Ubezpieczenie na Sycylię

Na słonecznej Sycylii znajdziemy wszystko – cień rzucany przez największy wulkan Europy, starożytne ruiny, piękne plaże i wielokulturową historię. Największa wyspa na Morzu Śródziemnym nie zawiedzie też entuzjastów nocnego życia, bowiem pełno tu klubów, barów i restauracji.

sycylia - wakacje

Sycylia – miejsca warte odwiedzenia

Nieważne, czy jesteś osobą, która cały swój urlop spędza nie ruszając się z hotelowego basenu i pobliskiej plaży, czy też nie możesz usiedzieć na miejscu i czujesz przymus odhaczania kolejnych odwiedzanych zabytków – na Sycylii będziesz mógł oddać się każdej formie wypoczynku. Oto kilka miejsc, do których koniecznie trzeba zawitać. 

atrakcje turystyczne na sycylii

TOP 10 atrakcji turystycznych na Sycylii

Palermo

Położona na północnym wybrzeżu wyspy stolica Sycylii, w której mieszają się style architektoniczne i zabytki pochodzące z różnych okresów sięgających nawet czasów starożytnych. Warto zobaczyć tam m.in. słynną katedrę, Kaplicę Palatyńską czy Quatro Canti.

Syrakuzy

Położone na wschodnim wybrzeżu miasto o bardzo bogatej historii, o której świadczy m.in. Park Archeologiczny Neapolis z dobrze zachowanym teatrem greckim czy jaskinią zwaną Uchem Dionizosa.

Taormina

W sezonie letnim to położone na północnym wschodzie wyspy miasto zamienia się w turystyczną stolicę wyspy, ale to nie koniec, bo Taormina posiada też piękną starówkę czy grecki teatr.

Etna

Znajdujący się na północnym wschodzie wyspy najwyższy europejski wulkan (3326 m n.p.m.), na którego szczyt można wejść z przewodnikiem, a niżej samemu podziwiać jego liczne kratery.

Dolina Świątyń w Agrigento

Położone na południu Sycylii stanowisko archeologiczne, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, i na terenie którego znajduje się mnóstwo starożytnych ruin, m.in. świątyni Zeusa, Dioskurów czy Herkulesa.

Cefalù

Położone na malowniczym północnym wybrzeżu Sycylii średniowieczne miasto, w którym wypoczynek można połączyć z podziwianiem historycznej zabudowy, m.in. pochodzącej z XII wieku katedry.

Monreale

Znajdujące się w pobliżu Palermo miasto, którego wizytówką są wpisane na listę UNESCO katedra z klasztorem, których historia sięga XII wieku.

Katania

Drugie co do wielkości miasto Sycylii znajdujące się w środkowej części jej wschodniego wybrzeża u podnóża Etny i słynące m.in. z głównego placu Piazza del Duomo z XI-wieczną katedrą św. Agaty.

Ragusa

Miasto w południowo-wschodniej części Sycylii z wpisanym na listę UNESCO historycznym centrum, w którym znajdują się m.in. plac Piazza Duomo, katedra św. Jerzego czy katedra św. Jana.

Noto

Barokowe miasto na południowo-wschodnim krańcu wyspy nieopodal Syrakuz, którego historyczne centrum z XVIII-wieczną katedrą znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Sycylię na mubi.pl?
 • Otrzymasz pomoc medyczną, gdy choroba przewlekła, na którą chorujesz, da o sobie znać podczas pobytu na Sycylii. Pamiętaj o wykupieniu odpowiedniego rozszerzenia dla chorych przewlekle.
 • Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli Twój bagaż nie dotrze do Ciebie na czas.
 • Towarzystwo przedłuży okres ochrony ubezpieczeniowej o dobę lub dwie, jeśli z powodów atmosferycznych Twój samolot powrotny zostanie odwołany.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Sycylia – ubezpieczenie turystyczne

Przed podróżą na Sycylię zdecydowanie trzeba wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta jest wydawana bezpłatnie przez NFZ i pozwala skorzystać z usług publicznej służby zdrowia danego państwa bez konieczności ponoszenia ich kosztów. Należy jednak pamiętać, że zakres działania EKUZ jest ograniczony – pacjent i tak musi ponosić część lub całość kosztów. Jak temu zaradzić?

Rozwiązaniem jest ubezpieczenie turystyczne, które obejmując m.in. koszty leczenia i NNW pokryje wydatki związane z nieprzewidzianymi wypadkami, gwarantując przy tym odszkodowanie. Dodatkowo warto zainwestować też w OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. Ile za to wszystko zapłacimy? Wbrew pozorom niewiele – polisa na tygodniowy pobyt na Sycylii dla jednej osoby może kosztować już kilka złotych za dzień ochrony.

W tabeli przedstawiamy koszty ubezpieczenia 25-letniego podróżnego na tydzień pobytu na Sycylii. Wybraliśmy najtańsze opcje oferowane przez poszczególnych ubezpieczycieli zawierające ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), NNW, OC prywatne i ubezpieczenie bagażu.

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCena pakietu ubezpieczeń
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
37 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
44 zł
SIGNAL IDUNAKL: 175 020 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 131 265 zł,
Bagaż: 1000 zł
50 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
57 zł
WienerKL: 350 040 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 218 775 zł,
Bagaż: 1000 zł
62 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
62 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
64 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
71 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia podróżnego Mubi (25.01.2024).

Więcej zapłacimy za ubezpieczenie, jeśli polisa będzie obejmować ochroną więcej osób. Sprawdźmy koszty wskazanych wyżej ubezpieczeń (warunki pozostają bez zmian), ale odpowiednio dla dwóch, trzech i czterech podróżnych.

FirmaCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 3 osóbCena polisy dla 4 osób
mtu24.pl74 zł111 zł148 zł
You Can Drive88 zł132 zł176 zł
SIGNAL IDUNA100 zł140 zł180 zł
Generali117 zł169 zł209 zł
Wiener123 zł
AXA Partners125 zł167 zł224 zł
Proama130 zł172 zł229 zł
UNIQA143 zł214 zł286 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia podróżnego Mubi (25.01.2024).

A co z ochroną na wypadek COVID-19? Koszt polisy nie ulega w tym przypadku zmianie, ponieważ ubezpieczyciele traktują zarażenie koronawirusem jak każdą inną chorobę i wliczają je w sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Sprawdź jednak w OWU danej firmy, czy to samo dotyczy pobytu na obowiązkowej izolacji lub kwarantannie!

Firma ubezpieczeniowaCo obejmuje ochrona w zakresie COVID-19?
mtu24.plZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
SIGNAL IDUNAZachorowanie,
Test
You Can DriveZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
UNIQAZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
ProamaZachorowanie,
Izolacja,
Test
AXA PartnersZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
GeneraliZachorowanie,
Izolacja,
Test
Dane na podstawie informacji z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi 25.01.2024).

Sycylia – historia w pigułce

Najstarsze wzmianki o zasiedleniu wyspy pochodzą z 2000 roku p.n.e., kiedy to swoje osadnictwo na Sycylii rozpoczęły ludy Sykanów, Sykulów i Elymów. Były to trzy plemiona zamieszkujące Sycylię przed erą wielkiej kolonizacji greckiej. 

W IX wieku przed Chrystusem na Sycylii stopę postawili kolonizatorzy z Fenicji, którzy założyli Panormos, czyli dobrze znane dzisiejszym turystom Palermo. Od VIII do VI wieku p.n.e., kiedy to greckie poleis bardzo intensywnie eksplorowały praktycznie wszystkie wybrzeża morza Śródziemnego, na Sycylii zaczęły powstawać również kolonie helleńskie. To właśnie wówczas założono wsławione w późniejszych wiekach Mesynę, Katanię czy Syrakuzy. 

To ostatnie miasto tak bardzo urosło w siłę, że podporządkowało sobie niebawem całą wyspę i stało się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w całym basenie morza Śródziemnego. W V wieku p.n.e. wyzwanie władcom Syrakuz rzucili Kartagińczycy, którzy z sukcesami zaczęli zajmować zachodnie krańce Sycylii, pod koniec stulecia panując już nad całą zachodnią jej częścią. 

Przypomnijmy, że Kartagina była najsłynniejszą fenicką kolonią. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że choć początkową fazę kolonizacji wyspy zdecydowanie wygrali osadnicy z Grecji kontynentalnej, to jednak późniejsze sukcesy Kartagińczyków wyrównały bilans. 

Obie zwaśnione strony pogodziła jednak Republika Rzymska, która w III wieku p.n.e. włączyła się do konfliktu sycylijskiego. Sycylia stała się tym samym jedną z przyczyn wybuchu słynnych wojen punickich (punicus oznacza fenicki po łacinie). Ich całkowitym zwycięzcą okazało się wschodzące rzymskie mocarstwo, które na długie 800 lat przejęło władanie nad wyspą.

Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego Sycylią przez krótsze lub dłuższe okresy rządzili kolejno Wandalowie, Ostrogoci, Bizantyjczycy, Arabowie, Normanowie (!), władcy Aragonii, Habsburgowie i Burbonowie, aż w końcu, w XIX stuleciu, za sprawą Giuseppe Garibaldiego Sycylia stała się częścią dopiero co powstałego Królestwa Włoch. 

To właśnie dlatego na wyspie widać wpływy tak wielu odmiennych kultur. Miasteczka, fortyfikacje, zabytki, ruiny – każdy władca, każda nacja zostawiła tu coś po sobie. Na szczęście wyspa uniknęła większych zniszczeń podczas II wojny światowej – silny aliancki desant zajął Sycylie po miesiącu walk. 

UWAGA!

Włochy zniosły wymóg posiadania dokumentów określających status związany z COVID-19. Przyjeżdżający nie muszą wykonywać testów, przedkładać certyfikatów szczepienia ani wypełniać formularza lokalizacyjnego. Więcej aktualnych informacji znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sycylia – przyroda i klimat

Podczas gdy w Polsce termometry już w początkowych dniach października mogą wskazywać czasami 10 ℃, na Sycylii takie temperatury notuje się jedynie w styczniu i lutym. Może się jednak zdarzyć, że nawet w środku zimy trafi się ciepły i słoneczny dzień z temperaturą rzędu 17 ℃. 

Podczas gdy w Polsce termometry już w początkowych dniach października mogą wskazywać czasami 10 ℃, na Sycylii takie temperatury notuje się jedynie w styczniu i lutym. Może się jednak zdarzyć, że nawet w środku zimy trafi się ciepły i słoneczny dzień z temperaturą rzędu 17 ℃. 

Sycylijskie zwyczaje

Sycylia, podobnie jak reszta Włoch, ma dość odmienną od naszej kulturę i inny rytm dnia codziennego. Jak już tam będziesz, warto się do niego dostosować. 

 1. Słynne włoskie espresso pij zawsze przy barze – za to zamówione do stolika zapłacisz po prostu więcej. Kawa jest tam zresztą bardzo tania. Bez problemu zamówisz filiżankę czarnej ambrozji poniżej 1 euro.
 2. Większość restauracji jest zamknięta w godzinach 13.00-16.00. To dosyć istotna informacja dla zwiedzających, których bardzo często właśnie w tych godzinach dopada pierwszy wilczy głód. 
 3. Lokale gastronomiczne na Sycylii w większości naliczają opłatę za nakrycie (coperto) i opłatę serwisową (servizio). Dlatego brak napiwku nie zostanie odebrany jako wielki afront. Owszem, kelnerzy i obsługa nie obrażą się na kilka dodatkowych groszy (kto by się obraził?), ale nie jest to wymóg. 
 4. Komunikacja miejska – nie wsiadaj do pojazdów transportu publicznego, jeśli nie masz biletu. BIlet należy kupić wcześniej. Możesz to zrobić w kioskach z gazetami lub sklepach z papierosami, ale jeśli planujesz zwiedzanie w niedzielę, zaopatrz się w bilety zawczasu – w niedzielę rzadko które tego typu sklepiki są otwarte. 
 5. Kawa do posiłku… nie jest mile widziana, o ile nie jest to śniadanie. Dlatego zamawiając tradycyjne włoskie dania w porze lunchu, kawę zamów po zjedzeniu. Sycylijczycy nie mają w zwyczaju jeść i pić kawy jednocześnie. W skrajnych przypadkach obsługa nie zrealizuje takiego zamówienia do stolika lub otrzymacie swoją kawę po posiłku. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Sycylii

Co warto zwiedzić na Sycylii?
Która część Sycylii jest najpiękniejsza?
Co warto przywieźć z Sycylii?
Kiedy najlepiej jechać na Sycylię?
PODSUMOWANIE
 • Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym i region autonomiczny we Włoszech.
 • Średnie temperatury na Sycylii w miesiącach letnich przekraczają 30 ℃.
 • Będąc na Sycylii, warto odwiedzić m.in. Palermo czy Syrakuzy, oraz wspiąć się lub wjechać na Etnę.
 • Miłośników wypoczynku na słońcu na Sycylii przyciąga przede bardzo popularna plaża San Vito Lo Capo oraz rezerwat przyrody Riserva dello Zingaro.
 • Wybierając się na Sycylię, warto pamiętać, że w środku dnia (13:00-16:00) zamknięta jest tam większość restauracji.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!