Sycylia – co zwiedzić, czego się spodziewać?

Na słonecznej Sycylii znajdziemy wszystko – cień rzucany przez największy wulkan Europy, starożytne ruiny, piękne plaże i wielokulturową historię. Największa wyspa na Morzu Śródziemnym nie zawiedzie też entuzjastów nocnego życia, bowiem pełno tu klubów, barów i restauracji.

Sycylia – historia w pigułce

Najstarsze wzmianki o zasiedleniu wyspy pochodzą z 2000 roku p.n.e., kiedy to swoje osadnictwo na Sycylii rozpoczęły ludy Sykanów, Sykulów i Elymów. Były to trzy plemiona zamieszkujące Sycylię przed erą wielkiej kolonizacji greckiej. 

W IX wieku przed Chrystusem na Sycylii stopę postawili kolonizatorzy z Fenicji, którzy założyli Panormos, czyli dobrze znane dzisiejszym turystom Palermo. Od VIII do VI wieku p. n.e., kiedy to greckie poleis bardzo intensywnie eksplorowały praktycznie wszystkie wybrzeża morza Śródziemnego, na Sycylii zaczęły powstawać również kolonie helleńskie. To właśnie wówczas założono wsławione w późniejszych wiekach Mesynę, Katanię czy Syrakuzy. 

To ostatnie miasto tak bardzo urosło w siłę, że podporządkowało sobie niebawem całą wyspę i stało się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w całym basenie morza Śródziemnego. W V wieku p.n.e. wyzwanie władcom Syrakuz rzucili Kartagińczycy, którzy z sukcesami zaczęli zajmować zachodnie krańce Sycylii, pod koniec stulecia panując już nad całą zachodnią jej częścią. 

Przypomnijmy, że Kartagina była najsłynniejszą fenicką kolonią. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że choć początkową fazę kolonizacji wyspy zdecydowanie wygrali osadnicy z Grecji kontynentalnej, to jednak późniejsze sukcesy Kartagińczyków wyrównały bilans. 

Obie zwaśnione strony pogodziła jednak Republika Rzymska, która w III wieku p.n.e. włączyła się do konfliktu sycylijskiego. Sycylia stała się tym samym jedną z przyczyn wybuchu słynnych Wojen punickich (punicus oznacza fenicki po łacinie) . Ich całkowitym zwycięzcą okazało się wschodzące rzymskie mocarstwo, które na długie 800 lat przejąło władanie nad wyspą. 

Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego Sycylią przez krótsze lub dłuższe okresy rządzili kolejno Wandalowie, Ostrogoci, Bizantyjczycy, Arabowie, Normanowie (!), władcy Aragonii, Habsburgowie i Burbonowie, aż w końcu, w XIX stuleciu, za sprawą Giuseppe Garibaldiego Sycylia stała się częścią dopiero co powstałego Królestwa Włoch. 

To właśnie dlatego na wyspie widać wpływy tak wielu odmiennych kultur. Miasteczka, fortyfikacje, zabytki, ruiny – każdy władca, każda nacja zostawiła tu coś po sobie. Na szczęście wyspa uniknęła większych zniszczeń podczas II Wojny Światowej – silny aliancki desant zajął Sycylie po miesiącu walk. 

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Sycylia – przyroda i klimat

Podczas gdy w Polsce termometry już w początkowych dniach października mogą wskazywać czasami 10 stopni Celsjusza, na Sycylii takie temperatury notuje się jedynie w styczniu i lutym. Może się jednak zdarzyć, że nawet w środku zimy trafi się ciepły i słoneczny dzień z temperaturą rzędu 17℃. 

Latem średnia temperatura powietrza przekracza 30℃ w dzień, a w nocy nie spada poniżej 20℃. Do tego dochodzi fakt, że deszczowych dni jest tam jak na lekarstwo. W lipcu to zaledwie 1-2 dni z szansami na opady w skali całego miesiąca. Jest to zatem idealne miejsce dla miłośników bezchmurnego i rozgrzanego do granic możliwości nieba. Tym bardziej, że ratunku przed skwarem szukać można w falach morza Śródziemnego, którego wody latem nagrzewają się do przyjemnych 24-25℃. 

