Światła przeciwmgłowe – kiedy i jak prawidłowo ich używać?

Jak często używasz świateł przeciwmgłowych? Dlaczego są one takie ważne? Czy wiesz, kiedy dostaniesz mandat za jazdę z włączonymi światłami przeciwmgłowymi? Te przednie pozwalają zobaczyć Ci więcej, a tylne wskazują Twoje miejsce, w warunkach znaczącego ograniczenia widoczności. Poznaj działanie świateł przeciwmgłowych, które nazywamy także przeciwmgielnymi!

jak używac świateł przeciwmgłowych

Światła przeciwmgielne – patrz i bądź widzianym!

Patrząc wyłącznie na nazwę, sprawa ze światłami przeciwmgłowymi wydaje się prosta – włączasz je, kiedy pojawia się mgła. Niestety nie jest to tak oczywiste! Świateł przeciwmgielnych używa się również w czasie mgły, ale także w innych sytuacjach, które wpływają na zmniejszenie przejrzystości powietrza – choćby bardzo silne opady atmosferyczne.

Tylko po co? Światła przeciwmgłowe spełniają dwie funkcje:

 • przednie – oświetlają drogę kierowcy,
 • tylne – wskazują pozycję pojazdu.

Ktoś może zapytać – jakie przednie światła przeciwmgielne, przecież jest tylko jedno takie światło z tyłu auta? W wielu samochodach tak jest, ponieważ te przednie nie są zamontowane w każdym samochodzie – choć zalecane jest ich posiadanie. W warunkach bardzo dużego ograniczenia przejrzystości powietrza poprawiają widoczność, co ułatwia prowadzenie auta i poprawia bezpieczeństwo.

CZY WIESZ, ŻE …

Audi 100 z 1973 roku było pierwszym samochodem, w którym montowano fabrycznie światła przeciwmgielne.

Z kolei tylne światła przeciwmgielne są obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Pełnią taką samą funkcję, jak światła na wieżowcu lub wysokim dźwigu – dzięki nim inni wiedzą, gdzie znajduje się dany obiekt. Oczywiście w przypadku ruchu drogowego chodzi o pojazdy poruszające się po drodze lub stojące na poboczu.

Światła przeciwmgłowe – cechy i umiejscowienie

Co wyróżnia światła przeciwmgłowe od innego typu świateł używanych w samochodzie? Ze względu na emisję bardzo intensywnego światła, te przeciwmgielne muszą być zamontowane w ściśle określony sposób, tak by w jak najmniejszym stopniu razić innych uczestników ruchu oraz spełniać swoją specyficzną funkcję.

Światła przeciwmgielne przednie powinny znajdować się jak najbliżej powierzchni jezdni. Wymagania homologacyjne samochodów w Polsce i Europie określają, że nie może to być jednak mniej niż 25 cm. 

Mgła to zawieszone i krążące w powietrzu bardzo drobne kropelki wody lub kryształki lodu – to od nich odbija się światło. Bliżej podłoża mgła jest rzadsza, co wykorzystują światła przeciwmgłowe. Dzięki temu po ich włączeniu kierowca widzi dalszy odcinek drogi, ponieważ światło jest z jednej strony intensywniejsze, a z drugiej może dalej dotrzeć. 

W takim razie, dlaczego świateł przeciwmgłowych nie montuje się jeszcze niżej? Zamontowanie ich niżej niż 25 cm ograniczałoby prześwit pod samochodem, co utrudniałoby jazdę i zapewne skończyłoby się ich urwaniem, choćby na pierwszym progu zwalniającym. 

Natomiast tylne światło przeciwmgłowe znajduje się po lewej stronie, ewentualnie na środku pojazdu. Konfiguracje w tym przypadku mogą być różne. Część producentów montuje je w kloszu razem z innymi światłami. Inni umieszczają je na zderzaku.

CZY WIESZ, ŻE …

W Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Australii światła przeciwmgielne nie są obowiązkowe.

Przepisy wskazują, że światło przeciwmgielne tylne nie może znajdować się bliżej niż 10 cm od światła “stop” oraz niżej niż 25 cm i wyżej niż 100 cm od powierzchni jezdni. Dlaczego? Światło przeciwmgłowe tylne świeci bardzo intensywnie na czerwono, co mogłoby jeszcze bardziej oślepiać kierowców i dodatkowo wprowadzać w błąd – zlewałoby się ze światłem “stop”!

Jakiego koloru są światła przeciwmgielne? 

 • Przednie – barwa biała lub żółta.
 • Tylne – czerwona.

Pamiętaj, że są to bardzo mocne światła, dlatego trzeba ich używać z rozwagą. Tylne światło przeciwmgielne pozbawione jest przesłony, dlatego tak intensywnie świeci. O innych rodzajach świateł w samochodzie przeczytasz w artykule o zasadach używania świateł w samochodzie.

Światła przeciwmgłowe przednie i tylne – kiedy ich używać?

Nie każdy samochód ma zamontowane przednie światła przeciwmgielne. Trudno więc oczekiwać obowiązku ich używania. Jednak eksperci od bezpieczeństwa na drogach zalecają ich montowanie i włączanie, ponieważ poprawiają one widoczność w przypadku wystąpienia bardzo znaczącego ograniczenia widoczności.

Jeśli Twój samochód ma przednie światła przeciwmgłowe, to kiedy powinieneś je włączać? W tej materii przepisy nie są precyzyjne. Z jednej strony nie musisz ich używać, a z drugiej w ustawie Prawo o ruchu drogowym ustawodawca zawarł obowiązek włączenia świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich, lub obu jednocześnie, gdy na drodze panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza, których przyczyną może być mgła lub inny czynnik, taki jak dym czy smog.

UWAGA!

Kierowca może używać przednich świateł przeciwmgielnych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza od zmierzchu do świtu na krętej drodze oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi!

Ocena sytuacji czy włączyć przednie światła przeciwmgielne należy do kierowcy – to jego subiektywne odczucia decydują o ich użyciu. Oczywiście rozsądek podpowiada, że w bardzo trudnych warunkach lepiej z nich skorzystać.

W przypadku tylnych świateł przeciwmgielnych sprawa jest jasna. Przepisy mówią, że:

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Art. 30 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym

To właśnie z używaniem tylnego światła przeciwmgłowego kierowcy mają największe problemy. Warto zwrócić uwagę, że przepis umożliwia, a nie wymaga ich włączenia. Dlatego zaleca się włączać je przy bardzo intensywnej mgle – tak zwanym “mleku”. Bardzo ważne jest, by je wyłączyć zaraz po poprawie widoczności, ponieważ silne światło z nich płynące z pewnością oślepi kierowcę z tyłu. 

Nieprawidłowe użycie świateł przeciwmgłowych – jakie kary?

Czy można w niewłaściwy sposób używać świateł przeciwmgielnych? Tak, mimo że używanie tych przednich nie jest obowiązkowe (można włączyć światła mijania), to przewidziany jest mandat za niewłaściwe korzystanie z nich.

 • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych – 100 zł oraz 2 punkty karne.

W przypadku tylnych świateł przeciwmgielnych kara jest wyższa.

 • Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza 100 zł i 2 punkty karne.
Przykład

W czasie jazdy przy obniżonej widoczności zostałeś zatrzymany przez policję. Zdaniem jej funkcjonariusza miałeś niesłusznie włączone tylne światło przeciwmgłowe. Jesteś zdziwiony. Dopiero policjant przypomina Ci, że nie należy włączać tylnego światła przeciwmgielnego, jeśli widoczność nie jest mniejsza niż 50 m. Za swoją nieznajomość przepisów płacisz karę — 100 złotych mandatu.

W ustawie Prawo o ruchu drogowym wymieniony jest także inny obowiązek kierowców, który związany jest ze światłami pozycyjnymi albo przeciwmgłowymi przednimi – dotyczy on konieczności użycia ich także podczas zatrzymania wynikających z warunków lub przepisów ruchu drogowego. 

 • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności od 150 do 300 zł oraz 3 punkty karne.

Wbrew pozorom korzystanie ze świateł przeciwmgłowych nie jest skomplikowane. Należy je włączać podczas bardzo ograniczonej widoczności, co zwiększy bezpieczeństwo na drodze.

Przeczytaj też: Zasady używania świateł w samochodzie

FAQ – najczęściej zadawane pytania o światła przeciwmgielne

Czy wszystkie samochody mają światła przeciwmgielne?
Dlaczego świeci tylko jedno tylne światło przeciwmgielne tylne, mimo że są zamontowane dwa?
Jaki jest powód popularności jednego tylnego światła przeciwmgielnego?
PODSUMOWANIE
 • Światła przeciwmgielne poprawiają widoczność samego pojazdu, jak i zapewniają lepsze oświetlenie drogi dla kierowcy.
 • Przednie światła przeciwmgłowe nie są obowiązkowe, natomiast tylne tak.
 • Świateł przeciwmgielnych należy używać w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, których przyczyną jest mgła czy intensywne opady atmosferyczne.
 • Za nieprawidłowe użycie świateł przeciwmgłowych grożą mandaty i punkty karne.
Źródła:
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • http://www.lodz.policja.gov.pl/eld/ruch-drogowy/informator/2172,Uzywanie-swiatel-przeciwmglowych.html
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
jak używać tylnych świateł przeciwmgielnych jak pierwsze na włączniku są przednie tz skoda octawia 2009r i żeby włączyć tylne to muszą być też przednie.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC