Światła pozycyjne – kiedy i jak ich używać?

Światła w samochodzie pełnią różne funkcje. Jednak podstawowym ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Światła drogowe oświetlają trasę w nocy, podobnie jak mijania, które dodatkowo polepszają widoczność auta. Natomiast kierunkowskazy informują o zmianie kierunku ruchu lub pasa innych uczestników ruchu. Jaką funkcję pełnią światła pozycyjne? Co mówią o ich użyciu przepisy ruchu drogowego? Rzucamy dzisiaj trochę światła na to zagadnienie.

Oświetlenie samochodu – podstawowe informacje

Z pozoru banalny temat staje się problematyczny dla wielu kierowców, kiedy zapyta się ich o szczegóły dotyczące oświetlenia pojazdu. Co to są światła mijania? Czy często używasz świateł pozycyjnych? Jak są one oznaczone? Aby uporządkować wiedzę związaną ze światłami montowanymi w pojazdach drogowych, przytoczymy informacje zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2015 roku. 

Światła zewnętrzne w samochodzie osobowym:

 • drogowe – pojazd samochodowy, który może poruszać się powyżej 40 km/h,
 • mijania,
 • kierunkowskazy,
 • hamowania “stop”,
 • oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej,
 • pozycyjne przednie,
 • pozycyjne tylne,
 • odblaskowe tylne inne niż trójkątne,
 • awaryjne,
 • przeciwmgłowe tylne,
 • cofania.

Pojazdy samochodowe o większych rozmiarach (szerokość powyżej 2,1 m) powinny posiadać także światła obrysowe przednie i tylne. Jeśli ich długość przekracza 6 m, to muszą mieć również zainstalowane światła pozycyjne boczne – w praktyce dotyczy to samochodów dostawczych i busów.

Działające światła to nie wszystko. Muszą one także spełniać określone przez ustawodawcę warunki. Jeśli regularnie jeździsz na przeglądy techniczne, to pewnie zauważyłeś, że pracownik stacji kontroli pojazdów sprawdza także oświetlenie. Na co należy więc zwrócić uwagę w kontekście świateł zewnętrznych w samochodzie:

 • światła oświetlające drogę powinny być tak umieszczane, by łatwo można było regulować kierunek wiązki światła,
 • światła powinny być odpowiednio rozmieszczone w osi – w przypadku świateł pozycyjnych ważne jest, by były one zamontowane prostopadle do podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu,
 • światła tego samego rodzaju powinny mieć takie same właściwości świetlne, czyli należy używać takich samych żarówek.
 • światła nie powinny oślepiać innych kierowców – oczywiście wyjątkiem są światła drogowe, 
 • światła mijania nie powinny być rozproszone – granica między cieniem a światłem musi być wyraźna,
 • światła czerwone powinny być widoczne tylko z tyłu, a światła białe z przodu (oprócz cofania).

Brak przestrzegania powyższych zasad naraża Cię na mandat. Pełne i sprawne oświetlenie zewnętrzne samochodu zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego – warto o tym pamiętać także latem, nie tylko jesienią czy zimą. 

Światła pozycyjne – opis

Jakie światła najczęściej używają kierowcy? Trudno wyobrazić sobie bezpieczne jeżdżenie samochodem bez świateł mijania i kierunkowskazów. Choć zdarzają się wyjątkowo nieodpowiedzialnie kierowcy, którzy je ignorują i nie włączają ich, przez co łamią przepisy ruchu drogowego. O wiele rzadziej używa się natomiast świateł pozycyjnych, których zadaniem jest sygnalizowanie położenia pojazdu.

Pojazdy samochodowe powinny być wyposażone w dwa światła pozycyjne przednie i tylne. Lampy przednie powinny emitować światło białe (do 2010 roku mogło być także żółte). Natomiast lampy świateł pozycyjnych tylnych powinny emitować światło czerwone. Aby dobrze i wyraźnie wskazywać położenie pojazdu, światła pozycyjne muszą być widoczne w nocy z odległości do 300 metrów – przy normalnej przejrzystości powietrza. Jeśli samochód lub przyczepa (razem z dyszlem) mają długość większą niż 6 metrów, to powinny mieć także światła pozycyjne boczne. 

Jak wygląda ikona świateł pozycyjnych? Przedstawia ona dwa zielone reflektory świecące w przeciwnych kierunkach – mają po 3 promienie świetlne. 

Światła pozycyjne – użycie

Kiedy powinno się używać świateł pozycyjnych? Przepisy Prawa o ruchu drogowym wymieniają kilka takich okoliczności:

 • Art. 31.1 dotyczący holowaniapojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne;
 • Art. 50.1 oraz Art. 50.2 określają, że w razie postoju spowodowanego uszkodzeniem lub wypadkiem pojazdu silnikowego lub przyczepy na autostradzie lub drodze ekspresowej jeśli pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy użyć świateł pozycyjnych;
 • W Art. 50.1 oraz Art. 50.2 znajdziemy także wzmiankę o drogach poza obszarem zabudowanym. Światła pozycyjne należy włączyć (brak świateł awaryjnych) w razie postoju na jezdni w miejscu zabronionym oraz w przypadku ograniczonej widoczności pojazdu;
 • Art. 50.1 oraz Art. 50.2 mówią, że w przypadku zatrzymania na obszarze zabudowanym (wypadek, awaria) w miejscu zabronionym przy braku świateł awaryjnych w pojeździe, należy włączyć światła pozycyjne;
 • Art. 52.1 mówi natomiast, że; Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.

Świateł pozycyjnych używa się najczęściej w razie wypadku lub uszkodzenia pojazdu. Należy pamiętać, że poprawiają one zdecydowanie widoczność pojazdu. W trudnych warunkach pogodowych (brak odpowiedniej widoczności) kierowcy mają obowiązek ich używania w czasie postoju.

Światła pozycyjne a światła postojowe

Dla wielu kierowców nie ma różnicy między tymi dwoma rodzajami świateł. To duży błąd, ponieważ różnica między nimi jest zasadnicza. Na początku artykułu znajduje się zestawienie świateł zewnętrznych, w które musi być wyposażony pojazd samochodowy – czy są tam wymienione światła postojowe? Światła pozycyjne przednie i tylne są obowiązkowym wyposażeniem samochodu! Natomiast światła postojowe nie znajdują się w każdym pojeździe. Jeśli auto je posiada, to kierowca może je włączać jedynie w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza podczas postoju. Światła postojowe powinny być włączone od strony jezdni – dotyczy to pojazdów krótszych niż 6 metrów i o szerokości mniejszej niż 2 m. Ikona przedstawiająca światła postojowe to litera “P” z trzema promieniami.

PODSUMOWANIE
 • Światła zewnętrzne są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu – ich uszkodzenie lub brak grozi mandatem.
 • Światła powinny spełniać określone warunki ogólne zgodne z przepisami.
 • Zadaniem świateł pozycyjnych jest wskazywanie uczestnikom ruchu położenia pozycji pojazdu podczas postoju.
 • Najczęściej świateł pozycyjnych używa się w razie awarii lub wypadku pojazdu.
 • Światła pozycyjne są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Natomiast światła postojowe nie.

Źródła:

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!