Szyberdach a dach panoramiczny – czym się różnią i co jest lepsze?

Chcesz zamontować okno dachowe w swoim samochodzie? A może stoisz przed wyborem auta i zastanawiasz się, czy wybrać to, które posiada szyberdach bądź dach panoramiczny? Z tego artykułu dowiesz się, czym różnią się rodzaje okien dachowych, oraz jakie są wady i zalety używania tych elementów wyposażenia samochodu.

szyberdach

Co to jest szyberdach?

Szyberdach to nic innego, jak tylko okno znajdujące się na dachu samochodu. Może być uchylane do góry lub przesuwane. Niektóre szyberdachy łączą obie te możliwości.

CIEKAWOSTKA

Nazwa szyberdach pochodzi od niemieckiego słowa schieber, co oznacza suwak i schieben, czyli przesunąć.

W latach 80. i 90. szyberdachy były prawdziwym hitem. Miały za zadanie ułatwić wietrzenie pojazdu, dzięki odpowiedniej wymianie powietrza. Aby szybko schłodzić wnętrze samochodu, wystarczyło uchylić szyberdach, co w porównaniu do otwarcia okien generowało zdecydowanie mniejszy hałas, dzięki czemu jazda była przyjemniejsza. Poza tym uchylany szyberdach dobrze sprawdzał się także w sytuacji, kiedy auto stało na parkingu. Dziś ze względu na to, że pojazdy są zwykle wyposażone w klimatyzację, szyberdach spełnia rolę bardziej estetyczną.

grafika

Przeczytaj też: Szyberdach – czy warto mieć go w samochodzie?

Co to jest dach panoramiczny?

Dach panoramiczny, tak samo jak szyberdach, to okno na dachu samochodu. To rozwiązanie jest jednak nowocześniejsze od szyberdachów występujących w latach 80. i 90. Choć dawniej dach panoramiczny był oznaką luksusu i występował głównie w prestiżowych modelach samochodów, dzisiaj ten rodzaj wyposażenia auta spotkamy także wśród popularnych marek. W przypadku nowych modeli samochodów dachy panoramiczne całkowicie wyparły szyberdachy.

CZY WIESZ, ŻE …

Dach panoramiczny nie występuje już na listach dodatkowego wyposażenia pojazdów.

Rodzajów dachów panoramicznych jest wiele. Występują one w różnej wielkości. Są otwierane, stałe, a także wyposażone w rolety. Dziś spełniają raczej rolę wizualną i mają za zadanie głównie doświetlić wnętrze samochodu i zwiększyć widoczność.

grafika

Wady i zalety szyberdachów i dachów panoramicznych

Zarówno szyberdachy, jak i dachy panoramiczne, mają swoje wady i zalety. Nie każdemu ten rodzaj wyposażenia auta przypadnie do gustu. Inni zaś nie wyobrażają sobie, aby ich samochód był pozbawiony tego elementu. W tabelach poniżej znajdziesz plusy i minusy obu rozwiązań.

Szyberdach – wady i zalety rozwiązania

WadyZalety
Auta z szyberdachem są droższe,
auta z szyberdachem mają większe zużycie paliwa z uwagi na większy opór powietrza,
szyberdach może przeciekać, czego powodem są nieszczelne uszczelki,
szyberdach wymaga czyszczenia i konserwacji,
szyberdach może powodować gorszą przyczepność samochodu przy większych prędkościach,
niektóre szyberdachy, odbijając światło, mogą pogarszać widoczność.
Lepsze doświetlenie wnętrza samochodu,
większa przestrzeń w samochodzie,
większa widoczność,
możliwość szybkiego przewietrzenia samochodu,
możliwość szybkiego pozbycia się wilgoci z wnętrza samochodu.
Opracowanie własne

Dach panoramiczny – wady i zalety rozwiązania

WadyZalety
Widokami podczas jazdy mogą się cieszyć głównie pasażerowie,
w ciepłe dni słońce razi i nagrzewa wnętrze samochodu,
w przypadku niskich aut rama dachu może przeszkadzać podróżującym,
konstrukcja dachu panoramicznego może skrzypieć na wybojach,
samochody posiadające dach panoramiczny są cięższe,
dach panoramiczny to kosztowny wydatek.
Lepsze doświetlenie wnętrza samochodu,
większa przestrzeń w samochodzie,
większa widoczność, możliwość szybkiego przewietrzenia samochodu.
Opracowanie własne

Szyberdach i dach panoramiczny a bezpieczeństwo

Zastanawiasz się, czy szyberdach i dach panoramiczny są bezpieczne? Faktycznie, szkło zamiast metalu na dachu samochodu może budzić wątpliwości. W końcu jest ono narażone na większe zniszczenia, jeśli dojdzie do wypadku lub gradobicia. Ale czy rzeczywiście?

Jeśli Twoje auto posiada szyberdach lub dach panoramiczny, tak naprawdę nie masz się o co martwić. Samochody, które są wyposażone w okna dachowe, przechodzą próby zderzeniowe i wytrzymałościowe. Ich konstrukcja składa się z wielu warstw i elementów, które wzmacniają ich budowę. W praktyce auta z szyberdachem czy dachem panoramicznym niczym nie odbiegają od samochodów ze standardowym dachem, na co ma wpływ ich budowa.

Budowa okien dachowych

Okna znajdujące się na dachu samochodu są zbudowane zwykle z wielowarstwowego szkła laminowanego, czyli tak zwanego laminowanego szkła bezpiecznego – LSG. To materiał niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia. Budową przypomina przednią szybę, choć membrana, z której się składa, posiada znacznie więcej warstw.

Szkło zastosowane w oknach dachowych jest często przyciemniane, aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza samochodu. Jeśli okno dachowe jest otwierane elektrycznie, posiada także specjalny automat. Panel do regulacji znajduje się zwykle na dachu – między wstecznym lusterkiem a oknem dachowym.

Szyberdach czy dach panoramiczny – co lepsze?

Zarówno szyberdach, jak i dach panoramiczny mają swoje wady i zalety. To, które rozwiązanie będzie lepsze, zależy od Twoich wymagań.

  • Jeśli chcesz zamontować okno dachowe w swoim samochodzie, masz wybór, czy będzie to szyberdach, czy dach panoramiczny. Przemyśl wówczas wszystkie za i przeciw obu możliwości.
  • Z kolei jeżeli dopiero planujesz kupić auto z oknem dachowym, to, czy będzie ono wyposażone w szyberdach, czy okno panoramiczne, zależy od wieku samochodu. W przypadku starszych modeli raczej nie będziesz miał wyboru. Na wyposażeniu takich aut znajdziesz jedynie szyberdach. W nowszych pojazdach spotkasz już dachy panoramiczne.

Z pewnością jednak dachy panoramiczne mają dużą przewagę nad szyberdachami. Rozwiązanie to jest nowsze, a więc bardziej praktyczne i innowacyjne. Z drugiej strony, tego typu okna dachowe wykonane są z myślą bardziej o walorach wizualnych. Stare szyberdachy miały natomiast za zadanie przede wszystkim zapewniać dobrą cyrkulację powietrza.

Montaż okna dachowego

Montaż okna dachowego jest możliwy w niemal każdym aucie. W miejscu, gdzie montuje się szyberdach lub dach panoramiczny, nie ma żadnych ważnych elementów konstrukcyjnych dachu. Zatem jeśli Twoje auto nie posiada okna dachowego, a marzy Ci się taki element wyposażenia, śmiało możesz zamontować szyberdach czy dach panoramiczny w swoim samochodzie.

Koszt montażu okna dachowego zależy od jego wielkości, sposobu otwierania i tego, czy ma być ono wyposażone w elektronikę. Najdroższym rozwiązaniem będzie szyberdach czy dach panoramiczny otwierany elektrycznie. Wówczas koszt zamontowania takiego okna dachowego to kilka tysięcy złotych. Tańszym rozwiązaniem będzie okno otwierane ręcznie lub zwykły dach panoramiczny zamontowany na stałe, którego koszt montażu może wynieść kilkaset złotych.

UWAGA!

Pamiętaj, że jeśli nie znasz się na montażu okien dachowych w samochodzie, nie rób tego na własną rękę. Samodzielny montaż szyberdachu może spowodować, że będzie on generował większe koszty, niż pierwotnie planowałeś. Jeśli założysz okno dachowe w nieodpowiedni sposób, możesz mierzyć się z wieloma usterkami. W celu montażu okna dachowego udaj się do warsztatu. Specjalista zrobi to profesjonalnie, a w razie problemów będziesz mógł złożyć reklamację.

Samochód z szyberdachem lub dachem panoramicznym a ubezpieczenie

Pamiętaj o tym, że jeśli ubezpieczasz swój samochód w ramach autocasco i w trakcie trwania ochrony zamontujesz w swoim aucie okno dachowe, musisz poinformować o tym ubezpieczyciela. Wówczas licz się również z tym, że każde dodatkowe wyposażenie samochodu może spowodować, że towarzystwo przeprowadzi rekalkulację składki. Z kolei jeśli nie poinformujesz ubezpieczyciela o przeprowadzonych zmianach, narażasz się na konsekwencje, np. brak wypłaty odszkodowania pokrywającego naprawę uszkodzonej, a nie zgłoszonej ubezpieczycielowi części.

Pamiętaj także o tym, że mimo iż szyberdach czy dach panoramiczny to okno dachowe, nie jest ono objęte tradycyjnym ubezpieczeniem szyb. Ta część wyposażenia znajduje się zwykle w wyłączeniach odpowiedzialności towarzystw w ramach tej ochrony. Jeśli chcesz ubezpieczyć szyberdach lub dach panoramiczny od uszkodzeń, musisz kupić ubezpieczenie AC, które chroni wszystkie elementy pojazdu.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie szyb w samochodzie – przed czym chroni i gdzie można je kupić?

Pielęgnacja szyberdachu i dachu panoramicznego

Jeśli odpowiednio zadbasz o okno dachowe w swoim samochodzie, zagwarantujesz sobie jego długą i bezproblemową eksploatację.

  • Jeśli masz szyberdach lub dach panoramiczny, który nie jest otwierany, dbałość o ten element wyposażenia samochodu będzie znikoma. Wystarczy, że raz na jakiś czas wyczyścisz szybę od środka i z zewnątrz.
  • Z kolei jeżeli dach w Twoim samochodzie jest otwierany, musisz zadbać o niego nieco bardziej. Wówczas pamiętaj także o pielęgnacji uszczelek i rynienek odprowadzających wodę.

Nieodpowiednia dbałość lub całkowita rezygnacja z pielęgnacji okna dachowego może Cię słono kosztować. Naprawa usterek szyberdachu jest kosztowna, a niekiedy wymaga nawet wymiany całego okna dachowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o szyberdach i dach panoramiczny

Czym różni się szyberdach od dachu panoramicznego?
Czy w każdym samochodzie można zamontować okno dachowe?
Jakie są wady i zalety szyberdachu i dachu panoramicznego?
PODSUMOWANIE
  • Szyberdach był hitem lat 80. i 90.
  • Dawniej szyberdach miał za zadanie zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza w samochodzie.
  • Dawniej w dachy panoramiczne były wyposażone wyłącznie ekskluzywne marki pojazdów.
  • Dziś dachy panoramiczne i szyberdachy pełnią funkcję głównie wizualną.
  • Montaż okna dachowego jest możliwy w niemal każdym samochodzie.
  • Szyberdachy i okna dachowe mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.
  • Pojazdy są wyposażone w otwierane i stałe okna dachowe.
  • Aby uniknąć usterek okna dachowego, należy o nie odpowiednio zadbać.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC