Tabliczka znamionowa samochodu – jak wygląda i co zawiera?

W każdym aucie powinna znajdować się mała metalowa płytka lub prostokątna etykieta, która zawiera najważniejsze informacje o pojeździe. To właśnie jest tabliczka znamionowa. Jakie informacje można na niej znaleźć? W którym miejscu jej szukać? Co trzeba zrobić w przypadku jej braku? Przeczytaj, jakie przykre konsekwencje powoduje brak tabliczki znamionowej!

co to jest tabliczka znamionowa

Tabliczka znamionowa – czym jest i jak wygląda?

Może ta nazwa nie brzmi dla Ciebie znajomo, ale z pewnością kiedyś widziałeś tabliczkę znamionową, nawet nie wiedząc, czym jest, ponieważ każdy pojazd musi być w nią wyposażony. Znaleźć ją można także na maszynach, urządzeniach i aparatach – na przykład na lodówkach czy telewizorach.

W samochodzie tabliczkę znamionową umieszcza producent pojazdu lub upoważniony do tego przedstawiciel. Co ważne, powinna ona być trwale przymocowana w łatwo dostępnym i widocznym miejscu pojazdu do elementu, którego nie można łatwo usunąć lub wymienić – nie znajdziemy jej więc na drzwiach samochodu.

Jak wygląda tabliczka znamionowa? To:

 • prostokątna metalowa płytka,
 • albo prostokątna etykieta samoprzylepna.

W rozporządzeniu Komisji UE nr 19/2011 znajdziemy zalecenie, by tabliczki znamionowe wykonane z metalu były przytwierdzane do pojazdu za pomocą nitów. Natomiast te w postaci etykiet powinny:

 • być zabezpieczone przy użyciu plomb, 
 • być odporne na ścieranie,
 • ulec zniszczeniu przy próbie usunięcia.

Tylko po co umieszcza się tabliczki znamionowe? Ponieważ zawierają one najważniejsze informacje o pojeździe (czy innym urządzeniu), które umożliwiają jego identyfikację i szybkie poznanie najważniejszych jego cech.

Informacje na tabliczce znamionowej – podstawowe dane o pojeździe!

W dniu 27 października 2016 roku pojawiło się obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa, które ujednoliciło tekst innego rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. To właśnie w nim możemy znaleźć zapisy dotyczące tabliczek znamionowych w pojazdach.

Na tabliczce znamionowej powinny się znaleźć informacje w dokładnie takiej kolejności:

 • nazwa producenta,
 • numer świadectwa homologacji (typu WE lub typu pojazdu),
 • numer VIN pojazdu,
 • maksymalna masa całkowita pojazdu,
 • maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów dla pojazdów przeznaczonych do ciągnięcia przyczepy,
 • maksymalne obciążenie osi – od przodu do tyłu.

Przeczytaj też: Sprawdzanie wyposażenia samochodu po numerze VIN – po co i jak to zrobić?

W przypadku motocykli i motorowerów, zamiast maksymalnej masy całkowitej, powinien być podany poziom wytwarzanego hałasu zewnętrznego podczas postoju. Producent powinien go podać w dB wraz z prędkością obrotową (obr/min). Jeśli chodzi o przyczepy, to na tabliczce znamionowej musi znaleźć się maksymalne obciążenie pionowe na urządzenie sprzęgające.  

UWAGA!

Producent może obok albo poniżej podać dodatkowe dane, tak, by nie utrudniały odczytu obowiązkowych informacji.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Numer VIN powinien wyróżniać się na tabliczce znamionowej, więc jego poszczególne znaki nie mogą być mniejsze niż 4 mm. Natomiast inne oznaczenia na tabliczce nie powinny być mniejsze niż 2 mm. 

Miejsce tabliczki znamionowej – gdzie można ją znaleźć?

Wiemy już, jak wygląda tabliczka znamionowa i co się na niej znajduje. Tylko gdzie umieszczają ją producenci w samochodach? Przepisy dotyczące tego zagadnienia są ogólne – tabliczka powinna być łatwo dostępna i widoczna. Gdzie więc jej szukać?

Producenci samochodów sami decydują, w którym miejscu zamontują tabliczkę znamionową. Aby ją szybko znaleźć, najlepiej zajrzeć do książki serwisowej swojego pojazdu – tam na pewno będzie informacja o lokalizacji tabliczki.

Przykładowe lokalizacje tabliczek znamionowych w samochodach:

 • w bagażniku pod wykładziną,
 • na słupku B (widoczna po otwarciu drzwi),
 • na przedniej belce.

Najczęściej tabliczkę znamionową umieszcza się na słupkach, choć zależy to nie tylko od producenta, ale także od wersji i modelu pojazdu.

Tabliczka znamionowa – czy jest obowiązkowa?

Każdy samochód powinien mieć zamontowaną tabliczkę znamionową. To czy znajduje się ona w pojeździe, jest sprawdzane podczas badania technicznego pojazdu – jej brak oznacza, że auto nie zostanie dopuszczone do ruchu. 

UWAGA!

Według nowego taryfikatora mandatów obowiązującego od 1 stycznia 2022 roku poruszanie się pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego zagrożone jest mandatem w wysokości od 1500 do 5000 zł.

Skąd może wynikać brak tabliczki znamionowej? Po pierwsze można kupić używany samochód, który już jej nie miał. Po drugie mogła ona zostać uszkodzona podczas kolizji lub usunięta podczas naprawy. Co w przypadku braku tabliczki znamionowej powinien zrobić właściciel samochodu? 

Wyrobienie zastępczej tabliczki znamionowej – jak to zrobić?

Właściciel samochodu, na którym brak tabliczki znamionowej, ma obowiązek wyrobienia jej zastępczej wersji. W tym celu najpierw trzeba udać się do stacji diagnostycznej, gdzie diagnosta wyda odpowiednie zaświadczenie. 

Następnie należy wybrać się do wydziału komunikacji. Urzędnik wyrazi zgodę na wykonanie i umieszczenie tabliczki znamionowej zastępczej, gdy:

 • zostanie stwierdzony brak, utrata lub zniszczenie poprzedniej tabliczki znamionowej,
 • treść na dotychczasowej tabliczce znamionowej przestanie być aktualna w zakresie określenia cech identyfikacyjnych pojazdu.

Wybierając się do wydziału komunikacji, powinieneś mieć:

 • wypełniony odpowiedni wniosek,
 • zaświadczenie ze stacji diagnostycznej,
 • dowód osobisty.

Koszt wydania decyzji to 10,00 zł. Jednak w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego pełnomocnictwo należy liczyć się z dodatkową opłatą skarbową w wysokości 17,00 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o tabliczkę znamionową w samochodzie

W jakim celu umieszcza się tabliczkę znamionową w samochodzie?
Co zrobić, kiedy nie można znaleźć tabliczki znamionowej?
PODSUMOWANIE
 • Tabliczkę znamionową umieszcza w pojeździe producent samochodu.
 • Znajdują się na niej najważniejsze informacje identyfikacyjne pojazdu, takie jak nazwa producenta czy numer VIN.
 • Najczęściej tabliczka znamionowa umieszczona jest na bocznym słupku samochodu.
 • Samochód, w którym nie ma tabliczki znamionowej, nie przejdzie okresowego badania technicznego.
 • Wniosek o zastępczą tabliczkę znamionową składa się w wydziale komunikacji.
Źródła:
 • https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:008:0001:0013:PL:PDF
 • https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:008:0001:0013:PL:PDF
 • https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:008:0001:0013:PL:PDF
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC