Jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem?
Planujesz podróż w tropikalne strony? Sprawdź, czy przed wyjazdem nie musisz przyjąć szczepionki. Pewne szczepienia są zalecane przed podróżą w niektóre części świata. Takie szczepienia mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo podróżnego. Niektóre szczepienia są jednak obowiązkowe i brak dowodu na zaszczepienie może w tym przypadku wiązać się z przerwaniem podróży. W poniższym artykule wskazujemy różnicę między szczepieniami obowiązkowymi a zalecanymi. Podpowiadamy również, jakie szczepienia zaleca się wykonać przed wyjazdem w niektóre części świata, wskazując jednocześnie, gdzie możesz je zrobić.
W poniższym artykule poruszamy następujące kwestie:
- Które szczepienia są obowiązkowe, a które zalecane?
- Gdzie uzyskać informacje?
- Gdzie wymagane są szczepienia obowiązkowe?
- Gdzie potrzebne są szczepienia zalecane?
- Jakie szczepienia są potrzebne podczas podróży do Azji?
- Jakie szczepienia są potrzebne podczas podróży do Ameryki Południowej?
- Jakie szczepienia są potrzebne podczas podróży do Afryki?
Szczepienie obowiązkowe a zalecane
Przed wyjazdem za granicę należy zorientować się, czy istnieją specjalne zalecenia bądź wymogi co do szczepień, zwłaszcza, jeśli planujesz podróż w tropikalne części świata. W przypadku większości państw istnieją jedynie zalecenia co do szczepień.
Szczepienia zalecane to takie, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo podróżnego, jednak ich brak nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi dla turysty.
Jeśli chodzi natomiast o szczepienia obowiązkowe, to potwierdzenie takiego szczepienia wpisywane jest do Międzynarodowej Książeczki Szczepień, którą podróżny powinien mieć przy sobie w momencie przekraczania granicy. Jeżeli turysta nie będzie w stanie wykazać, że posiada wymagane prawem szczepienie, może wiązać się to z dodatkowymi kłopotami na granicy, takimi jak: odmową przepuszczenia przez granicę, przymusowym szczepieniem na granicy lub obowiązkową kwarantanną, której koszt będzie musiał pokryć turysta.
Gdzie uzyskać informacje?
Przed wyjazdem możesz skonsultować konieczność szczepień z lekarzem specjalizującym się w medycynie chorób zakaźnych, medycynie podróży czy medycynie chorób tropikalnych.
Wykaz punktów i placówek medycznych, w których uzyskasz stosowne informacje oraz miejsca, w których będziesz mógł się zaszczepić przed podróżą, znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zwykle zaleca się, aby taką wizytę odbyć na 6-8 tygodni przed wyjazdem. Niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek, między którymi trzeba zachować odpowiedni odstęp. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich szczepień. Niektóre z nich podawane są w jednej dawce. Jeśli pozostało Ci niewiele czasu do wyjazdu, warto skonsultować się ze specjalistą, który przekaże Ci szczegółowe informacje dotyczące profilaktyki szczepień.
Aktualne informacje dotyczące ewentualnego zagrożenia epidemiologicznego panującego w danym kraju, uzyskasz na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętaj, że przepisy związane z obowiązkowym szczepieniem na COVID-19 w przeszłości często się zmieniały!
Przeczytaj też: Zadbaj o zdrowie podczas egzotycznej podróży. Jak ubezpieczyć się na wypadek chorób tropikalnych?
Szczepienia obowiązkowe
Szczepienia obowiązkowe to takie, które, jak sama nazwa wskazuje, są wymagane, aby przekroczyć granice danego kraju. Fakt zaszczepienia odnotowuje się w Międzynarodowej Książeczce Szczepień, którą podróżny powinien mieć przy sobie. Jeśli turysta nie będzie miał zrobionych wymaganych szczepień lub nie będzie w stanie tego wykazać (ze względu na brak książeczki), może tym samym narazić się na konsekwencje prawne. Taki turysta może spotkać się z odmową przepuszczenia przez granicę, inne konsekwencje to np. przymusowe szczepienie na granicy lub przymusowa kwarantanna na koszt turysty.
Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi obowiązkowym szczepieniem jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, zwanej również żółtą febrą. Żółta gorączka to ostra choroba wirusowa, która w najgorszym przypadku może skutkować nawet śmiercią. Jest to choroba, która może być przenoszona przez komary żyjące w tropikach. Choroba występuje przede wszystkim w Afryce oraz Ameryce Południowej. Gdzie szczepienie jest obowiązkowe?
Afryka – obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej gorączce
Angola, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Burundi, Uganda, Ghana, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Niger, Sierra Leone, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej
*W niektórych państwach Afryki (niewymienionych wyżej) szczepienie jest wymagane od osób, które przybywają bezpośrednio z państwa, w którym choroba występuje.
Ameryka Południowa – obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej gorączce
Szczepienie jest obowiązkowe w Gujanie Francuskiej oraz Surinamie. Niemniej w wielu innych krajach Ameryki Południowej jest ono wymagane od osób, które przybywają bezpośrednio z obszarów, w których choroba występuje. Państwa, w których szczepienie jest wymagane na powyższych zasadach, to: Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Brazylia, Boliwia, Wenezuela. Taka sama sytuacja dotyczy również niektórych państwa Ameryki Środkowej.
Czasem fakt, że szczepienie jest obowiązkowe, wynika z wewnętrznych regulacji panujących w danym kraju, tak jest np. w przypadku Arabii Saudyjskiej, gdzie od każdego podróżnego wymaga się, aby był szczepiony przeciwko zakażeniom meningokokowym.
Szczepienia zalecane
Szczepienia zalecane to takie, które nie są wymagane przez przepisy prawne, jednak z uwagi na bezpieczeństwo warto je wykonać przed podróżą. Osoba niezaszczepiona nie naraża się więc na żadne konsekwencje prawne, jednak względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, aby szczepienia wykonać.
Przed podróżą warto więc udać się do najbliższej placówki, w której specjaliści od chorób tropikalnych oraz zajmujący się medycyną podróży nie tylko wyjaśnią istotność profilaktyki, ale również wykonają szczepienia. Wizyta u specjalisty powinna odbyć się z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowaną datą podróży. Najlepiej udać się do lekarza na 6-8 tygodni przed wyjazdem. Jeśli pozostało Ci mniej czasu, warto mimo to skonsultować się ze specjalistą. Lekarz powinien wyjaśnić, jak wygląda profilaktyka w takim przypadku. Niewykluczone, że szczepionka będzie skuteczna, nawet jeśli zostanie przyjęta w krótszym okresie, niż wskazanym powyżej.
Do szczepień zalecanych należą przede wszystkim szczepienia na:
- żółtą gorączkę,
- dur brzuszny,
- chorobę meningokokową,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- japońskie zapalenie mózgu,
- wściekliznę.
Podróż do Azji a szczepienie
Wybierając się do Azji, należy zwrócić uwagę na szczepienia zalecane. Jakie to szczepienia?
Przede wszystkim należy rozważyć szczepienie na błonicę, tężec i krztusiec. Szczepienia te są zalecane praktycznie w stosunku do wszystkich państw azjatyckich.
Inne szczepienia, które zalecane są w stosunku do większości krajów azjatyckich, to szczepienia na dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B.
Szczepienie przeciwko cholerze zaleca się osobom podróżującym m.in. do Chin, Malezji czy Tajlandii.
Osoby, które planują podróż do Azji Wschodniej oraz Azji Południowo-Wschodniej, powinny pomyśleć o szczepieniu przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu – to szczepienie zalecane w tych rejonach.
Inne szczepienia, które zalecane są przed podróżą do państw azjatyckich, to szczepienie przeciwko wściekliźnie i polio. Dodatkowo należy przypomnieć, że w Arabii Saudyjskiej wymagane jest szczepienie przeciwko chorobie meningokokowej.
Powyższe dane mają charakter informacyjny, sytuacja może ulec zmianie. Dlatego przed wyjazdem należy udać się do odpowiedniego lekarza, który wskaże jakie szczepienia są zalecane, biorąc pod uwagę aktualną sytuację panującą w rejonie, do którego zamierzasz się udać.
Podróż do Afryki a szczepienie
W odniesieniu do większości państw Ameryki Południowej, zaleca się szczepienia przeciwko:
- żółtej gorączce,
- tężcowi i błonicy,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B,
- durowi brzusznemu,
- wściekliźnie.
Szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest obowiązkowe w Gujanie Francuskiej, z kolei zalecane w Gujanie i Surinamie. Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu zaleca się przed wyjazdem do: Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Gujany, Kolumbii, Paragwaju, Peru, Surinamu, Wenezueli i Urugwaju. Szczepienie przeciwko wściekliźnie zaleca się podróżującym do: Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Gujany, Kolumbii, Paragwaju, Peru, Surinam, Urugwaju czy Wenezueli, w stosunku do tych państw zaleca się również szczepienie przeciwko WZW typu A i B.
Podróż do Afryki a szczepienie
W wielu państwach znajdujących się w Afryce występuje obowiązek wykonania szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Jak już wspomniano na początku artykułu, obowiązek wykonania szczepienia przed przekroczeniem granicy dotyczy następujących państw:
Angola, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Burundi, Uganda, Ghana, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Niger, Sierra Leone, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej
Szczepienie jest obowiązkowe. Jeśli nie będziesz miał podczas przekraczania granicy dowodu na wykonanie szczepienia (takim dowodem jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień), możesz spotkać się nawet z odmową przepuszczenia przez granicę.
Poza obowiązkowymi szczepieniami, przed wyjazdem do większości krajów afrykańskich, zaleca się ponadto szczepienie przeciw: żółtej gorączce, tężcowi i błonicy, wzw typu A i B, cholerze, durowi brzusznemu, poliomyelitis, zakażeniom meningokokowym.
*Powyższy artykuł ma charakter informacyjny, wiedzę na temat aktualnych zaleceń dotyczących szczepień uzyskasz u odpowiedniego lekarza.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o szczepienia przed wyjazdem
Szczepienie zalecane to takie, którego wykonanie nie jest warunkiem przekroczenia granicy danego państwa, ale ze względów bezpieczeństwa warto taką szczepionkę przyjąć. Osoba, która nie wykona zalecanego szczepienia, nie naraża się na konsekwencje prawne, ale na niebezpieczeństwo zarażenia się daną chorobą.
Planując wyjazd do któregoś z afrykańskich krajów, należy mieć na uwadze konieczność zaszczepienia się przeciwko żółtej gorączce, które w wielu krajach czarnego kontynentu jest obowiązkowe. Oprócz tego zaleca się zaszczepić przed wyjazdem przeciwko tężcowi i błonicy, wzw typu A i B, cholerze, durowi brzusznemu, poliomyelitis, zakażeniom meningokokowym.
Obecnie wiele krajów nie różnicuje już zasad przekraczania ich granicy w zależności od statusu związanego z pandemią COVID-19. Nie jest w nich już wymagane okazywanie zaświadczenia o przyjęciu szczepienia przeciw tej chorobie. Sytuacja jednak nadal może ulec zmianie, dlatego warto śledzić informacje na stronie internetowej MSZ.
- Wyjazd do niektórych państw wiąże się z koniecznością wykonania szczepienia. Szczepienia można podzielić na obowiązkowe i zalecane.
- Szczepienia obowiązkowe to takie, które podróżny musi wykonać przed wyjazdem. Fakt wykonania szczepienia odnotowuje się w Międzynarodowej Książeczce Szczepień, którą podróżujący powinien mieć przy sobie.
- Osoba, która nie będzie w stanie udowodnić, że odbyła wymagane szczepienia, może: zostać zobowiązana do przyjęcia szczepienia na granicy, zmuszona do odbycia kwarantanny lub nawet spotkać się z odmową przepuszczenia przez granicę.
- Szczepienia zalecane to takie, których niewykonanie nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych, niemniej ich wykonanie jest zalecane z uwagi na bezpieczeństwo podróżnego.
- Szczepienie możesz wykonać u lekarza chorób zakaźnych, lekarza zajmującego się chorobami tropikalnymi lub medycyną podróży.
- Sytuacja w zakresie obowiązków szczepienia może ulec zmianie ze względu na różne czynniki, dlatego aktualnych informacji na temat wymaganej profilaktyki należy szukać u lekarza specjalizującego się w tym temacie.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji