Tajlandia – szczepienia obowiązkowe i zalecane 2024

Rajskie plaże, wspaniała pogoda, wyborna kuchnia i wielki rozświetlony Bangkok przyciągają do Tajlandii turystów z całego świata. Jednak na taki wyjazd trzeba się przygotować. Nie chodzi tutaj o zabranie klapek i stroju kąpielowego, ale o ochronę własnego zdrowia. Czy na podróż do Tajlandii trzeba się obowiązkowo zaszczepić? Co zapakować do apteczki? I na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia kosztów leczenia?

szczepienia do tajlandii

Choroby tropikalne w Tajlandii – co nam zagraża?

Tajlandia leży w strefie tropikalnej, więc podczas podróży do tego kraju będziemy narażeni na choroby tropikalne, których nie ma w Polsce. Wśród nich wymienia się:

  • dengę – choroba przenoszona przez komary przeważnie w porze deszczowej, której objawy to gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, a także wysypka (w skrajnych przypadkach zagraża życiu, ponieważ prowadzi do gorączki krwotocznej, trombocytopenii, hipowolemii i wstrząsu);
  • malarię – choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki, którą można zarazić się w wyniku ukąszenia komara, a jej objawy to między innymi dreszcze, gorączka, bóle głowy, mięśni, kręgosłupa, nudności, wymioty, czasem biegunka czy problemy neurologiczne;
  • chikungunyę – choroba podobna do dengi również przenoszona przez komary, której objawy są podobne do grypy, takie jak gorączka, bóle głowy, stawów, mięśni, a także nudności, osłabienie i wysypka (przypadki śmiertelne dotyczą przeważnie osób starszych);
  • japońskie zapalenie mózgu – wirusowa choroba charakterystyczna dla południowo-zachodniej Azji przenoszona przez komary, która w blisko 100% przebiega bezobjawowo lub w postaci łagodnych objawów podobnych do grypy, niestety 1% chorych ma ciężkie objawy, a śmiertelność sięga w takich przypadkach 30%, mimo bardzo częstego braku objawów mogą pojawić się powikłania (ataksja, parkinsonizm, zaburzenia psychiczne czy osłabienie siły mięśni);
  • wirus Zika – wirus podobny do dengi czy japońskiego zapalenia mózgu przenoszony przeważnie przez komary, objawy choroby często są łagodne (gorączka, bóle głowy, mięśni, stawów, zapalenie spojówek, wysypka oraz złe samopoczucie), wirus ZIka jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

Powyżej przedstawiliśmy pokrótce tylko kilka chorób, którymi możemy zarazić się w Tajlandii. Na miejscu narażenie jesteśmy także na schistosomatozę, leiszmaniozę oraz na WZW B, polio, dur brzuszny czy błonicę.

Szczepienia obowiązkowe do Tajlandii – czy są wymagane?

Każdy wyjazd w rejony tropikalne naraża nas na ekspozycje na wirusy i bakterie, które nie występują w Polsce. Jednak w przypadku wyjazdu do Tajlandii nie musimy wykonywać obowiązkowych szczepień – wskazuje na to Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, a także WHO.

Nie oznacza to całkowitego braku obowiązku szczepień. Władze Tajlandii wprowadziły taki obowiązek dla wszystkich podróżnych w wieku powyżej 9 miesięcy, którzy przyjeżdżają z krajów zagrożonych żółtą gorączką lub podróżowali tranzytem przez takie kraje i mieli 12-godzinną przesiadkę – oczywiście obowiązkowe szczepienie dotyczy żółtej gorączki.

Zalecane szczepienia do Tajlandii – warto je zrobić!

Brak obowiązkowych szczepień nie oznacza, że całkowicie powinniśmy zrezygnować z tego typu profilaktyki. W tym kontekście warto udać się do lekarza medycyny podróży, który na podstawie stanu zdrowia zaleci dodatkowe szczepienia.

Przed podróżą do Tajlandii najczęściej zaleca się szczepienia na:

  • cholerę,
  • japońskie zapalenie mózgu,
  • wściekliznę,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • dur brzuszny.

Pamiętajmy także, że wyjazd za granicę jest dobrą okazją do wykonania szczepień uzupełniających lub przypominających przeciwko chorobom zakaźnym występującym na całym świecie. Mowa tutaj o szczepieniach na:

  • tężec, błonice, krztusiec;
  • odrę, świnkę, różyczkę;
  • poliomyelitis,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Przed wyjazdem warto także zastosować kurację przeciwmalaryczną. Opis chorób zakaźnych znajdziemy na stronie https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2.

Wyjazd do Tajlandii – czy iść do lekarza medycyny podróży?

Zdecydowanie tak! Przed każdą podróżą do kraju leżącego w strefie tropikalnej należy udać się do lekarza medycyny podróży. Nawet jeśli w miejscu, do którego się wybieramy, nie ma obowiązku posiadania konkretnego szczepienia, to powinniśmy skonsultować się w celu wykonania szczepień zalecanych.

Do lekarza medycyny podróży należy udać się na 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu zdążymy wykonać zalecane szczepienia – odporność pojawia się po określonym czasie, a nie od razu po podaniu dawki!

CZY WIESZ, ŻE …

Na malarię można kupić leki na receptę (np. Malarone, Arechin, Doxycyclinum).

Apteczka na wyjazd do Tajlandii – co zabrać ze sobą?

Podstawowe zasady higieny w krajach tropikalnych mówią, by:

  • pić wyłącznie wodę butelkowaną lub przygotowaną,
  • dokładnie myć ręce przed posiłkami,
  • unikać spożywania owoców ze skórką, sałat i surowego mięsa.

W Tajlandii wiele groźnych chorób przenoszonych jest przez komary, więc na wyjazd powinniśmy wziąć moskitierę. Koniecznie w naszej walizce powinna znaleźć się także apteczka podróżna, a w niej:

  • środek na komary,
  • materiały opatrunkowe,
  • podstawowe przybory (rękawiczki, nożyczki, pęsetę),
  • leki przeciwbiegunkowe,
  • podstawowe leki na grypę,
  • środki na chorobę lokomocyjną,
  • leki na malarię,
  • krem z filtrem UV,
  • maść na stłuczenia

Do Tajlandii możemy przywieźć 30-dniowy zapas leków w oryginalnych opakowania. Musimy mieć ze sobą receptę lub list od lekarza w języku angielskim. Niektóre preparaty zawierają substancje podlegające kontroli, więc może być konieczność posiadania na nie zgody – dokładne informacje znajdziemy na https://permitfortraveler.fda.moph.go.th/nct_permit_main/.

Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii – wysoka suma ubezpieczenia to podstawa!

Nie będzie przesadą powiedzenie, że wyjazd do Tajlandii bez ubezpieczenia turystycznego to spore ryzyko. Oczywiście brak polisy nie ma żadnego związku z ryzykiem zachorowania, ale z kosztami, które poniesiemy za leczenie czy hospitalizację. Na stronie MSZ możemy przeczytać, że:

Jeśli nie masz ubezpieczenia, musisz liczyć się z bardzo wysokimi kosztami leczenia. Trzeba je będzie pokryć z własnej kieszeni także w szpitalach publicznych. Szpital nie przyjmie Cię, jeśli nie będziesz miał środków. Jeśli nie pokryjesz kosztów już udzielonej opieki medycznej, spotkają Cię konsekwencje prawne.

Źródło: https://www.gov.pl/web/tajlandia/idp.

MSZ wskazuje także, że podstawowa wizyta lekarska kosztuje w Tajlandii od około 1 000 do 2 000 THB, czyli od około 111 PLN do 222 PLN (kurs na 04.03.2024). Z kolei za dobę hospitalizacji możemy zapłacić od 2 000 do 20 000 THB!

Tak więc ubezpieczenie turystyczne to konieczność. Powinno ono zawierać wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance – najlepiej powyżej 50 000 euro. Dodatkowo wybierajmy pakiet z NNW i OC w życiu prywatnym. Dzięki pierwszej ochronie otrzymamy odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, a drugie będzie nas chronić, gdy to my, jako podróżni, spowodujemy szkodę osobie trzeciej.

Sprawdźmy więc, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii, które spełnia opisane przez nas warunki. Kalkulację przeprowadziliśmy dla 1 dorosłej osoby, która wybiera się na 7 dni do Bangkoku w celi zwiedzania i wypoczynku.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Tajlandii
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 40 000 zł
OC – 50 000
Bagaż – 1 000 zł
60,00 zł
WienerKoszty leczenia – 345 408 zł
NNW – 20 000 zł
OC – 215 879
Bagaż – 1 000 zł
62,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 100 000
Bagaż – 2 000 zł
62,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 20 000 zł
OC – 100 000
Bagaż – 2 000 zł
66,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 259 055 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 129 527
Bagaż – 1 000 zł
84,32 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000
Bagaż – 3 000 zł
89,37 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000
Bagaż – 3 000 zł
109,20 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [24.03.2024].

Za 7-dniową ochronę jedna osoba mówi zapłacić od 8,50 zł, co jest niską ceną za pełną ochronę. Z pewnością koszty leczenia w razie poważnej choroby lub nieszczęśliwego wypadku będą w Tajlandii wyższe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o szczepienia do Tajlandii

Czy na wyjazd do Tajlandii muszę się szczepić?
Na co warto zaszczepić się przed wyjazdem do Tajlandii?
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?
PODSUMOWANIE
  • W Tajlandii komary przenoszą takie choroby jak denga, malaria, chikungunya, japońskie zapalenie mózgu czy wirus Zika.
  • Dodatkowo podczas podróży istnieje ryzyko zachorowania na schistosomatozę, leiszmaniozę oraz na WZW B, polio, dur brzuszny czy błonicę.
  • Na wyjazd do Tajlandii nie ma obowiązkowych szczepień.
  • Zaleca się jednak szczepienia między innymi na cholerę, WZW typu A, dur brzuszny, wściekliznę czy japońskie zapalenie mózgu oraz przyjęcie kuracji na malarię.
  • Na 6-8 tygodni przed wyjazdem do Tajlandii należy udać się do lekarza medycyny podróży.
  • W bagażu na wyjazd do Tajlandii powinna znaleźć się apteczka turystyczna.
  • Ubezpieczenie do Tajlandii powinno zawierać wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia.
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/tajlandia/idp
  • https://www.gov.pl/web/gis/zalecane-szczepienia-dla-podrozujacych
  • https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2
  • https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/thailand
  • https://cdn.who.int/media/docs/default-source/travel-and-health/vaccination-requirements-and-who-recommendations-ith-2022-country-list.pdf?sfvrsn=be429f2_4&download=true
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!