Tanie loty – gdzie i jak szukać najlepszych okazji?

Ceny biletów lotniczych potrafią być bardzo niskie. Już za kilkadziesiąt złotych można polecieć z Polski do innego europejskiego miasta. Aby znaleźć tak tani przelot, trzeba przestrzegać kilku zasad. Podpowiadamy, jak znaleźć tani bilet lotniczy, wyjaśniamy, na czym oszczędzają niskobudżetowe linie lotnicze i wspominamy o ubezpieczeniu rezygnacji z podróży!

tanie bilety lotnicze

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – czy to się opłaca?

Poszukiwanie taniego lotu często wiąże się z kupieniem biletu na wiele miesięcy przed terminem wylotu. Po paru miesiącach sytuacja życiowa, zdrowotna czy zawodowa może diametralnie się zmienić. Dlatego jednym z rozwiązań może być wykupienie ubezpieczenia rezygnacji z podróży.

W naszym artykule Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat. Ważne jest, że w przypadku wykupienia biletu lotniczego ubezpieczony może otrzymać zwrot pieniędzy za jego zakup.

UWAGA!

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży musi być wykupione odpowiednio wcześniej (na przykład na 30 dni przed datą lotu). Odwołanie wycieczki zadziała w przypadkach losowych i nagłych – choroba, wypadek, zdarzenia losowe (pożar domu), działania administracyjne czy nagłe sprawy zawodowe!

Czy warto więc wykupić ubezpieczenie rezygnacji z podróży? Tak, jeśli oprócz samego biletu lotniczego zapłaciliśmy za całą wycieczkę, w tym za noclegi. W przypadku gdy chcielibyśmy ubezpieczyć tylko sam bardzo tani bilet, to takie rozwiązanie nie musi być opłacalne. Oczywiście to sytuacja hipotetyczna i najlepiej sprawdzić i skalkulować cenę takiego ubezpieczenia dla własnego przypadku.

Pamiętaj jednak, żeby nie oszczędzać przesadnie na samym ubezpieczeniu turystycznym, ponieważ w razie wypadku będzie to zupełnie nieopłacalne. Co z tego, że wydasz o kilkanaście złotych mniej za polisę, skoro samo leczenie za granicą może Cię kosztować wielokrotnie więcej, nie wspominając np. o kosztach akcji ratowniczej czy transportu do kraju.

Wybierając polisę na podróż, kieruj się więc w pierwszym rzędzie nie ceną, lecz warunkami ochrony. Zwróć uwagę szczególnie na:

Sprawdźmy koszty standardowych polis do kilku wybranych krajów, które są częstymi kierunkami podróżny Polaków wybierających tanie linie lotnicze. Czas wyjazdu to w każdym przypadku 7 dni, podróżny to dorosły mężczyzna, który nie jest przewlekle chory, ubezpieczenie nie obejmuje dodatkowych rozszerzeń.

Towarzystwo ubezpieczenioweKraj wyjazduWarunki ubezpieczeniaSkładka
mtu24.plWłochyKoszty leczenia: 150 000 zł;
Ratownictwo: 50 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 30 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
Bagaż: 2000 zł;
Assistance.
37,00 zł
SIGNAL IDUNAGrecja Koszty leczenia: 173 304 zł;
Ratownictwo: 30 328 zł;
COVID-19: zachorowanie;
NNW: 15 000 zł;
OC prywatne: 129 978 zł;
Bagaż: 1000 zł;
Assistance.
48,68 zł
ProamaHiszpaniaKoszty leczenia: 300 000 zł;
Ratownictwo: 300 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
NNW: 20 000 zł;
OC prywatne: 100 000 zł;
Bagaż: 2000 zł;
Assistance;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5000 zł.
64,00 zł
AXA PartnersWielka BrytaniaKoszty leczenia: 600 000 zł;
Ratownictwo: 600 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 50 000 zł;
OC prywatne: 250 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Assistance;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu.
62,27 zł
GeneraliEgiptKoszty leczenia: 800 000 zł;
Ratownictwo: 800 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
NNW: 60 000 zł;
OC prywatne: 200 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Assistance;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5000 zł.
97,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (27.02.2024).

