TSR w samochodzie – jak działa system rozpoznawania znaków drogowych?

Za skrótem TSR kryje się Traffic Sign Recognition, czyli system rozpoznawania znaków drogowych. Informuje on kierowcę w czasie rzeczywistym o oznakowaniu ustawionym przy drodze dzięki danym pozyskanym z kamery i – w nowszych wersjach – z nawigacji GPS. W jaki sposób znaki są rozpoznawane? Jakie są wady i zalety TSR? Poznaj system, który niedługo będzie elementem wyposażenia każdego nowego samochodu!

system rozpoznawania znaków drogowych

TSR – jakie ma zadania?

System TSR to kolejne rozwiązanie ADAS, w które wyposażone są nowoczesne samochody. Przywykliśmy już do wielu układów poprawiających bezpieczeństwo i ułatwiających prowadzenie auta –  m.in. ABS-u, asystenta parkowania, aktywnego tempomatu, systemu wykrywania martwego pola czy asystenta pasa ruchu. 

W ostatnich latach zaczęto instalować w pojazdach kolejny system, czyli Traffic Sign Recognition, który pierwszy raz pojawił się w 2008 roku w Vauxhallu Insignia, a rok później w BMW serii 7.

System rozpoznawania znaków drogowych ma wspomóc kierowcę podczas jazdy samochodem. Dzięki niemu prowadzący auto nie przeoczy znaków związanych z ograniczeniem prędkości czy znaków zakazu wjazdu lub wyprzedania. Najbardziej rozwinięte systemy TSR zbierają dane za pomocą kamery wbudowanej w lusterko na przedniej szybie oraz korzystają z danych nawigacji GPS. 

UWAGA!

System TSR jest tylko pomocą i nie zwalnia kierowcy z obowiązku obserwowania znaków drogowych!

Informacje o znakach na drodze wyświetlane są na przedniej szybie lub na desce rozdzielczej. Oto przykłady systemu w wybranych modelach samochodów:

 • Mazda CX-5 – system wyświetla znaki ograniczenia prędkości (także pomocnicze), znaki zakazu wjazdu i wyprzedzania na wyświetlaczu Head-up, które rozpoznaje kamera i nawigacja. 
 • Honda Accord – w trybie “Główny/Main” TSR wyświetla ograniczenia prędkości na środku prędkościomierza i na wyświetlaczu Head-up. Zadaniem systemu jest przypomnienie kierowcy o ograniczeniach prędkości na danym odcinku drogi.
 • Ford Kuga – TSR wykrywa stałe i tymczasowe znaki ograniczenia prędkości i zakazu wyprzedzania. Informacje o nich wyświetlane są na środku deski rozdzielczej.
 • BMW ActiveHybrid 3 – system wykrywa znaki informujące o ograniczeniach prędkości. Symbol znaku wyświetlany jest na wyświetlaczu Head-up, czyli na przedniej szybie.
 • Volvo S60 – system nazywa się RSI (Road Sign Information) wykrywa znaki związane z prędkością jazdy, takie jak: ograniczenia prędkości, początek i koniec autostrady oraz drogi szybkiego ruchu, a także zakaz wyprzedzania.

Oczywiście systemy rozpoznawania znaków drogowych instalowane są także w innych modelach samochodów. Co ważniejsze, coraz częściej TSR staje się standardowym wyposażeniem pojazdów wyższej klasy. Natomiast dla tańszych modeli jest on dostępny jako opcja dodatkowa. 

System rozpoznawania znaków drogowych – jak rozpoznaje znaki?

Jedziesz samochodem. Wzdłuż drogi stoją znaki ograniczenia prędkości. W jaki sposób TSR je rozpoznaje? Oczywiście inżynierowie przedsiębiorstw motoryzacyjnych nie podają szczegółów na temat swoich technologii, ale bez problemów można znaleźć informacje o samym mechanizmie detekcji znaków. Na czym on się opiera?

W kontekście rozpoznawania znaków należy wspomnieć o dwóch procesach:

 • binaryzacja,
 • segmentacja.

Binaryzacja obrazu polega na przekształceniu obrazu kolorowego lub w odcieniach szarości na obraz binary, czyli składający się jedynie z 0 i 1. Dzięki temu obraz taki zawiera dużo mniej informacji. Binaryzacja wymaga odpowiedniego progowania, czyli określenia wartości, dla której piksele w obrazie kwalifikowane są jako wyszukiwany obiekt, a reszta pikseli jako tło.

Z kolei segmentacja polega na wykrywaniu na obrazie z kamery pewnych obszarów wyróżniających się jednorodnością – może to być kolor, kształt lub faktura. Segmentacja pozwala na detekcję cech charakterystycznych na obrazie. Na przykład znaki ograniczenia prędkości wyróżniają się czerwonym okręgiem, w który jest wpisana liczba na białym tle. Ważnym elementem jest także wykrycie zapisanych na znaku liter i cyfr. Do tego używa się specjalnych algorytmów, na przykład Freeman Chain Code.

Zalety TSR – jak pomaga kierowcy?

Zadaniem systemu rozpoznawania znaków jest wsparcie kierowcy podczas jazdy, a w związku z tym poprawienie bezpieczeństwa na drodze. Czasami chwila nieuwagi wystarczy, by przegapić znak drogowy wskazujący na ograniczenie prędkości na danym odcinku.

UWAGA!

Systemy TSR rozpoznają znaki zgodne z Konwencją Wiedeńską!

Dlaczego konstruktorzy kładą nacisk akurat na ten aspekt? Ponieważ przyczyną wielu wypadków jest właśnie przekroczenie prędkości – wiele wypadków ma miejsce latem na prostych odcinkach dróg, gdy panują dobre warunki pogodowe.   

Najczęściej informacje o znakach pojawiają się na przedniej szybie dzięki wyświetlaczowi Head-up. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca nie odrywa wzroku od drogi, co jest szczególnie ważne przy poruszaniu się z dużą prędkością.

Wady TSR – co utrudnia rozpoznanie znaków?

System rozpoznawania znaków związany jest z wizualną detekcją. Dlatego wiele czynników może ograniczyć jego prawidłowe działanie. Kierowca nie może więc opierać się wyłącznie na wskazaniach samochodu, ale samemu również musi śledzić znaki na drodze – to osoba prowadząca pojazd ponosi odpowiedzialność za wykroczenia, wypadki i kolizje (stąd ubezpieczenia OC i autocasco).

System TSR nigdy nie zadziała, gdy kamera będzie uszkodzona! Nie będzie on działał właściwie również wtedy, kiedy:

 • znak drogowy jest brudny, zdeformowany lub uszkodzony,
 • znak jest częściowo przysłonięty przez gałęzie lub inny pojazd,
 • podczas śnieżycy lub ulewy,
 • kamera zostanie “oślepiona” przez silne światło (innego pojazdu, nisko świecące słońce),
 • przednia szyba jest brudna lub zaparowana,
 • następuje gwałtowna zmiana oświetlenia (wyjazd i wjazd do tunelu),
 • auto gwałtownie skręca.

System wykrywania znaków może również nie zadziałać prawidłowo, gdy światła w samochodzie będą uszkodzone – a także, gdy właściciel zamontuje inne żarówki niż te wskazane przez producenta. Pamiętaj, system TSR rozpoznaje znaki z zarejestrowanego przez kamerę obrazu, dlatego musi on być odpowiednio oświetlony!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o TSR w samochodzie

Do czego służy TSR?
Które znaki wykrywa TSR?
W jakich sytuacjach system rozpoznawania znaków nie zadziała?
PODSUMOWANIE
 • TSR to system rozpoznawania znaków.
 • Głównym zadaniem TSR jest poprawa bezpieczeństwa poprzez informowanie kierowcy o ograniczeniach prędkości.
 • Rozpoznawanie znaków odbywa się dzięki binaryzacji, segmentacji i detekcji cyfr i liczb.
 • TSR jest tylko wsparciem dla kierowcy i nie zwalnia go z obowiązku obserwowania znaków.
 • System rozpoznawania znaków w niektórych sytuacjach może nie działać poprawnie – przyczyną może być brudna szyba, uszkodzony lub częściowo zasłonięty znak.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
System TSR działa prawie perfekcyjnie w Volvo XC 90.Wykrywa prawie 95% znaków starych,oraz "nowo" postawionych.
avatar autora komentarza
Mazda bez karty SD nawigacji nie rozpoznaje znaków a więc prawdopodobnie w ogóle ich nie 'rozpoznaje' tylko czyta z danych nawigacji. Sprytne posunięcie.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC