Marzy Ci się sylwester w ciepłych krajach? TOP 5 kierunków w 2024 roku

Wyjazd za granicę zimą to bardzo dobre rozwiązanie. Wówczas pogoda w Polsce nie sprzyja. Chłodna, szara i ponura aura sprawia, że podróż do ciepłych krajów jest jak wybawienie. A czy pomyślałeś o tym, aby wybrać się na taką wycieczkę w sylwestra? A może przywitanie Nowego Roku w ciepłym miejscu, na plaży i z drinkiem w ręku to marzenie, które chcesz ziścić? W takim razie sprawdź, gdzie warto się wybrać!

nowy rok w ciepłych krajach

Dlaczego warto wybrać ciepłe kierunki na sylwestra?

Podróż za granicę zimą nie powinna nikogo dziwić. Miłośnicy wyjazdów o tej porze roku najbardziej cenią sobie to, że kiedy Polskę pokrywa śnieżny puch, oni mogą zażywać kąpieli w ciepłym morzu czy oceanie i korzystać ze spacerów po nagrzanym piasku. Taki urlop będzie z pewnością niezapomniany i długo wyczekiwany. 

Sylwester to termin dość popularny i mocno oblegany na tego rodzaju podróże. Niekiedy wycieczkę warto zarezerwować wcześniej, z uwagi na spore zainteresowanie. Według badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną w sezonie zimowym 2022/2023 wyjazdy za granicę miało w planach 29% Polaków, z czego co dziesiąta osoba mówiła o podróży do ciepłych krajów.

Co sprawia, że Polacy tak chętnie wybierają ciepłe kierunki na podróż w sylwestra?

Wycieczka o tej porze roku ma inny klimat niż urlop w okresie wakacji. Na samą myśl o brzydkiej i chłodnej pogodzie w Polsce podróż jest jeszcze przyjemniejsza. 

Ponadto Święta Bożego Narodzenia i sylwester wraz z Nowym Rokiem to czas, który większość Polaków spędza w gronie rodziny i najbliższych. Okres ten jest pełen przygotowań, pracy, niekiedy niepotrzebnych nerwów i kłótni. Stoły uginają się pod ciężarem różnych potraw, przez co kilkudniowy czas wolny od pracy sprawia, że powrót do obowiązków wiąże się ze zmęczeniem. Wiele osób zatem raz na jakiś czas chce odpocząć i spędzić ten czas nieco inaczej. Wyjazd do ciepłych krajów na sylwestra jest dla nich świetnym rozwiązaniem.

Plusem takiej podróży jest również opalenizna. Kto nie lubi rozpocząć letniego sezonu ze skórą muśniętą słońcem?

sylwester w ciepłych krajach - ciekawe kierunki

Z jakiego powodu turyści na sylwestra wybierają Egipt?

Grudzień to dla Egiptu szczyt sezonu turystycznego. Nie zdziw się zatem, jeśli w tamtejszych kurortach spotkasz się z tłumem turystów. Biura podróży mają do zaoferowania mnóstwo wycieczek do tego kraju, więc z pewnością będziesz miał w czym wybierać. Kierunek ten jest bardzo popularny na wyjazdy o każdej porze roku. Zatem jeśli chcesz spędzić sylwestra w otoczeniu pustynnych terenów, starożytnych budowli, morza i plaż, Egipt to kierunek dla Ciebie!

Oprócz kurortów turystycznych, które w Egipcie są bardzo rozbudowane i bogate w różne atrakcje, warto także zobaczyć Gizę i tamtejsze piramidy, Luksor wraz ze Świątynią Amona w Karnaku czy Kair. 

Lot z Polski Do Egiptu nie trwa długo. Podróż zarówno czarterem, jak i samolotem rejsowym, zajmuje od 4 do 4,5 godziny. Pogoda w grudniu i w styczniu w tym regionie jest idealna do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz zwiedzania. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 20 stopni Celsjusza. Nocą jest ona nieco niższa, zatem warto zabrać ze sobą także coś cieplejszego. Woda ma 24 stopnie Celsjusza, więc kąpiel w morzu może być naprawdę przyjemna. Suma opadów w trakcie miesiąca to średnio tylko 1 mm. Nie bój się zatem, że nie trafisz z pogodą.

Egipcjanie witają Nowy Rok podobnie jak Polacy. Odbywają się wówczas koncerty na żywo, pokazy, przedstawienia oraz dyskoteki do białego rana. Nie może zabraknąć oczywiście pokazu sztucznych ogni.

Dlaczego podróż na Wyspy Kanaryjskie w sylwestra to dobry pomysł?

Wyspy Kanaryjskie to kolejny bardzo popularny kierunek podróży, również w sezonie zimowym. Region ten bogaty jest w bardzo zróżnicowane atrakcje. Piaszczyste plaże, powulkaniczne i górzyste tereny, ciekawa przyroda oraz malownicze miasteczka to charakterystyczne elementy wysp. Zatem jeśli lubisz aktywny wypoczynek w ciekawym otoczeniu, ale preferujesz także bierne spędzanie czasu, jest to kierunek dla Ciebie. 

Hiszpania składa się z kilkunastu wysp, z czego siedem największych to właśnie Wyspy Kanaryjskie. Stanowią one najpopularniejsze kierunki turystyczne tego regionu. Należą do nich Fuerteventura, Teneryfa, Lanzarote, Gran Canaria, La Gomera, La Palma oraz El Hierro.

Podobnie jak w przypadku Egiptu, lot na Wyspy Kanaryjskie nie trwa długo. Zarówno podróż samolotem czarterowym, jak i rejsowym zajmuje od około 5 do 5,5 godziny. Temperatura powietrza w grudniu i styczniu jest bardzo przyjemna. Wynosi około 20-22 stopnie Celsjusza w ciągu dnia oraz 16-18 stopni Celsjusza w nocy. Woda jest równie ciepła i przyjemna. Osiąga wartość około 20 stopni Celsjusza. Opady deszczu występują średnio przez 5 dni w miesiącu.

Hiszpanie spędzają noc sylwestrową na hucznej zabawie i przy dobrej muzyce. O północy odbywa się pokaz sztucznych ogni.

Co zachwyci Cię w Dubaju podczas podróży w sylwestra?

Jeśli interesują Cię dalsze kierunki na wyjazd, dobrym rozwiązaniem jest Dubaj. To nieco inne rejony od tych, które są opisane wyżej. Miasto pełne jest luksusu i przepychu. Królują w nim drapacze chmur, nowoczesna architektura, ale także złote plaże znajdujące się wzdłuż turkusowego morza. Pobyt w tym miejscu będzie na pewno niezapomniany i inny niż wszystkie.

W Dubaju warto zobaczyć oczywiście najwyższy budynek świata – Burj Khalifa, a także jedną z najzamożniejszych dzielnic tego miasta, czyli Dubai Marina, Palm Islands – największe na świecie sztuczne wyspy stworzone przez człowieka oraz stary Dubaj – Old Dubai i Deira.

Podróż do Dubaju w przypadku lotu bezpośredniego trwa niecałe 6 godzin. Pogoda panująca w tym regionie w styczniu i grudniu naprawdę sprzyja. Temperatura w dzień wynosi średnio 24-26 stopni Celsjusza. W nocy jest nieco niższa – od 20 do 22 stopni Celsjusza. Woda również jest bardzo ciepła i warta kąpieli. Jej temperatura waha się w granicach 23-25 stopni Celsjusza. Opady deszczu są znikome. 

Noc sylwestrowa spędzona w Dubaju może być naprawdę niezapomniana. Wydarzenie to jest bardzo efektowne. Ogromne drapacze chmur w okresie świątecznym są pięknie oświetlone. W Nowy Rok natomiast ze szczytów tych budynków puszcza się fajerwerki.

Jak piękny potrafi być sylwester w Tajlandii?