Zasady szukania tanich lotów – im wcześniej, tym taniej

W świecie rozwiniętych usług e-commerce znalezienie taniego lotu jest z jednej strony o wiele prostsze, a z drugiej może przyprawić o zawrót głowy. Internet wiele spraw ułatwia. Pozwala na poszukiwania najkorzystniejszych ofert z wygodnego fotela w domu, zapoznanie się z wieloma propozycjami oraz szybkie porównanie cen. Owe zalety mogą stać się wadami dla niezdecydowanych osób, gdyż poszukiwania mogą trwać i trwać, gdy w głowie zrodzi się nadzieja na znalezienie jeszcze tańszej opcji lotu… 

Dlatego przedstawiamy podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas poszukiwania taniego lotu. Dzięki nim zwiększymy swoje szanse na zapłacenie za podróż samolotem o wiele mniej. Oto zasady poszukiwania okazji na tanie loty:

grafika
 • im wcześniej, tym taniej – ceny biletów lotniczych rosną wraz ze zbliżaniem się daty wylotu, dlatego najlepiej szukać ofert nawet do pół roku wcześniej w przypadku tanich linii lotniczych i jeszcze wcześniej u tradycyjnych przewoźników,
 • wyszukiwarki połączeń lotniczych – to wygodne i łatwe w obsłudze narzędzie internetowe, dzięki któremu znajdziemy lot o wybranych przez nas parametrach, a do tego porównamy różne oferty z przesiadkami i bez,
 • najpierw tanie linie lotnicze – mniej wygody, miejsca, surowsze warunki lotu oraz lądowanie w mniejszym porcie lotniczym, ale za to większa szansa na niższą cenę przelotu,
 • wycieczka poza sezonem – dużo większą szansę na tani lot będziemy mieli poza sezonem, gdy obłożenie samolotów będzie mniejsza, a linie lotnicze będą chciały je zapełnić, obniżając ceny,
 • w tygodniu taniej – loty weekendowe są przeważnie droższe, a te w dni pracujące tańsze, zwłaszcza w ciągu dnia,
 • przelot bez dodatkowych opcji – dodatkowe usługi na pokładzie samolotu to większy koszt przelotu, więc jeśli to możliwe, to warto zrezygnować z wygody, dodatkowych bagaży czy wyboru konkretnego miejsca,
 • elastyczny wybór lotu – ceny lotów w to samo miejsce, lecz w różne dni mogą się znacznie różnić, więc warto wyszukiwać połączeń z opcją różnicy kilku dni,
 • łączenie ofert różnych przewoźników – będzie więcej przesiadek i czasami czekania na lotniskach, a do tego ryzyko, że jedno opóźnienie zniweczy cały misterny plan, ale za to dotrzemy na miejsce taniej, a do tego będziemy mogli zwiedzić inne kraj (jeśli zdecydujemy się na odpowiednie długie przerwy przesiadkowe),
 • lot na drugi koniec świata z dużych portów – większe szanse na tańszy lot do Ameryki Południowej czy Azji będziemy mieli z portu lotniczego, z którego takie loty częściej się odbywają,
 • promocje, newslettery i posty na portalach społecznościowych – informacje o możliwości taniego przelotu szybko się pojawiają i jeszcze szybciej znikają, dlatego warto być czujnym.

Oczywiście powinniśmy pamiętać, że zupełnie inaczej będzie wyglądało szukanie taniego lotu do Stanów Zjednoczonych, a inaczej do Hiszpanii czy Włoch. To do popularnych miejsc w Europie poza sezonem będziemy mogli znaleźć bardzo tani lot – zapewne będzie on o nietypowej porze dnia.

Zwróćmy także uwagę, że osoby, które najpierw szukają taniego lotu, a dopiero potem noclegu, mają dużo większe szanse na bardzo tanie bilety – w szczególności, jeśli kupimy od razu bilet powrotny. 

Może zdarzyć się także okazja kupienia taniego biletu lotniczego na ostatnią chwilę. Gdy przewoźnikowi zostanie kilka miejsc na dzień czy dwa przed odlotem, to może zaoferować szybką i atrakcyjną obniżkę cen biletów. To ciekawa opcja dla osób lubiących spontaniczne wypady na kilka dni lub szczęśliwców, którym taka oferta akurat podpasuje do planów.  

Dodatkowo przewoźnikowi zależy na wypełnieniu jak największej liczby miejsc, więc jeśli na dany lot nie ma popytu, to obniża on ceny, by zachęcić do kupowania biletów i osiągnąć jak najwyższy PLF (passenger load factor). Wskaźnik ten określa procent miejsc zajętych przez pasażerów. Im jest on większy, tym więcej zarabia przewoźnik. Dlatego przy niskim PLF linie lotnicze zmieniają ceny, by go podnieść.

Wyszukiwarki tanich lotów i strony przewoźników – szukajmy i porównujmy!

Poszukiwanie taniego lotu jest podobne do poszukiwania ubezpieczenia samochodu. Gdy chcemy znaleźć najlepszą i najtańszą ofertę, to sprawdzamy je w porównywarce OC + AC, gdzie w jednym miejscu mamy propozycje ubezpieczeń od wielu towarzystw. W przypadku tanich lotów możemy skorzystać z wyszukiwarki lotów. Jak działa to internetowe narzędzie?

Korzystanie z wyszukiwarki lotów jest przyjazne i proste. Zazwyczaj trzeba podać:

 • miejsce wylotu,
 • cel podróży samolotem,
 • datę wylotu,
 • datę powrotu (jeśli interesuje nas oferta w obie strony),
 • liczbę podróżnych,
 • rodzaj szukanego lotu (w jedną stronę, w obie, przesiadki).

Niektóre wyszukiwarki pozwalają na zaznaczenie także dodatkowych opcji, takich jak klasa podróży czy przelot przez wiele miast z przesiadkami. Po wpisaniu danych klikamy “Szukaj” i na ekranie wyświetlą się oferty lotów. W wynikach wyszukiwania pojawią się na górze:

 • najlepsza oferta – czas przelotu i cena,
 • najtańsza oferta – czas przelotu i cena,
 • najszybsza oferta – czas przelotu i cena. 

Oczywiście poniżej znajdziemy o wiele więcej propozycji, z których będziemy mogli wybrać najkorzystniejszy dla nas lot. Wśród popularnych wyszukiwarek są: skyscanner, esky, fru, kayak czy momondo. Zawsze warto także odwiedzić strony przewoźników, na których znajdziemy przydatne informacje oraz promocje tanich lotów na najbliższy czas. 

Tanie linie lotnicze – dlaczego są tanie?

Jeśli jakaś rzecz lub usługa jest tania, to od razu rodzi się pytanie o jej jakość. Oczywiście jest to istotny aspekt, lecz nie jedyny. W przypadku tanich linii lotniczych jest podobnie – ich wyjątkowo konkurencyjne ceny wynikają z przyjętego modelu biznesowego, który zakłada maksymalne ograniczenie wydatków, w celu ograniczenia kosztów przewozu. Oto co decyduje, że tanie linie lotnicze są tanie:

 • korzystania z tańszych lotnisk – często w dużej odległości od popularnych i dużych miast,
 • brak wielu usług na pokładzie samolotu – darmowe posiłki, napoje, pełna obsługa bagażu,
 • mniejszy personel samolotu – mniejszy serwis, to mniejsza załoga, a to praca ludzi jest dużą częścią kosztów lotu,
 • krótki czas przebywania na lotnisku – samoloty mają jak najwięcej latać,
 • ujednolicona flota – oszczędność na serwisie, standaryzacja zawsze obniża koszty,
 • zagęszczenie miejsc dla pasażerów – mniej przestrzeni, wygody, lot kolanko przy kolanku,
 • bezpośrednia sprzedaż biletów – tańsza dystrybucja w internecie.

Tanim liniom lotniczym udało się znacznie obniżyć koszty przewozu, co pozwala im na jednoczesne osiąganie zysków (części) i oferowanie na wielu trasach tanich lub bardzo tanich biletów. Oto przykładowe niskobudżetowe linie lotnicze w Europie:

 • Ryanair,
 • easyJet,
 • Eurowings,
 • Wizz Air,
 • Norwegian,
 • Vueling Airlines.

Przytaczanie przykładowych cen nie ma sensu, bo bilet, który dzisiaj kosztuje 120 czy 240 zł, jutro może kosztować 69 zł. Warto jednak wspomnieć, że ceny niektórych lotów mogą zamykać się w kilkudziesięciu złotych!

grafika

FAQ – najczęściej zadawane pytania o szukanie tanich lotów

Jak zwiększyć swoje szanse na kupienie taniego biletu lotniczego?
Gdzie szukać tanich lotów?
Czy można się zabezpieczyć w przypadku rezygnacji z lotu?
PODSUMOWANIE
 • Aby kupić tańszy bilet lotniczy, warto poszukać go odpowiednio wcześniej w wyszukiwarce lotów, wybrać dzień podróży poza sezonem i w dzień roboczy.
 • Tani bilet lotniczy można także znaleźć w ostatniej chwili, choć jest to loteria i trzeba wykazać się szybkością i elastycznością.
 • Wyszukiwarki lotów to proste w obsłudze narzędzia ułatwiające znalezienie biletów lotniczych w korzystnych cenach.
 • Tanie linie lotnicze ograniczają koszty przelotów, obniżając jakość usług na pokładzie samolotu.
 • Ubezpieczenie rezygnacji z podróży zapewnia w przypadku zdarzeń losowych, które skutkują niemożnością wzięcia udziału w wycieczce i locie.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Artykuł przydatny.
avatar autora komentarza
Gdzie szukać lotów - w wyszukiwarkach. A konkretniej? Brak przykładów stron, szkoda
avatar autora komentarza
Slaby artykul. Do tego autor zaprzecza swoim twierdzeniom - w pierwszej czesci infrormuje ze im wczesniej kupione bilety ty tansze (co jest bzdura) nastepnie wyjasniajac dzialania lin lotniczych pisze o tym ze bilety na ostatnia chwile moga byc duzo tansze. Wpis promujacy wykupowanie ubezpieczenia, tai jest jego cel
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!