 

Ekspert Mubi radzi:

Za nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności policjant może wystawić mandat w wysokości od 150 do 300 zł. Natomiast za jazdę bez wymaganych świateł w nocy grozi mandatem 300 zł, a w dzień 100 zł. Często niewłaściwy typ świateł, ich zła jakość albo całkowity brak sprawnego oświetlenia auta powoduje zagrożenie zarówno dla właściciela niesprawnego pojazdu, jak i dla innych użytkowników ruchu drogowego. Jeśli kierowca jadący z wadliwym oświetleniem zostanie zatrzymany do kontroli, musi liczyć się z tym, że policjant ma prawo zatrzymać jego dowód rejestracyjny.

Co to są światła pozycyjne?

Jakie światła najczęściej używają kierowcy? Trudno wyobrazić sobie bezpieczne jeżdżenie samochodem bez świateł mijania i kierunkowskazów. Choć zdarzają się wyjątkowo nieodpowiedzialnie kierowcy, którzy je ignorują i nie włączają ich, przez co łamią przepisy ruchu drogowego. O wiele rzadziej używa się natomiast świateł pozycyjnych, których zadaniem jest sygnalizowanie położenia pojazdu.

Pojazdy samochodowe powinny być wyposażone w dwa światła pozycyjne przednie i tylne. Lampy przednie powinny emitować światło białe (do 2010 roku mogło być także żółte). Natomiast lampy świateł pozycyjnych tylnych powinny emitować światło czerwone. Aby dobrze i wyraźnie wskazywać położenie pojazdu, światła pozycyjne muszą być widoczne w nocy z odległości do 300 metrów – przy normalnej przejrzystości powietrza. Jeśli samochód lub przyczepa (razem z dyszlem) mają długość większą niż 6 metrów, to powinny mieć także światła pozycyjne boczne. 

Jak wygląda ikona świateł pozycyjnych? Przedstawia ona dwa zielone reflektory świecące w przeciwnych kierunkach – mają po 3 promienie świetlne. 

Światła pozycyjne – do czego służą?

Kiedy powinno się używać świateł pozycyjnych? Przepisy Prawa o ruchu drogowym wymieniają kilka takich okoliczności:

 • Art. 31 ust. 1 pkt 5 dotyczący holowaniapojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne.
 • Art. 50 ust. 2 pkt 1a stwierdza, że w razie postoju spowodowanego uszkodzeniem lub wypadkiem pojazdu silnikowego lub przyczepy na autostradzie lub drodze ekspresowej, jeśli pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy użyć świateł pozycyjnych.
 • W art. 50 ust. 2 pkt 2a znajdziemy także wzmiankę o drogach poza obszarem zabudowanym. Światła pozycyjne należy włączyć (jeśli w pojeździe brakuje świateł awaryjnych) w razie postoju na jezdni w miejscu zabronionym oraz w przypadku ograniczonej widoczności pojazdu.
 • Art. 50 ust. 2 pkt 2b mówi, że w przypadku zatrzymania na obszarze zabudowanym (wypadek, awaria) w miejscu zabronionym przy braku świateł awaryjnych w pojeździe, należy włączyć światła pozycyjne.
 • Art. 52 ust.1 mówi natomiast, że: Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.
Przykład

Gdy holujesz pojazd, w razie ograniczonej widoczności możesz nie tylko włączyć w nim światła pozycyjne, ale i wysyłać żółte sygnały błyskowe widoczne dla innych kierowców. Jest to szczególnie przydatne, gdy na holowanym pojeździe nie został ustawiony trójkąt ostrzegawczy.

Świateł pozycyjnych używa się najczęściej w razie wypadku lub uszkodzenia pojazdu. Należy pamiętać, że poprawiają one zdecydowanie widoczność pojazdu. W trudnych warunkach pogodowych (brak odpowiedniej widoczności) kierowcy mają obowiązek ich używania w czasie postoju.

Światła pozycyjne a światła postojowe

Dla wielu kierowców nie ma różnicy między tymi dwoma rodzajami świateł. To duży błąd, ponieważ różnica między nimi jest zasadnicza. Na początku artykułu znajduje się zestawienie świateł zewnętrznych, w które musi być wyposażony pojazd samochodowy – czy są tam wymienione światła postojowe?

Światła postojowe a światła pozycyjne – symbol

światła pozycyjne

Światła pozycyjne przednie i tylne są obowiązkowym wyposażeniem samochodu! Natomiast światła postojowe nie znajdują się w każdym pojeździe. Jeśli auto je posiada, to kierowca może je włączać jedynie w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza podczas postoju. Światła postojowe powinny być włączone od strony jezdni – dotyczy to pojazdów krótszych niż 6 metrów i o szerokości mniejszej niż 2 m. Ikona przedstawiająca światła postojowe to litera “P” z trzema promieniami.

PODSUMOWANIE
 • Światła zewnętrzne są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu – ich uszkodzenie lub brak grozi mandatem.
 • Światła powinny spełniać określone warunki ogólne zgodne z przepisami.
 • Zadaniem świateł pozycyjnych jest wskazywanie uczestnikom ruchu położenia pozycji pojazdu podczas postoju.
 • Najczęściej świateł pozycyjnych używa się w razie awarii lub wypadku pojazdu.
 • Światła pozycyjne są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Natomiast światła postojowe nie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o światła pozycyjne

Jakie światła muszą znajdować się w samochodzie?
Do czego służą światła pozycyjne?
Czy światła pozycyjne są tym samym, co światła postojowe?
Jaki kolor mają światła pozycyjne?
Źródła:
 • http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000305/O/D20150305.pdf
 • http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat%C5%82a_pozycyjne
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Kolejny artykuł w sieci bez żadnych zdjęć. No, to które światła są pozycyjnymi?? Gdzie są zamontowane? Jaka jest różnica między światłami pozycyjnymi, światłami do jazdy dziennej, a postojowymi? Czy nie można by wrzucić zdjęcia samochodu, który ma wszystkie te wymienione światła i strzałkami wskazać, które to? Zamiast tego suchy tekst. Beznadzieja...
Dziękujemy za sugestię. Oczywiście postaramy się uzupełnić artykuł grafiką.
avatar autora komentarza
Światła odblaskowe z przodu pojazdu ?? A może jednak z tyłu pojazdu powinna być co ??
Światła odblaskowe powinny znajdować się zarówno z tyłu, po bokach, jak i z przodu pojazdu.
avatar autora komentarza
Jakiego pojazdu? Hulajnogi? Samochodu osobowego? Roweru? Proszę o przykład!
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia światła odblaskowe tylne inne niż trójkątne mają pojazdy samochodowe. Natomiast ten trójkątne tylne montuje się na przyczepach, które mają także światła odblaskowe przednie. Z kolei światła odblaskowe boczne mają pojazdy samochodowe o długości przekraczającej 6,0 m, ciągniki siodłowe i przyczepy. Natomiast rower ze świateł odblaskowych musi mieć te tylne.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC