Szwecja – przewodnik dla turystów

Kraje skandynawskie rzadko są kierunkiem obieranym przez urlopowiczów. Zdecydowana większość Polaków woli wypoczywać w ciepłych, południowych krajach, jak Włochy, Grecja czy Egipt, które oferują długie, słoneczne dni, piaszczyste plaże i dające ochłodę morskie fale. Miejsca chłodniejsze, jak Szwecja, są celem podróży miłośników tamtych rejonów.

O tym pamiętaj przed wyjazdem

Biura podróży rzadziej organizują wycieczki do krajów skandynawskich niż na południe i zachód Europy. Chętni na wyjazd chociażby do Szwecji muszą zatem sami zorganizować sobie wakacje, w tym wybrać termin urlopu, zarezerwować nocleg i zadbać o niezbędne formalności.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Szwecja – ucieczka od upałów

Szwecja jest krajem dla zimnolubnych osób. Zdecydowana część roku upływa pod znakiem niskich, często ujemnych temperatur. Od stycznia do kwietnia trzeba spodziewać się w Szwecji mrozu, podobnie jak w listopadzie i grudniu. Najcieplej, czyli około 20 stopni, jest tam w czerwcu, lipcu i sierpniu. To idealna pogoda na zwiedzanie, wędkowanie i korzystanie z uroków tamtejszej przyrody.

Koszty noclegów w Szwecji

Jeśli planujesz spędzić urlop w Szwecji, powinieneś przygotować się na dosyć duże koszty. Wybierając termin czerwcowy, za tygodniowy pobyt dla jednej osoby w 3-gwiazdkowym hotelu będziesz musiał zapłacić minimum:

 • Sztokholm – 459 zł,
 • Uppsala – 1714 zł,
 • Göteborg – 1798 zł,
 • Malmö – 1439 zł,
 • Ystad – 1344 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [marzec 2020].

Dokumenty to podstawa

Do Szwecji wjedziesz na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Jeśli zamierzasz wybrać się tam własnym samochodem, powinieneś dodatkowo zabrać swoje prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Bez niej możesz mieć spore problemy. Wystarczy Ci dokument wystawiony przez Twojego ubezpieczyciela. Chociaż, poruszając się po Polsce, nie musisz mieć go przy sobie, powinieneś zabrać ubezpieczenie na wyjazd do Szwecji, aby w razie potrzeby móc je okazać.

Opieka medyczna w Szwecji – jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas urlopu?

Opieka lekarska w Szwecji jest dosyć kosztowna. Podobnie jak ubezpieczeni Szwedzi, tak i Ty będziesz musiał pokryć koszty związane z udzieloną Ci pomocą, gdy będziesz jej potrzebował. Ile będzie Cię to kosztowało? Na przykład za pomoc w nagłym wypadku i wizytę u specjalisty zapłacisz od  60 zł do 200 zł. Opieka medyczna jest bezpłatna jedynie dla osób do 20. roku życia, a także dla tych, którzy w ciągu roku zapłacili już 440 zł.

Nawet jeśli jesteś posiadaczem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, będziesz musiał ponieść tego typu koszty. Osoby korzystające z opieki medycznej za granicą na podstawie EKUZ są bowiem przyjmowane na takich samych warunkach, jak obywatele danego kraju.

Mając na uwadze niemałe koszty pomocy lekarskiej w Szwecji, przed wyjazdem powinieneś wykupić dodatkowo ubezpieczenie od kosztów leczenia. Prywatna polisa pozwoli na bezpłatną wizytę lekarską, konsultację u specjalisty, wykonanie niezbędnych badań, a także na bezpłatne skorzystanie z transportu medycznego, jeśli będzie taka konieczność. Wówczas to ubezpieczyciel zapłaci za Twoje leczenie.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Szwecji?

Jedni preferują wypoczywać na plaży lub przy hotelowym basenie. Inni wolą aktywny wypoczynek i odwiedzanie miejscowych atrakcji. Jaką formę wypoczynku Ty wybierasz?

Historia i zabytki

Zamek Królewski w Sztokholmie

Barokowa budowla w dzielnicy Gamla stan, której wręcz nie można opuścić w harmonogramie zwiedzania. Zamek, który jednak nie jest siedzibą Rodziny Królewskiej, powstał na przełomie XVII i XVIII w.

Kościół św. Mikołaja w Sztokholmie

Katedra luterańska, w której odbywają się wszystkie królewskie uroczystości. Świątynia znajduje się w Sztokholmie już od około 700 lat. W kościele można podziwiać m.in. rzeźbę Bernta Notkego pn. Święty Jerzy ze smokiem.

Kultura i rozrywka w Szwecji

Skansen w Sztokholmie

Skansen działa od ponad 100 lat, prezentując życie w Szwecji przed epoką industrialną. Można tam zobaczyć wiele miejsc użyteczności publicznej. Przy okazji zwiedzania skansenu można odwiedzić również tamtejsze ZOO.

Muzeum Nordyckie

Kolejny obiekt, który warto odwiedzić podczas pobytu w Sztokholmie. Muzeum założono w drugiej połowie XIX wieku, a w obecnej siedzibie mieści się od 1907 roku. Muzeum gromadzi i prezentuje zbiory dokumentujące historię Szwecji od XVI wieku.

Skandynawska przyroda w Szwecji

Ogród Botaniczny w Göteborgu

Stuletni ogród botaniczny, w którym można podziwiać kilkanaście tysięcy gatunków roślin. Ogród podzielono tematycznie m.in. na Polanę Japońską, Dolinę Rododendronów czy Dolinę Zawilców. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy roślin z rodziny storczykowatych.

Zorza polarna

To jeden z powodów, dla którego turyści wybierają się do krajów skandynawskich. Zorzę można podziwiać od sierpnia do kwietnia. Przepiękne, kolorowe fale płynące po granatowym niebie zrobią wrażenie na każdym przyjezdnym.

Park Narodowy Abisko

Park znajdujący się w północnej części Szwecji. Na jego obszarze można podziwiać m.in. rośliny z rodziny storczykowatych, a także rozmaitą, właściwą dla koła podbiegunowego faunę, np. renifery. Park Narodowy Abisko to także idealne miejsce do obserwowania zorzy polarnej.

Kuchnia szwedzka – z czego słynie?

Ze względu na swoje położenie i dostęp do Morza Bałtyckiego, kuchnia szwedzka słynie przede wszystkim z dań rybnych przygotowywanych na różne sposoby, nawet w formie kiszonek (np. surströmming, czyli kiszony śledź). Nie oznacza to jednak, że Szwedzi jedzą tylko ryby. Wśród tradycyjnych dań w tym kraju znajdują się też chociażby mięsne klopsiki (köttbullar). Je się także mięso renifera, które najpierw się suszy, a przed spożyciem smaży na patelni.

Wśród smaków deserowych dominuje marcepan i cynamon, które są częstymi dodatkami do ciasta drożdżowego.

Jakie koszty czekają Cię podczas pobytu w Szwecji?

 • Benzyna (litr) – 5,32 zł,
 • diesel (litr) – 5,82 zł,
 • wódka Absolut (butelka) – około 100 zł,
 • piwo (butelka) – około 4 zł,
 • danie główne w restauracji – od 60 zł do 80 zł,
 • zwiedzanie Muzeum Nobla w Sztokholmie – 49 zł,
 • zwiedzanie skansenu w Sztokholmie – od 65 zł do 90 zł,
 • zwiedzanie Muzeum VASA w Sztokholmie – 65 zł,
 • zwiedzanie Zamku Królewskiego w Sztokholmie – od 65 zł do 73 zł,
 • zwiedzanie katedry w Uppsali – wejście bezpłatne.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!