System wspomagania hamowania – jak działa?

Doświadczenie pokazuje, że nie zawsze kierowcy są w stanie wykonać niezbędne operacje podczas prowadzenia samochodu, zwłaszcza w stresie. Okazuje się, że nawet wciskanie hamulca nie zawsze jest wykonane w taki sposób, jak być powinno, co przyczynia się niejednokrotnie do wydłużenia drogi hamowania, a w efekcie do kolizji. Dlatego też nowoczesne samochody posiadają coraz to nowsze systemy, które wspomagają kierowców w wykonywaniu manewrów i reagowaniu na nagłe zdarzenia na drodze. Wśród nich znajdują się systemy wspomagania hamowania. Czym są i jaki efekt przynoszą?

wyposażenie samochodu po numerze VIN

BAS, BA, MBA – co oznaczają te skróty?

BAS, BA, MBA to skróty oznaczające system wspomagania hamowania, który jest coraz częściej montowany w nowoczesnych samochodach. Rozwinięcia tych skrótów to odpowiednio: Brake Assist System, Brake Assist oraz Mechanical Brake Assistant. W polskim nazewnictwie również możliwe jest używanie kilku wariantów nazw tego systemu, m.in. asystent hamowania, asystent nagłego hamowania czy asystent hamowania awaryjnego.

System BAS jest funkcją systemu ABS, który uniemożliwia blokowanie kół, gdy kierowca zaczyna gwałtownie hamować i utrzymuje samochód na granicy poślizgu.

Jak działa system wspomagania hamowania?

System wspomagania hamowania jest odpowiedzią na zbyt słabą reakcję kierowców, gdy konieczne jest gwałtowne i intensywne hamowanie. Aby proces ten przyniósł wymagane efekty i doprowadził do szybkiego zatrzymania się pojazdu, kierowca powinien mocno docisnąć hamulec i utrzymywać silny nacisk aż do momentu, gdy samochód stanie. Tymczasem w nagłej sytuacji kierowcy szybko reagują na potrzebę zatrzymania auta i natychmiast wciskają pedał hamulca, jednak robią to zbyt słabo, co niepotrzebnie wydłuża drogę hamowania i może doprowadzić do stłuczki. W dodatku zbyt wcześnie zdejmują nogę z hamulca, co także zmniejsza efektywność hamowania.

Celem systemu BAS jest uruchomienie i utrzymanie odpowiedniej intensywności hamowania nawet wtedy, gdy kierowca naciska pedał zbyt lekko i zbyt krótko. Jak to działa?

Gdy dochodzi do nagłej sytuacji na drodze, która wymusza na kierowcy hamowanie awaryjne, ten zazwyczaj szybko zdejmuje nogę z gazu, aby równie szybko wcisnąć hamulec. Pojazd wyposażony w system wspomagania hamowania, w którym doszło do takiego zdarzenia – a konkretnie czujnik hamulca – rozpoznaje tę natychmiastową reakcję kierującego i nawet wtedy, gdy nacisk na pedał hamulca nie jest maksymalnie mocny, powoduje zwiększenie ciśnienia w układzie hamulcowym przez pompę ABS. Ciśnienie zwiększone do maksimum podnosi efektywność i skraca drogę hamowania.

System BAS zazwyczaj uruchamia jednocześnie światła awaryjne lub światła stopu, aby poinformować o gwałtownym hamowaniu kierowców jadących z tyłu.

Asystent hamowania przestaje działać w momencie, gdy kierowca zdejmie nogę z pedału hamulca.

Inne systemy wspomagające hamowanie

systemy wspomagania hamowania
  • ABS – od 2004 roku w krajach Unii Europejskiej (w Polsce od 2006 roku) jest obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu. Jego zadaniem jest zapobieganie blokowaniu się kół podczas intensywnego hamowania, a tym samym minimalizowanie ryzyka poślizgu.
  • ESP – zapobiega utracie przyczepności podczas pokonywania zakrętu poprzez blokowanie poszczególnych kół.
  • ASR – zapobiega poślizgowi w momencie ruszania z miejsca.
  • ACC – reguluje prędkość i pomaga zachować odpowiednią odległość od pojazdów poruszających się z przodu.
  • TPMS – monitoruje ciśnienie w oponach, aby w razie obniżenia ciśnienia powiadomić kierowcę o konieczności dopompowania.

Ubezpieczenia komunikacyjne na wypadek stłuczki

Nie zawsze da się zapobiec kolizji na drodze. Warto zatem mieć zapewnione wsparcie na wypadek uczestnictwa w stłuczce. Takim wsparciem są ubezpieczenia komunikacyjne.

Każdy kierowca ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, które ochroni jego finanse, gdy to on będzie sprawcą wypadku drogowego, a jednocześnie zapewni odszkodowanie pokrzywdzonym. Inne ubezpieczenia samochodowe są dobrowolne. Nie ma zatem obowiązku ich zakupu, a za brak AC czy assistance nie grożą żadne sankcje. Mimo to warto wyposażyć się nie tylko w OC, ale także wspomniane autocasco i ubezpieczenie assistance, dzięki którym to ubezpieczyciel zapłaci za naprawę auta po wypadku oraz zapewni wsparcie techniczne i logistyczne, gdy konieczne będzie holowanie z miejsca wypadku do warsztatu albo wynajem samochodu zastępczego.

Ubezpieczenia samochodu możesz znaleźć, porównać i kupić, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń Mubi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o system wspomagania hamowania

Co oznaczają skróty BAS, BA i MBA?
Czy system BAS zadziała, gdy nie wcisnę hamulca do końca?
Czy system BAS będzie kontynuował hamowanie nawet wtedy, gdy kierowca zdejmie nogę z pedału hamulca?
PODSUMOWANIE
  • BAS, BA, MBA to skróty odnoszące się do systemu wspomagania hamowania.
  • System wspomagania hamowania jest nazywany asystentem hamowania, asystentem nagłego hamowania czy asystentem hamowania awaryjnego.
  • System BAS uruchamia się w momencie, gdy kierowca nagle i szybko naciśnie hamulec.
  • Zadaniem systemu BAS jest zwiększenie mocy hamowania do maksimum nawet wtedy, gdy kierowca wciśnie hamulec lekko.
  • Asystent nagłego hamowania uruchamia jednocześnie światła awaryjne lub światła stopu, aby powiadomić o nagłym zwalnianiu kierowców jadących z tyłu.
  • Funkcję wspomagania hamowania pełnią także systemy: ABS, ACC lub ESP.
  • Na wypadek gdyby nie udało się uniknąć stłuczki, warto mieć wykupiony pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Oprócz OC przemyśl zakup m.in. autocasco i assistance.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC