Ubezpieczenie do Tajwanu

Chociaż dzisiaj o Tajwanie słyszy się najczęściej w kontekście napięć politycznych wokół wyspy, my skupimy się na aspekcie turystycznym. A jest na czym, ponieważ dawna Formoza, jak przed wiekami nazwali to miejsce Portugalczycy, to nie tylko ważny punkt na mapie geopolitycznej i jeden z azjatyckich tygrysów gospodarczych, ale też znakomity cel egzotycznej wyprawy. Co trzeba wiedzieć przed taką podróżą?

tajwan

Co trzeba zobaczyć na Tajwanie?

atrakcje tajwanu

Tajpej

Stolica kraju to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie. Metropolia łączy w sobie nowoczesność z tradycją, a zwiedzić tam można m.in. jeden z najwyższych wieżowców na świecie Taipei 101 z windą pędzącą z prędkością 60 km/h, największe ZOO w Azji, mnóstwo świątyń czy muzea ze sztuką orientalną. Koniecznie trzeba zawitać do zabawowej dzielnicy Ximen, spróbować serwowanej na ulicach bubble tea i poczuć atmosferę Tajpej nocą. A jeśli chciałbyś spróbować nietypowego noclegu, w Tajpej łatwo znajdziesz tzw. hotele kapsułowe.

Tainan – Fort Zeelandia (Anping)

Położone w południowo-zachodniej części wyspy najstarsze miasto na Tajwanie to jego dawna stolica i jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych. Różni się od Tajpej mniejszą nowoczesnością w zabudowie, dzięki czemu można tam spotkać wiele historycznych budowli i świątyń. Na wyspach w mieście Anping znajduje się Fort Zeelandia, którego pierwotna, drewniana wersja została wybudowana przez Francuzów w 1640 roku. W czasach kolonizacji trafił w brytyjskie ręce i został wzmocniony, aby w 1667 roku zajęli go Holendrzy.

Lukang

Kolejne historyczne miasto na zachodzie wyspy powinno przyciągnąć zwłaszcza turystów zainteresowanych chińską kulturą i tradycjami. Można tam również spróbować lokalnych naleśników ostrygowych.

Park Narodowy Yangmingshan

Położony na północ od Tajpej obejmuje tropikalny las usytuowany u stóp wygasłego wulkanu. Znajdziemy tam bujną roślinność, rzeki, jeziora, siarczane źródła, plantacje herbaty, a to wszystko świetnie przygotowane pod względem turystycznym.

Wąwóz Taroko

Znajduje się w Parku Narodowym o tej samej nazwie we wschodniej części wyspy. Jego największą atrakcję stanowi długi na ok. 20 km wąwóz, którego dnem płynie rzeka otoczona imponującymi pionowymi skałami.

Alishan National Scenic Area

Kolejny park narodowy, który oprócz mnóstwa pięknych szlaków trekkingowych słynie również z uprawianej tu zielonej herbaty. W parku znajdowały się i znajdują Święte drzewa, jak nazwali je w 1906 roku Japończycy. Wówczas natknęli się na ponad 3000-letni czerwony cyprys, który okrzyknęli takim mianem. Ten jednak usechł w wyniku uderzenia pioruna i ulewnych deszczów. Po tym wydarzeniu wybrano kolejne Święte drzewo.

Kenting

Znajdujący się na południowym krańcu wyspy park, który powinni odwiedzić zwłaszcza miłośnicy plażowania, nurkowania i surfingu.

Jiufen

Nadmorska miejscowość położona na górskim terenie. Przyciąga turystów nie tylko lokalizacją, ale także atrakcjami, które oferuje, a są to m.in.: tradycyjna architektura czy Teatr Shengpinga.

Pałacowe Muzeum Narodowe

Otwarte w 1965 roku muzeum w Tajpej połączone jest z galerią sztuki Zbiory obejmują m.in. dzieła przywiezione z Zakazanego Miasta, czyli pałacu carskiego dynastii Ming i Qing w Pekinie. W instytucji można podziwiać również największą kolekcję sztuki chińskiej.

Sun Moon Lake

Największe jezioro w Tajwanie, nad którym mieszkają członkowie rdzennego plemienia Tajwanu – Thao. Ciekawa jest etymologia nazwy jeziora. Otóż jedna jego strona przypomina słońce, natomiast druga – księżyc. Dlatego Sun Moon Lake.

Tamsui (Danshui)

Dzielnica miasta Tajpej mieszcząca się przy ujściu rzeki Danshui He do Cieśniny Tajwańskiej. Było pierwszą osadą portową na północy Tajwanu. Bieg historii sprawił, że Nowe Tajpej, bo w taki sposób też określa się Tamsui, znajdowało się w rękach Hiszpanów, Holendrów i Chińczyków.

Świątynia Longshan

Zlokalizowana w dzielnicy Wanhua w Tajpej świątynia została wybudowana w 1738 roku. Według legendy powstała na cześć bogini Guanyin, której amulet powiesił na drzewie jeden z osadników, który pracował przy budowie obiektu. Amulet zaczął świecić ostrym światłem, co uznano za znak. W miejscu tego zdarzenia stanęła Świątynia Longshan.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Tajwanu na mubi.pl?
 • Otrzymasz pomoc, jeśli doznasz urazu podczas nurkowania lub surfowania w parku Kenting. Pamiętaj o wykupieniu odpowiedniego rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko związane z aktywnością sportową tego typu.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Ci dokumenty.
 • Ubezpieczyciel przedłuży Twoją ochronę, jeśli ze względu na złą pogodę Twój lot powrotny zostanie odwołany.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Tajwan a COVID-19 – warunki wjazdowe i obostrzenia

W przypadku wjazdu na Tajwan nie ma znaczenia status zaszczepienia przyjezdnego. Wszyscy podróżni nie muszą przechodzić testów i odbywać kwarantanny.

1 grudnia 2022 roku w Tajwanie zostały zmienione przepisy dotyczące noszenia maseczek. Już nie trzeba nosić ich cały czas na zewnątrz. Jednak nadal konieczne jest nakładanie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych – także w pojazdach takich jak pociągi, statki i samoloty.

W niektórych sytuacjach nie trzeba zakładać w pomieszczeniu maseczki, ale należy mieć ją ze sobą. Przepis ten dotyczy takich czynności jak ćwiczenia, śpiewanie, zajęcia grupowe, jazda samochodem samodzielnie lub z rodziną, podczas jedzenia czy łaźniach.

Ubezpieczenie podróżne do Tajwanu – co powinna zawierać polisa?

Na każdą podróż zagraniczną powinno się wykupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia w razie zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Najczęściej im dalszy wyjazd, tym bardziej rosną wydatki związane z ewentualną pomocą medyczną, szczególnie gdy potrzebna będzie dodatkowo akcja ratownicza lub zorganizowanie transportu medycznego do kraju. W przypadku podróży do Tajwanu,koszt takiego przedsięwzięcia trzeba by liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych, tym bardziej że żadnej jego części nie pokryje EKUZ.

W przypadku leczenia na Tajwanie nie trzeba martwić się o poziom świadczonych usług – ten jest wysoki zarówno w miejscowych przychodniach i szpitalach, jak też w mniejszych, lokalnych placówkach. Trzeba jednak liczyć się ze sporym kosztem, szczególnie w razie leczenia poważniejszych schorzeń, gdy konieczny będzie pobyt w szpitalu. Jedynym sposobem na uniknięcie takiego wydatku jest zakup polisy dla podróżnych, w której suma ubezpieczenia kosztów leczenia będzie wystarczająco wysoka, żeby pokryć koszty m.in.:

 • wizyt lekarskich,
 • hospitalizacji,
 • leczenia ambulatoryjnego,
 • leczenia w razie COVID-19,
 • zabiegów,
 • badań,
 • ratownictwa,
 • transportu medycznego,
 • transportu zwłok.

Ekspert Mubi radzi:

Przed podróżą do Tajwanu nie są wprawdzie wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, ale na kilka tygodni przed planowaną wyprawą zdecydowanie warto udać się po zalecenia do specjalisty zajmującego się chorobami egzotycznymi. Na Tajwanie występują m.in. japońskie wirusowe zapalenie mózgu, tropikalna gorączka Denga, odra, świnka, różyczka oraz WZW typu A i B. Na terenach leśnych i górskich częste są także ugryzienia jadowitych węży i owadów.

Ponadto podstawowa wersja ubezpieczenia turystycznego zawiera najczęściej również ubezpieczenie NNW gwarantujące odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczenie sportowe obejmujące amatorską aktywność fizyczną, oraz ubezpieczenie assistance podróżne, dzięki któremu ubezpieczony może liczyć na szereg usług, takich jak m.in. pomoc tłumacza na miejscu. Dodatkowo ochronę można rozszerzyć m.in. o:

 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – w razie wyrządzenia przez ubezpieczonego szkody osobie trzeciej;
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego – w przypadku jego uszkodzenia, zgubienia, zniszczenia lub kradzieży;
 • ubezpieczenie uprawiania sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka – ich klasyfikację znajdziesz w OWU;
 • klauzulę alkoholową – rozszerzającą ochronę na zdarzenia pod wpływem alkoholu;
 • klauzulę chorób przewlekłych – rozszerzającą ochronę na przypadki nagłego zaostrzenia się objawów choroby przewlekłej, o której ubezpieczony wiedział przed wyjazdem (np. cukrzycy, nadciśnienia itp.).

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do Tajwanu?

Jak widać, polisę na zagraniczny wyjazd można rozbudować do bardzo szerokiego zakresu ochrony. Najważniejsze jednak, żeby pamiętać o odpowiednio wysokiej sumie ubezpieczenia kosztów leczenia – w przypadku tak dalekiej podróży, jak do Tajwanu, kwota rzędu 200-300 tys. zł to minimum. Ile trzeba by zapłacić za takie ubezpieczenie na tydzień dla jednej dorosłej osoby, zakładając, że nasz przykładowy turysta nie cierpi na żadne przewlekłe schorzenia i wybiera się do Tajwanu na wypoczynek i zwiedzanie?

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
48 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
49 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
56 zł
SIGNAL IDUNAKL: 259 140 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 570 zł,
Bagaż: 1000 zł
84,21 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
89,37 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
109,20 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (29.02.2024).

Sprawdźmy jeszcze, o ile wzrośnie koszt ubezpieczenia, gdy zmienią się czas wyjazdu oraz liczba ubezpieczonych. Do obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego na mubi.pl wybraliśmy polisę Generali z sumą ubezpieczenia KL 300 000 zł.

Cena ubezpieczenia dla 2 osóbCena ubezpieczenia dla 3 osóbCena ubezpieczenia dla 4 osób
Cena ubezpieczenia na 7 dni111 zł156 zł208 zł
Cena ubezpieczenia na 10 dni160 zł223 zł297 zł
Cena ubezpieczenia na 14 dni224 zł312 zł416 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (29.02.2024).

Wakacje na Tajwanie – podstawowe informacje

Tajwan, zwany oficjalnie Republiką Chińską i nieuznawany przez większość społeczności międzynarodowej, to w rzeczywistości największa wyspa archipelagu o tej samej nazwie, licząca w sumie aż 168 w większości niewielkich wysepek. Z łączną powierzchnią niespełna 36 tys. km2, na której żyją prawie 24 mln ludzi, Tajwan należy do najgęściej zaludnionych krajów na świecie, a z gospodarką napędzaną nowymi technologiami stanowi jedną z ekonomicznych potęg Azji.

To wszystko nie są jednak informacje, które mają was zachęcić do podróży na Tajwan. W takiej roli zdecydowanie lepiej sprawdzi się wielobarwna tajwańska rzeczywistość, która na pierwszy rzut oka może wydawać się przytłaczająca, ale szybko zachwyca każdego przyjezdnego. Zupełnie inna od polskiej, egzotyczna kultura w połączeniu  nowoczesnością oraz niesamowitą przyrodą tworzą tajwańską mieszankę, jakiej nie znajdziecie nigdzie indziej.

Jakie dokumenty będą potrzebne na Tajwanie?

Na Tajwan można się dostać na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego. Dokument musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od terminu przyjazdu na Tajwan. Podróżujący są również zobowiązani do wyrobienia wizy (pozwolenia wjazdowego) lub karty pobytu, jeśli podróż jest dłuższa niż 90 dni. Można je uzyskać w Wydziale Konsularnym Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Warszawie.

KIedy najlepiej lecieć na Tajwan?

Tajwan to kraj o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Większą część jego powierzchni zajmują tereny górzyste oraz lasy, nizinna jest zachodnia część wyspy. Na północy występuje wilgotny klimat podzwrotnikowy, pozostała część Tajwanu leży w strefie wilgotnego klimatu zwrotnikowego, co oznacza, że w okresie zimowym (listopad-marzec) należy się spodziewać dużych opadów deszczu.

