Jakie pamiątki warto przywieźć z Tajlandii?

Wybierasz się w podróż do Tajlandii i zastanawiasz się, co warto przywieźć? A może nie jesteś pewien, czy pamiątkę, którą chcesz kupić, możesz przywieźć z Tajlandii? Z artykułu dowiesz się cennych informacji na temat pamiątek z tej części świata.

tajlandia - pamiatki

Jakie przepisy celne obowiązują podczas podróży do Tajlandii?

We wszystkich krajach na świecie obowiązują restrykcje dotyczące tego, co i w jakich ilościach możesz przewozić. Przepisy te dotyczą również Tajlandii. Za jakie produkty nie zapłacisz cła?

Z Tajlandii możesz wywieźć:

 • 1 l alkoholu,
 • 200 szt. papierosów,
 • 250 g tytoniu,
 • 250 g cygar,
 • przedmioty osobiste przeznaczone do użytku prywatnego, które nie przekraczają wartości 10 tys. baht.
CZY WIESZ, ŻE …

Kupując niektóre produkty w Tajlandii, możesz liczyć na zwrot podatku VAT przy wylocie z kraju. Musisz jednak posiadać odpowiednie zaświadczenie od sprzedającego, a wartość produktów musi wynieść minimum 200 THB.

Czego nie wolno wywozić z Tajlandii?

Służba celno-skarbowa przygotowała informator turystyczny, w którym znajdują się informacje na temat ograniczeń w przywozie i wywozie poszczególnych towarów. Przepisy mają przeciwdziałać zabijaniu zwierząt i niszczeniu fauny. Za złamanie zakazu grozi areszt i problemy z prawem. Jakich przedmiotów nie możesz wywieźć z Tajlandii?

W Tajlandii obowiązuje zakaz wywozu:

 • oryginalnych statuetek i wizerunków Buddy większych niż 20 cm bez uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki (zakaz nie dotyczy wyrobów rzemieślniczych o małej wartości, które można dostać np. na bazarze),
 • wyrobów z kości słoniowej,
 • wyrobów z żółwi morskich,
 • muszli przydaczni,
 • skór i wyrobów z krokodyli i węży,
 • koralowców,
 • motyli,
 • storczyków (wymagane pozwolenie),
 • produktów tradycyjnej medycyny chińskiej,
 • drewna tropikalnego i wyrobów,
 • wyrobów z wełny antylopy tybetańskiej,
 • whisky produkowanej z kobry.

Przeczytaj też: Koronawirus w Tajlandii – bieżąca sytuacja, zasady wjazdu i obostrzenia

Na jaką karę się narażasz, jeśli wywieziesz niedozwolone rzeczy z Tajlandii?

Za wywóz produktów zabronionych z Tajlandii grożą surowe kary. Turystom przyłapanym na przemycie narkotyków grozi kara śmierci. Ci, którzy będą chcieli przewieźć okazy CITES, narażają się na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat. Ponadto osoby przewożące rzeczy niedozwolone muszą się liczyć również z karą grzywny oraz konfiskatą produktów nie tylko w Tajlandii, ale także w Polsce.

Jakie pamiątki warto przywieźć z Tajlandii?

W Tajlandii za pewne produkty zapłacisz sporo mniej niż w Europie. Wielu turystów z tego korzysta, kupując ciekawe i oryginalne pamiątki oraz prezenty. Podczas podróży do Tajlandii warto zaopatrzyć się w tajskie produkty. Artykuły importowane, pochodzące od globalnych marek, kosztują zwykle mniej więcej tyle samo, co w Polsce. Co zatem warto przywieźć z Tajlandii?

 1. Rękodzieło

W Tajlandii ręcznie wyrabianych produktów jest mnóstwo. Zalicza się do nich np. rzeźby, naczynia, torebki, biżuterię, czy lalki. W Polsce za rękodzieło trzeba zapłacić naprawdę wiele. Tutaj ceny takich produktów są zaskakująco niskie.

 1. Herbata

Tajska herbata jest bardzo znana. To mieszanka czarnej herbaty, tamaryndowca i anyżu gwiazdkowatego. Ma słodki i aromatyczny posmak. Zwykle podaje się ją na zimno z dodatkiem mleka skondensowanego lub mleka kokosowego.

 1. Przyprawy

W Tajlandii na każdym bazarze znajdziesz mnóstwo ciekawych i nietypowych przypraw. Są bardziej aromatyczne od tych, które dostaniesz w Polsce. 

 1. Jedwab

Tajlandia słynie z jedwabnictwa. Dawniej to właśnie stąd Europejczycy przywozili ten materiał. Jedwab pochodzący z Tajlandii jest bardzo dobrej jakości. Możesz tu kupić ubrania, poduszki, szale, chusty czy poszewki. Sprawdzaj jednak jakość materiału, bo zwykle produkty sprzedawane na bazarach są gorsze, niż te ze sklepu.

