Ubezpieczenie do Szwecji

Kraje skandynawskie rzadko są kierunkiem obieranym przez urlopowiczów. Zdecydowana większość Polaków woli wypoczywać w ciepłych, południowych krajach, jak Włochy, Grecja czy Egipt, które oferują długie, słoneczne dni, piaszczyste plaże i dające ochłodę morskie fale. Miejsca chłodniejsze, jak Szwecja, są celem podróży miłośników tamtych rejonów.

Szwecja

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Szwecji?

Jedni preferują wypoczywać na plaży lub przy hotelowym basenie. Inni wolą aktywny wypoczynek i zwiedzanie miejscowych atrakcji. Jaką formę wypoczynku Ty wybierasz?

atrakcje w szwecji

Historia i zabytki

Zamek Królewski w Sztokholmie

Barokowa budowla w dzielnicy Gamla stan (Stare Miasto), której wręcz nie można opuścić w harmonogramie zwiedzania. Zamek, który jednak nie jest siedzibą Rodziny Królewskiej, powstał na przełomie XVII i XVIII w.

Stare miasto w Sztokholmie – Gamla Stan

Stare miasto nazywane także Gamla Stan to część Sztokholmu, która zajmuje całą wyspę Stadsholmen. Wąskie uliczki, kamienice z kolorowymi fasadami są doskonałym przykładem średniowiecznej architektury. To tutaj znajduje się wzgórze z Pałacem Królewskim, a także Stortorget, czyli rynek. 

Katedra w Uppsali

Zbudowana w stylu gotyckim katedra jest największym tego typu obiektem sakralnym w Skandynawii. Jej dwie zachodnie wieże wznoszą się na wysokość 118,7 metra – taka sama jest długość budowli. To w tej katedrze koronowano wielu władców Szwecji.

Most w Oresund

Słynny most łączący szwedzkie Malmö z duńską Kopenhagą rozciąga się nad cieśniną Sund. Ma długość 7845 metrów, a więc jest drugim pod tym względem mostem na świecie, który łączy dwa kraje. Działa od 1 lipca 2000 roku. Z ciekawostek, to konstrukcja ta była inspiracją do powstania serialu kryminalnego szwedzko-duńskiej produkcji o tytule Most nad Sundem

Pałac w Drottningholm

Ten renesansowy pałac zbudowany w XVII wieku jest rezydencją królewską, która leży na przedmieściach Sztokholmu, a dokładnie na wyspie Lovon. Otoczony jest pięknym barokowym ogrodem. Drottningholm został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kanał Gotyjski

Liczący ponad 190 km Kanał Gotyjski (Göta kanal) jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Szwecji, która łączy miejscowość Sjötorp nad jeziorem Wener z Morzem Bałtyckim w pobliżu Mem. Na całym kanale jest 58 śluz, a takżę 2 akwedukty – tam droga wodna biegnie nad drogami szybkiego ruchu. 

Kościół św. Mikołaja w Sztokholmie

Katedra luterańska, w której odbywają się wszystkie królewskie uroczystości. Świątynia znajduje się w Sztokholmie już od około 700 lat. W kościele można podziwiać m.in. rzeźbę Bernta Notkego pn. Święty Jerzy ze smokiem.

Kultura i rozrywka w Szwecji

Skansen w Sztokholmie

Skansen działa od ponad 100 lat, prezentując życie w Szwecji przed epoką industrialną. Można tam zobaczyć wiele miejsc użyteczności publicznej. Przy okazji zwiedzania skansenu można odwiedzić również tamtejsze ZOO.

Muzeum Nordyckie

Kolejny obiekt, który warto odwiedzić podczas pobytu w Sztokholmie. Muzeum założono w drugiej połowie XIX wieku, a w obecnej siedzibie mieści się od 1907 roku. Muzeum gromadzi i prezentuje zbiory dokumentujące historię Szwecji od XVI wieku.

Muzeum Vasa

Działające od 1990 roku muzeum morskie mieści się w Sztokholmie. Odwiedzających przyciąga wydobyty z dna morskiego i odrestaurowany wrak szwedzkiego galeonu Vasa. Okręt ma długość 61 metrów. Zatonął w 1628 roku.

Skandynawska przyroda w Szwecji

Archipelag Sztokholmski

Na tym jednym z największych archipelagów na Bałtyku znajduje się dziesiątki tysięcy wysp i wysepek – geografowie podają różne liczby od 14 tys. do ponad 100 tys. Rozciąga się na wschód od Sztokholmu. To raj dla miłośników wodnych wypraw kajakami, żaglówkami lub statkami. Na niektórych wyspach można rozbić namiot lub znaleźć obiekty noclegowe.

Szwedzka Laponia

Na północy kraju leży kraina, którą warto odwiedzić szczególnie zimą, a najlepiej na początku lutego, gdy w miejscowości Jokkmokk odbywa się coroczny jarmark – można tam poznać kulturę Saamów. Zorze polarne i stada reniferów przechadzające się po ośnieżonych lasach to kwintesencja tego regionu Szwecji. 

Ogród Botaniczny w Göteborgu

Stuletni ogród botaniczny, w którym można podziwiać kilkanaście tysięcy gatunków roślin. Ogród podzielono tematycznie m.in. na Polanę Japońską, Dolinę Rododendronów czy Dolinę Zawilców. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy roślin z rodziny storczykowatych.

Zorza polarna

To jeden z powodów, dla którego turyści wybierają się do krajów skandynawskich. Zorzę można podziwiać od sierpnia do kwietnia. Przepiękne, kolorowe fale płynące po granatowym niebie zrobią wrażenie na każdym przyjezdnym.

Park Narodowy Abisko

Park znajdujący się w północnej części Szwecji. Na jego obszarze można podziwiać m.in. rośliny z rodziny storczykowatych, a także rozmaitą, właściwą dla koła podbiegunowego faunę, np. renifery. Park Narodowy Abisko to także idealne miejsce do obserwowania zorzy polarnej.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Szwecji na mubi.pl?
 • Otrzymasz pomoc lekarza w prywatnej przychodni lub gabinecie i będziesz mógł skorzystać z leczenia w szerszym zakresie. Usługi medyczne w Szwecji kosztują bardzo dużo.
 • Wrócisz do Polski pod okiem lekarza, jeśli Twój stan będzie tego wymagał. Za transport medyczny zapłaci ubezpieczyciel.
 • Twoimi dziećmi zajmie się inna dorosła osoba, jeśli trafisz do szpitala po wypadku lub zachorowaniu. Za opiekę, transport wskazanego przez Ciebie opiekuna lub przewiezienie dzieci do wskazanego przez Ciebie miejsca zapłaci firma ubezpieczeniowa.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Kuchnia szwedzka – z czego słynie?

Ze względu na swoje położenie i dostęp do Morza Bałtyckiego, kuchnia szwedzka słynie przede wszystkim z dań rybnych przygotowywanych na różne sposoby, nawet w formie kiszonek (np. surströmming, czyli kiszony śledź). Nie oznacza to jednak, że Szwedzi jedzą tylko ryby. Wśród tradycyjnych dań w tym kraju znajdują się też chociażby mięsne klopsiki (köttbullar). Je się także mięso renifera, które najpierw się suszy, a przed spożyciem smaży na patelni.

Wśród smaków deserowych dominuje marcepan i cynamon, które są częstymi dodatkami do ciasta drożdżowego.

COVID-19 w Szwecji

W Szwecji nie obowiązują aktualnie restrykcje i obostrzenia związane z COVID-19 – po przekroczeniu szwedzkiej granicy nie ma obowiązku odbywania kwarantanny ani wykonywania testów. W kraju nie ma także ograniczeń związanych z pandemią.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Szwecji znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

O tym pamiętaj przed wyjazdem

Biura podróży rzadziej organizują wycieczki do krajów skandynawskich, niż na południe i zachód Europy. Chętni na wyjazd chociażby do Szwecji muszą zatem najczęściej sami zorganizować sobie wakacje, w tym wybrać termin urlopu, zarezerwować nocleg i zadbać o niezbędne formalności.

Szwecja – ucieczka od upałów

Szwecja jest krajem dla zimnolubnych osób. Zdecydowana część roku upływa pod znakiem niskich, często ujemnych temperatur. Od stycznia do kwietnia trzeba spodziewać się w Szwecji mrozu, podobnie jak w listopadzie i grudniu. Najcieplej, czyli około 20 stopni, jest tam w czerwcu, lipcu i sierpniu. To idealna pogoda na zwiedzanie, wędkowanie i korzystanie z uroków tamtejszej przyrody. Czy cena ubezpieczenia będzie inna w zależności od tego, czy ma chronić turystów w porze letniej, czy zimowej? Obliczmy składki na 10-dniowy pobyt dla 29-letniego turysty bez chorób przewlekłych, który planuje w Szwecji wypocząć i poznać tamtejszą architekturę i kulturę.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy turystycznej w sezonie letnimCena polisy turystycznej w zimie
mtu24.pl 32 zł 32 zł
SIGNAL IDUNA37 zł37 zł
UNIQA42 zł42 zł
You Can Drive 43 zł 43 zł
Proama43 zł43 zł
AXA Partners45 zł45 zł
Wiener 50 zł 50 zł
Generali67 zł67 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2024).

W przypadku Szwecji ceny nie uległy zmianie w zależności od pory roku, podczas której ma odbyć się wyjazd.

Koszty noclegów w Szwecji

Jeśli planujesz spędzić urlop w Szwecji, powinieneś przygotować się na dosyć duże koszty. Wybierając termin grudniowy, za tygodniowy pobyt dla jednej osoby w 3-gwiazdkowym hotelu będziesz musiał zapłacić minimum:

 • Sztokholm – od 864 zł,
 • Uppsala – od 1 578,
 • Göteborg – od 1 337,
 • Malmö – od 1 528 zł,
 • Ystad – od 2 571.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie (styczeń 2024).

Dokumenty to podstawa

Do Szwecji wjedziesz na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Jeśli zamierzasz wybrać się tam własnym samochodem, powinieneś dodatkowo zabrać swoje prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Bez niej możesz mieć spore problemy. Wystarczy Ci dokument wystawiony przez Twojego ubezpieczyciela. Chociaż poruszając się po Polsce, nie musisz mieć go przy sobie, powinieneś zabrać ubezpieczenie na wyjazd do Szwecji, aby w razie potrzeby móc je okazać.

Ważne numery telefonów w Szwecji

 • Ambasada RP – +46 8 50 57 50 60.
 • Numer alarmowy – 112.
 • Policja – 114 14.
 • Pogotowie – 1177.

Opieka medyczna w Szwecji – jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas urlopu?

Opieka lekarska w Szwecji jest dosyć kosztowna. Podobnie jak ubezpieczeni Szwedzi, tak i Ty będziesz musiał pokryć koszty związane z udzieloną Ci pomocą, gdy będziesz jej potrzebował. Ile będzie Cię to kosztowało? Na przykład za pomoc w nagłym wypadku i wizytę u specjalisty zapłacisz od 65 zł do 220 zł. Opieka medyczna jest bezpłatna jedynie dla osób do 20. roku życia, a także dla tych, którzy w ciągu roku zapłacili już 490 zł.

Nawet jeśli jesteś posiadaczem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, będziesz musiał ponieść tego typu koszty. Osoby korzystające z opieki medycznej za granicą na podstawie EKUZ są bowiem przyjmowane na takich samych warunkach, jak obywatele danego kraju.

Mając na uwadze niemałe koszty pomocy lekarskiej w Szwecji, przed wyjazdem powinieneś wykupić dodatkowo ubezpieczenie od kosztów leczenia. Prywatna polisa pozwoli na bezpłatną wizytę lekarską, konsultację u specjalisty, wykonanie niezbędnych badań, a także na bezpłatne skorzystanie z transportu medycznego, jeśli będzie taka konieczność. Wówczas to ubezpieczyciel zapłaci za Twoje leczenie.

Przeczytaj też: Szwecja – przewodnik dla kierowców

Ubezpieczenie turystyczne w Szwecji już od 29 zł za tydzień

Wysokie koszty leczenia to nie jedyne wydatki, jakie mogą Ci się przydarzyć podczas podróży do Szwecji. Przykładowo, jeśli planujesz spędzić urlop aktywnie i doświadczać skandynawskiej przyrody podczas wycieczek rowerowych, zdecydowanie warto posiadać ubezpieczenia NNW i OC w życiu prywatnym, które zapewnią Ci wsparcie finansowe w razie niefortunnego wypadku.

A może zamiast przyrody, interesują Cię bardziej szwedzkie miasta i zabytki? W licznie odwiedzanych przez turystów miejscach można się spodziewać kieszonkowców, a dodatkowo istnieje też pewne ryzyko wystąpienia ataku terrorystycznego. Według szwedzkich władz w kraju tym obowiązuje podwyższony, 3. poziom zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali). Warto więc zabezpieczyć się na ten wypadek – niektórzy ubezpieczyciele oferują specjalne rozszerzenie polisy obejmujące działania wojenne i akty terroru.

Sprawdźmy zatem, jak kształtują się koszty ubezpieczenia turystycznego na tygodniowy urlop w Szwecji dla jednej osoby dorosłej. W tabeli uwzględniamy cenę standardowej polisy obejmującej koszty leczenia (KL), NNW i OC w życiu prywatnym.

UbezpieczycielWarunki ubezpieczeniaCena polisy
WienerKL: 175 020 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 109 387 zł
35 zł
You Can Drive KL: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
35 zł
mtu24.pl KL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł
37 zł
Proama KL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
43 zł
Generali KL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
46 zł
SIGNAL IDUNA KL: 175 020 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 131 265 zł
49 zł
AXA Partners KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
62 zł
UNIQA KL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
71 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2024).

Ceny ubezpieczenia turystycznego w towarzystwach Wiener, You Can Drive, mtu24.pl, Proama, Generali i Signal Iduna wyniosły poniżej 50 zł za 7 dni. Natomiast koszt polisy w AXA Partners i UNIQA przekroczył tę kwotę, ale pakiet oferował wyższe sumy ubezpieczenia KL, NNW i OC.

Ubezpieczając się na wyjazd, nie wolno też zapominać o COVID-19, gdyż dalej zdarza się wiele zachorowań. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj wliczają do kosztów leczenia wydatki na pomoc medyczną w związku z COVID-19, ale niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają w OWU szczególne warunki takiej ochrony. Inne towarzystwa rozszerzają natomiast swoje oferty. Co można otrzymać w ich ramach na tygodniową podróż do Szwecji?

UbezpieczycielZakres ubezpieczenia COVID-19Dodatkowe informacjeCena polisy
Wiener Koszty leczenia: 175 020 zł,
zachorowanie
Pokrycie kosztów testu 35 zł
You Can Drive Koszty leczenia: 100 000 zł,
zachorowanie, izolacja i kwarantanna
Pokrycie kosztów testu 35 zł
mtu24.pl Koszty leczenia: 150 000 zł,
zachorowanie i izolacja
Pokrycie kosztów testu 37 zł
Proama Koszty leczenia: 200 000 zł,
zachorowanie i izolacja
Pokrycie kosztów testu 43 zł
Generali Koszty leczenia: 300 000 zł,
zachorowanie i izolacja
Pokrycie kosztów testu 46 zł
SIGNAL IDUNA Koszty leczenia: 175 020 zł,
zachorowanie
Pokrycie kosztów testu 49 zł
AXA Partners Koszty leczenia: 600 000 zł,
zachorowanie, izolacja i kwarantanna
Pokrycie kosztów testu 62 zł
UNIQA Koszty leczenia: 750 000 zł,
zachorowanie, izolacja i kwarantanna
Pokrycie kosztów testu 71 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2024).

Ceny ubezpieczenia na wyjazd do Szwecji nie są wygórowane. Kilka złotych za dzień ochrony to niewiele, patrząc na to, jak szeroką ochronę zapewnia polisa turystyczna. Osoba podróżująca w pojedynkę zapłaci już od 35 zł za tygodniowy pobyt w tym skandynawskim kraju. Koszt polisy dla dwóch osób będzie około 2 razy droższy, a 4-osobowa rodzina z dwójką dzieci zapłaci około 4-krotnie więcej za polisę. Ceny ubezpieczenia turystycznego rosną zatem w miarę proporcjonalnie do liczby uczestników wycieczki.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy dla paryCena polisy dla 4-osobowej rodziny
Wiener 69 zł
You Can Drive 70 zł 140 zł
mtu24.pl 74 zł 148 zł
Proama87 zł166 zł
Generali93 zł178 zł
SIGNAL IDUNA 98 zł 177 zł
AXA Partners125 zł209 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2024).

Jakie koszty czekają Cię podczas pobytu w Szwecji?

 • Benzyna (1 l) – 6,86 zł*;
 • diesel (1 l) – 7,03 zł*;
 • wódka (0,5 l) – ok. 80 zł;
 • piwo (0,5 l) – ok. 7 zł;
 • danie główne w restauracji – od 60 zł do 80 zł;
 • zwiedzanie Muzeum Nobla w Sztokholmie – od 53 zł;
 • zwiedzanie skansenu w Sztokholmie – od 71 zł;
 • zwiedzanie Muzeum VASA w Sztokholmie – 71 zł;
 • zwiedzanie Zamku Królewskiego w Sztokholmie – od 71 zł;
 • zwiedzanie katedry w Uppsali – wejście bezpłatne, skarbiec za ok. 22 zł.

*ceny za portalem e-petrol.pl (24.01.2024)

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Szwecji

Jakie są ceny w Szwecji?
Co ciekawego można zobaczyć w Szwecji?
Co warto zobaczyć w południowej Szwecji?
Co warto zobaczyć w Szwecji z dziećmi?
PODSUMOWANIE
 • W Szwecji nie można liczyć na upały – najwyższe temperatury są w lecie, gdy sięgają średnio 20℃.
 • Ceny w Szwecji są wyższe niż w Polsce.
 • Do Szwecji warto wykupić ubezpieczenie turystyczne – nawet z kartą EKUZ za leczenie trzeba tam płacić.
 • Wśród szwedzkich zabytków można wymienić m.in. Zamek Królewski i Kościół św. Mikołaja w Sztokholmie, czy Muzeum Nordyckie.
 • Wielką atrakcją Szwecji jest możliwość podziwiania zorzy polarnej.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!