Najlepszymi porami na wizytę na Tajwanie są wiosna i jesień, gdy temperatury nie są jeszcze najwyższe (ok. 20-25°C), a liczba odwiedzających wyspę jest nieco mniejsza. Wyjeżdżając latem, trzeba się liczyć ze średnimi temperaturami w granicach ok. 28-30°C (nie dotyczy wyższych partii gór, gdzie temperatura rzadko przekracza 10°C). W zimie temperatura na Tajwanie spada do ok. 15°C.

CZY WIESZ, ŻE …

Tajwan to teren aktywny sejsmicznie, niewielkie trzęsienia ziemi są tam na porządku dziennym. W okresie od lipca do września występują tam również tajfuny.

Jak dostać się i podróżować po Tajwanie?

Z uwagi na swoją istotność na gospodarczej mapie świata, Tajwan jest dobrze skomunikowany z praktycznie każdym zakątkiem globu i nie ma problemu ze znalezieniem tam lotu (na głównej wyspie znajdują się aż 3 międzynarodowe porty lotnicze). Brakuje bezpośrednich połączeń z Polski, ale można znaleźć loty z jedną przesiadką trwające ok. 20 godzin. Często trafiają się również okazje na tanie bilety nawet poniżej 1500 zł.

Jeżeli chodzi o komunikację na Tajwanie, również stoi ona na bardzo wysokim poziomie. Dobrze rozwinięta jest sieć połączeń autokarowych oraz kolejowych (w tym kolej dużych prędkości, która pokonuje liczącą 350 km trasę w ok. 2 godziny) na głównej wyspie, z kolei na inne można podróżować samolotem lub promem.

Kierowcy na Tajwanie muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Jest ono niezbędne również do wypożyczenia samochodu lub skutera. W razie pobytu przekraczającego 30 dni, prawo jazdy należy autoryzować w tajwańskim odpowiedniku wydziału komunikacji, czyli Motor Vehicles Office. Na Tajwanie panuje ruch prawostronny, a przepisy drogowe nie odbiegają znacząco od europejskich.

Praktyczne informacje o Tajwanie

 • Zegarki na Tajwanie należy przestawić o 6 godzin w przód względem czasu polskiego.
 • Oficjalnym językiem na Tajwanie jest język chiński (mandaryński).
 • Walutą na Tajwanie jest nowy dolar tajwański (1 TWD = 0,13 PLN wg kursu z dnia 29.02.2024). Można spotkać również oznaczenia NTD oraz NT$.
 • Walutę na Tajwanie można wymienić w bankach, jest do tego wymagany paszport.
 • W Tajpej działa Biuro Polskie, które zajmuje się obsługą konsularną obywateli RP. Tam należy się zgłosić np. po utracie paszportu,
 • W komunikacji miejskiej oraz turystycznych lokalizacjach na Tajwanie można skorzystać z darmowego wi-fi.
 • Informacja dla obcokrajowców na Tajwanie jest dostępna w języku chińskim lub angielskim pod numerem telefonu: 0800-024-111. W lokalnych wydziałach policji działają również sekcje dla obcokrajowców.
CZY WIESZ, ŻE …

Wybierając się na Tajwan na przełomie stycznia i lutego, można natrafić na kolorowe obchody Chińskiego Nowego Roku. W lutym odbywa się tam Festiwal Lampionów, na przełomie maja i czerwca Dragon Boat Festival, z kolei we wrześniu i październiku obchodzone są urodziny Konfucjusza oraz festiwal Mid-Autumn.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Tajwanu

Czy przed podróżą na Tajwan trzeba wykonać test na COVID-19?
Czy do Tajwanu jest potrzebna wiza?
Czy w Tajwanie jest bezpiecznie?
Co spakować na podróż na Tajwan?
PODSUMOWANIE
 • Tajwan to wyspiarskie państwo w Azji Wschodniej, położone u wybrzeży Chin.
 • Do Tajwanu potrzebny jest paszport ważny przez minimum 6 miesięcy oraz wiza.
 • Najlepsza pora na odwiedzenie Tajwanu to wiosna lub jesień.
 • Tajwan to bezpieczne państwo, jednak przed podróżą należy zadbać o ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia w razie zachorowania lub nieszczęśliwych wypadków.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Tajwanu powinno zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia na sumę minimum 200 tys. zł oraz ubezpieczenie NNW podróżne.
 • Dodatkowo podróżujący do Tajwanu mogą wykupić m.in. ubezpieczenie OC prywatne, ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie sportowe.
 • Na Tajwanie warto zobaczyć m.in. miasta Tajpej, Tainan i Lukang, a także parki Yangmingshan i Taroko.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!