Sztokholm – 12 atrakcji, które warto zobaczyć

Położona na 14 wyspach i otoczona archipelagiem sztokholmskim stolica Szwecji bywa nazywana Wenecją Północy. Nazwa to adekwatna nie tylko ze względu na warunki geograficzne, ale także mnogość atrakcji i zabytków, które sprawią, że weekendowy wypad lub dłuższy pobyt w Sztokholmie będzie niezapomnianym przeżyciem.

sztokholm

Zwiedzanie Sztokholmu – informacje praktyczne

Sztokholm można zwiedzać zarówno na piechotę, jak i korzystając z dostępnych w mieście środków transportu. W tym pierwszym przypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę, że położenie miasta na wyspach sprawia, że spacery pomiędzy poszczególnymi atrakcjami mogą być niekiedy dość długie. Jeśli więc chcielibyśmy zaoszczędzić trochę czasu, warto wybrać sztokholmską komunikację miejską.

Komunikacja miejska w Sztokholmie – ceny

Z tej można korzystać na różnorodne sposoby. Do wyboru są metro, autobusy, pociągi podmiejskie, linie tramwajowe i miejskie linie wodne. Dobra wiadomość jest taka, że cały miejski transport jest zintegrowany – wszędzie obowiązują te same bilety, które można  kupić:

 • w systemie pay as you go po przyłożeniu karty płatniczej do czytnika (bilety jednorazowe);
 • w automacie lub punkcie sprzedaży (bilety jednorazowe i czasowe);
 • za pomocą karty przedpłaconej SL Access Card (bilety jednorazowe i czasowe);
 • za pomocą aplikacji SL-Reseplanerare och biljetter (bilety jednorazowe i czasowe).

Cena biletu dla osoby dorosłej to 42 SEK (16 zł*), a dla dziecka 26 SEK (10 zł). Bilet jednorazowy jest ważny przez 75 minut we wszystkich środkach komunikacji. Można też kupić bilety czasowe:

 • 24-godzinny – 175 SEK / 110 SEK (67 zł / 42 zł),
 • 72-godzinny – 350 SEK / 220 SEK (135 zł / 85 zł),
 • 7-dniowy – 455 SEK / 290 SEK (175 zł / 112 zł).

*1 SEK = 0,38 PLN wg kursu z dnia 06.03.2024

UWAGA!

Kara za przejazd środkami komunikacji miejskiej w Sztokholmie bez biletu wynosi 1500 koron szwedzkich (ok. 577 zł) + koszt biletu.

Zwiedzanie Sztokholmu z kartą GoCity Stockholm

Podczas intensywnego zwiedzania Sztokholmu trzeba będzie się liczyć z kosztami płatnych atrakcji. Można na nich oszczędzić, kupując wcześniej kartę turystyczną GoCity Stockholm, z którą do wielu miejsc będziemy mogli wejść za darmo. Można ją nabyć na stronie: https://gocity.com/stockholm/en-us. Dostępne są warianty na 1 do 5 dni, ale najbardziej opłacają się te dłuższe. Ceny wynoszą od 969 SEK (370 zł) za kartę jednodniową, do 2029 SEK (776 zł) za pięciodniową.

CZY WIESZ, ŻE …

Karta GoCity Stockholm obejmuje nie tylko liczne sztokholmskie muzea, ale też rejsy po miejskich kanałach lub do atrakcji oddalonych od centrum miasta. Szczegółową listę dostępnych w ramach karty atrakcji można znaleźć tutaj.

Wiedząc już, jak poruszać się po Sztokholmie, możemy rozpocząć naszą wycieczkę. Na liście uwzględniliśmy 12 naszym zdaniem najciekawszych miejsc w Sztokholmie.

Gamla Stan (Stare Miasto)

Sztokholmskie Stare Miasto obejmuje całą wyspę Stadsholmen, a także tereny wysp Helgeandsholmen, Riddarholmen oraz Strömsborg. Stanowią one najstarszą i najpopularniejszą wśród turystów część Sztokholmu, gdzie wśród pięknej architektury urokliwych uliczek i kamienic z XVII i XVIII wieku można znaleźć liczne kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami.

Co można zwiedzić na Gamla Stan?

 • Pałac Królewski (więcej informacji poniżej).
 • Stortorget – najstarszy sztokholmski plac, wcześniej pełniący funkcję rynku.
 • Katedra Sztokholmska (Storkyrkan) – gotycki kościół, w którym odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe, znany z rzeźby Św. Jerzego pokonującego smoka.
 • Muzeum Nobla (więcej w dalszej części artykułu).
 • Ulice Västerlånggatan oraz Prästgatan zachwycające historycznymi fasadami budynków.
 • Mårten Trotzigs gränd – najwęższa uliczka w Sztokholmie.
 • Dom Rycerski (Riddarhuset) – dawna siedziba zgromadzenia arystokracji.

Pałac Królewski

Położony na wzgórzu zamkowym Slottsbacken w granicach Starego Miasta pałac stanowi część większego zabytkowego kompleksu. Obecny budynek pochodzi z XVIII wieku i jest reprezentacyjną rezydencją rodziny królewskiej. Należy do największych tego typu budowli w Europie, znajduje się w nim prawie 600 pokoi i innych pomieszczeń.

Pałac jest otwarty dla zwiedzających. W cenie biletu można zobaczyć apartamenty królewskie, skarbiec, dwa muzea i kaplicę królewską (otwarta tylko w sezonie letnim). Wstęp do Zbrojowni, w której znajduje się wiele eksponatów związanych z historią Polski, jest darmowy. Zwiedzać można samodzielnie (trasa zajmuje ok. 2 godzin) lub z przewodnikiem (45 minut).

Godziny otwarcia: w sezonie letnim (do końca września) Pałac jest otwarty codziennie w godzinach 10:00-17:00. 

Bilety wstępu (ceny z marca):

 • dla osoby dorosłej 180 SEK (69 zł),
 • studencki – 160 SEK (61 zł),
 • dla dziecka – 90 SEK (34 zł).
CZY WIESZ, ŻE …

Jedną z atrakcji towarzyszących zwiedzaniu Pałacu Królewskiego jest odbywająca się codziennie (w sezonie letnim) zmiana warty, której towarzyszy parada i orkiestra.

Muzeum Vasa

Najpopularniejsze muzeum w całej Skandynawii i prawdziwy symbol Sztokholmu, który kryje w swoim wnętrzu w odrestaurowany w całości XVII-wieczny okręt wojenny Vasa. Z oryginału udało się zachować aż 95% zatopionego zaledwie kilometr od portu podczas swojego dziewiczego rejsu 69-metrowego rejsu kolosa.

Muzeum znajduje się na wyspie Djurgården. Na jego dachu umieszczono maszty odpowiadające oryginalnej wysokości statku, a w samym muzeum Vasę można podziwiać z kilku poziomów, co daje możliwość dokładnego obejrzenia okrętu z każdej strony i wysokości. Wszystkiemu towarzyszą również multimedialne wystawy.

Godziny otwarcia Muzeum Vasa:

 • w sezonie letnim (czerwiec-sierpień) od 8:30 do 18:00;
 • w sezonie zimowym (wrzesień-maj) od 10:00 do 17:00.

Ceny biletów do Muzeum Vasa:

 • maj-wrzesień: dorośli 190 SEK (73 zł), dzieci do lat 18. za darmo;
 • październik-kwiecień: dorośli 170 SEK (66 zł), dzieci do lat 18. za darmo.
CIEKAWOSTKA

Przeznaczeniem okrętu Vasa był atak na Polskę, a o jego zatonięcie, którego przyczyną były błędy konstrukcyjne, oskarżono polskich szpiegów.

Metro w Sztokholmie

Co ciekawego może być w stacjach metra? W Sztokholmie stanowią one popularną atrakcję turystyczną i bywają nazywane “najdłuższą galerią sztuki na świecie”. Wszystko to ze względu na ich niepowtarzalny klimat, który tworzą różnego rodzaju dekoracje umieszczone na każdej ze 10o stacji – od rzeźb, przez wystawy, po stacje przerobione na kolorowe jaskinie. Do najciekawszych należą m.in.:

 • T-Centralen – główna stacja w centrum miasta przerobiona na jaskinię z niebieskimi wzorami;
 • Stadion – kolejna jaskinia, tym razem w tęczowych barwach;
 • Rådhuset – stacja o skalnej konstrukcji koloru czerwonego, mająca imitować wnętrze wulkanu;
 • Thorildsplan – stacja o kafelkowych ścianach z wzorami nawiązującymi do gier komputerowych.

Djurgården

Wyspa Djurgården słynie z oferowanych przez nią form na spędzenie wolnego czasu. Oprócz wspomnianego już Muzeum Vasa i opisanego poniżej Skansenu, znajdują się na niej również inne liczne muzea i atrakcje. Do największych należą:

 • Gröna Lund – park rozrywki przeznaczony dla amatorów mocniejszych wrażeń i słynący z karuzeli łańcuchowej, wież do swobodnego spadania czy kolejek górskich;
 • Muzeum Nordyckie – z wystawami poświęconymi życiu i kulturze Szwedów na przestrzeni wieków;
 • Junibacken – park rozrywki przeznaczony dla najmłodszych, w którym znajdziemy interaktywne wystawy i atrakcje nawiązujące m.in. do książek Astrid Lindgren.
 • Kungliga Djurgården – Królewski Ogród Zwierząt, czyli położony w środkowej części wyspy park.
CIEKAWOSTKA

Aż do XIX wieku Djurgården stanowiło obszar królewskiego terenu łowieckiego. Potem powstał tu m.in. teatr, a współczesny wygląd wyspa zawdzięcza w dużym stopniu rozbudowie z okazji Stockholm World’s Fair w 1897 roku.

Skansen w Sztokholmie

Najstarsze na świecie muzeum na świeżym powietrzu (założone w 1891 roku), na którego terenie zebrano ponad 150 historycznych budynków datowanych od początku XVIII do połowy XX wieku. Pełni ono również funkcję zoo, w którym zgromadzono gatunki zwierząt żyjących na terenie Skandynawii. Podczas zwiedzania, na które można poświęcić nawet kilka godzin, będzie można zobaczyć także ubranych w tradycyjne stroje pracowników odtwarzających codzienne życie dawnych mieszkańców.

Godziny otwarcia: w sezonie letnim Skansen jest otwarty w godzinach 10:00-18:00. 

Bilety wstępu w cenie (sezon letni):

 • dorośli – 265 SEK (101 zł),
 • studenci i seniorzy – 245 SEK (94 zł),
 • dzieci w wieku 4-15 lat – 80 SEK (31 zł),
 • dzieci poniżej 4 lat – za darmo.
CZY WIESZ, ŻE …

Obok Skansenu znajduje się oddzielnie biletowane Akwarium, w którym oprócz stworzeń wodnych można spotkać też ok. 200 innych egzotycznych gatunków zwierząt, w tym stanowiące główną atrakcję, spacerujące swobodnie między odwiedzającymi lemury.

Riddarholmen

Położona na wschód od Gamla Stan i kilkukrotnie od niej większa wyspa słynąca z oryginalnej i bogatej zabudowy, wśród której wyróżnia się Riddarholmskyrkan – sięgający swoją historią XIII wieku kościół luterański z górującą nad całym miastem wieżą. Jeden z najstarszych budynków w Sztokholmie znany jest przede wszystkim jako miejsce pochówku szwedzkich władców. Można go zwiedzać w okresie letnim (czerwiec-wrzesień) w godzinach 10:00-17:00, bilety kosztują 65 SEK dla dorosłych i 30 SEK dla dzieci. Poza tym warto odwiedzić także urokliwe nabrzeże im. artysty Everta Taube pełne kolorowych domków i kamieniczek oraz wieżę jarla Birgera z XVI wieku.

Norrmalm

Z przeszłości przenosimy się w czasy współczesne, których symbolem i centrum nowoczesnego Sztokholmu jest dzielnica Norrmalm. Znajdują się w niej choćby główne dworce dworce kolejowy i autobusowy, a także liczne centra handlowe i sklepy najsłynniejszych światowych marek. Na wysepce Helgeandsholmen pomiędzy Norrmalm a Gamla Stan znajduje się natomiast budynek szwedzkiego parlamentu, czyli Riksdagu (można zwiedzać z przewodnikiem za darmo).

Wśród atrakcji turystycznych Norrmalm znajdziemy m.in.:

 • Królewską Operę,
 • Muzeum Antyczne Morza Śródziemnego,
 • park Kungsträdgården,
 • centralny plac Sergels torg z wystawioną na środku instalacją ze szkła i stali.
CZY WIESZ, ŻE …

Operę w Sztokholmie można zwiedzać z przewodnikiem. Koszt takiej wycieczki to 120 SEK (46 zł).

Ratusz w Sztokholmie

Na zachód od historycznej części Sztokholmu, na wyspie Kungsholmen, mieści się stosunkowo młody, bo wybudowany na początku XX wieku w stylu narodowo-romantycznym miejski ratusz. Budynek można oglądać z zewnątrz (choć nie robi on wówczas wielkiego wrażenia) oraz z ogólnodostępnego wewnętrznego dziedzińca, a także zwiedzać podczas wycieczki z przewodnikiem (cena – 120 SEK, czyli ok. 45 zł). W trakcie trwającej ok. 45 minut wycieczki zobaczymy m.in. salę, w której odbywają się bankiety po wręczeniu nagrody Nobla, oraz salę wyłożoną mozaiką składającą się z 18 milionów kawałków szkła i złota. Jest także możliwość wspięcia się na 106-metrową wieżę.

Pałac Drottningholm

Oddalając się nieco od centrum miasta, można trafić do głównej siedziby szwedzkich monarchów, czyli Pałacu Drottningholm. XVII-wieczna rezydencja znajduje się na wyspie Lovön (można tam dopłynąć statkiem lub dojechać komunikacją miejską) i została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Budynek jest dostępny do zwiedzania przez turystów (w okresie letnim w godzinach 10:00-17:00, cena normalnego biletu: 160 SEK), odwiedzić można także zabytkowy teatr dworski i chińskie pawilony oraz przejść się po królewskich ogrodach.

Muzeum ABBA

Wracamy na wyspę Djurgården, żeby odwiedzić miejsce poświęcone być może najbardziej charakterystycznemu ze szwedzkich symboli, czyli zespołowi ABBA. Placówka jest interaktywna, można tam m.in. poznać historię grupy, obejrzeć stare nagrania koncertowe i zobaczyć ich kolorowe stroje, ale również samemu zaśpiewać w castingu na 5 członka zespołu i zatańczyć na scenie z hologramami artystów. 

Godziny otwarcia: w okresie letnim muzeum jest czynne od 10:00 do 20:00. 

Bilety wstępu: 

 • 239-299 SEK (91-114 zł) dla dorosłych,
 • 200-260 SEK (76-100 zł) dla studentów i seniorów, 
 • 100-120 SEK (38-46 zł) dla dzieci w wieku 7-15 lat.

Muzeum Nobla

Znajdujące się na Starym Mieście na placu Stortorget muzeum, w którym zapoznać się można z historią nagrody Nobla, a także jej twórcy Alfreda Nobla. Placówka została otwarta w setną rocznicę przyznania pierwszej nagrody i znajduje się w budynku dawnej giełdy papierów wartościowych. W środku można podziwiać eksponaty poświęcone dotychczasowym zwycięzcom – najwybitniejszym przedstawicielom świata nauki, kultury, polityki i sztuki.

Godziny otwarcia: codziennie 10:00-19:00, w piątki 10:00-21:00

Bilety wstępu:

 • dorośli – 140 SEK (54 zł),
 • studenci i seniorzy – 100 SEK (38 zł),
 • dzieci do 18 lat – za darmo.

Co jeszcze warto zobaczyć w Sztokholmie?

Oczywiście na wymienionych 12 miejscach atrakcje Sztokholmu się nie kończą. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • Muzeum Hallwyl – niewielka, ale bardzo bogato wyposażona wiktoriańska rezydencja hrabiego Hallwyla.
 • Królewskie stajnie – oprócz koni przechowywane są tam także historyczne powozy i samochody rodziny królewskiej.
 • Strandvägen – promenada rozciągnięta między placem Nybroplan a wyspą Djurgården.
 • Grand Hôtel – historyczny hotel, w którym dziś zatrzymują się laureaci nagrody Nobla.
 • Kaknästornet – wieża telewizyjna z punktem widokowym i restauracją.
 • Sky View – punkt widokowy na dachu hali Ericsson Globe, na który można się dostać oszkloną kulistą windą.