Sycylia – miejsca warte odwiedzenia

Nieważne, czy jesteś osobą, która cały swój urlop spędza nie ruszając się z hotelowego basenu i pobliskiej plaży, czy też nie możesz usiedzieć na miejscu i czujesz przymus odhaczania kolejnych odwiedzanych zabytków – na Sycylii będziesz mógł oddać się każdej formie wypoczynku. Oto kilka miejsc, do których koniecznie trzeba zawitać. 

Riserva dello Zingaro

Rezerwat przyrody, w którym –  zdaniem wielu –  znajdziesz najpiękniejsze plaże na całej Sycylii. Urozmaicona linia brzegowa rezerwatu ma długość 7 kim i wytyczono wzdłuż niej ścieżkę, która umożliwia odwiedzenie każdej z ośmiu malowniczych zatoczek. I jeśli piszemy malowniczych, mamy na myśli miejsca, które z powodzeniem mogłyby zostać umieszczone na okładkach broszur najlepszych biur turystycznych na świecie – wszystko dzięki magicznie lazurowej barwie morza i wznoszącym się tuż nad brzegiem 900-metrowym górom. 

San Vito Lo Capo

Najpopularniejsza plaża na całej wyspie. Miejsce bardzo mocno skomercjalizowane i nastawione na obsługę odwiedzających. Jego plusem jest ogrom usług i atrakcji, które dosłownie zalewają przybrzeżny deptak, a minusem duża liczba turystów. Lubisz mieć wszystko pod ręką? Znajdziesz tu leżaki, parasole, frytki, burgery, akcesoria do kąpieli, a nawet masaż stóp. To wszystko sprawia jednak, że o spokojnym plażowaniu z dala od zgiełku można jedynie pomarzyć. Zdecydowanie coś dla lubiących gwar, muzykę i towarzystwo. 

Palermo

Kulturalna, gospodarcza i turystyczna stolica Sycylii. Wiemy już, że zostało założone przez Fenicjan jako Panormos jeszcze w I tysiącleciu p.n.e. Miasto znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy i jest zamieszkałe przez blisko 670 tys. ludzi. Natomiast w całym zespole miejskim żyje 1,2 mln ludzi, co czyni z niego jeden z największych obszarów metropolitalnych we Włoszech. 

Miasto tętni życiem, posiada przebogatą architekturę z różnych epok i stylów. Licznie reprezentowane są budowle romańskie, gotyckie, renesansowe, barokowe i klasycystyczno-neorenesansowe. Nie brakuje także pozostałości po starożytnych Rzymianach i Fenicjanach (nekropolie i mury miejskie). W skrócie: mocno historyczne miejsce!

Etna

Największy i najwyższy stożek wulkaniczny w Europie. Do tego wciąż aktywny. Wysokość Etny szacuje się na ok. 3340 metrów, ale jest to wartość zmienna. W 1865 roku wysokość wulkanu szacowano na 3390. Wbrew obiegowej opinii nie jest to wulkan tak groźny, jak mający dużo lepszy PR i uśpiony Wezuwiusz, który odpowiedzialny jest za smutny kres pobliskich Pompejów. Na szczycie Etny zimą pojawia się śnieg, a latem temperatury osiągają wartości 35℃. 

Na Etnę można dostać się autobusami z napędem na cztery koła lub kolejką linową. Szczególnie polecamy ten drugi sposób. Można również wykupić wycieczkę z licencjonowany przewodnikiem, pod opieką którego dotrzemy w niedostępne dla turystów miejsca. Co ciekawe, wyprawa na własną rękę może skutkować odmową wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy padniemy ofiarą jakiegokolwiek wypadku. Warto mieć to na uwadze.

Syrakuzy

A w zasadzie Wyspa Ortygia, która jest historycznym centrum Syrakuz. Jeśli przemawia do Ciebie urok wąskich południowoeuropejskich uliczek, pełnych kawiarni, barów, restauracji i pizzerii, Ortygia jest obowiązkowym miejscem postoju podczas wycieczki po Sycylii. Warto zatrzymać się tu na przynajmniej jedną noc, żeby poczuć rytm wieczornego życia Syrakuz. Barokowe fasady, starożytne ruiny, żydowskie łaźnie – wszystko to nabiera szczególnego kolorytu w blasku wieczornych latarni  i przy akompaniamencie wszechobecnej gwary, kiedy to i turyści, i lokalni mieszkańcy wybierają się na rytualny wręcz spacer ulicami starego miasta. 

Wieczorny spacer przy głównym placu miasta to zresztą sycylijska tradycja – Passeggiata. Wówczas całe rodziny wychodzą, żeby leniwym krokiem przemierzać uliczki swojego ukochanego miasta, rozmawiając, plotkując i wymieniając uprzejmości. 

Sycylijskie zwyczaje

Sycylia, podobnie jak reszta Włoch, ma dość odmienną od naszej kulturę i inny rytm dnia codziennego. Jak już tam będziesz, warto się do niego dostosować. 

  1. Słynne włoskie espresso pij zawsze przy barze – za to zamówione do stolika zapłacisz po prostu więcej. Kawa jest tam zresztą bardzo tania. Bez problemu zamówisz filiżankę czarnej ambrozji poniżej 1 euro.
  2. Większość restauracji jest zamknięta w godzinach 13.00-16.00. To dosyć istotna informacja dla zwiedzających, których bardzo często właśnie w tych godzinach dopada pierwszy wilczy głód. 
  3. Lokale gastronomiczne na Sycylii w większości naliczają opłatę za nakrycie (coperto) i opłatę serwisową (servizio). Dlatego brak napiwku nie zostanie odebrany jako wielki afront. Owszem, kelnerzy i obsługa nie obrażą się na kilka dodatkowych groszy (kto by się obraził?), ale nie jest to wymóg. 
  4. Komunikacja miejska – nie wsiadaj do pojazdów transportu publicznego, jeśli nie masz biletu. BIlet należy kupić wcześniej. Możesz to zrobić w kioskach z gazetami lub sklepach z papierosami, ale jeśli planujesz zwiedzanie w niedzielę, zaopatrz się w bilety zawczasu – w niedzielę rzadko które tego typu sklepiki są otwarte. 
  5. Kawa do posiłku… nie jest mile widziana, o ile nie jest to śniadanie. Dlatego zamawiając tradycyjne włoskie dania w porze lunchu, kawę zamów po zjedzeniu. Sycylijczycy nie mają w zwyczaju jeść i pić kawy jednocześnie. W skrajnych przypadkach obsługa nie zrealizuje takiego zamówienia do stolika lub otrzymacie swoją kawę po posiłku. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Sycylii

Gdzie znajduje się Sycylia?
Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym i znajduje się na południe od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją Cieśnina Mykeńska. Wraz z Wyspami Liparyjskimi, Egadami, Wyspami Pelagijskimi i Pantellerią tworzy ona region autonomiczny we Włoszech.
Co warto zobaczyć na Sycylii?
Sycylia jako miejsce z bardzo bogatą historią obfituje w różnorodne zabytki. W Palermo czy Syrakuzach można dostrzec m.in. ślady starożytnych Rzymian i Fenicjan, licznie reprezentowane są także różne style architektoniczne. Obowiązkowym punktem podróży jest ponadto wulkan Etna, z kolei wypocząć można m.in. na pięknych plażach rezerwatu Riserva dello Zingaro.
O czym trzeba pamiętać podczas pobytu na Sycylii?
Sycylia, podobnie jak inne miejsce na południu Europy, charakteryzuje się nieco innym rytmem życia niż ten znany w części kontynentalnej. Typowe jest tu np. zamykanie restauracji i sklepów w środku dnia, zwykle w godzinach 13:00-16:00, gdy trwa sjesta. Z innych zwyczajów warto też wymienić te dotyczące kawy – espresso pija się przy barze, a kawę do lunchu zamawia się po jedzeniu.
PODSUMOWANIE
  • Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym i region autonomiczny we Włoszech.
  • Średnie temperatury na Sycylii w miesiącach letnich przekraczają 30℃.
  • Będąc na Sycylii warto odwiedzić m.in. Palermo czy Syrakuzy, oraz wspiąć się lub wjechać na Etnę.
  • Miłośników wypoczynku na słońcu na Sycylii przyciąga przede bardzo popularna plaża San Vito Lo Capo oraz rezerwat przyrody Riserva dello Zingaro.
  • Wybierając się na Sycylię, warto pamiętać, że w środku dnia (13:00-16:00) zamknięta jest tam większość restauracji.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Michal Rosiak

Content manager w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl. Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!