Nieumyślnie zniszczyłeś wyposażenie pokoju hotelowego? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Zdarza się czasami, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub przez chwilę nieuwagi zniszczysz wyposażenie pokoju hotelowego. Wówczas musisz niezwłocznie powiadomić obsługę obiektu. A co z pokryciem kosztów naprawy wyrządzonych szkód? Istnieje ochrona obejmująca tego typu zdarzenia!

co zrobić, jeśli zniszczyłeś coś w pokoju hotelowym

Na co zwracać uwagę podczas odbierania kluczy do pokoju hotelowego?

Jeśli dotarłeś już na miejsce swojego pobytu i odebrałeś klucze do mieszkania, które wynająłeś na czas wyjazdu, sprawdź, w jakim jest ono stanie i czy nie posiada żadnych zniszczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęć. Data i godzina ich wykonania to bardzo dobre potwierdzenie. Dzięki temu będziesz miał dowód na to, jak wyglądały pomieszczenia i ich wyposażenie w chwili Twojego przyjazdu. Wówczas ciężko jest zapamiętać wszystkie szczegóły, więc możesz mieć wątpliwości, czy apartament był już uszkodzony w momencie, gdy go odebrałeś, czy to Ty doprowadziłeś do zniszczeń.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości czy usterki, od razu zgłoś tę informację do osoby zarządzającej obiektem. Nie będzie wówczas wątpliwości, kiedy doszło do zniszczeń i kto je spowodował, a właściciel nie pociągnie Cię do odpowiedzialności. 

Co powinieneś zrobić, gdy zniszczysz wyposażenie pokoju hotelowego?

Oczywiście, jeśli zdarzy Ci się stłuc szklankę, nikt z obsługi zazwyczaj nie domaga się zwrotu kosztów. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy przypadkowo zepsujesz sprzęt będący wyposażeniem pokoju lub Twoje dziecko podczas gry w piłkę wybije szybę w oknie hotelowym. Co w takiej sytuacji? Za wszelkie zniszczenia musisz zapłacić z własnej kieszeni. Co dokładnie wchodzi w skład takiego zadośćuczynienia? Wiążą się z tym wszelkie koszty będące następstwem szkody, czyli np.:

  • zakup nowego sprzętu,
  • zatrudnienie ekipy remontowej,
  • utracone korzyści.

Jakie prawa ma właściciel obiektu, jeśli zniszczysz coś w pokoju hotelowym?

Podczas odbioru pokoju, właściciel lub pracownik hotelu ma prawo sprawdzić stan pomieszczeń oraz ich wyposażenia. Jeśli wykryje jakieś nieprawidłowości, powinien zabezpieczyć dowody wskazujące na to, że dany gość jest odpowiedzialny za ich powstanie. Zdecydowanie ułatwi to późniejsze dochodzenie odszkodowania.

Jeśli wykryje on zniszczenia po opuszczeniu hotelu przez gości, dochodzenie roszczeń może być utrudnione. Nie oznacza to jednak, że właściciel będzie pozbawiony środków pozwalających na uzyskanie prawa do zadośćuczynienia. Może wówczas zwrócić się z pokryciem kosztów naprawy do gości hotelowych lub, jeśli to nie przyniesie skutku, wystąpić na drogę sądową. Wówczas ma możliwość skorzystania ze środków dowodowych, takich jak wykonane zdjęcia czy zeznania świadków.

UWAGA!

Niektórzy właściciele obiektów noclegowych pobierają podczas zameldowania tak zwany depozyt zabezpieczający, czyli kaucję. Ma ona na celu między innymi pokrycie kosztów związanych ze zniszczeniami dokonanymi przez gości w pokojach. Jest to swego rodzaju poręczenie klienta, że planuje on korzystać z usług hotelu zgodnie z regulaminem.

Jak zapobiec skutkom zniszczeń, które wyrządzisz w pokoju hotelowym?

Dobrym zabezpieczeniem na czas wyjazdu jest ubezpieczenie turystyczne. Zapewni ono pomoc przede wszystkim związaną z pokryciem kosztów leczenia. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia ochrony o OC, które przeniesie odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przez Ciebie i Twoich podopiecznych na ubezpieczyciela. 

Co wchodzi w skład ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Ochrona ta gwarantuje pomoc, jeśli wyrządzisz szkodę osobie trzeciej. Mowa tu o zadośćuczynieniu z tytułu uszkodzenia mienia i szkód na osobie. Jeśli zatem zniszczysz wyposażenie pokoju lub podczas gry w piłkę wybijesz szybę w oknie hotelowym, Twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie właścicielowi hotelu, który musi kupić nowe wyposażenie i dokonać naprawy okna.

CZY WIESZ, ŻE …

OC chroni również wtedy, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, np. jeśli podczas wycieczki rowerowej zderzysz się z innym rowerzystą, który złamie rękę. Wówczas poszkodowany otrzyma adekwatne odszkodowanie.

Ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o ochronę OC zapewni zadośćuczynienie z tytułu dokonanych przez Ciebie zniszczeń. Kwota potrzebna do pokrycia odszkodowania może być niekiedy naprawdę wysoka, zwłaszcza jeśli podróżujesz za granicę. 

Ile kosztuje polisa turystyczna, która zawiera ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Ochronę możesz kupić zarówno na podróż po Polsce, jak i za granicę. Przykładowy koszt polisy dla jednej osoby na 7-dniową wycieczkę po ojczyźnie znajdziesz w poniższej tabeli. Oferty obejmują również NNW.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
GeneraliOC: 20 000 zł,
NNW: 30 000 zł
16,00 zł
ProamaOC: 50 000 zł,
NNW: 40 000 zł
22,00 zł
SIGNAL IDUNAOC: 120 000 zł,
NNW: 10 000 zł
27,79 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

Koszt ochrony na 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 21-letniego Kacpra będzie już nieco wyższy od polisy, która obejmuje Polskę. W ubezpieczeniu na zagraniczny wyjazd natomiast Kacper ma dodatkowo ochronę obejmującą koszty leczenia. Mimo wszystko w obu przypadkach cena polisy to koszt kilku złotych dziennie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
WienerKL: 171 732 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 332 zł
35,00 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
35,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł
37,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 171 732 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 128 799 zł
38,71 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
45,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
48,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
57,12 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
62,27 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o szkody wyrządzone w pokoju hotelowym

Co zrobić, jeśli po otrzymaniu kluczy do pokoju hotelowego okaże się, że są w nim usterki?
Jak możesz zabezpieczyć się na wypadek zniszczeń dokonanych przez Ciebie w pokoju hotelowym?
Czy właściciel hotelu może pobrać kaucję podczas rezerwacji noclegu?
PODSUMOWANIE
  • Po odebraniu kluczy do pokoju sprawdź, czy pomieszczenia i znajdujące się w nich wyposażenie nie posiadają usterek. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, niezwłocznie zgłoś ten fakt do obsługi hotelu.
  • Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęć wynajętego przez Ciebie pokoju hotelowego. Wówczas masz potwierdzenie tego, w jakim stanie zastałeś pokój przy zakwaterowaniu.
  • OC zawarte w ubezpieczeniu turystycznym gwarantuje wypłatę świadczenia osobom przez Ciebie poszkodowanym. Obejmuje zniszczenia w mieniu oraz szkody na osobie.
  • Ubezpieczenie turystyczne z ochroną dotyczącą odpowiedzialności cywilnej to koszt kilku złotych dziennie. Polisę możesz wykupić zarówno na wycieczkę po Polsce, jak i za granicę.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!