Tajlandia to przede wszystkim piękne plaże, dzika natura oraz buddyjska architektura i królewskie pałace. Uroku temu miejscu dodają także rajskie krajobrazy, lokalne jedzenie i rzemiosło. Jest to kierunek wielu zagorzałych turystów. Kraj ten zachęca każdego swoją różnorodnością, a oryginalności dodaje mu otaczające go Morze Andamańskie, Południowochińskie oraz Zatoka Syjamska. 

Jeśli wyruszasz w podróż do Tajlandii, z pewnością musisz zobaczyć Bangkok, rajski archipelag Ko Phi Phi czy wyspę Phuket. To najpopularniejsze miejsca tego regionu, choć atrakcji turystycznych jest oczywiście dużo więcej.

Czas podróży z Polski do Tajlandii zależy od lotniska startowego i miejsca przesiadki. Zazwyczaj lot trwa od 12 do 15 godzin, czyli nawet trzykrotnie dłużej niż w przypadku podróży do Egiptu czy na Wyspy Kanaryjskie. Czego natomiast nie robi się dla atrakcji i wypoczynku? Klimat w Tajlandii w zimowej porze roku jest upalny. W grudniu i w styczniu temperatura wynosi średnio 32 stopnie Celsjusza w dzień oraz 22 stopnie Celsjusza w nocy. Woda mierzy zazwyczaj 28 stopni Celsjusza, więc ciężko o ochłodę. Opady deszczu są bardzo rzadkie.

Tajlandczycy świętują sylwestra dwukrotnie. Pierwsza celebracja ma miejsce w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Odbywa się to wówczas w otoczeniu hucznej zabawy i fajerwerków. Drugi raz tamtejsza ludność świętuje nowy rok według kalendarza buddyjskiego. Ma to miejsce od 13 do 15 kwietnia i towarzyszy temu tak zwany śmigus-dyngus, który ma symbolizować pomyślność i szczęście.

Na czym polega wyjątkowość sylwestrowej podróży na Bali?

Bali bogate jest w wiele piaszczystych plaż, egzotyczną przyrodę i niepowtarzalną architekturę. Możesz aktywnie spędzić czas, pływając w morzu lub korzystając ze sportów wodnych. Mimo że plaże to dość pospolity widok, balijskie wybrzeże naprawdę potrafi zachwycić. Nic nie stoi także na przeszkodzie, abyś poznał tamtejsze obiekty kulturowe oraz historyczne. Jest ich naprawdę sporo.

Niewielka wyspa ma wiele do zaoferowania. Wizytówką tego miejsca są tarasy ryżowe, leżące zaraz obok Ubud, gdzie znajdują się najważniejsze muzea tego regionu, najwyższy szczyt na Bali, czyli aktywny wulkan – Mount Batur oraz malowniczy kompleks, który wygląda jak z obrazka – Pura Ulun Danu Bratan.

Lot na Bali trwa jeszcze dłużej niż do Tajlandii. W zależności od przesiadek może zająć od 17 do 20 godzin. Ale dla takich widoków warto! Klimat na wyspie z pewnością zadowoli każdego. Średnia temperatura w dzień w grudniu i styczniu to około 31 stopni Celsjusza, a w nocy 23 stopnie Celsjusza. Woda z pewnością nie jest wybawieniem w upalne dni. Jej temperatura to średnio 29 stopni Celsjusza. W tym okresie występuje natomiast sporo opadów deszczu – od 13 do nawet 17 dni w miesiącu.

Sylwester na Bali jest bardzo wyjątkowy. Jego oryginalność polega na tym, że w porównaniu do tego, jak obchodzą go Polacy, Balijczycy podchodzą do tego dnia naprawdę bardzo spokojnie. W ostatni dzień roku zasłania się okna w domach, gasi światła, ruch na ulicach ustaje, a restauracje i usługi są zamykane. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie nie ma pokazu sztucznych ogni. Umożliwia to obserwowanie nieba i daje niesamowite wspomnienia. Skąd wziął się ten zwyczaj? Legenda głosi, że na ziemi pojawiają się wówczas złe duchy. Chowanie się w domach ma oznaczać, że miejsce jest umarłe, co odstrasza demony. Zwyczaj ten jest na tyle mocno przestrzegany, że złamanie go grozi grzywną lub wygnaniem z wioski. 

Jak zabezpieczyć się na czas wyjazdu w sylwestra?

Na każdą zagraniczną podróż powinieneś wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Mowa tutaj o polisie turystycznej, która zagwarantuje Ci pomoc, jeśli ulegniesz wypadkowi lub zachorujesz. Ochrona ta obejmuje koszty leczenia, hospitalizacje, wizyty lekarskie czy transport medyczny. 

Wspomóżmy się przykładem kalkulacji dla 27-letniego Patryka. Planuje on wyjazd na sylwestra do ciepłych krajów. Bierze pod uwagę 8-dniowy pobyt w terminie od 29 grudnia do 5 stycznia. Zastanawia się nad podróżą do Egiptu, Dubaju, Tajlandii, na Wyspy Kanaryjskie lub Bali. Jest zdecydowany na ofertę od firmy AXA Partners z konkretnym, dość dobrze rozbudowanym, zakresem. W skład tej polisy wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenia na kwotę 600 tys. zł, NNW na wysokość 50 tys. zł, OC w wysokości 250 tys. zł, a także ubezpieczenie bagażu, sportowe oraz ochrona od zdarzeń pod wpływem alkoholu. 

Kierunek podróżyCena
Egipt71,17 zł
Wyspy Kanaryjskie71,17 zł
Zjednoczone Emiraty Arabskie102,14 zł
Tajlandia102,14 zł
Indonezja102,14 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

Jak widać na przykładzie Patryka, cena ubezpieczenia turystycznego wynosi 8-13 zł za jeden dzień. Dalsze kierunki podróży, takie jak Dubaj, Bali czy Tajlandia są nieco droższe niż Egipt czy Wyspy Kanaryjskie. Ze względu na to, że ostatni z wymienionych regionów leży w Europie, Patryk może także wyrobić sobie dodatkowo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten jest bezpłatny i działa na terenie krajów członkowskich UE oraz EFTA. Gwarantuje pomoc medyczną, ale tylko w placówkach publicznych i na takich warunkach, jak obywatele danego kraju, zatem warto zaopatrzyć się także w polisę turystyczną.

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat sylwestra w ciepłych krajach

Które ciepłe kraje nadają się na podróż w sylwestra?
Czy na Bali można używać fajerwerków w sylwestra?
Czy na podstawie EKUZ można skorzystać z opieki zdrowotnej w Dubaju?
PODSUMOWANIE
  • Według badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Turystyczne w sezonie zimowym 2022/2023 wyjazd za granicę planowało 29% Polaków, w tym co dziesiąta osoba brała pod uwagę ciepłe kraje.
  • Osoby chcące skorzystać w okresie grudnia/stycznia z ciepłej, ale sprzyjającej zwiedzaniu i wypoczynkowi pogody, mogą wybrać się do Egiptu oraz na Wyspy Kanaryjskie. Wówczas temperatura powietrza w dzień wynosi tam 20-22 stopnie Celsjusza.
  • Turyści lubiący nieco cieplejsze lub nawet upalne kierunki podróży, mogą wybrać się na sylwestra do Dubaju, Tajlandii czy na Bali. W emirackim mieście średnia temperatura powietrza w grudniu i styczniu wynosi 24-26 stopnie Celsjusza. Tajlandia czy Bali to już gorętsze regiony, gdzie temperatura sięga do 31-32 stopni Celsjusza.
  • Podróżując do zagranicznych krajów, należy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Jest to koszt od kilku do kilkunastu złotych za jeden dzień. Cena zależy między innymi od kierunku podróży i czasu jej trwania.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!