 1. Kremy i maści

W Tajlandii kupisz popularny wśród turystów Tiger Balm. To żel, który stosuje się po ukąszeniach owadów, ale także na napięcie mięśni czy ból głowy. Łagodzi ból, stan zapalny i rozluźnia mięśnie. Oprócz tego możesz zaopatrzyć się także w Namman Muay, który rozgrzewa mięśnie oraz działa na ból mięśni i stawów.

 1. Naturalne kosmetyki

Tajlandia słynie z bardzo dobrych kosmetyków. Znajdziesz tu mnóstwo kremów, żeli czy balsamów na bazie śluzu ślimaka i aloesu. W sklepach są tu także oleje kokosowe do ciała, olejki do masażu i produkty z trawy cytrynowej.

 1. Naturalne mydła

To nie tylko naturalny kosmetyk, ale i piękna pamiątka pełniąca także funkcję ozdoby. Znajdziesz tu mydła zrobione z mango, ryżu, papai, a nawet kurkumy czy tamaryndowca. Występują w różnych kształtach, np. owoców czy kwiatów, dzięki czemu idealnie sprawdzą się na prezent.

 1. Suszone owoce

W Tajlandii kupisz wiele suszonych owoców, np. papaję, mango czy kokosa. Możesz także przywieźć duriana, który jest charakterystycznym owocem Tajlandii. Musisz jednak pamiętać, że z uwagi na nietypowy smak i zapach możesz przewozić go wyłącznie zapakowanego i suszonego.

Przeczytaj też: Tajlandia – szczepienia obowiązkowe i zalecane 2024

pamiątki z tajlandii

Gdzie robić zakupy w Tajlandii?

W Tajlandii, a zwłaszcza w regionach turystycznych, znajduje się wiele galerii handlowych, w których dostaniesz pamiątki i lokalne produkty. Niestety w takich sklepach jest zwykle najdrożej. Najkorzystniejsze ceny są w miejscach położonych z dala od hoteli i kurortów. Atrakcyjne produkty znajdziesz także w osiedlowych sklepach czy na bazarach.

W Tajlandii obowiązuje zwyczaj targowania się. Działa on jednak wyłącznie w małych sklepach i na bazarach. Większość sklepów w miejscach turystycznych nie ma cenówek, więc to, ile zapłacisz za dany produkt, zależy od tego, jaką cenę zaproponuje sprzedawca. Oczywiste jest to, że Ty jako turysta usłyszysz wyższą kwotę. Targując się, możesz zatem sporo zaoszczędzić. W większych marketach, gdzie ceny są odgórnie ustalone i wywieszone, nie możesz się targować. Jeśli zobaczysz kartkę z napisem fixed prices oznacza to, że cena nie podlega zmianie.

Jak zabezpieczyć się na czas podróży do Tajlandii?

Jeśli wybierasz się na wycieczkę za granicę, kup ubezpieczenie turystyczne. W ramach tej polisy towarzystwo pokryje za Ciebie opłaty związane między innymi z leczeniem, hospitalizacją, transportem medycznym, akcją ratowniczą i poszukiwawczą. Możesz także rozszerzyć ochronę o OC, NNW, ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego.

Koszt polisy na wyjazd sprawdzimy na przykładzie 40-letniego Miłosza, który wyjeżdża do Tajlandii na 10 dni. Planuje wyjazd nastawiony na wypoczynek i zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
WienerKL: 170 112 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 106 319 zł
51 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
62,10 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
78 zł
GeneraliKL: 500 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
113 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [maj 2024]

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Tajlandii

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pamiątki z Tajlandii

Czego nie można przywieźć z Tajlandii?
Co grozi za wywiezienie niedozwolonych produktów z Tajlandii?
Co warto przywieźć z Tajlandii?
PODSUMOWANIE
 • W Tajlandii obowiązuje zakaz wywożenia produktów z wizerunkiem Buddy, jeśli produkt ten przekracza 20 cm.
 • W Tajlandii za zakup niektórych produktów można otrzymać zwrot podatku VAT przy wylocie z kraju.
 • Przemyt narkotyków w Tajlandii grozi karą śmierci.
 • Podczas podróży do Tajlandii warto kupić tamtejsze rękodzieło, naturalne kosmetyki, przyprawy, herbatę czy jedwabne ubrania.
 • W Tajlandii warto robić zakupy na bazarach lub w osiedlowych sklepikach.
 • W Tajlandii obowiązuje zwyczaj targowania się. Dotyczy to jednak wyłącznie bazarów i sklepików w kurortach turystycznych.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!