W ofercie szwedzkiej stolicy znajdują się także liczne muzea. Poza tymi wymienionymi w tekście, warte odwiedzenia są także m.in.:

 • Armémuseum  – Muzeum Armii, szczególnie interesujące z polskiego punktu widzenia, bo zawierające wiele eksponatów wywiezionych w Polski.
 • Nationalmuseum – Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych.
 • Fotografiska – muzeum współczesnej fotografii.
 • Historiska museet – szwedzkie muzeum historyczne.
 • Etnografiska museet – muzeum etnograficzne.
 • Sjöhistoriska – Muzeum Morskie.
 • Moderna Museum – Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
 • Spirts Museet – Muzeum Alkoholu.
 • Stockholms medeltidsmuseum – Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu.
CZY WIESZ, ŻE …

Wejście do muzeów armii, sztuk pięknych, historycznego, etnograficznego, morskiego i średniowiecznego jest darmowe.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Sztokholmu

Każdy wyjazd wiąże się z ryzykiem wystąpienia nieoczekiwanych okoliczności, które mogą zepsuć nam podróż. Zachorowanie czy wypadek będą jednak szczególnie uciążliwe za granicą, gdzie przyjdzie nam zmierzyć się z barierą językową, a przede wszystkim wysokimi kosztami opieki medycznej.

W Szwecji zapłacisz przykładowo:

 • za wizytę u specjalisty lub pomoc w nagłym wypadku – od 150 do 500 SEK (60-190 zł),
 • za poradę ambulatoryjną w szpitalu – 250 SEK (100 zł),
 • za pobyt w szpitalu – 80 SEK (30 zł) dziennie.

W razie poważnych problemów koszty mogą okazać się więc bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli będzie potrzebny transport powrotny do Polski. Jak się zabezpieczyć przed takimi wypadkami? Kupując ubezpieczenie turystyczne na wyjazd, które obejmie swoim zakresem koszty leczenia za granicą, a dodatkowo także NNW, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.

Ile kosztuje tego rodzaju polisa? W porównaniu do możliwych wydatków w razie problemów zdrowotnych lub innego rodzaju kłopotów, koszty są wręcz śmiesznie niskie. Dorosły turysta wyjeżdżający na weekend (3 dni) do Sztokholmu za pełną ochronę zawierającą ubezpieczenie kosztów leczenia na sumę 200 000 zł mógłby zapłacić już 17 zł!

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł,
NNW: 20 000 zł
17 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
17 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
17 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
18 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 912 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 1129 684 zł
20,89 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
26,69 zł
WienerKL: 345 824 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 216 140 zł
26,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
30,60 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (05.03.2024).
PODSUMOWANIE
 • Po Sztokholmie można poruszać się m.in. zintegrowaną komunikacją miejską. Jednorazowy bilet kosztuje 42 koron szwedzkich, czyli ok. 16 zł.
 • Zwiedzając Sztokholm, warto zaopatrzyć się w kartę turystyczną GoCity Stockholm, dzięki której wstęp do wielu atrakcji będzie darmowy.
 • Na sztokholmskim Starym Mieście (Gamla Stan) znajdują się m.in. Pałac Królewski, Katedra Sztokholmska i plac Stortorget.
 • Najbardziej znanym muzeum w Sztokholmie jest Muzeum Vasa, gdzie można obejrzeć naturalnej wielkości okręt wojenny z XVII wieku.
 • Inne popularne muzea to m.in. Muzeum Nobla i Muzeum ABBY.
 • Dużą atrakcję Sztokholmu stanowią także rozmaicie udekorowane stacje metra.
 • Warto wybrać się także na wyspy Djurgården i Riddarholmen, czy zwiedzić Ratusz lub królewską siedzibę – Pałac Drottningholm.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje Sztokholmu

Jakie są najciekawsze atrakcje Sztokholmu?
Co zobaczyć w Sztokholmie w weekend?
Co zobaczyć w Sztokholmie za darmo?
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!